Czym jest głód? W "Studiu Active" wyjaśniała to psycholog sportowy Katarzyna Selwant i dietetyk sportowy Justyna Mizera.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Głód, to zgodnie z definicją, odczucie stanu organizmów wyższych, związane z niedoborem pożywienia, tj. składników pokarmowych takich jak białka, tłuszcze, cukry, witaminy czy sole mineralne. Podłożem uczucia głodu jest obniżenie stężenia takiego składnika pokarmowego jak glukoza, które jest rejestrowane przez ośrodki głodu i sytości w części mózgu zwanej podwzgórzem.
Pierwotna potrzeba
Głód wywołuje zachowanie popędowe ukierunkowane na pobieranie pokarmu. - To potrzeba pierwotna, która, jeśli nie są zaspokojona, uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie - wyjaśniała goszcząca w "Studiu Active" psycholog sportowy Katarzyna Selwant.
Nie ignoruj
Niektórzy jednak głód potrafią ignorować, co jest wyjątkowo dla organizmu niezdrowe. Po kilku godzinach intensywnej pracy biurowej czy też siłowej, w trakcie których organizm pozyskuje energię ze zgromadzonych zapasów, deficyt energetyczny organizmu jest dość znaczny. - Wówczas nie sięgniemy po ryż brązowy, a np. czekoladkę - zauważyła dietetyk sportowy Justyna Mizera.
Błędne koło
Sięganie po byle co po całym dniu głodówki jest kiepskim pomysłem. - To błędne koło bo rano i tak budzimy się zmęczeni, z podkrążonymi oczami bo to nie było to, czego organizm potrzebował docelowo, tylko to było coś, czym on się "ratował" na szybko - wyjaśniała. - On potrzebuje pełnowartościowego białka, antyoksydantów, witamin, minerałów - wymieniała Mizera.
Autor: stella/mk / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock