Najnowsze

Najnowsze

Śnieg jeszcze jest, wysokie temperatury też

W niedzielę niebo na alpejskimi stokami może być pochmurne, a w kilku miejscach może spaść deszcz lub śnieg. Jedno jest pewne, narciarzom szusującym we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Austrii zimno nie będzie. W niemieckich kurortach natomiast tak.

Ciemno w polskich miastach. To "Godzina dla Ziemi"

Polska zgasla na chwilę - dokładnie o godz. 20.30. Po co? Nasz kraj razem ze 146 innymi wziął udział w akcji WWF, która ma skłonić nas do refleksji o naszej planecie. "Godzina dla Ziemi" minęła naszą strefę czasową, ale jeszcze trwa.

Olsza największym wrogiem alergików

Stężenie pyłków w Polsce rośnie. Deszcz częściowo niweluje ich wpływ na alergików, ale to przynosi tylko niewielką ulgę. Pylą cis, leszczyna, topola i olsza. Stężenie tego ostatniego drzewa jest w powietrzu obecnie najsilniejsze.

Pogoda w kratkę. Ciekawie nie będzie

Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do wiosennego słońca, dlatego nadchodzące zmiany zabolą bardziej. Nie mamy dobrych wiadomości - aura tak, zwariowana przez ostatnie dni, nadal będzie wariować. Czyli przed nami klasyczne pięć dni tzw. pogody w kratkę.

Chińczycy wypuścili ponad 10 tys. aligatorów

Ponad 10 tys. aligatorów wypuścili na wolność pracownicy ośrodka badawczego we wschodniej prowincji Chin, Anhui. Gady zimę spędziły pod opieką zoologów, teraz, wraz z nastaniem ciepłych dni, wracają do swojego środowiska naturalnego.

Wielkie zoo na skraju przepaści. "Miasto na łożu śmierci"

W drugim najbardziej zadłużonym mieście Hiszpanii wkrótce zamkną zoo. I to jedno z największych w kraju. Powodem jest brak pieniędzy. Od grudnia ratusz Jerez de la Frontera nie wypłaca pensji pracownikom sektora publicznego. "To miasta na łożu śmierci" - wieszczą hiszpańskie media.

Przez Polskę przechodzi front

Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Litwy, w strefie przemieszczającego się z północy na południe frontu atmosferycznego.

Koniec sezonu na wieloryby. Kosztował życie 267 waleni

Ostatni statek-baza japońskiej floty wielorybniczej zawinął do portu w Tokio. Oznacza to koniec trzymiesięcznych połowów na Oceanie Arktycznym. Poławiacze złowili mniej niż zazwyczaj na skutek złej pogody i działań ekologów.

Kanadyjską mapę wyrysowała pleśń

Proste organizmy są tak sprawne, jak komputery. Udowodnił to kanadyjski profesor z Uniwersytetu Queen's w Kingston, w prowincji Ontario, wykorzystując pleśń i jej rozrost, jako naturalny wskaźnik rysujący przebieg dróg na mapie. Jego praca trafi teraz do magazynu "International Journal of Natural Computing Research".

Alergicy odetchną. Mokro w całym kraju

Wiosenne ochłodzenie połączone z opadami deszczu i silnym wiatrem, na Wybrzeżu dochodzącym do 100 km/h, będzie sprzyjać alergikom. Pyłki kwitnących roślin nie powinny być bardzo dokuczliwe.

Za wcześnie na letnie opony. Biało na drogach

Wraz z powrotem zimy do Polski kierowców czeka trudny czas. W całym kraju wystąpić mogą opady śniegu, przez które drogi zrobią się białe. A przynajmniej szare. Dodatkowym utrudnieniem będą zawieje, spowodowane silnym wiatrem.

Weekendowy nawrót zimy. Śnieg w całym kraju

To będzie jeden z najbrzydszych dni w ostatnim czasie. W sobotę w całym kraju może spaść śnieg z deszczem, a temperatura w najcieplejszym miejscu Polski nie przekroczy 7 st. C. Sytuację pogorszy jeszcze silny wiatr.

U nas deszcz i śnieg, a w Wielkiej Brytanii...

Chłodny front atmosferyczny zbliża się nad Wielką Brytanię wielkimi krokami. Zimno pojawi się w weekend na północy. Met Office zapowiada jednak, że mieszkańcy słonecznego ostatnio Londynu mają jeszcze trochę czasu na opalanie.

Góry w sobotę przykryją chmury

Sobotnia prognoza pogody dla narciarzy maluje się dość jednolicie - deszczowo, pochmurnie i w okolicach 3 st. C. Wyjątki stanowić mają słoneczne i ciepłe kurorty: Magura Małastowska, Rabka Zdrój i Ustrzyki Dolne. Z kolei na Słowacji ma padać śnieg.

Chłód znad Skandynawii zrujnuje nam święta

Polską pogodę psuje obecnie zimne powietrze, które napływa nad nasz kraj znad Litwy. Po nim miało być słonecznie aż do Wielkanocy. Niestety na pogodowej mapie pojawił się kolejny skandynawski niż, który zrujnuje nam święta - będzie zimno i deszczowo, a nawet może spaść śnieg.

Roboty wrażliwe jak ludzie. "To jak Święty Graal w robotyce"

Prędzej czy później roboty będą miały zdolność odczuwania. Okazuje się, że są substancje żelowe, które podobnie jak ludzka skóra, przewodzą bodźce. Pokrycie nimi sztucznych organizmów może sprawić, że zaczną odczuwać - uważają amerykańscy, którzy prowadzą badania nad żelem Biełousowa-Żabotyńskiego.

Poleciały głowy za neutrina szybsze od światła

Odpowiedzialny za przeprowadzenie jednego z najdroższych eksperymentów świata – Antonio Ereditato z CERN, zwolnił się ze stanowiska. Naukowiec przewodził projektowi OPERA, którego rezultaty podważały teorię względności Einsteina. 15 tysięcy prób wykazało, że neutrina były szybsze od światła - okazało się, że przez luźny kabel.

Zespół przesiadywania w domu atakuje brytyjskie dzieci

- Brytyjskie dzieci tracą kontakt z przyrodą, a to odbija się na ich zdrowiu i nauce - alarmuje raport The National Trust. Na Wyspach coraz powszechniejsze staje się NDD, zaburzenie polegające na ciągłym przesiadywaniu w domu.

Zasypało Zakopane. W Tatrach przybywa śniegu

Na Podhale wróciła zima. W nocy z czwartku na piątek w Zakopanem spadło blisko 20 cm śniegu. Na drogi południowej Małopolski wyjechały pługopiaskarki. W Tatrach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Dzieci w byłej brytyjskiej kolonii nie chcą być trute

Dzeci ze Szkoły im. Kennedy'ego zorganizowały wielką manifestację w proteście przeciwko zanieczyszczeniu powietrza, które w Hongkongu wielokrotnie przekracza wszelkie normy i stało się wielkim problemem społecznym. Mnóstwo mieszkańców wyjeżdża bowiem na stałe z miasta ze względów zdrowotnych, i są to na ogół ludzie wykształceni i bogaci.