Najnowsze

Najnowsze

Do lasu nie wjeżdżaj. Tylko po mandat

Na jagody, a jakże, ale pieszo lub rowerem. W przeciwnym razie grozi nam kara grzywny i tarapaty, w jakie wpadł 18-latek z woj. warmińsko-mazurskiego. Jego auto utknęło w rowie, o pomoc musiał prosić leśników.

Czarna dziura rozdziera gwiazdę. Pierwszy taki obraz

Czarna dziura dopuszcza się zbrodni na gwiazdach, które mają czelność pojawić się w jej pobliżu. Zanim wciągnie swoją ofiarę, rozdrabnia ją na kawałki, powodując widowiskowy spektakl. Utrwaliły go teleskopy NASA, dzięki czemu możecie obejrzeć go na powyższym obrazie.

Gnathia marleyi: rasta skorupiaków

Co łączy legendę muzyki reggae i kilkumilimetrowego skorupiaka? Do tej pory było to karaibskie pochodzenie. Teraz imieniem Boba Marleya został nazwany jeden z gatunków z rodziny Gnathiidae. Dołączył tym samym do porostu prezydenta Obamy, osy Presleya, żaby księcia Karola i innych elitarnych gatunków upamiętniających sławnych ludzi. Oraz wielu potomków samego muzyka, którzy również noszą jego nazwisko.

Potop w Japonii: spadło 500 litrów na metr

Nawet 507 litrów wody na metr kwadratowy spadło w ciągu doby w zachodniej części Japonii. Ulewne deszcze zmusiły do ewakuacji już 68 tys. osób, a ponad 20 uznaje się za zaginione lub martwe. A to nie koniec dramatu, wkrótce mogą zaatakować tornada.

Łóżka wodne zamiast sianka

Krowy to mają super życie. Nie dość, że ich głównym zajęciem jest jedzenie, to jeszcze niektóre z nich w przerwie między jednym a drugim posiłkiem wylegują się na łóżkach wodnych. W takich luksusowych warunkach żyją krowy w amerykańskim stanie Oregon.

Pierwszy bilans strat po burzach. Kto ucierpiał najmocniej?

1511 uszkodzonych lub zalanych budynków i jeden most oraz 69 podtopionych i zalanych odcinków dróg - to pierwszy bilans szkód wyrządzonych przez ekstremalne zjawiska pogodowe, jakie przechodziły przez Polskę na przełomie czerwca i lipca. Burze, gradobicia i wywołane opadami powodzie spowodowały straty na terenach 13 województw. Najbardziej ucierpiały Dolny Śląsk, Małopolska oraz Warmia i Mazury.

Kierowcy zmierzą się z ulewnym deszczem

Kierowców podróżujących w czwartek po polskich drogach czeka utrudnione zadanie. Będą zmagać się z burzami i ulewnym deszczem. Miejscami suma opadów wyniesie 70 l/mkw. Deszcz ograniczy widzialność i spowoduje śliskość jezdni. Apelujemy o ostrożną jazdę.

Koniec wakacyjnej pogody nad wodą

Wypoczywającym nad morzem i jeziorami w najbliższym czasie pogoda raczej nie dostarczy powodów do zachwytu. W czwartek i kolejne dni będzie deszczowo i dość chłodno. Zarówno na Mazurach, jak i na Wybrzeżu w wielu ośrodkach temperatura wody przewyższy temperaturę powietrza.

Śmieci na celowniku. Rusza kampania "Czyste plaże"

Odpoczywający nad morzem mają szansę bardzo pożytecznie spędzić czas. Rusza kampania "Czyste plaże". Jak zapewniają organizatorzy akcji, odbędzie się co najmniej 150 ekologicznych warsztatów poświęconych segregowaniu odpadów dla dzieci i młodzieży.

Co piszczy w puszczy? Sprawdza "Meteo News"

Pikniki, rajdy rowerowe, wyprawy na grzyby - latem jest wiele powodów, żeby wybrać się do lasu. "Meteo News" podpowiada, jak korzystać z jego uroków, nie szkodząc przyrodzie. Dowiemy się też, czy przypadła nam do gustu zmiana pogody - w programie poznamy wyniki sondy dotyczącej upałów.

"From Russia with love"

Zjawiskowe zachody słońca mogą podziwiać mieszkańcy zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Kanady. Niezwykła feeria barw, którą można zobaczyć na niebie, to efekt... pożarów lasów na Syberii. Wszystko za sprawą dymu oraz popiołu, które znalazły się w atmosferze.

