Najnowsze

Najnowsze

Polka przewodniczącą Rady CERN-u

Prof. Agnieszka Zalewska została przewodniczącą Rady CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Jest pierwszą kobietą, które objęła tę prestiżową funkcję i pierwszym przewodniczącym z Europy Środkowo-Wschodniej.

Woda w kurortach cieplejsza od powietrza

Pochmurno i chłodno zapowiada się piątek w nadmorskich i mazurskich kurortach. Temperatura maksymalna wyniesie 17 st. C, powieje z maksymalną prędkością 20 km/h, ale nie będzie padać. Wody Mazur i Bałtyku nagrzeją się zaś do wartości 17-18 st. C.

Tak mało Arktyki jeszcze nie było. Padł rekord pomiarów

3,41 mln km kw. - tyle wyniosła powierzchnia lodu arktycznego w tym roku. To najmniejsza wartość od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 30 lat. Naukowców niepokoi nadzwyczaj szybkie topnienie Arktyki, bo może mieć to opłakane skutki dla żyjącej tam społeczności, ekosystemu i w końcu całego świata.

Rekordowo ciepły Atlantyk u wybrzeży USA

Temperatura powierzchni morza na północno-wschodnim wybrzeżu USA osiągnęła najwyższą wartość w historii ludzkich pomiarów. Naukowcy nie wiedzą, co jest tego przyczyną, ale już zaobserwowali negatywne skutki zjawiska.

Wir błękitu u wybrzeży Australii

Turkusowe wiry pojawiły się u wybrzeży Australii. Nie należy się ich jednak obawiać, bo powstały nie ze wzburzonej wody, a jarzącej się feerią barw morskiej flory.

Malaria dotarła na Alaskę. Chorują ptaki

Malaria dotarła na Alaskę - na tę pasożytniczą chorobę zapadły tamtejsze ptaki. Zmiana klimatu może zaprowadzić malarię jeszcze dalej na północ - informują amerykańscy badacze.

Curiosity przejechał 290 m i napotkał skałę

W środę na drodze łazikowi marsjańskiemu Curiosity stanął "Jake Matijevic" - skała, którą nazwano na cześć niedawno zmarłego inżyniera NASA. Będzie to pierwszy materiał, jaki łazik przebada. Potem pojazd, który przebył już 290 m, ruszy w dalszą podróż do Glenelg, gdzie wykona odwierty w skalnej powierzchni Marsa.

Teleportacja staje się faktem. Będzie Nagroda Nobla?

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, która będzie przyznana już na początku października, może przypaść badaczom, którzy opisali tzw. kwantową teleportację. Technika, w której upatruje się szansy m.in. na możliwość przesyłania informacji do innych galaktyk, różni się nieco od tego, co wyobrażamy sobie pod pojęciem teleportacji znanym z filmów science-fiction.

Ocean wysysa lód z Antarktydy

Ocieplający się Ocean Antarktyczny powoduje przyspieszone topnienie lodu w głębi Antarktydy, ustalili nowozelandzcy badacze. Zauważyli, że wąskie "strumienie lodowe" z większą prędkością transportują lód z głębi kontynentu do morza.

Komary przechytrzyły ludzi. I jak tu walczyć ze śmiertelną malarią?

Komarów roznoszących śmiertelnie niebezpieczną malarię nic nie jest w stanie powstrzymać. Jak wykazali francuscy badacze, owady te zmieniły swój tryb życia, żeby tylko móc pokonać barierę, którą dotąd uważano za najskuteczniejszą: nasączoną środkiem owadobójczym moskitierę.

Tsunami to nie wszystko. Ta asteroida zasłoniła Słońce

Wielka asteroida, która uderzyła w Ziemię ponad dwa miliony lat temu, była zapalnikiem dla epoki lodowcowej na naszej planecie - uważają australijscy badacze. Ich zdaniem pył, jaki dostał się po uderzeniu Eltanina w Ziemię do atmosfery, dosłownie zasłonił Słońce.

Deszczowy front wycofuje się znad Polski

Czwartek będzie chłodny wszędzie, ale pochmurny już tylko na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Deszczowy front atmosferyczny, który będzie powoli wycofywał się znad Polski, zdąży popsuć pogodę m.in. na Lubelszczyźnie i w Małopolsce.

Szukają śladów tsunami nad Bałtykiem

W okolicach Mrzeżyna i Trzebiatowa naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego rozpoczęli badania poszukiwawcze śladów tsunami na polskim wybrzeżu Bałtyku. Miejsca badań wybrano na podstawie historycznych przekazów wskazujących na możliwość wystąpienia takiego zjawiska. Wyniki badań poznamy najwcześniej w przyszłym roku.

Na północy pełno gęstych chmur

Czwartek w kurortach Pomorza, Wybrzeża, Warmii i Mazur nie będzie pogodny. W wielu miejscach można się spodziewać dużego zachmurzenia, a także przelotnych opadów. Także temperatura, oscylująca wokół 14-15 st. Celsjusza, nie dopisze.

Na grzbiecie boeinga odleciał w ostatnią podróż

Endeavour, wahadłowiec należący do NASA, w środę wyruszył w swoją ostatnią podróż. Prom, wyniesiony w powietrze na grzbiecie boeinga 747, odleciał z Florydy do Kalifornii, gdzie stanie się eksponatem w muzeum. Start wahadłowca odbył się z dwudniowym opóźnieniem z powodu niesprzyjającej pogody.

Renifery uciekają przed snowkiterami

Norweskim reniferom zagrażają miłośnicy snowkitingu - zimowej odmiany kitesurfingu. Skandynawscy naukowcy wykazali, że osoby uprawiające tę dyscyplinę sportu są w stanie przepłoszyć z okolicznych żerowisk wszystkie renifery.

71-letni gondolier w 5 dni pokonał 300 km

Trzysta kilometrów Dunajem przepłynął 71-letni gondolier z Wenecji po to, by podkreślić, że ta wielka europejska rzeka łączy ludzi i narody. Vittorio Orio zakończył w środę rejs rozpoczęty w piątek w Wiedniu, cumując gondolę w Budapeszcie, przed węgierskim parlamentem.

Greenpeace z sercem podszedł do Arktyki

Na arktycznym lodzie pojawiło się gigantyczne serce. Utworzyła je organizacja Greenpeace, by zwrócić uwagę na szybko postępującą dewastację środowiska polarnego.

2030: połowa populacji zasiedli miasta

Do 2030 r. więcej niż połowa światowej populacji będzie żyła w olbrzymich przestrzeniach miejskich zwanych gigalopolis - prognozują urbaniści. Tym samym miasta zagarną dodatkowe 1,2 mln km kw. planety, czyli trzy razy więcej niż obecnie. Skutki dla środowiska i samych mieszkańców miast mogą być opłakane.

Trzydniowa panda w oku kamery

Ameryce przybył nowy ważny obywatel. To mała panda wielka, która urodziła się zaledwie trzy dni temu. Już jest gwiazdą mediów.

Potop w Afryce. Nie żyje 137 osób

Sytuacja powodziowa w Nigerii z dnia na dzień pogarsza się. Woda wdziera się do kolejnych stanów kraju zmuszając dziesiątki tysięcy do ewakuacji. W schronach dla powodzian brakuje już miejsc, rozprzestrzenia się cholera.