Najnowsze

Najnowsze

Jak leśnicy widzą las. Oto najlepsze zdjęcia w konkursie Lasów Państwowych

Nie, to nie jest kadr filmu o apokalipsie, tylko zwycięska fotografia IV konkursu fotograficznego "Lasy w obiektywach leśników". Jej autorem jest podleśniczy Karol Zalewski. Zdjęcie przedstawia bobrowisko w pobliżu wsi Salpik koło Giżycka. Mroku dodają uschnięte brzozy porastające bagno, pochmurne niebo i dwa majestatyczne łabędzie. Zobaczcie pozostałych zwycięzców.

Tysiące osób ewakuowanych. Powódź w Nikaragui

Intensywne opady deszczu, jakie odnotowano w Nikaragui w czwartek spowodowały, że rzeka Ochomogo wylała z brzegów. Tysiące osób zmuszonych było do ewakuacji ze swoich domów. Teraz mieszkańcy zmagają się ze skutkami powodzi.

Z morza trafią m.in. na stół. Glony są w modzie

Nadmierna ilość glonów w morzach, potocznie znanych jako wodorosty, irytuje korzystających z kąpieli wodnych. Jednak możliwości alg doceniają naukowcy, którzy zamierzają stworzyć uprawy glonów. Z nich powstaną m.in. leki, tworzywa sztuczne i ekologiczną żywność.

Obiad nauczył drapieżnika gwizdać i kląskać. To dowód na rozwiniętą inteligencję

Skamlenie psa oznacza, że jest mu źle, a mruczenie kota - że mu dobrze. Umiejętność interpretacji i rozumnego naśladowania dźwiękowych komunikatów obcego gatunku dowodzi, że dany osobnik stoi wysoko na ewolucyjnej drabinie rozwoju. Do tej pory naukowcy plasowali tam 3 gatunki ssaków i tyle samo ptaków. Okazuje się, że wszyscy muszą zrobić miejsce dla nowego członka - drapieżnej Orcinus orca.

Postrzelony orzeł wraca do zdrowia w kalifornijskim ośrodku

W Centrum Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w kalifornijskim mieście Morgan Hill leczy się dziesiątki poturbowanych przez los istot mniejszych i większych. Najnowszym rezydentem tamtejszych klatek jest ważący kilka kilogramów ranny orzeł przedni. - Na pierwszy rzut oka wyglądało to tak, jakby ktoś ptaka postrzelił - przyznała jedna z pracownic ośrodka.

Prognoza na 5 dni: na Pomorzu parasole z pewnością się nie zakurzą

Nadchodzący wielkimi krokami weekend i pierwszy dzień przyszłego tygodnia będzie na ogół pogodny. Niestety nie będzie taki dla wszystkich - mieszkańcy Pomorza nie rozstaną się z parasolami przez najbliższe 5 dni. Pocieszające są natomiast prognozowane wartości na termometrach rzędu nawet 25 st. C.

W ciągu doby stał się potworem. Prędkość wiatru sięga 250 km/h

Supertajfun Vongfong przez ostatnie 24 godziny znacznie nabrał na sile, przeistaczając się w zjawisko drugiej kategorii - w "potwora". Tym samym stał się najsilniejszym zjawiskiem tego typu na kuli ziemskiej w ostatnim roku. Modele meteorologiczne przewidują, że może okazać się równie tragiczny w skutkach, co zeszłoroczny tajfun Haiyan, który zabił 6308 osób.

W nadchodzący weekend termometry pokażą 25 st. C. Babie lato w pełni

- Do Polski dociera cieplejsze powietrze i już w kolejnych dniach będziemy widzieć na termometrach wyższe temperatury - zapowiada prezenterka TVN Meteo, Agnieszka Cegielska. W piątek i sobotę na Dolnym Śląsku zobaczymy nawet 25 st. C. Poza tym powinno być pogodnie niemal w całym kraju. Warto w weekend wykorzystać czas wolny na świeżym powietrzu.

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Chiny

We wtorek w nocy w prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach zatrzęsła się ziemia. Siła trzęsienia wynosiła 6,6 w skali Richtera. Jedna osoba zginęła, a ponad trzysta jest rannych. Tysiąc osób przebywa poza swoimi domami, cały czas występują wstrząsy wtórne.

W większości europejskich miast przydadzą się parasole

- Strefa opadów będzie przemieszczać się nad Europą. Najwięcej deszczu będzie na zachodzie i na północnym zachodzie kontynentu, gdzie znajduje się bardzo aktywny niż wraz z frontami atmosferycznymi, które przynoszą duże ulewy - zapowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

"Wywrócone łódki, połamane maszty, zarwane pomosty". Szkwał pod Wrocławiem

- To było jakieś 8 w skali Beauforta. Wszyscy mamy jakieś straty - oceniają żeglarze, którzy we wtorek późnym popołudniem zmagali się ze szkwałem nad Zalewem Mietkowskim pod Wrocławiem. Wiatr był tak mocny, że zarwał pomost, przy którym zacumowane były żaglówki. - Ludzie mówią, że pierwszy raz coś takiego widzieli - podkreślają wodniacy.