Najnowsze

Najnowsze

Siła uderzenia fali tsunami w ląd może być o 70 proc. większa. Warunkiem kształt plaży

Plaże uważa się za naturalny falochron dzięki grząskiemu i lekko wznoszącemu się w stronę centrum wyspy podłożu, które skutecznie wyhamowuje napierającą spiętrzoną wodę. Oparte na udoskonalonych algorytmach modele wykazały jednak, że w przypadku tsunami niekiedy skutek jest odwrotny - ukształtowanie wybrzeża może wzmocnić niszczycielską falę tsunami niekiedy nawet o blisko 70 proc.

Lawa tylko 100 m od zabudowań. Obama deklaruje pomoc

Prezydent Barack Obama ogłosił, że rząd zrobi wszystko, by chronić okolice wulkanu Kilauea, z którego wypływa lawa. Gorący potok znajduje się blisko zabudowań. Pomimo że od poniedziałku nie przemieszcza się, to nadal jest aktywny i w każdej chwili może ruszyć, pochłaniając około 50 domów.

Tych kamieni nie spaja klej. Robi to grawitacja

Metod na walkę ze stresem jest wiele, ale jedną z najoryginalniejszych jest... tworzenie pionowych konstrukcji z kamieni bez użycia jakiegokolwiek spoiwa. Mistrzostwo osiągnął w tym Michael Grab - "rzeźby", które tworzy, są fascynujące. Kiedy je oglądamy, chcemy zadać tylko jedno pytanie: jak on to robi?

Miejscami spodziewamy się deszczu. Do 3 l/mkw.

Pogoda w większości województw nie będzie sprzyjała podróżom. Synoptycy zapowiadają opady deszczu, które, choć słabe i przelotne, pogorszą warunki drogowe. Zamiast więc popisywać się brawurą za kółkiem, wykażmy się czujnością i rozwagą podczas jazdy.

Policyjna kamera nagrała spadającą gwiazdę

Policyjne kamery zainstalowane w samochodach zwykle rejestrują mniej lub bardziej niepoprawne zachowywanie się kierowców. Pewnemu funkcjonariuszowi na jednej z tras stanu Wirginia Zachodnia (USA) udało się zupełnie przypadkiem uchwycić w kadrze spadającą świetlistą kulę.

Halny ucichł. W porywach wiatr osiągał prędkość 158 km/h

We wtorek i w nocy z wtorku na środę halny szalał na południowych krańcach Polski. Porywy wiatru nad ranem dochodziły do 158 km/h. Straż pożarna niemal przez całą dobę usuwała uszkodzone fragmenty domów, budynków użytkowych i powalone na drogi drzewa. Obecnie sytuacja się stabilizuje.

Myśleli, że lawina błotna zabiła ich psa. Jamnik przeżył pod gruzowiskiem

Podczas Halloween nad hrabstwem Ventura w Kalifornii przeszła potężna burza. Przyniosła nie tylko intensywne opady deszczu, lecz także lawinę błotną. Zniszczeniu uległy domy mieszkańców. Spod jednego z nich strażakom udało się uratować starszego mężczyznę. Pomocy doczekał się również jego 5-letni jamnik.

Wtorek pod znakiem halnego. Zniszczenia były poważne

Silny podmuch wiatru zerwał dach jednego z basenów w Zakopanem. Część konstrukcji spadła na stojące pod budynkiem pływalni samochody. Ewakuowano 10 osób. To nie jedyna interwencja straży pożarnej związana z halnym, który szalał w regionie.

Masowy morderca ludzkości ocali miliony istnień?

HIV, czyli wirus zespołu nabytego braku odporności rokrocznie zabija miliony osób na całym świecie. Nie inaczej nowotwory, które nierzadko są niemożliwe do wyleczenia nawet za pomocą ciężkiej chemii. Światełko w tunelu zapaliły wyniki po zastosowaniu eksperymentalnej metody leczenia na pewnej ośmiolatce. Po zainfekowaniu dziecka odrobinę "przerobionym" wirusem HIV, lekarze wyleczyli ją z białaczki.

Koryta rzek na ulicach Buenos Aires, zablokowane autostrady w Peru

Ulewne deszcze nie ustają w Ameryce Południowej. W poniedziałek z obfitymi opadami zmagali się mieszkańcy argentyńskiego Buenos Aires. Potężna burza która przeszła nad regionem, zalała główne ulice miasta. Mieszkańcy zmuszeni byli do ewakuacji. Trudna sytuacja jest równiez w środkowej części Peru.

Hawajska lawa jest aktywnie nieruchoma. Wciąż jest śmiertelnie niebezpieczna

Hawajski sztab zarządzania kryzysowego, obserwujący uważnie "rozlewającą się" po wyspie lawę ogłosili, że płynna skała wciąż wykazuje aktywność. Nie przemieszcza się jednak - pozostaje względnie nieruchoma. Czoło dymiącej i płonącej magmy znajduje się w odległości nieco ponad 150 metrów od zabudowy jednej ze wsi.

Świetliście zielone skutki przepływu prądu w jonosferze

Przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) astronautom można zazdrościć widoków. Udowadniają to po raz kolejny, publikując nagranie ostatniej zorzy polarnej. Spektakularne zielone smugi światła na niebie nagrał Alexander Gerst.

Ponuro w Skandynawii, Hiszpanii i Portugalii

Wtorek w Europie zapowiada się zróżnicowanie. Na wschodzie Starego Kontynentu pojawi się sporo słońca. Bezchmurne niebo czeka mieszkańców Grecji i Turcji. Na deszczową pogodę mogą narzekać Hiszpanie i Portugalczycy. Mokro będzie równeż w Skandynawii.