Odpoczniemy od upałów, niekoniecznie od deszczów

Mało wakacyjnie zapowiada się pogoda na najbliższe dni. Co prawda odpoczniemy od afrykańskich temperatur, słupki rtęci wskażą maksymalnie 25 st. C, ale humory mogą popsuć deszcze. Warto pod ręką mieć parasol, niestety także w weekend.

Lifting za 27 milionów funtów

27 mln funtów wyłożą Anglicy na rewitalizację otoczenia słynnych kamiennych kręgów. Stonehenge, megalityczna budowla z epoki neolitu i brązu, ma dzięki temu "odzyskać godność".

Dziwny wir nad Tytanem. Idzie zima?

Wysoko nad biegunem południowym Tytana, największego z księżyców Saturna, należąca do NASA sonda Cassini wyśledziła dziwny wir, który może być zwiastunem nadejścia zimy.

Burze rzadziej, ale piorunów o 50 procent więcej

Badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie sprawdzają, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpłyną na takie zjawiska atmosferyczne, jak burze z piorunami. Na razie udało im się ustalić, że wzrost temperatury zmniejszy częstotliwość występowania burz, ale zwiększy aktywność towarzyszących im piorunów. - Ów wzrost aktywności może być niebezpieczny - mówi kierujący badaniami Colin Price.

To nie musi być bozon. Możliwe dwie inne cząstki

Nowa cząstka odkryta przez CERN nie musi być wcale bozonem Higgsa - twierdzi grupa amerykańskich naukowców. Ich zdaniem istnieją przynajmniej dwie inne cząstki odpowiadające danym uzyskanym podczas eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów. - To dopiero początek trudnego procesu identyfikacji bozonu Higgsa - komentuje jeden ze sceptycznych badaczy.

Wielki Zderzacz Hadronów kontra IceCube

Zajmuje kilometr sześcienny lodu na głębokości 2400 metrów pod powierzchnią Antarktydy i wykrywa neutrina. Dzięki teleskopowi IceCube naukowcy zaobserwowali już setki tych cząsteczek osiągających prędkość bliską prędkości światła. Liczą, że badania nad nimi pozwolą poznać ciemną materię, która według hipotez wypełnia sporą część Wszechświata, ale dotąd nie została odkryta eksperymentalnie.

Poświęcił rękę, by uciec aligatorowi

Pozwolił posilić się 3,5-metrowej bestii własną ręką, żeby uratować życie. Nastolatek z Florydy, którego podczas kąpieli w rzece zaatakował aligator, oderwał własne ramię, które tkwiło w paszczy gada.

Omdlewająco rozgrzani włoscy twardziele

Omdlenia z gorąca stały się codziennością w nękanym upałami Wiecznym mieście. Zdarzają się nie tylko Rzymianom i turystom, lecz także pilnującym porządku strażnikom miejskim. Mało kto jest w stanie wytrzymać temperaturę 40 st. Celsjusza w cieniu.

Mróz zabija bezdomnych w Chile

Trwająca na południowej półkuli zima daje się we znaki w Chile. Mrozy doprowadziły do śmierci co najmniej 16 osób. W Santiago władze udostępniają kolejne schronienia dla bezdomnych, którzy najczęściej padają ofiarami zimna. Wielu z nich jednak nocuje na ulicach mimo coraz niższych temperatur.

Maluch nie wytrzymał 2 godzin w 48 st. C

Co najmniej 75 osób zmarło na skutek upałów, jakie w ostatnich dwóch tygodniach opanowały środkowo-wschodnie stany USA. Większość ofiar to osoby starsze, często cierpiące na choroby serca i przewlekłe dolegliwości. Jednak najbardziej wstrząsający okazał się przypadek niemowlęcia zostawionego na dwie godziny w samochodzie rozgrzanym do 48 st. C.

Burze do towarzystwa

Dużą część polskich kierowców czeka trudny, pod względem pogodowym, dzień - na przeważającym obszarze kraju ma padać oraz grzmieć. W porywach burzowych prędkość wiatru może sięgać aż 100 km/h.

40 st. C w Grecji. "Bardzo trudno być tu turystą"

Fala letnich upałów nawiedziła Grecję. We wtorek w niektórych częściach kraju temperatury sięgały powyżej 40 st. C. Ateńczycy wylegli na plaże, a turyści dzielnie stawiali czoła spiekocie, nie chcąc rezygnować ze zwiedzania starożytnych zabytków.

Pod Rzeszowem jak w Toskanii. Enoturystyka na Podkarpaciu kwitnie

Winnice Podkarpacia z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. - Około 40 spośród ponad 150 winnic na Podkarpaciu przyjmuje turystów, którzy zwiedzają je, degustując wina - poinformowała we wtorek sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.