Ciekawostki

Ciekawostki

Odkryty dinozaur jak mały T-rex

Argentyńscy paleontolodzy odkryli niemal kompletne szczątki nowego gatunku dinozaura. Wydobyte skamieliny są dowodem na to, że historia ewolucji rodziny tego gada jest starsza niż dotychczas przypuszczano.

Spektakularne kowadło z burzą u stóp

Kłębiasta chmura burzowa to pewnie ostatnia rzecz, jaką chcielibyście zobaczyć zza okna lecącego samolotu. Są jednak tacy, którzy tylko na to czekali i nie zawiedli się. Nie dość, że Cumulonimbus pozwolił im zebrać długo wyczekiwane dane, to jeszcze z bliska wyglądał przepięknie.

Dom z "Rzymskich wakacji" w ruinie. Właściciel zaczyna zbiórkę na remont

Popadający w ruinę dom, uwieczniony w słynnym filmie "Rzymskie wakacje" z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem, zostanie wyremontowany i odzyska dawny blask. Informację przekazał właściciel budynku opieki społecznej, który stał się celem pielgrzymek licznych turystów. Kiedy dojdzie do remontu, nie wiadomo, bo dopiero zaczyna się zbiórka funduszy na jego przeprowadzenie.

Niewiarygodna superkomórka nad Teksasem

Monstrualna superkomórka burzowa rozwinęła się w poniedziałek nad jednym z teksańskich miast. Przyniosła ze sobą opady gradu o średnicy piłki golfowej oraz tornado. Zobacz zapierające dech w piersiach nagranie.

Cyklony już tańczą na oceanach. Jaki będzie ten sezon?

Na Pacyfiku rozpoczyna się sezon huraganów. Na Atlantyku jeszcze nic groźnego się nie wykluło, ale oczy meteorologów z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów są mocno wpatrzone w ciepłe wody wokół Wysp Zielonego Przylądka, uważane za kolebkę huraganów.

Katastrofa nuklearna co 10 lat?

Europa Zachodnia ma najwyższe na świecie ryzyko radioaktywnego skażenia na skutek poważnej awarii reaktorów jądrowych - twierdzą naukowcy z Moguncji. Wyliczyli oni, że do niebezpiecznych dla życia i zdrowia awarii reaktorów może dochodzić nawet raz na 10 lat, a radioaktywne cząstki będą rozprzestrzeniać się poza granice kraju, w którym doszło do katastrofy.

Sposób na drogie paliwo? Twardsze drogi

O dobrych nawierzchniach marzą wszyscy kierowcy. Teraz wsparli ich amerykańscy naukowcy, którzy przekonują, że użycie twardszych i sztywniejszych materiałów do budowy dróg oznacza oszczędność paliwa i mniejszą emisję spalin. Poprawa jakości nawierzchni według ich wskazówek to w perspektywie zysk dla środowiska, ale także dla naszych portfeli.

Idzie lato, czas na bikini!

Już za chwilę, już za momencik lato! A jak lato to plaża i... bikini! W ramach inspiracji przed wakacyjnymi zakupami, prezentujemy kąpielowe hity sezonu 2012. Przedstawili je projektanci z całego świata w miejscu, w którym plaże i dziewczyny podobno są najpiękniejsze - Rio de Janeiro.

Tornado prawie zatańczyło na ich weselu

Takiego gościa na ceremonii swoich zaślubin para z miasteczka w amerykańskim stanie Kansas się nie spodziewała. Mało brakowało, żeby na ich weselu zatańczyło... tornado.

Będą tropić Yeti w DNA

Yeti, Wielka Stopa, Sasquatch - o ogromnej, włochatej, człekokształtnej istocie słyszeli prawie wszyscy. Są też tacy, którzy rzekomo widzieli legendarnego humanoida w Himalajach, Górach Skalistych czy na Kaukazie. Odpowiedzi na pytanie, czy nieuchwytny olbrzym istniał naprawdę, naukowcy chcą szukać w genach.

Piasek dla Krakowa od przedszkolaków ze Świnoujścia

Piaskownice krakowskich dzieci wypełni 1,5 tony piasku z... nadmorskiego Świnoujścia. Zebrany w ciągu dnia przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 "Pod żaglami" piasek już w środę wieczorem trafi drogą lotniczą do stolicy Małopolski.

