Najnowsze

Najnowsze

Rzeka błota przepłynęła przez centrum Kietrza

"W miejscowości Kietrz na Opolszczyźnie przeszła ulewa, a zaraz po niej przez centrum przewinęła się rzeka błota z pobliskich pól" - napisał na Kontakt 24 @Podkal. Przesłał też film, na którym widać płynące ulicami błoto. Jak poinformowała straż pożarna, woda nie wdarła się do żadnego z domów.

Od rana ulewy. Rzeki mogą wystąpić z brzegów. Południe kraju szykuje się na falę powodziową

Synoptycy TVN Meteo ostrzegają przed obfitymi opadami deszczu, które pojawią się od środy 14 maja. - W niektórych regionach Polski spodziewany opad przekroczy 100 l/mkw. wody - podkreślają. Prognozowane opady mogą powodować znaczny wzrost poziomu rzek. Ryzyko powodzi zmobilizowało służby odpowiedzialne za gospodarkę wodną kraju. W Pieninach od kilku dni trwa zrzut wody ze Zbiornika Czorsztyńskiego.

Uwaga na słońce: aż 70 procent Polaków w grupie ryzyka

Ze względu na jasną karnację ok. 70 proc. Polaków należy do grupy o wysokim ryzyku zachorowania na czerniaka; nie powinni się oni opalać oraz korzystać z solariów – ostrzegają eksperci przy okazji Tygodnia Świadomości Czerniaka, który trwa do 18 maja.

Misz-masz słońca i deszczu na całym kontynencie

Najbardziej pogodna aura we wtorek utrzyma się tylko na zachodnich krańcach kontynentu europejskiego. Im dalej na wschód, tym więcej deszczowych chmur, a mniej słońca i ciepła. W centrum Europy niewykluczone są w dodatku burze, które odczują głównie mieszkańcy Polski. O szczegółach dla każdego kraju opowiada prezenter TVN Meteo Maciej Dolega.

W Tatrach zima. Turyści zaskoczeni

W tym roku, w połowie maja w Tatrach można jeszcze pojeździć na nartach. Pogoda płata figle turystom. Oferuje zimowe atrakcje, mimo że sezon narciarski dawno się skończył. Spadło ponad 20 cm śniegu.

Jezdnie po burzach będą śliskie

Przez najbliższe godziny kierowcy mogą narzekać na śliskie drogi. W ciągu dnia na większości terytorium Polski będzie padać i grzmieć. Może również mocniej powiać. Synoptycy zalecają zachowanie ostrożności.

14-letni emeryt wyjaśnił, co wydarzyło się ósmego maja nad Wielkimi Równinami

Nad naszymi głowami krąży niewielki satelita, który od 14 lat powinien być na emeryturze. Aparat stanowiący efekt japońsko-amerykańskiej współpracy nieustannie zaskakuje naukowców. Tym razem pomógł im zrozumieć, co właściwie wydarzyło się na początku maja na terenie Wielkich Równin. Dane dostarczone przez instrumenty na pokładzie satelity badacze wykorzystali tworząc animację potężnej burzy, która spowodowała powodzie i ogromne zniszczenia.

Z deszczami przyjdzie ochłodzenie

W najbliższych dniach nie mamy co liczyć na majowe upały. Choć we wtorek w najcieplejszych częściach Polski temperatury zbliżą się do 20 stopni, potem będą stopniowo spadać. Noce też nie będą należały do ciepłych.

W środę zaczną się ulewy. Mogą wzbierać rzeki

Poziom rzek może znacznie się podnieść. Synoptycy ostrzegają przed uciążliwymi skutkami ulewnych deszczy, jakie prognozowane są w Polsce od środy do piątku. Najgorsza sytuacja będzie na południowym wschodzie Polski. W tym regionie w ciągu trzech dni spadnie nawet 120 litrów wody na metr kwadratowy.

Zefir sypnął śniegiem w maju

Zablokowany przejazd, poślizgi, stłuczki - tak wyglądała w niedzielę sytuacja na lokalnych, górzystych drogach stanu Kolorado. Miejscami spadło tam około 20 cm śniegu. To nie koniec, bo synoptycy zapowiadają kolejne śnieżyce związane z frontem Zefir.

Tornada, wichury, grad jak piłki tenisowe. Niebezpieczna pogoda na Wielkich Równinach

Gwałtowne burze z tornadami przetaczają si przez środkowe stany USA. W niedzielę trąby powietrzne utworzyły się w kilku stanach, szkody i utrudnienia powodowały też obfite opady, silny wiatr i grad, który miejscami osiągał nawet rozmiar piłek tenisowych. Taka niebezpieczna pogoda ma się utrzymać przez kolejną dobę na rozległym obszarze od Teksasu po Wisconsin i Illinois.

Ratunek dla pszczół? Zwrot w kierunku rolnictwa ekologicznego

Choć nawozy, pestycydy, herbicydy i insektoidy zagwarantują lepsze zbiory, bez pszczół okażą się bezwartościowe - ostrzegają naukowcy. Obecnie aż 71 proc. wszystkich gatunków roślin jadalnych potrzebuje owadów zapylających. - A są takie miejsca w Europie, gdzie w ciągu roku padło 80 proc. populacji - alarmuje organizacja Greenpeace, nakłaniając rolników do rezygnacji z nawożenia pól chemią.

Komunikat dla alergików

W powietrzu dominuje niewywołujący reakcji alergicznych pyłek drzew iglastych. Zauważalny jest także spadek ilości pyłków dębu, choć na Suwalszczyźnie i na Pogórzu wciąż będzie wysoki. W pozostałych regionach utrzyma się na poziomie niskim do średniego.

Pięciometrowy pyton owinął się wokół psa

Odważna Brytyjka za pomocą scyzoryka uratowała psa, którego w jednym z chińskich parków zaatakował pięciometrowy pyton. Czworonóg szybko wyzdrowiał i po nieszczęśliwym wypadku została mu juz tylko blizna.