Najnowsze

Najnowsze

Piękne i niebezpieczne. Lodowe wiry przy Kamczatce

Z wysokości kilkuset kilometrów wyglądają niewinnie i malowniczo, ale w rzeczywistości mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla pływających tam statków. Olbrzymie lodowe wiry u wybrzeży Kamczatki sfotografowali w marcu kosmonauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Grad padał cały dzień. Kilkanaście centymetrów lodu na ulicach

Niemal cały dzień trwała gradowa burza, jaka rozpętała się we wtorek nad południowo-zachodnimi Chinami. Gdy opady ustały mieszkańcy wzięli się za sprzątanie kilkudziesięciocentymetrowej warstwy lodu. Kule, których średnica wynosiła nawet 3,5 cm, raniły 25 osób, w tym dwie - poważnie.

Deszcz z olszą nie wygra

Z deszczowej pogody zapowiadanej na czwartek mogą skorzystać alergicy. Większy poziom wilgoci sprawia, że w powietrzu jest mniej alergenów niż wtedy kiedy jest sucho. Mimo to pyłki olszy i topoli i tak mogą dać się porządnie we znaki uczulonym na nie osobom.

Ulice opustoszały, ludzie chronili się na dachach

- Ulice w ciągu 40 minut od ogłoszenia alarmu opustoszały. Jest cisza przed burzą. Ludzie po prostu czekają. Wszystko jest pozamykane - relacjonował sytuację na wyspie Phuket w Tajlandii w TVN24 Janusz Urbanowski. Polski turysta, podobnie jak tysiące ludzi w regionie, chronił się przed falą tsunami, która być może dotrze do brzegów Oceanu Indyjskiego. Po trzęsieniu ziemi o sile 8,6 st. w skali Richtera 500 km na zachód od wybrzeży Sumatry wiele państw wydało ostrzeżenia przed falą, później zostały one odwołane.

Będzie trochę chłodniej. Front wejdzie do Polski

W ciągu najbliższej doby Polska znajdować się będzie pod wpływem niżu znad Morza Północnego i związanego z nim frontu atmosferycznego, przemieszczającego się od zachodu w kierunku dzielnic centralnych.

Metrowe fale dotarły do Sumatry. Znoszą alarmy przed tsunami

Po południu polskiego czasu Amerykańskie Centrum Ostrzegania przed Tsunami odwołało na całym regionie Oceanu Indyjskiego ostrzeżenie przed tsunami. Spodziewano się go po tym, jak region nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,6 stopnia w skali Richtera, a po nim wstrząsy wtórne o sile nawet 8,8. Epicentrum znajdowało się na Oceanie Indyjskim na zachód od prowincji Aceh na Sumatrze - tej samej, którą potężnie dotknęło tsunami w 2004 roku.

Co trzęsie ziemią? Skąd biorą się tsunami?

Czym są trzęsienia ziemi, które nawiedziły w środę Indonezję i fale tsunami, przed którymi indonezyjskie, tajlandzkie, indyjskie oraz pakistańskie władze ostrzegały swoich obywateli? Odpowiedź znajdziecie w naszym tekście.

Amerykański sen Wietnamczyka. Kupił miasteczko na Dzikim Zachodzie

900 tys. dolarów kosztowało anonimowego Wietnamczyka spełnienie jego marzenia, czyli kupienie miejscowości w Stanach Zjednoczonych. Za tę kwotę po trwającej 11 minut aukcji internetowej został właścicielem miejscowości Buford w stanie Wyoming. Do tej pory w miejscowości żył tylko jeden mieszkaniec.

Alergeny szaleją. Co z cerą i makijażem?

Spuchnięta twarz, czerwony i zakatarzony nos, łzawiące oczy, a do tego makijaż wystawiony na wiosenne zmiany pogodowe. Jak sobie z tym radzić? Na pytania portalu TVN Meteo odpowiada wizażystka Agnieszka Lamcha.

Europa w objęciu niżów

Nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Morza Północnego, który kieruje do nas ciepłe, polarno-morskie powietrze (PPmc) z południa.

Niemcy: 20 proc. naszych pszczół nie żyje

Złe wieści nadchodzą z niemieckich pasiek: tej zimy mogło zginąć w Niemczech od 20 do nawet 30 proc. wszystkich rojów pszczelich - szacuje niemiecki naukowiec Bernd Gruenewald. Główną przyczyną wysokich strat jest roztocze Varroa destructor.

Płyną śladami Titanica. Towarzyszy im pech

Porywisty wiatr, choroba pasażera - to tylko niektóre z nagłych i nieoczekiwanych zjawisk, które towarzyszą statkowi wycieczkowemu Balmoral w rejsie. Niezwykłym rejsie. Podąża on bowiem dokładną trasą słynnego Titanica. A na jego pokładzie są krewni pasażerów liniowca w 1912 roku. Czyli dokładnie 100 lat temu.

