Najnowsze

Najnowsze

Chiny kończą budowę "sztucznego słońca". Zastąpią nim wszelkie elektrownie?

Chińczycy kończą budowę swojego "sztucznego słońca", czyli reaktora służącego do przeprowadzania kontrolowanych reakcji termojądrowych. Jeśli wszystko pójdzie po myśli badaczy, już w kwietniu ukończone zostanie urządzenie, który wspomoże tworzenie potężnej maszyny wytwarzającej energię bez zanieczyszczania środowiska.

Naukowiec z Ruchu Palikota opowiada: zmiękczanie poroża moczem i więcej

Choć prima aprilis mamy już niemal tydzień za sobą, a przed nami najważniejsze z katolickich świąt, poseł Ruchu Palikota Marek Poznański w żartobliwym tonie opowiada o swej pasji. A jest nią archeologia eksperymentalna, w ramach której opracowuje m.in. techniki zmiękczania poroża moczem, buduje łodzie z kory i delektuje się smakiem pieczonych pędów pałki wodnej. Przedświąteczna prowokacja czy promocja nauki?

"Elektryczną wędką" ugotowali ryby. Poszukują ich leśnicy i straż

Śnięte ryby unoszące się na powierzchni niemalże gotującej się wody - na taki widok natknęli się strażnicy z Nadleśnictwa Wielbark, kiedy poszli śladem przewodu elektrycznego znalezionego między drzewami. Kabel okazał się częścią zasadzki zastawionej przez kłusowników.

Polacy spędzają Wielkanoc nad Bałtykiem

Ani deszcz, ani chłód nie są w stanie powstrzymać polskich turystów od spędzenia Wielkanocy nad Bałtykiem. - Nadmorskie pensjonaty, podobnie jak w ubiegłych latach, są pełne - oceniają pracownicy zachodniopomorskiej branży turystycznej.

Ściana śniegu i wiatru: wiało do 180 km/h

Badacze przebywający na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund mieli do czynienia z burzą śnieżną, której nikt z nas nie chciałby doświadczyć. Za zamieć i zawieję, do których doszło w lutym na Spitsbergenie, odpowiada wiatr wiejący tam z prędkością nawet 180 km/h. Relację ze stacji możesz na bieżąco śledzić w Kontakcie Meteo.

"Czekają, aż nasze dzieci utoną?"

Gigantyczny deszcz zalewa peruwiańskie miasto Chosico, tzw. "Bramę do Andów". Mieszkańcy są przerażeni. W walce z żywiołem, który pochłonął dwie ofiary śmiertelne, nie pomaga im ani policja, ani Obrona Cywilna.

Różowy Księżyc zaświecił. Na różowo?

Za nami pierwsza wiosenna pełnia, tzw. Pełnia Różowego Księżyca. Na Kontakt Meteo napłynęło mnóstwo zdjęć, na których zobaczycie, jak pięknie się prezentowała i sprawdzicie, czy, jak nazwa wskazuje, była różowa.

Dziś Światowy Dzień Zdrowia

Na sobotę przypada Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku organizatorzy chcą skupić się na starszej części naszej populacji i jej problemach zdrowotnych. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia zwracają przede wszystkim uwagę na Indie, gdzie osób starszych będzie wkrótce więcej niż dzieci poniżej piątego roku życia.

Opalać się czy lepić bałwana?

Na termometrze 22 st. Celsjusza, a za oknem śnieg - tak wyglądało w Wielki Piątek Giżycko. Pomimo że w kwietniu w pogodzie wszystko jest możliwe, nawet nam trudno było uwierzyć w to, co zobaczyliśmy na zdjęciach Reportera 24.

Wielka Sobota: chmury, deszcz i 4 st. C

W Wielką Sobotę, zgodnie z zapowiedziami synoptyków, pogoda nam nie dopisze. Wszystko wskazuje na to, że spadną deszcz i deszcz ze śniegiem oraz, że będzie naprawdę chłodno.

