Najnowsze

Najnowsze

Naziemne bocianie gniazda i nadzieja na młode

Blisko 80 bocianów, które spędziły zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, przygotowuje się do wylotu i samodzielnego życia. Kalekie osobniki rozpoczynają natomiast w ośrodku budowę gniazd.

Na stokach zmarznięty śnieg, na szlakach oblodzone ścieżki

Góry dają dziś świetną okazję do jazdy na nartach czy desce, ale turyści, którzy chcą wybrać się na szlak powinni być ostrożni. Słońce daje złudną nadzieję na dobre warunki do pieszej wędrówki. TOPR ostrzega, że po chwilowym ociepleniu w góry powróciły mrozy, tworząc na ścieżkach grubą warstwę lodu.

Urodziły się, "żeby ocalić rodziców"

Obchodzą właśnie pierwsze urodziny. Dzieci, które - jak mówią rodzice - urodziły się, by ich uratować. Narodziny Haruse odciągnęły ojca z regionu, przez który przeszło śmiercionośne tsunami. Sakura dzień narodzin spędziła na dachu szpitala, ewakuowana wraz z rodzicami.

Pszczoły wylegają na obloty, pszczelarze - na protesty

Pierwsze wiosenne obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Lubelszczyźnie. Mimo silnych mrozów owady przetrwały zimę w niezłej kondycji. Ich opiekunowie planują natomiast 15 marca protest na ulicach Warszawy przeciw używaniu szkodliwych środkow ochrony roślin, które - jak przekonują pszczelarze - zabijają pszczoły.

W Alpach przybędzie śniegu

Środa w Alpach będzie raczej pochmurna z opadami. W większości ośrodków spadnie śnieg, ale popada też deszcz ze śniegiem. rozpogodzenia pojawią się w nielicznych miejscach.

Pogodnie na drogach. Lokalnie poprószy

Pogodny dzień będzie sprzyjać podróżującym po drogach w całym kraju. Jedynie na południowym wschodzie może poprószyć śnieg. W tych miejscach kierowcy powinni zachować większą ostrożność.

Trzy sokoły będą patrolować park w Jaśle

Sokolnik z pomocą trzech przeszkolonych sokołów będzie zniechęcał gawrony do zakładania gniazd w Parku Miejskim w Jaśle (Podkarpackie) - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka jasielskiego ratusza Agata Koba.

Astronom chciałby wysłać Biebera w Kosmos

Seth Shostak, astronom z programu SETI (Search for Extra Terrestrial Intelligence) chce wysłać w Kosmos idola nastolatek, równie nastoletniego piosenkarza pop - Justina Biebera. I to (chyba) całkiem serio. O jego pomyśle pisze "Huffington Post".

Różne procesy, podobny efekt. Zielone plamy na oceanach

Obserwacje satelitarne pozwalają m.in. dostrzec zmiany zachodzące w wodach oceanów. Pod koniec lutego spektroradiometr MODIS sfotografował w dwóch miejscach Ziemi zmiany zabarwienia wód. W rejonie Antarktydy oznaczają zakwit fitoplanktonu, potrzebny w lokalnym ekosystemie. Jednak u wybrzeży Namibii podobny jasnozielony kolor wskazuje na toksyczne zjawisko.

Opada Wisła pod Wyszogrodem. Lodołamacze jeszcze pracują

Stabilizuje się sytuacja na Wiśle w rejonie Wyszogrodu. W okolicach Kępy Polskiej rzeka przekracza jeszcze stan alarmowy. Na Zbiorniku Włocławskim nadal pracują lodołamacze, które krusząc pokrywę lodową, płyną w kierunku Płocka.

Puste i ciche - jedno z najbardziej skażonych miast w USA

Opuszczone domy, pozamykane sklepy i puste ulice - to nie filmowa dekoracja, ale miasto Picher w amerykańskim stanie Oklahoma. Prawie trzydzieści lat temu zostało ono uznane za jedno z najbardziej skażonych miejsc w USA. Przed trzema laty mieszkańcy zdecydowali się opuścić miasteczko. Swojej małej ojczyzny nie chciało opuścić tylko kilku z nich.

Trzęsienie ziemi w Nowym Delhi

Północne Indie, w tym stolicę kraju Nowe Delhi, nawiedziło w porze lunchu silne trzęsienie ziemi. Amerykańska agencja sejsmologiczna USGS podaje, że siła wstrząsu miała 5,1 st. w skali Richtera. Nie ma na razie doniesień o ofiarach śmiertelnych czy poważnych zniszczeniach, ale lokalne media podają, ze jest pięcioro rannych.

Już wiosna, ale jeszcze zimno

1 marca zaczęła się wiosna, ta meteorologiczna. Z utęsknieniem czekamy na prawdziwie wiosenne temperatury, ale bezskutecznie. Przynajmniej w tym tygodniu. Niezrażeni chłodem Reporterzy 24 aparatami łapią pierwsze wiosenne promienie słońca.

Tratwa zamiast pokoju w akademiku

Akademik na tratwie? Czemu nie. Student wzornictwa przemysłowego z uniwersytetu w Canberze (Australia) od początku lutego mieszka na skonstruowanej przez siebie tratwie. Protestuje w ten sposób przeciwko zbyt wysokim jego zdaniem cenom w domu studenckim.

"Warto było wstać o 4 rano"

Nawiązując do mojego ostatniego wpisu i wizyty na targach kominków we włoskiej Weronie stwierdzam, że warto było wstać o 4 rano i lecieć do Włoch.

Zadrżała Argentyna z siłą 6,1 st. R

Rano lokalnego czasu zatrzęsła się ziemia w Argentynie. Siła wstrząsów wyniosła 6,1 st. R. Ponieważ hipocentrum znajdowało się głęboko pod ziemią, wstrząsy nie wyrządziły większych szkód.

Chmura pary i popiołów nad Etną

Pióropusz pary i popiołów pojawił się w niedzielę nad wierzchołkiem Etny. To efekt erupcji najbardziej aktywnego europejskiego wulkanu. Doszło do niej już trzeci raz w tym roku.

Lawa przegoniła ostatniego mieszkańca. "To jak pogrzeb"

Wulkan Kilauea na Hawajach wyrzuca roztopioną lawę. W sobotę zniszczyła ona ostatni dom w Royal Gardens, małej gminie leżącej po południowo-wschodniej stronie największej hawajskiej wyspy - Big Island. Jego właściciel, który mieszkał tam prawie 30 lat, myśli o wyprowadzce.

Oko w oko z tornadem. Nagrał je na stacji benzynowej

Środkowy wschód Stanów Zjednoczonych liczy ofiary i zniszczenia po przejściu roju tornad. Jednym z najbardziej poszkodowanych miejsc jest miejscowość Henryville w Indianie. To właśnie stamtąd pochodzi nagranie nadciągającej potężnej trąby powietrznej wykonane przez jednego z klientów stacji benzynowej. Takich wirów na przestrzeni kilku stanów przeszło ponad 30.