Najnowsze

Najnowsze

Afryka odczuwa zmiany klimatu, wywołane przez gazy cieplarniane sprzed 10 tysięcy lat

Gazy cieplarniane, które dostały się do atmosfery 10 tysięcy lat temu, zmieniły klimat Afryki. Spowodowały, że w niektórych regionach zaczął padać deszcz. W rezultacie suche pustynie zamieniły się w tętniące życiem sawanny. Szacuje się, że około 10 tys. lat temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było na podobnym poziomie, jak na początku rewolucji przemysłowej.

Czeka nas mała epoka lodowcowa?

Naukowcy obserwują zmniejszenie ilości plam słonecznych na Słońcu. Poprzednia taka sytuacja skutkowała ochłodzeniem klimatu. Według badaczy spadek aktywności słonecznej będzie miał wpływ na temperaturę na naszej planecie.

Tylko na wschodzie będzie zimno

W ciągu następnej doby zachodnia Polska dostanie się pod wpływ klina wysokiego ciśnienia. Na wschodzie pogodę kształtować będzie zatoka niżowa z ustępującym frontem atmosferycznym.

Wybudzona z kosmicznego snu. Sonda coraz bliżej Plutona

Po prawie dziewięcioletniej kosmicznej podróży amerykańska sonda kosmiczna zbudziła się ze snu. Przemierzyła ponad cztery i pół miliarda kilometrów w przestrzeni międzyplanetarnej po to, by zbliżyć się do Plutona. Kapsuła Nowe Horyzonty zacznie pracę na krańcu Układu Słonecznego już na początku 2015 roku.

Jeleń wszedł do domu. Pobuszował w kosmetykach

Do jednego z domów w Galloway w stanie New Jersey wtargnął jeleń. Wizyta zwierzęcia zszokowała właścicielkę, która szykowała w kuchni słodkie ziemniaczki. Jeleń szybko znalazł drogę do łazienki, w której szczególnie zainteresowały go kosmetyki.

Nowy Jork, Filadelfia, Boston szykują się na kolejny atak zimy

Potężne śnieżyce, intensywne opady deszczu, a poza tym silny wiatr. W ciągu kilku kolejnych dni pogoda nie będzie łaskawa dla mieszkańców północnego wschodu USA. Meteorolodzy ostrzegają, że na drogach zrobi się niebezpiecznie, a z lotnisk mogą nie wylecieć wszystkie samoloty. Istnieje również ryzyko, że część odbiorców pozostanie bez dostępu do energii elektrycznej.

Powódź błyskawiczna w Grecji. Woda więzi ludzi

Obfite opady deszczu spowodowały powódź błyskawiczną w Grecji. Zalanych jest wiele ulic i domów - zarówno na północy, jak i na południu kraju. Woda - sięgająca nawet po dachy samochodów - więzi ludzi.

Tajemnicza forma terenu na Marsie wprawia naukowców w zakłopotanie

Zarówno powierzchnia jak, i wnętrze Czerwonej Planety nadal stanowi zagadkę dla naukowców. Badacze obecnie zastanawiają się nad pochodzeniem zaskakującej formy terenu na powierzchni Marsa, której zdjęcie zrobił specjalny przyrząd HiRISE. Okazuje się, że wzniesienie nie jest jedyne na terenie, na którym występuje, tylko sąsiaduje z wieloma podobnymi rzeźbami.

Po co podbijać kosmos? By zrobić coś wielkiego i przypadkiem pożytecznego

Co przeciętny Kowalski ma z tego, że amerykańska agencja kosmiczna NASA z powodzeniem wystrzeliła na orbitę nowy model statku kosmicznego wyniesionego na potężnych rakietach wypalających setki litrów paliwa? - Różne technologie, które są odkrywane zupełnie przy okazji takiego lotu kosmicznego i potem trafiają do naszego życia codziennego - odpowiada bez namysłu Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Japońska wyspa Hokkaido zasypana

Część krajobrazu Japonii zniknęła pod grubą warstwą śniegu. Utrzymujące się od kilku dni obfite opady sparaliżowały komunikację i zmusiły część mieszkańców do pozostania w domach. Meteorolodzy przestrzegają przed wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia lawin.

Z odwilżą czy z mrozem? Synoptyk TVN Meteo o prognozie na święta

Zauważyłam dziś, że na portalu TVN Meteo pojawiły się pierwsze prognozy, wypowiedzi i komentarze dotyczące pogody na święta Bożego Narodzenia. Jak co roku, to jeden z najważniejszych tematów dotyczących świąt. Bo co roku czekamy na magię tych dni, wiążącą się z jakąś pierwotną, pogańską radością.

Hagupit podtopił Filipiny, zerwał dachy i linie energetyczne

Tajfun Hagupit dotarł do wschodnich wybrzeży Filipin, przynosząc ulewy i porywisty wiatr. W rezultacie część budynków została poważnie uszkodzona, a linie energetyczne zostały zerwane. Część ludności narażało swoje życie starając się ocalić zebrane kokosy. Przed uderzeniem tajfunu Hagupit ewakuowano ponad pół miliona ludzi.

Prognoza pogody na dziś: będzie zimno i pochmurno. Lokalnie popada

W ciągu dnia, ze względu na silne zachmurzenie, jakie utrzyma się na niebie, szanse na przejaśnienia będą we wszystkich województwach równe zeru. Jednak nie wszędzie chmury będą oznaczały opady deszczu, czy deszczu ze śniegiem. W całym kraju utrzyma się subiektywne odczucie zimna i niekorzystny biomet.

Tak źle nie było od 1200 lat. Kalifornijska susza uszczupla pokrywę śnieżną

Kombinacja notorycznie odnotowywanych rekordów wysokich temperatur i utrzymująca się od trzech lat susza w Kalifornii okazały się być wybuchową mieszanką. - Skutkiem tego połączenia są najgorsze warunki od przeszło 1200 lat - alarmują eksperci w publikacji pozytywnie ocenionej pod kątem merytorycznym przez Amerykańską Unię Geofizyczną (American Geophysical Union, w skrócie AGU).

Ponad 600 tys. ewakuowanych i setka odwołanych lotów. Hagupit uderzy najpóźniej w niedzielę

Ponad pół miliona Filipińczyków musiało porzucić swoje domy w obawie przed potężnym tajfunem Hagupit, który zbliża się do ich państwa. Pomiary meteorologiczne całkowicie usprawiedliwiają obawy - najświeższe dane wskazują, że prędkość wiatru w tajfunie sięga 195 km/h, w porywach do 215 km/h. Podczas sztormu, wywołanego obecnością żywiołu, fale uderzające o brzeg będą miały wysokość ponad 4 metrów.