U nas śnieg, w Alpach deszcz

Pogoda w Polsce i Alpach w sobotę niewiele będzie się różnić. W tych drugich ma jednak jeszcze więcej padać i miejscami być jeszcze zimniej. I jeszcze jedno - to u nas w Wielką Sobotę spadnie śnieg, nie w Alpach.

Pogoda pomaga alergikom. Olsza najgorsza

Deszcze alergikom przynoszą ulgę - uczuleni na pyłki nie wdychają ich dzięki opadom tak wiele. Jednak jeśli stężenie alergenu jest bardzo wysokie, niewiele to zmienia. Tak jest w przypadku olszy, która pyli obecnie najmocniej ze wszystkich drzew.

Brzydkie święta widać już na zdjęciu. Wielkanoc zepsuje właśnie ten niż

Nie ma Polska szczęścia do pogody na Wielkanoc. Zwykle zmęczeni zimą, chłodem, brakiem światła, mamy nadzieję, że Święta Wielkanocne, dla chrześcijan czas odrodzenia i nadziei, tchnąć będą pełnią wiosny, czyli odrodzeniem się natury, budzeniem jej do życia. Ale, jak sięgam pamięcią, chłodne masy powietrza, porywisty wiatr, a także opady śniegu z deszczem, przed lub w czasie Wielkanocy, nie należą do rzadkości w naszym kraju.

"Powoli zbliża się dzień polarny". Relacja zza koła podbiegunowego

Jeśli martwicie się kiepską pogodą w święta, sprawdźcie, w jakich warunkach spędzą je polscy naukowcy w stacji Hornsund. Na południu Spitsbergenu średnia dobowa temperatura to ok. -13 st. C, ale badacze nie narzekają, bo jeszcze do niedawna byli w objęciach nocy polarnej. Sytuację w ich bazie na bieżąco sprawdzisz w Kontakcie Meteo!

Trzy lata po trzęsieniu L'Aquila wciąż leży w gruzach

Marsz z pochodniami upamiętnił trzecią rocznicę trzęsienia ziemi w L'Aquili w środkowych Włoszech. W uroczystościach, które odbyły się przed świtem, wzięło udział dziesięć tysięcy osób. Uczestnicy marszu z pochodniami zatrzymali się w ciszy o godz. 3.32, kiedy doszło do wstrząsu.

Amerykanie zatopili ogniem z dział statek widmo

Amerykańska Straż Przybrzeżna posłała na dno porwany przez tsunami japoński kuter rybacki, który po roku dryfowania po Pacyfiku znalazł się u wybrzeża Ameryki Północnej. "Rykoun Maru" stał się zagrożeniem dla żeglugi i w nocy naszego czasu został ostrzelany z dział.

Chcą zamienić wielkanocnego królika na wielkoucha

W australijskich zwyczajach świątecznych szykuje się rewolucja. Popularny w wielu krajach króliczek może tam stracić swoją pozycję symbolu wielkanocnego. Konserwatyści chcą go zamienić na wielkoucha, królikopodobnego torbacza zagrożonego wyginięciem, zwanego w Australii "bilby". Na świątecznych wystawach pojawiły się już pierwsze czekoladowe "bilbies".

Nawałnica wyrywała drzewa i burzyła domy

W nawałnicy, która w nocy ze środy na czwartek przeszła nad Buenos Aires, zginęło co najmniej 13 osób, kilkadziesiąt jest rannych - poinformowały władze miasta. Wichura, której prędkość sięgała 100 km/h, przewracała drzewa i spowodowała znaczne szkody. W wielu miejscach są problemy z dostawami prądu.

Tablet pomoże uniknąć zderzenia z waleniem

Marynarze i żeglarze pływający wzdłuż wschodniego wybrzeża USA będą mogli ściągnąć nową aplikację na iPada i iPhone’a. Po co? Usługa ostrzeże ich przed ewentualną kolizją z waleniami. Dokładnie z walami szarymi, które migrując przemieszczają się wzdłuż amerykańskich brzegów i często giną w zderzeniach z łodziami.