Najnowsze

Najnowsze

Wyłączone turbiny przynoszą miliony. Energetyczny absurd w Wielkiej Brytanii

Ponad 34 miliony funtów za wyłączanie wiatraków na czas wichury otrzymali brytyjscy właściciele farm wiatrowych. Ponad połowa tej kwoty była im przyznana jeszcze zanim pogoda się pogorszyła - ujawnił dziennik "Daily Mail". Dystrybutor energii tłumaczy, że poprzez dopłaty chce walczyć z nadprodukcją energii. Eksperci szacują zaś, że efekt będzie odwrotny - powstanie więcej wiatraków, niż potrzeba.

Tajfun przeszedł przez Tokio

Tajfun Jelawat osłabł i przesunął się nad Hokkaido. W poniedziałek rano polskiego czasu przeszedł nad największą japońską wyspą Honsiu, powodując chaos komunikacyjny w Tokio. Powiało z prędkością przekraczającą 120 km/h i mocno popadało - lokalnie nawet 82,5 l/mkw.

Kubańczycy robią lek z jadu skorpiona. Pomagać ma chorym na raka

Jad skorpiona lekiem na raka? Taki chcą wyprodukować Kubańczycy. Na razie wypuścili na rynek środek, który ma poprawiać jakość życia chorych na nowotwór. Specyfik cieszy się wielką popularnością. Na Kubę przybywają po niego dziesiątki tysięcy chętnych m.in. z Włoch.

Wielkie sprzątanie Andaluzji

Rozpoczęło się sprzątanie po powodzi, która w nocy z czwartku na piątek nawiedziła południowo-wschodnią Hiszpanię. W jej wyniku zginęło co najmniej dziesięć osób, a jedna jest zaginiona. Do domów wracają ewakuowani mieszkańcy najbardziej poszkodowanych rejonów Malagi i Almerii oraz Murcji.

Najnowsza atrakcja Walencji: dwa statki na plaży

Dwa statki - za sprawą silnego sztormu, który pojawił się u brzegów Hiszpanii w piątkową noc - utknęły około 40 m od plaży nieopodal Walencji. Wyrzucone na brzeg jednostki budzą wielkie zainteresowanie turystów.

Na drogach łatwo nie będzie

Kierowcom może dziś dać się we znaki jesienna aura. W większości kraju będzie się chmurzyć i padać, a niekorzystny biomet utrudni koncentrację za kółkiem. Na dobrą widzialność i suche nawierzchnie prowadzący mogą liczyć tylko na zachodzie i północnym zachodzie kraju.

Ciepły deszcz w pierwszy dzień października

Pomimo porannego rozpogodzenia pierwszy dzień października na przeważającym obszarze kraju będzie mokry. O zmianie zdecyduje deszczowy front z południa. Wraz z nim napłyną jednak masy ciepłego powietrza, dzięki którym na termometrach zobaczymy od 17 do 20 st. C.

Nad morzem lepiej niż nad jeziorami

Poniedziałek lepiej będzie spędzić nad Bałtykiem niż w Warmii i na Mazurach. W kurortach Pomorza i Wybrzeża dzień zapowiada się pogodnie. Ponadto dopiszą tam warunki żeglarskie.

Silne trzęsienie w Kolumbii. "Kołysały się budynki"

Silnie zatrzęsła się ziemia w górskich częściach Kolumbii. Wstrząsy i kołysanie budynków były odczuwalne też w stolicy sąsiedniego Ekwadoru. - Na szczęście trzęsienie było głębokie - poinformowali kolumbijscy sejsmolodzy.

Korzystny układ wyżów rządzi pogodą

Sporo słońca, mało deszczu i nadal niskie stany wody w rzekach - podsumowuje prognozę pogody na pierwszą połowę października synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. W swoim komentarzu wyjaśnia, jaka cyrkulacja będzie odpowiadać za łagodny przebieg jesieni w najbliższym czasie.

Dwa tygodnie łagodnej jesieni

W pierwszej połowie października jesień pokaże swoje łagodne oblicze. W tym czasie nie musimy obawiać się pluchy: będzie sporo słońca i niewiele deszczu. Taką atrakcyjną pogodę dopełnią przyjemne temperatury - w najcieplejszych regionach niejeden raz przekroczą 20 stopni.

