Emisja CO2 do atmosfery zahamowała. - Po raz pierwszy poziom emisji gazów cieplarnianych nie idzie w parze ze wzrostem gospodarczym - powiedział Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Wszystko za sprawą coraz większego znaczenia odnawialnych źródeł energii.
Nawet kilka tysięcy osób może zjechać w ten weekend do Wielkopolski, żeby oglądać wiosenne śnieżyce. Mowa o rzadkich kwiatach, charakterystycznych dla przełomu zimy i wiosny. Właśnie zakwitły w rezerwacie Śnieżycowy Jar, znajdującym się w okolicach Murowanej Gośliny.
Kostarykański wulkan po raz kolejny daje się we znaki mieszkańcom Ameryki Środkowej. Tym razem była to największa od 20 lat erupcja. Eksplozje całkowicie zakłóciły pracę lotniska w San Jose i przyczyniły się do ewakuacji ludności.
Już za sześć dni pierwszy dzień wiosny i... zaćmienie Słońca. Pierwsze od czterech lat. Jest szansa, że zobaczymy je z wysokości 30 kilometrów, czyli z miejsca, gdzie niebo jest czarne.
W Hiszpanii na termometrach zobaczymy nawet 22 stopnie. Ciepło będzie również w Grecji i we Włoszech. Najniższe wartości odnotują mieszkańcy wschodniej Europy. W Mińsku będą 4 stopnie na plusie.
W wielu polskich kurortach narciarskich niebo przesłonią chmury. Synoptycy prognozują, że popada z nich deszcz i śnieg. Poza tym będzie zimno. W Zakopanem termometry pokażą tylko jeden stopień na plusie.
W europejskich kurortach narciarskich słońca nie zabraknie. Niemal wszędzie niebo będzie pogodne, a miejscami nawet bezchmurne. Na termometrach odnotujemy nawet 15 stopni na plusie.
W ostatnich dniach Słońce wykazuje się dość wysoką aktywnością. Pojawiają się rozbłyski w miejscach, gdzie wcześniej do nich nie dochodziło. Kamery amerykańskiej agencji kosmicznej NASA zarejestrowały to zjawisko.
Był świadomy, że łamie prawo, mimo to zastawił w lesie wnyki na zwierzynę. Wpadł dzięki nagraniu zarejstrowanemu przez kamerę monitoringu Straży Leśnej. Teraz grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Luty, to pod względem jakości powietrza najgorszy miesiąc w Polsce. W tym roku jedynie przez 6 dni lutego w stolicy nie zostały przekroczone dzienne dawki zapylenia. Z powodu braku czytelnych i łatwo dostępnych bieżących informacji o jakości powietrza, Greenpeace wprowadził na Twitterze hasztag #UwagaSmog i codziennie publikuje informacje o poziomie zanieczyszczeń.
Ponad 200 osób z czołówkami na głowach rozbiega się nagle we wszystkie strony między blokami. Włażą w zaułki i słychać tylko "piiiik, piiiiik, piiiik". O co chodzi?
W południowej części Oceanu Spokojnego szaleje cyklon tropikalny Pam, który w piątek rano czasu lokalnego osiągnął najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Niż zbliża się do archipelagu Vanuatu.
Naukowcy pracujący przy Kosmicznym Teleskopie Hubble'a potwierdzili, że na księżycu Ganimedes, który krąży po orbicie Jowisza, pod powierzchnią lodu znajduje się słony ocean. Szacuje się, że jest głęboki na 100 km.
Z przylądka Canaveral na Florydzie, zgodnie z planem, wystartowała w czwartek późnym wieczorem rakieta Atlas V, która wyniosła cztery satelity. Mają one badać zjawisko krzyżowania się linii pól magnetycznych Słońca i Ziemi.
Rzeka Calicanto wdarła się z impetem w jedno z miast południowego Peru - Ayacucho. Silny nurt zrównał z ziemią kilkadziesiąt domów, a uszkodził kilkaset. W niektórych częściach miasta budynki zalane są po dachy.
W piątek w całym kraju prognozowane są opady. Według synoptyków padać będzie deszcz, deszcz ze śniegiem lub sam śnieg. Temperatura zawaha się od 3 st. C do 7 st. C.
Nasza Galaktyka jest prawdopodobnie o 50 proc. większa, niż do tej pory sądzono, donoszą astronomowie. Co więcej nie jest płaskim dyskiem, a ma falisty profil.
Morświn to jedyny bałtycki ssak krytycznie zagrożony wyginięciem. Zostało raptem 450 osobników tego gatunku. Dlatego tegoroczna akcja WWF "Godziny dla Ziemi" przybiera nowy kształt - "Godzina dla morświna ma pomóc ocalić te wyjątkowe zwierzęta.
W środę nad australijskim Sydney przeszła burza, podczas której wiał silny wiatr i padał ulewny deszcz. Pogoda przyczyniła się do przerw w dostawie prądu, wypadków na drogach, podtopień i wielu innych utrudnień.
Nadchodzące dni przyniosą w naszym kraju niższą temperaturę, a także opady deszczu ze śniegiem i miejscami samego śniegu. Od niedzieli zacznie się ocieplać.
Wiosenna odwilż trwa w wielu centralnych regionach Stanów Zjednoczonych. Obszary, które raz po raz atakowały śnieżyce, notują bardzo wysoką - nawet letnią - temperaturę.
Na Zakopane w czwartek spadło nawet 20 cm śniegu, na Kasprowym Wierchu jest go półtora metra. O ile ruch drogowy jest spowolniony, o tyle narciarze mają powody do zadowolenia.