Najnowsze

Najnowsze

"Nie przepadamy za zimą". Północ Hiszpanii oblodzona i zaśnieżona

Śnieg spadł na północy Hiszpanii. Towarzyszyło mu przenikliwe zimo, a mieszkańcy gminy Pedrafita do Cebreiro narzekali na silnie oblodzone drogi, po których niebezpiecznie było się poruszać. W obawie przed intensywnymi opadami śniegu i możliwymi zamieciami, władze regionu ogłosiły alert pogodowy.

Gdzie spadnie śnieg w najbliższych dniach? Jaka będzie temperatura?

- Zima pojawiła się za oknami Polski północno-wschodniej, na Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz w stolicy - przyznaje prezenterka TVN Meteo Agnieszka Cegielska. Śniegu w następnych dniach będzie przybywać, jednak synoptycy nie spodziewają się metrowych zasp. Zapowiadają jednak mroźne noce, temperatura lokalnie spadnie nawet -16 st. C.

Zaczął się chiński Rok Drewnianego Konia. Kirgizi zjedzą mniej koniny

W Kirgizji, kraju w środkowej Azji, znacznie spadła sprzedaż koniny. Ludność kraju, będącego jednym z największych eksporterów końskiego mięsa nie będzie go kupować ze względu na swoje tradycje nierozerwalnie związane z końmi. Oddają w ten sposób cześć zwierzęciu będącego symbolem nowego roku, rozpoczętego według chińskiego kalendarza.

Środa w Europie będzie chłodna, deszczowa i pochmurna

Środa w Europie w przeważającej części będzie deszczowa, zapowiadają synoptycy. Opady deszczu pojawią się zarówno na zachodzie kontynentu, jak i na dalekim jego wschodzie. W większości utrzyma się mocne zachmurzenie, a prognozy pogody przewidują nieliczne przejaśniania. 15 stycznia będzie także dosyć chłodnym dniem, z wyraźnym podziałem na cieplejszy zachód i mroźny wschód, gdzie lokalnie temperatura spadnie do -20 st. C.

Prognoza pogody na dziś: deszcz i śnieg razem i osobno w każdym zakątku kraju

W środę przyda się parasol i ciepła kurtka - zapowiadają synoptycy. Opady pojawią się w każdym regionie kraju występując pojedynczo lub jednocześnie. Jedyne przejaśnienia przewidywane są w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim. Termometry za dnia najniższą temperaturę maksymalną wskażą na północnym wschodzie Polski (-1 st. C), zaś najwyższą na południu (5 st. C).

Jęzor lawy ma sześć kilometrów długości

Nawet 5-6 km długości ma jęzor lawy, która wydobyła się podczas wtorkowej erupcji Sinabunga na Sumatrze. To największe wypływy tego typu zaobserwowane w utrzymującym się od września okresie nasilonej aktywności tego wulkanu. Jego okolice objęto najwyższym poziomem alarmowym.

Szukali podróżujących w czasie w internecie

Podróże w czasie są dla wielu fikcją literacką, niemożliwą do zrealizowania w rzeczywistości. Nie wszyscy podzielają tę opinię, dlatego też szukają dowodów potwierdzających swoje przypuszczenia. Astrofizyk Robert Nemiroff uważa, że podróżujący w czasie mogli zostawić ślady swojej obecności w... internecie.

Kolejny deszczowy front w Wielkiej Brytanii. Na Szkocję może spaść do 10 centymetrów śniegu

Przed opadami deszczu w niemal całej Wielkiej Brytanii, a także śniegiem, który może dać się we znaki kierowcom na drogach Szkocji, ostrzega Met Office. Winnym nieprzyjemnej pogody będzie front atmosferyczny znad Atlantyku, który nad Wyspami spotka na swojej drodze masy zimnego powietrza. Po południu rozpada się na wschodzie kraju, a do wieczora deszcz dotrze już do zachodniego wybrzeża.

17-letni Polak "budzi" sondę kosmiczną. Jest w finale konkursu ESA

Józef Dobrowolski ma 17 lat, kosmosem pasjonuje się od dziecka, zaś "na poważnie" zajmuje się nim od dwóch lat. Nastolatek bierze udział w organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną konkursie na najlepsze wideo o "pobudce" uśpionej aktualnie w kosmosie sondy Rosetta. Nastolatek jest w finale konkursu.

300 tysięcy mieszkańców Wirginii Zachodniej piąty dzień bez wody

- By wziąć prysznic, muszę 40 minut przed pracą dojeżdżać do znajomych - opowiadał w poniedziałek w publicznym radiu jeden z mieszkańców amerykańskiej Wirginii Zachodniej. Już piąty dzień ok. 300 tys. mieszkańców tego stanu ma zakaz picia wody z kranu, a nawet używania jej do gotowania, mycia i prania z powodu wycieku chemicznego do pobliskiej rzeki.

Wody tyle, że łowią ryby na ulicach

Dziesiątki miejscowości należących do aglomeracji Dżakarty zostały zalane i podtopione po wyjątkowo obfitych opadach. Z najbardziej dotkniętych obszarów ewakuowano ponad 5 tys. osób. Najbliższe dni i tygodnie mogą być trudne dla mieszkańców miasta, bo ze względu na przypadający właśnie szczyt pory deszczowej prognozy zapowiadają jeszcze więcej deszczu.

Ślisko od rana w wielu regionach. Podlasie po wichurach bez prądu

Trudne warunki spowodowane nocnymi opadami śniegu panowały rano na drogach woj. warmińsko-mazurskiego, m.in. tych prowadzących do przejścia granicznego w Bezledach. Do redakcji Kontaktu 24 spływały ostrzeżenia o występującej miejscami gołoledzi, a służby drogowe ostrzegały o porannych utrudnieniach drogowych w większości województw. Na Podlasiu z kolei nocne wichury spowodowały przerwy w dostawach prądu.

Masy popiołu na północnej Sumatrze. Pod jego ciężarem runęły domy

Tysiące ludzi już od miesięcy koczują w meczetach, świątyniach i budynkach rządowych, chroniąc się przed skutkami erupcji wulkanu Sinabung na Sumatrze. Domy opuściło już ponad 30 tys. osób. Ewakuacje są konieczne, bo osiadający popiół może powodować poważne zagrożenie - w weekend pod jego ciężarem runęło kilka domów.

Rano mokro i ślisko. W ciągu dnia nastąpi poprawa na drogach

Po porannych utrudnieniach, jakie miejscami mogą powodować na drogach opady śniegu i deszczu ze śniegiem, w większości regionów warunki drogowe się poprawią. W ciągu dnia pogoda może przeszkadzać podróżującym po krańcach Polski. Na północnym zachodzie synoptycy przewidują przelotny deszcz ze śniegiem, a na wschodzie słaby śnieg.