Raz większy, raz mniejszy i zmienia kolory. Księżyc za kołem podbiegunowym

Choć arktyczny krajobraz na Spitsbergenie może wydawać się dość monotonny, badaczom z Polskiej Stacji Polarnej nie brakuje ciekawych widoków. - Od kilku dni Księżyc zaskakuje nas swoją wielkością i kolorami - piszą. I dzielą się na swoim profilu w Kontakcie Meteo nagraniem, na którym sami możemy obejrzeć niebo nad Hornsundem.

Północny zachód w deszczu. Drogi mogą być śliskie

Podróżujący po północnym zachodzie kraju na większości dróg mogą napotkać przelotne opady deszczu. W pozostałych częściach Polski aura nie utrudni jazdy kierowcom. Chyba, że słońce, dlatego warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych.

Deszczowo na alpejskich trasach

Prognozy na środę nie są optymistyczne dla narciarzy w Alpach. Dzień upłynie pod znakiem opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Nielicznych przejaśnień można spodziewać się jedynie lokalnie na trasach francuskich i włoskich.

Bezlitosna olsza, dokuczliwa topola

Słoneczna pogoda sprawi, że alergicy mogą w środę silniej odczuwać dolegliwości związane z pyleniem uczulających roślin. Szczególnie mocno będą oddziaływać olsza i topola.

Miliardy dolarów strat i blisko tysiąc ofiar. Bilans pogody w pierwszym kwartale

2 miliardy dolarów - to najwyższy koszt strat spowodowanych przez zjawisko pogodowe od początku 2012 roku. Na tyle firma ubezpieczeniowa AON Benfield wyceniła zniszczenia spowodowane na początku marca przez tornada w USA. Na listę najdroższych katastrof pogodowych w pierwszym kwartale roku trafiły też powodzie w Australii, tropikalne cyklony oraz atak zimy w Europie. Ten ostatni w rankingu wyróżnia najtragiczniejszy bilans ofiar śmiertelnych.

"Powtórka z Titanica możliwa". Postęp technologiczny bezsilny?

Dokładnie 100 lat temu Titanic wypłynął w swój pierwszy i ostatni rejs. Bezpośrednią przyczyną jego zatonięcia było zderzenie z górą lodową w nocy z 14 na 15 kwietnia. Jeśli myślicie, że nowoczesna technologia jest w stanie ustrzec flotę przed podobną katastrofą, to - zdaniem naukowców - jesteście w błędzie.

Susza wyłączyła fontanny na Trafalgar Square

Słynne fontanny na Trafalgar Square zostały wyłączone pięć dni po wprowadzeniu na Wyspach oficjalnego zakazu marnowania wody tzw. "hosepipe ban". Zakaz obowiązuje na skutek największej od 20 lat suszy. Powoli wysychają miejskie parki i przydomowe ogródki.

Nad ranem zima, w południe lato. Taki urok wiosny

Temperatura maksymalna - w każdej prognozie pogody słyszymy i widzimy to pojęcie. Taką wartość powinna osiągnąć temperatura w najcieplejszym momencie dnia. Warto także spojrzeć na temperaturę minimalną.

Największy ośrodek Korbielowa pod młotek

Narciarski ośrodek "Pilsko" w Beskidzie Żywieckim został wystawiony na sprzedaż. Pozbywa się go Gliwicka Agencja Turystyczna. To jeden z największych kompleksów narciarskich w polskich górach, w jego skład wchodzą m.in. wyciągi i dom wczasowy "Jontek" z basenem.

Wiosna zawitała w Polsce na dobre. Możliwe już pierwsze burze

Na drugą połowę tygodnia lepiej przygotować parasole, bo będzie się chmurzyć i przelotnie padać. Możemy się też spodziewać pierwszych wiosennych burz. Temperatury powoli rosną, ale na większe ocieplenie mogą liczyć mieszkańcy południowej Polski. Na północy wciąż będzie dość rześko.

Brytyjskie powietrze rekordowo brudne. Skala skończyła się po 4 latach

Marcowa pogoda ze względu na specyficzny układ ciśnienia, brak opadów i silnego wiatru doprowadził do rekordowego zanieczyszczenia powietrza w Wielkiej Brytanii. Według rządowych danych wyniosło w zeszłym miesiącu najwyższy notowany poziom. Sięgnęło przy tym maksymalnego, dziesiątego stopnia w skali wprowadzonej ledwie cztery lata temu.

Lwy pomagały w polowaniach na mamuty?

Zaskakujące odkrycie paleontologów na Syberii. Znaleziono tam dobrze zachowane szczątki mamuta, który padł łupem lwów. Co więcej, naukowcy są zdania, że drapieżniki po chwili zostały przepędzone przez ludzi. Być może dawni myśliwi polowali z lwami - donosi BBC.

Morskie dinozaury znalezione pod Opocznem

Unikatowy w skali światowej zespół skamieniałości morskich i lądowych sprzed 148 mln lat odkrył paleontolog dr Adrian Kin. Stanowisko znajduje się w woj. łódzkim i porównywalne jest do słynnego niemieckiego kamieniołomu Solnhofen w Bawarii.