Najnowsze

Najnowsze

Lodowy korek na rzece. A to dopiero początek topnienia lodów

Zima wciąż mocno daje się we znaki Amerykanom, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju. Jednak nawet kiedy zacznie odpuszczać, może spowodować kolejne problemy. Wystarczy spojrzeć na to, co już teraz dzieje się na jednej z rzek w Montanie, żeby zaniepokoić się perspektywą mocniejszego ocieplenia.

Zanieczyszczone prawie wszystkie miasta. To cena szybkiego rozwoju

Prawie wszystkie chińskie miasta, w których w ubiegłym roku badano poziom zanieczyszczenia, nie spełniły krajowych norm - poinformował w sobotę wiceminister ds. ochrony środowiska. Przedstawił też plany walki ze skutkami szybkiej industrializacji. Niezadowolenie ze smogu i rosnącego skażenia wyraża coraz więcej mieszkańców kraju.

Coraz gęstsze dymy nad wyspą. Widać je z orbity

Mimo intensywnych wysiłków, służbom z indonezyjskiej prowincji Riau nie udało się zwalczyć pożarów lasów i zarośli spowodowanych przez nielegalne wypalanie gruntów pod plantacje. Kolejnych ognisk przybywa, a nad Sumatrą nasila się zadymienie. Dym jest tak gęsty, że wyraźnie widać go z orbity, a do tego powoduje liczne problemy na wyspie.

Żurawie wracają wcześniej na Suwalszczyznę

Żurawie, gągoły i gęsi wcześniej niż zwykle przyleciały na Suwalszczyznę, nazywaną polskim biegunem zimna. Nie ma jeszcze bocianów, które lecą już do Europy. Chociaż w przyrodzie widać wiosenne poruszenie, przyrodnicy podkreślają, że w tym regionie zima może jeszcze o sobie przypomnieć.

Po mglistym poranku dobre warunki na drogach

Podczas porannych podróży kierowcy mogą napotkać niewielkie utrudnienia związane z mgłami i mżawką. W ciągu dnia jednak kierowcy nie powinni narzekać na warunki drogowe. Widzialność się poprawi, a drogi zrobią się suche.

Naukowcy wiedzą już, kiedy i gdzie zapadnie się ziemia

Naukowcy z NASA mają nadzieję, że wkrótce uda im się zwiększyć bezpieczeństwo. Zauważyli bowiem, że istnieje możliwość przewidywania potężnych lejów krasowych. Dzięki temu można będzie z ponad miesięcznym wyprzedzeniem ostrzec ludność o zagrożeniu.

Asteroida zaskoczyła astronomów. Rozpadła się jak kometa

Astronomowie nie raz obserwowali, jak kruche, zbudowane z lodu i pyłu komety ginęły po przelocie zbyt blisko Słońca. Niedawno odkryli, że wpływ promieniowania słonecznego prawdopodobnie może spowodować dezintegrację również innych obiektów. Właśnie oddziaływanie naszej gwiazdy wydaje się najbardziej prawdopodobną przyczyną trwającego od kilku miesięcy rozpadu jednej z asteroid na mniejsze fragmenty.

Przewaga słońca i pogodnego nieba. Ale niektórzy w Europie zmokną

W Europie w piątek synoptycy prognozują przewagę pogodnego, słabo i umiarkowanie zachmurzonego nieba, jednak ni wykluczają opadów deszczu. Więcej chmur zobaczą głównie mieszkańcy krajów Bałkańskich gdzie parasole będą niezbędne, podobnie jak w Anglii, Skandynawii i lokalnie w centrum i na wschodzie Europy. O szczegółach opowiada prezenter TVN Meteo Maciej Dolega.

Słaba widzialność do południa. Miejscami mokre drogi

Ograniczające widzialność mgły i zamglenia utrudniają poranne podróże w wielu rejonach kraju. Około południa warunki na drogach znacznie się poprawią. Tylko w południowo-wschodniej Polsce kierowcy będą musieli uważać na mokrych drogach.

Prognoza pogody na dziś: ponury poranek, potem się rozpogodzi

Piątkowy poranek może robić nieprzyjemne wrażenie ze względu na mgły i chmury, które mają utrzymywać się do południa. W drugiej części dnia jednak pogoda ma się poprawić i powinniśmy zobaczyć słońce. Nie pokaże się ono tylko na południowym wschodzie, gdzie raczej przydadzą się parasole.

Wulkan Io eksplodował na wysokość 300 km

Sonda Nowe Horyzonty zarejestrowała przeszło 300-kilometrowy pióropusz wydobywający się z wulkanu na północnym biegunie Io - trzeciego księżyca Jowisza. Według naukowców NASA Io jest najbardziej aktywnym wulkanicznie ciałem niebieskim w Układzie Słonecznym.

Do Polski napływają masy chłodnego powietrza

W ciągu następnej doby Polska pozostanie w zasięgu wyżu rosyjskiego, tylko na południowym wschodzie zaznaczy się płytka zatoka niżowa. Napływać będzie dość chłodne powietrze polarno-kontynentalne (PPk) ze wschodu.

Jego uwadze nie ujdzie żaden piorun. Na ISS trafi superczuły instrument

Naukowcy z NASA umieszczą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nowy instrument, który pędząc ponad 30 tys. km/h wykryje każde, nawet najmniejsze i najsłabsze wyładowanie elektrostatyczne na terenie ponad 400 tys. kilometrów kwadratowych. Superczuły Lightning Imaging Sensor (LIS), który znajdzie się w kosmosie w 2016 roku, będzie kontynuował pracę swojego poprzednika, działającego już od 17 lat z pokładu amerykańsko-japońskiego satelity.

Wystrzelili rakietę prosto w zorzę

Starty rakiet należą do spektakularnych zdarzeń, ale nie każdy odbywa się w tak malowniczych okolicznościach, jak w przypadku misji GREECE na Alasce. Rakietę z sondą wystrzelono tam w sam środek zjawiskowych kurtyn zorzy polarnej.

Myśleli, że to pisklę. A ten ptak to najmniejsza europejska sowa

Do pisklęcia sowy, które prawdopodobnie wypadło z gniazda, zostali wezwani strażnicy leśni Nadleśnictwa Żednia. Na miejscu rzekome pisklę okazało się dorosłym przedstawicielem rzadkiego w Polsce gatunku sóweczki. "Siedział na gałęzi i pozował do zdjęć" - opisują leśnicy.

Dieta bogata w zwierzęce białko zwiększa ryzyko raka o 74 proc.

Miłośnicy mięs i serów przed 65 rokiem życia mają 74 proc. większe szanse na raka i przedwczesną śmierć niż osoby unikające tych produktów - wykazały trwające przeszło dwie dekady badania kalifornijskich naukowców. Okazało się, że stosowanie diety bogatej w białko "przed emeryturą" może narazić nas na o wiele częstszy kontakt ze służbą zdrowia w roli pacjenta, niż byśmy chcieli. Paradoksalnie - właśnie dopiero na starość warto odżywiać się produktami pochodzenia zwierzęcego.