Ciekawostki

Ciekawostki

Znaleźli bozon Higgsa. Teraz czas na ciemną materię

Fizycy wierzą, że ciemna materia jest spoiwem kosmosu. Pomimo że - zdaniem badaczy - stanowi 84 proc. całej materii wszechświata, nigdy nie została odkryta ekperymentalnie, ponieważ nie emituje i nie odbija światła. Teraz część naukowców z CERN uważa, że uda im się ją wytworzyć i wykryć za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) - pisze brytyjski "Telegraph".

Zobacz, jak powstają chmury!

Aura w ostatnim okresie dostarcza nam wielu atrakcji. Zmieniająca się momentalnie pogoda jest w stanie przyprawić o zawrót głowy. W ciągu kilkunastu minut słoneczne niebo zamienia się całkowicie swoje oblicze, pojawiają się chmury, deszcz, burze. Na pytanie: jak powstaje chmura? - odpowiedział Bogdan Janus z laboratorium fizycznego Centrum Nauki Kopernik.

Żarłacze białe stołują się w Massachussets

Kilka ogromnych drapieżników zostało dostrzeżonych w mijającym tygodniu u wybrzeża Chatham w Massachussets, kolejne dwa zaobserwowano w odległości zaledwie 10 m od brzegu przy Cape Cod. Jeden z rekinów miał długość około 5 metrów.

Miliardową inwestycję wstrzymało kilkadziesiąt ptaków

Brytyjski rząd anulował inwestycję w farmę wiatrową na wybrzeżu Norfolk wartą 1,5 mld funtów, ponieważ powodowałaby śmierć 90 ptaków rocznie. Dodajmy, że taka farma byłaby w stanie zasilać w prąd około 400 tys. domostw we wschodniej Anglii.

Z menu znika zupa z płetw rekina

Zupa z płetwy rekinie zniknie z tradycyjnego chińskiego menu, zadecydowała Rada Państwa. To przełomowa decyzja dla kultury Państwa Środka, ale także dla oceanicznego ekosystemu. Ten ekskluzywny przysmak bogaczy kosztuje rocznie życie 73 mln rekinów.

"Ciekawość" kluczem do zasiedlenia Marsa?

Za niespełna miesiąc, 5 sierpnia, "Ciekawość" (ang. Curiosity) ma wylądować na Marsie. Łazik gabarytów Mini Coopera - największy, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos - opadnie na powierzchnię Czerwonej Planety w zupełnie wyjątkowy sposób, po czym zacznie badać, czy panujące tam warunki sprzyjają życiu.

Tak umiera gwiazda. Ostatni występ przed śmiercią

Znajdująca się w konstelacji Żyrafy (okołobiegunowym gwiazdozbiorze nieba północnego) gwiazda U Camelopardalis niebawem umrze. Nim to jednak nastąpi, to niewielkie ciało niebieskie zaznacza swoje istnienie w bardzo widowiskowy sposób.

Żaba stała się księciem. Karolem

Baśń o żabie, która zamieniła się w księcia po tym, jak pocałowała ją piękna księżniczka, zyskała kolejną odsłonę. W czwartek nowo odkryty gatunek tego płaza został nazwany imieniem księcia Karola, następcy brytyjskiego tronu.

Złożą pozew, bo prognoza była deszczowa

Są źli. Chcą pozwać serwis pogodowy. Za prognozę. Mowa o belgijskich hotelarzach i restauratorach z nadmorskiego kurortu Knokke-Heist, którzy obawiają się, że przez zapowiedź deszczu stracą gości.

Nietoperze pogonią komary

400 nietoperzy stanie do walki z plagą komarów w Mediolanie. W miejskich parkach montowane są domki dla tych ssaków, by mogły jak najszybciej przystąpić do działania, czyli konsumpcji krwiożerczych owadów.

El Niño jednak uderzy przed jesienią?

El Niño może uderzyć już w trzecim kwartale tego roku - prognozują naukowcy z amerykańskiego Centrum Przewidywania Klimatu. Taki scenariusz oznacza ekstremalne zjawiska pogodowe występujące w basenie Pacyfiku - od zachodnich wybrzeży obu Ameryk po wschodnie rejony Azji. W efekcie możliwe są zawirowania w światowym rolnictwie i przemyśle.

W cumulonimbusie jak w pralce. Skąd bierze się grad?

Oczy całego kraju skierowane są na Bisztynek, miejscowość w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie potężne gradobicie zniszczyło ponad tysiąc budynków. Jak powstają gradziny wielkości kurzych jaj i dlaczego opady mają charakter lawinowy - wyjaśniają synoptycy TVN Meteo.

W Izraelu rośnie marihuana bez haju

W północnym Izraelu znajdują się uprawy, których dokładna lokalizacja utrzymana jest w sekrecie. Roślin strzegą wysoki płot, kamery monitoringu i uzbrojony strażnik. Tylko charakterystyczny słodkawy zapach podpowiada, że taką ochroną otoczona jest plantacja... konopi indyjskich. Jednak dla poszukiwaczy wrażeń, jakie daje "trawa", krzaczki te mogłyby się okazać rozczarowaniem.

