Najnowsze badania wykazują, że człowiek ma znaczący wpływ na obieg azotu w przyrodzie, w szczególności na skutek procesów przemysłowych i rolniczych. Nowe analizy naukowców z wielu krajów nie są optymistyczne dla ekosystemów w oceanach.
W tym tygodniu wartości na termometrach będą systematycznie rosnąć. Odnotujemy nawet 5 st. C. Jednak w weekend możemy spodziewać się również opadów śniegu i deszczu ze śniegiem.
W ostatnich dniach temperatura spada sporo poniżej zera. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podawało, że w weekend listopada z powodu ochłodzenia zmarło siedem osób. Teraz otrzymujemy informacje o kolejnych trzech ofiarach siarczystego mrozu.
El Nino, fenomen pogodowy, może mieć wpływ na rozwój dzieci. Badania przeprowadzone Peru pokazują, że dzieci urodzone podczas El Nino 1997-98 są mniejsze niż te, które na świat przyszły w innych latach.
Zima zaatakowała północno-wschodnie Chiny. W niedzielę 30 listopada nad krajem pogoda gwałtownie się załamała. Temperatura powietrza spadła poniżej zera, a z nieba spadł pierwszy w tym roku opad śniegu. Meteorolodzy wprowadzili żółty alert ostrzegający przed śnieżycami.
Nad Europą znajduje się wiele ośrodków niskiego ciśnienia oraz wyż Robin, który w wielu miejscach przyczynia się do mroźnej pogody. Na zachodzie starego kontynentu dominować będzie słońce, lokalnie we Włoszech pojawią się burze. Temperatura w Europie wahać się będzie od -10 st. C do 21 st. C.
Zima zawitała także na południe Europy. Zamarznięte krople wody utrudniły ruch uliczny w północnych Węgrzech. Pod ciężarem lodu na drogi runęły gałęzie drzew i linie energetyczne.
"Jesteśmy odcięci od świata" - napisali na Kontakt 24 Polacy, którzy aktualnie przebywają w Maroko. Wskutek ulewnych deszczy, które nawiedziły w ostatnich dniach południowe regiony kraju, zginęły co najmniej 32 osoby. Większość ofiar to osoby porwane przez rzeki, których wyschnięte do tej pory koryta gwałtownie napełniły się wodą. Nasi rodacy podzielili się z nami zdjęciami i filmami z pogrążonego w powodzi kraju.
Wraz z początkiem grudnia do Polski zawitała termiczna zima. Temperatura powietrza wszędzie jest ujemna. Synoptycy zapowiadają, że odwilż przyjdzie dopiero pod koniec tygodnia. Wtedy również musimy liczyć się z opadem marznącego deszczu i gołoledzią.
Nasze pole magnetyczne słabnie o 5 procent na każde 10 lat. Naukowcy informują, że to znacznie szybciej, niż dotychczas prognozowano i ich zdaniem takie zmiany magnetosfery zwiastują nadejście przebiegunowania.
Mapę z prognozą temperatury maksymalnej na dziś możemy sobie spokojnie darować. Nie dlatego, że jest do niczego - jest jak najbardziej trafna. Tylko, że nijak ma się do naszego odczucia owej temperatury z powodu nieprzyjemnego, zimnego wiatru i dużej wilgotności powietrza oraz z powodu braku dopływu silnego promieniowania słonecznego.
Lekarze ze szpitala na krakowskim Prokocimiu, którzy walczą o życie wyziębionego 2-latka, są ostrożni w rokowaniach. Wiadomo, że serce i nerki chłopca pracują samodzielnie, ale niewykluczone, że inne narządy wewnętrzne mogły zostać uszkodzone.
W poniedziałek nad ranem termometry miejscami wskazały -3 st. C. Nie było już tak mroźno jak w nocy z soboty na niedzielę. Wszystko za sprawą zgniłego wyżu. - To on utrzymuje nad Polską warstwę chmur, która skutecznie zatrzymuje spadek temperatury - informuje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Na hawajskiej Wielkiej Wyspie nieprzerwanie trwa erupcja wulkanu Kilauea. Obecnie strumień gorącej lawy przesuwa się z prędkością około 270 metrów na dobę. Mieszkańcy zagrożonych terenów zdążyli już przewieźć w bezpieczne miejsce najcenniejsze rzeczy ze swoich domów. Teraz pozostało im tylko czekać na ewentualną ewakuację.
Rok 2015 dotarł już za Atlantyk. W ostatnich godzinach nowy rok powitali amerykanie i brazylijczycy. Pierwsze fajerwerki na zostały wystrzelone 31.12.14 w Kiribati o godz. 11.00 naszego czasu.
Groźny pasożyt pszczół, występujący powszechnie w basenie Morza Śródziemnego, zagraża owadom północnej Europy. Przyczyniają się do tego sprzyjające warunki klimatyczne. - Rozprzestrzenianie się pasożyta może prowadzić do zwiększenia strat miodu w Wielkiej Brytanii - informuje profesor Robert Paxton z Uniwersytetu w Belfaście.
Poniedziałek zapowiada się umiarkowanie pogodnie. Choć na niebie pojawią się chmury, jednak nie przyniosą one opadów. Wychodząc z domu warto pamiętać o ciepłej czapce i rękawiczkach, bo temperatury nie będą zachwycać.
Pięć milionów lat temu zasięg pokrywy lodowej w Arktyce był dużo mniejszy niż ten, który obserwujemy obecnie - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Tromso. Eksperci podkreślają jednak, że nie było okresu, w którym Ocean Arktyczny byłby całkowicie "wolny" od lodu. Geolodzy ostrzegają, że możemy tego doświadczyć w najbliższej przyszłości.
Do końca roku potrwają badania, na podstawie których powstanie mapa hałasu w Bałtyku. Dane zbiera 40 sond ulokowanych w różnych punktach akwenu. Naukowcy z sześciu państw, w tym z Polski, liczą, że pomogą uchronić morskie stworzenia przed skutkami podwodnego zgiełku.
Wstrząsy w okolicach Bełchatowa (woj. łódzkie). "Trzęsienie było na tyle silne, że zaczęły ruszać się meble", "pierwsza chwila była bardzo niepokojąca" - pisali na Kontakt 24 mieszkańcy. Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tąpnięcie było spowodowane działalnością kopalni odkrywkowej w Bełchatowie. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
We Wrocławiu z wyziębienia zmarły dwie osoby, które mieszkały w przyczepie kempingowej. W nocy z soboty na niedzielę w sumie w całym kraju zmarło pięć osób. Są to pierwsze ofiary niskiej temperatury powietrza, która spadła nawet 17 stopni poniżej zera.
W czasie ostatniego weekendu listopada mroźna pogoda wyraźnie się umocniła – w niedzielę rano w Białymstoku było -14 stopni, a przy gruncie -17. To zimne powietrze napłynęło do Polski ze wschodu kontynentu, gdzie swoje centrum ma mroźny wyż.