Magma tańczy pod Santorini, wyspa się unosi

Malownicza grecka wyspa Santorini wzmaga swoją aktywność geologiczną. Wykazały to dane zebrane przez europejskego satelitę Envisat, jeszcze zanim 8 kwietnia stracono z nim łączność.

"Cień zaćmienia" padł na Ziemię

Ostatnie obrączkowe zaćmienie słońca obserwowano nie tylko z Ziemi, ale i kosmosu. Kiedy miliony ludzi wyposażonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne przyglądały się niecodziennemu zjawisku, fantastyczne zdjęcia zaćmienia widzianego znad naszej planety wykonał satelita NASA. Fotografie ukazują cień Księżyca na Ziemi podczas zaćmienia.

Domy pływają po Mazurach

Małe pływające domy tzw. houseboaty robią furorę na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Upodobali je sobie szczególnie turyści z Zachodu, którzy za niewielką, jak na standardy europejskie kwotę, zwiedzają na nich Warmię i Mazury.

Od oparzeń do porażenia. Słońce może zabić

Ciepłe, słoneczne dni oznaczają więcej czasu spędzonego poza domem. Warto jednak zdać sobie sprawę z niebezpieczeństw wynikających z nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Jeśli odpowiednio się nie zabezpieczymy, w skrajnych wypadkach grozi nam zapadnięcie w śpiączkę lub nawet śmierć.

Co za gad! Nawet policja go nie rozpoznała

Dużego węża, który pełzł nieopodal tylnego wejścia do byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, zauważył we wtorek ok. godz. 09.00 przechodzień. Początkowo przypuszczano, że jest to pyton, jednak najprawdopodobniej jest to gad należący do mniej groźnego gatunku - prawdopodobnie wąż zbożowy, choć nadal istnieją co do tego wątpliwości.

Tak deszcz meteorów wygląda z kosmosu

Zapierające dech w piersiach zdjęcia deszczu meteorów przesłał na Ziemię Don Pettit, astronauta przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Aż 316 fotografii, które wykonał podczas maksimum roju Liryd nocą 22 kwietnia, zmontował w film, na którym widać drobinki meteoroidów spalające się w atmosferze.

Udało się za czwartym razem. Falcon 9 wystartował

I stało się. Należąca do prywatnego przedsiębiorstwa rakieta orbitalna Falcon 9 we wtorek o godz. 09.44 czasu polskiego (03.44 czasu wschodnioamerykańskiego) wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek Dragon. Jest to lot próbny, statek ma odłączyć się od rakiety nośnej i zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dojdzie do tego już w piątek.

Są w USA miejsca, gdzie oddycha się lżej

Jeśli wybieracie się do USA lub zamierzacie osiąść tam na dłużej sprawdźcie, czy na pewno warto jechać do Chicago lub Nowego Jorku. Trzynaście lat badań nad jakością powietrza pozwoliło utworzyć ranking najczystszych miast i nietrudno się domyślić, że nie ma na nich metropolii.

Kupił sobie plener za pół miliona euro

Opuszczona wioska w południowo-zachodniej Francji poszła pod młotek. Cena wywoławcza wynosiła 330 tys. euro, kupiono ją za 520 tysięcy. Nowym właścicielem jest artysta-fotografik pochodzący z Korei Południowej, na stałe mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

Chmury burzowe grzeją atmosferę

Zanieczyszczenia sprawiają, że letnie chmury burzowe mocniej nagrzewają atmosferę. Nowo zaobserwowany proces wciąż jeszcze kryje wiele kwestii do wyjaśnienia. Badacze włączą go teraz do globalnych modeli klimatycznych, bo może mieć duży wpływ na cyrkulację powietrza w całych regionach.

Milion dolarów za 80 proc. tyranozaura

Milion dolarów - tyle zapłacił anonimowy kolekcjoner za szkielet tyranozaura wystawiony na aukcji w Nowym Jorku. Nie obyło się bez dramatycznych zwrotów wydarzeń: rząd Mongolii na kilkadziesiąt godzin przed licytacją stwierdził, że szkielet jest jego własnością.

Arktyczny metan ulatnia się do atmosfery

Metan tkwiący od tysiącleci pod arktycznym lodem ulatnia się do atmosfery - odkrył zespół badawczy University of Alaska. Gaz ten jest obok dwutlenku węgla jednym z dwóch największych zagrożeń dla naszego klimatu - przyśpiesza globalne ocieplenie.