Nie wiesz, co to bozon Higgsa? Wyobraź sobie George'a Clooneya

Cząstka Higgsa, Model Standardowy, teoria wszystkiego - te określenia pojawiają się w ostatnich dniach w związku z najnowszymi odkryciami naukowców z CERN. Mogą one doprowadzić do takiego przełomu w fizyce, jakim dla biologii była teoria ewolucji. Jednak osobom, które znajomość z fizyką zakończyły tuż po maturze, może być ciężko docenić ich wagę. Na szczęście w zrozumieniu tego, co tak ekscytuje naukowy świat, mogą pomóc proste przykłady - jak choćby... scena z życia George'a Clooneya.

Badają supergęś w tunelu aerodynamicznym

Gęsi tybetańskie obserwowano nad Mount Everestem, na wysokości ponad 9 tysięcy metrów. Badacze z kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej postanowili sprawdzić, co sprawia, że ptaki te w tak rozrzedzonym powietrzu zachowują pełną wydolność organizmu.

Poranne tańce Wenus i Jowisza

Po bogatym w wydarzenia astronomiczne czerwcu czas na lipiec. Obecny miesiąc również dostarczy nam wiele atrakcji na niebie. - Pierwsze dwie dekady lipca to czas, w którym Wenus i Jowisz zafundują nam niebieski spektakl, do którego wciągną także Aldebarana oraz Księżyc - zapowiada dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Ziewa pan, ziewa jego pies

Psy naśladują ludzi, bo mają wiele cech ludzkich. Potrafią kochać, obrazić się, wczuć w nasze samopoczucie. Najchętniej upodabniają się do tego, kogo kochają, czyli właściciela. Okazuje się, że pies jest jednym z niewielu zwierząt, które może zarazić się od nas nawet ziewaniem.

Zaleje nas deszcz spadających gwiazd

Lipiec bez wątpienia zasługuje na miano miesiąca spadających gwiazd. - W lipcu swoją aktywnością popisuje się kilkanaście rojów meteorów, przez co noce z nawet 20 spadającymi gwiazdami na godzinę nie należą do rzadkości - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Ocean 100 km pod skorupą Tytana?

- Pod powierzchnią Tytana, największego księżyca Saturna, może znajdować się ocean wody - wynika z badań uczonych, którzy przeanalizowali dane przesyłane na Ziemię przez sondę Cassini krążącą po orbicie Saturna. Nie oznacza to jednak, że na Tytanie istnieje życie.

Przestępcy lubią lato

Sytuacja pogodowa ma wpływ na liczbę popełnianych w danym czasie przestępstw - twierdzą naukowcy z Ameryki Północnej. Z przeprowadzonych badań wynika, że bezpieczniej możemy się czuć zimą niż latem. Musimy mieć się na baczności, fala upałów, która właśnie dotarła do Polski, może "zachęcić" potencjalnych przestępców.

"Meteo News": modelarstwo lotnicze, czyli hobby nie na każdą pogodę

Pożary lasów, które zmusiły prezydenta USA do ogłoszenia klęski żywiołowej w stanie Kolorado oraz prawie kompletnie zalane irlandzkie miasto Cork to "pogodowe katastrofy", o których będzie mowa w piątkowym odcinku "Meteo News". Poza tym w programie dowiemy się więcej o modelarstwie lotniczym - hobby, w uprawianiu którego często przeszkadza pogoda.

Te pingwiny wyginą przez człowieka

Groźba wyginięcia zawisła nad pingwinami cesarskimi i maskowymi. Badacze z Woods Hole Oceanographic Institution ogłosili, że odpowiedzialność za to ponosić będzie człowiek: zagrożenie dla pingwinów tworzą bowiem gazy cieplarniane, które przyczyniają się do wzrostu temperatur.

Grzyby zmieniły bieg historii

300 mln lat temu prastare, niepozorne organizmy - grzyby - wytworzyły mechanizm, który zatrzymał proces powstawania pokładów węgla i zakończył trwający 60 mln lat okres karbonu. Ta koncepcja opublikowana na łamach "Science" zdaniem wielu naukowców wpłynie na treść podręczników do biologii i geologii. Na dodatek odkryte podczas badań grzybów enzymy może czekać teraz "kariera" w nowoczesnym przemyśle.

Sawanny zarosną drzewami?

Do końca tego wieku sawanny mogą zmienić się w lasy. Wszystko przez rosnący poziom dwutlenku węgla w atmosferze, który według naukowców sprzyja szybszemu rozwojowi drzew i traw. Drzewa wygrywają dzięki swojej ścieżce fotosyntezy, mniej skomplikowanej niż u wielu gatunków traw.

Przeskoczył na desce molo. Pomogła Debby

Niektórzy się ich boją, inni je wykorzystują. Mowa o burzach tropikalnych, przed którymi od czerwca do końca października drżą Amerykanie. Ale nie wszyscy. Kitesurfer z Florydy postanowił wykorzystać siły natury do podniesienia poziomu adrenaliny we krwi. Wykorzystał wiatr towarzyszący burzy tropikalnej o nazwie Debby, aby przelecieć nad molo.