Najnowsze

Najnowsze

Warszawskie powodzie sprzed lat

Warszawa w XIX i XX wieku bardzo często zmagała się ze skutkami ulewnych deszczy. Jedną z największych powodzi była ta z 1934 roku. Intensywne opady w dniach 13-17 lipca podniosły dorzecze Dunajca. Fala powodziowa spłynęła do Wisły. W Warszawie rzeka wylała parę dni później. Wtedy odnotowano polski rekord opadów, kiedy to 16 lipca na Hali Gąsienicowej spadło 255 l/mkw. deszczu.

Fala wezbraniowa przetacza się przez Mazowsze

Stopniowo maleje liczba przekroczonych stanów alarmowych na wodowskazach w całym kraju. Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle przemieszcza się na granicy Lubelszczyzny i Mazowsza (stany alarmowe przekroczone o 50-80 cm.) Według aktualnego modelu wyniesie około 698 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego o 40 cm.

Komunikat dla alergików

Rozpoczął się sezon pylenia traw. W najbliższych dniach stężenie pyłku traw wzrośnie na przeważającym obszarze kraju do wartości wysokich, jedynie w górach będzie jeszcze niskie

Kosmos ma swój dzień - oto zdjęcia NASA

21 maja przypada Światowy Dzień Kosmosu. Inicjatorami święta są amerykańscy astronauci. Motywem obchodów Dnia Kosmosu jest promocja i poszerzanie wiedzy na temat wszechświata. My przypominamy zdjęcia NASA wykonane przez teleskop Hubble'a, który pracuje na orbicie ponad 24 lata.

Słoweński żołnierz zwisając z helikoptera uratował bośniackie niemowlę

Przez ostatnie 120 lat żadna powódź na Bałkanach nie była tak tragiczna - liczba poszkodowanych przekracza milion, a kilkadziesiąt osób nie żyje. Bilansu ofiar o mały włos powiększyłoby bośniackie niemowlę, ocalone przed śmiercią przez słoweńskiego żołnierza. Ratownik zawisł na linie nad wodą nieopodal chorwackiej granicy i przetransportował dziecko na pokład helikoptera.

Silna burza gradowa zatrzymała kierowców

Do kraju wróciły burze. W niektórych miejscach, oprócz ulew i grzmotów, pojawił się również grad. Tak było m.in. w Kielcach, skąd otrzymaliśmy na Kontakt 24 nagranie. Trudne warunki pogodowe sprawiły, że część kierowców - w obawie o bezpieczeństwo - postanowiła przeczekać gradobicie na poboczu.

Płock zaczyna gromadzić żywność i leki

Płock wyśle do Loznicy - swego partnerskiego miasta w Serbii, które dotknęła powódź - transporty m.in. z żywnością i artykułami medycznymi. To odpowiedź na apel sztabu kryzysowego w Loznicy - poinformował we wtorek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Co misie robią w lesie? Czochrają się o drzewa

Niedźwiedzie z Provincial Park w Alberta (Kanada) zostały przyłapane na niezwykłym "tańcu" wokół drzewa. Kamery zarejestrowały, jak kolejne zwierzęta wchodziły na polanę i ocierały się o pień.

Rzadko spotykane superkomórki uchwycone amatorską kamerą

Istnieje wiele rodzajów burz. Najbardziej spektakularne są superkomórki niskich opadów, tzw. superkomórki LP. W niedzielę w Wyoming (USA) takie chmury utworzyły się w pobliżu Newcastle. Łowcy burz uchwycili ten moment w całości.

Prognoza na 5 dni: nie opuszczą nas ani wysokie temperatury, ani burze z gradem

Najbliższe dni będą miały wspólny mianownik - wysokie wartości na termometrach, sięgające od 20 st. C do nawet 27-29 st. C. Nie wszędzie jednak aura będzie sprzyjała opalaniu się. Synoptyk TVN Meteo prognozuje, że w kilku województwach w tygodniu będzie nie tylko przelotnie padało, ale także grzmiało. Burzom będą towarzyszyły obfite opady deszczu (do 30 l/mkw.), wiatr osiągający w porywach nawet 90 km/h i lokalne gradobicia.

3i Omeny Mensah

Urodziłam się wśród blondynek, a osiągnęłam sukces - tak o sobie mówi w Omenaa Mensah. W środę odbyła się prezentacja poradnika "Twoje 3i. Intuicja, indywidualność, inteligencja, czyli kobiece sztuczki nie tylko w biznesie".

Woda przelała się przez wał na Wiśle

W Kępie Gosteckiej nie udało się utrzymać wału wewnętrznego. Zabezpieczenie przesiąkło. Woda rozlała się po sadach i polach mieszkańców regionu. Przelanie nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Jak zapewnił zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie, straż stale monitoruje sytuację,