Malowniczy początek jesieni w Tatrach

Na początku jesieni w Tatrach aura była bardzo zróżnicowana, ale dzięki temu góry tylko zyskiwały na malowniczości. Reporterka 24 sfotografowała je w tym czasie, uchwycając i leżący na Kasprowym Wierchu śnieg, i gęste chmury spowijające szczyty, a nawet kozice skubiące trawę na zboczach.

Jelawat w Japonii. 219 km/h, ofiara śmiertelna

Jelawat, 17 w tym roku tajfun w okolicach Japonii, przyniósł do Kraju Kwitnącej Wiśni rekordowo silny wiatr. Żywioł ma na swoim koncie już m.in. jedną ofiarę śmiertelną, stu rannych oraz tysiące ewakuowanych i pozbawionych prądu.

Posłuchaj kompozycji mikrobów z Kanału La Manche

Zasiedlające Kanał La Manche mikroorganizmy - w tym sinice, które słyną z tego, że mogą być toksyczne dla ludzi - potrafią... komponować. Udowodnił to amerykański biolog, który szeregowi dotyczących ich danych przypisał dźwięki i pozwolił samym się układać w muzykę.

Pory roku zmieniają atmosferę Tytana

Na Tytanie rok dzieli się na cztery różne pory, podobnie jak na Ziemi. Analizując dane z 30 lat obserwacji tego księżyca Saturna naukowcy odkryli, że ten cykl sezonów wpływa na cyrkulację atmosfery. - Nie spodziewaliśmy się znaleźć żadnych tak szybko zachodzących zmian - przyznają.

W trzydzieści minut na orbicie

Rakieta Ariane 5 wystartowała w piątek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jej zadaniem było umieszczenie na geostacjonarnej orbicie transferowej dwóch satelitów telekomunikacyjnych.

Wyż poprawi nam samopoczucie

Zatoka niżowa z frontem atmosferycznym opuszcza wschodnie regiony Polski, a w ślad za nią od zachodu rozbudowuje się klin wysokiego ciśnienia.

Okruchy asteroidy przesłonią Słońce?

Szansy na powstrzymanie globalnego ocieplenia szkoccy badacze upatrują w zastosowaniu niekonwencjonalnego rozwiązania. Ich pomysł polega na zbudowaniu gigantycznego filtra przeciwsłonecznego w przestrzeni kosmicznej. Miałby on składać się z wielkiej chmury okruchów asteroidy.

Pogodnie, ale upały już za nami

W niedzielę przez większość dnia w całym kraju będzie pogodnie i sucho. Temperatury nie będą tak przyjemne jak w sobotę - w najcieplejszych południowych regionach wyniosą 18-19 st. C. Za to nie powinniśmy dziś odczuć pogorszenia samopoczucia związanego z aurą - w kraju przeważy korzystny biomet.

Tej nocy Uran obok Księżyca w pełni

W nocy z soboty na niedzielę warto spojrzeć w niebo. Obok będącego w opozycji Urana przejdzie bowiem Księżyc w pełni - poinformował Polską Agencję Prasową Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Nadine: huragan zombie

Nadine stała się cyklonem zombie. Po tym, jak w piątek 21 września utraciła status cyklonu tropikalnego i stała pospolitym niżem, w piątek 28 września dostała potężnego wiatru w żagle i odrodziła jako huragan.

Afrykańskie myszy regenerują skórę jak gady

Żyjące w Afryce myszy kolczaste potrafią regenerować skórę bez pozostawiania blizn. To zaskoczenie dla naukowców, którzy dotychczas sądzili, że taka zdolność - częsta u gadów i płazów - nie zdarza się u ssaków.

Panda na parapecie przyjmuje gości

"Pandzi dom" otwarto dla zwiedzających w sobotę w mieście Dalian na północnym wschodzie Chin. Zamieszkują go trzy urocze zwierzaki, z których jedna wdrapała się na parapet, żeby sprawdzić, kto je odwiedził.

Hiszpania: tornado powaliło diabelski młyn

Tornado przeszło przez miasto Gandia w południowej Hiszpanii. Prędkość wiatru przekraczała 170 km/h. Jego siła była tak wielka, że powaliła diabelski młyn w wesołym miasteczku. Rannych zostało 35 osób.

Zabijają nosorożce uwięzione przez powódź

Park Narodowy Kaziranga w indyjskim Asamie, dom dla bardzo rzadkiego gatunku nosorożca, został zalany, a mieszkające w nim zwierzęta odcięte od świata. Powódź wykorzystują kłusownicy, którzy polują na bezbronne rzadkie nosorożce. Dopadli cztery zwierzęta.