Ciekawostki

Ciekawostki

Robot oszust. Z nim nie wygrasz

Z tym robotem nie wygrasz. Jest mistrzem w grze "kamień, papier, nożyczki". Ale nie wynika to z jego niezwykłej zdolności przewidywania zachowań przeciwnika. Po prostu oszukuje. Zobacz to na filmie poniżej.

Meteo News: w kleszczowym uścisku

Są bardzo małe i bardzo niebezpieczne, w dodatku przenoszą wiele groźnych chorób. Mowa o kleszczach. W polskich lasach są ich miliony. W dzisiejszym wydaniu Meteo News opowiemy, jak się przed nimi chronić. Ale to nie wszystko.

Powietrze jak dym papierosowy

Każdy wdech jest jak zaciągnięcie się papierosem - ostrzegają eksperci z Hong Kongu. Zdaniem lekarzy, powietrze w tym jednym z najbogatszych i najprężniej rozwijających się miast w Azji jest tak zanieczyszczone, że prowadzi do ponad 1 tys. zgonów każdego roku. Nadziei na poprawę jest niewiele.

Potrójne spotkanie na naszym niebie

Tegoroczny czerwiec obfituje w niezwykłe zjawiska astronomiczne. Po ostatnim w tym stuleciu przejściu Wenus na tle Słońca i zaćmieniu Księżyca na początku miesiąca teraz możemy być świadkami kolejnego oryginalnego wydarzenia na niebie. Dziś i jutro wieczorem będziemy mogli obserwować Księżyc w towarzystwie Saturna i Spiki.

Wyślij tweeta kosmitom

Jeśli macie jakieś przesłanie dla przedstawicieli pozaziemskich cywilizacji, przed Wami szansa, żeby wysłać je w kosmos. 35 lat po dotarciu do Ziemi "Sygnał Wow!", tajemniczy przekaz radiowy nieznanego autorstwa, przypisywany kosmitom, doczeka się wreszcie odpowiedzi od ludzkości. Każdy może do niej dorzucić swoje trzy grosze, czyli 140 znaków... za pośrednictwem Twittera.

El Niño bez większych szans

Australia i Indonezja mają spore szanse na to, że w drugiej połowie roku unikną zabójczych susz, a wschodnie tereny Ameryki Południowej - niszczycielskich ulew. Światowa Organizacja Meteorologiczna podała, że prawdopodobieństwo rozwoju El Niño między lipcem a wrześniem tego roku jest niewielkie. Jeszcze miesiąc temu nie było to takie pewne.

Podkarpacie pod wpływem klina

W ciągu następnej doby niż znad Bałtyku przesunie się nad Morze Białe. Polska pozostanie na skraju tego niżu, tylko na Podkarpaciu zaznaczy się wpływ słabego klina wyżowego.

Wyjątkowa towarzyszka Debby

Czerwcowa aura dostarcza mieszkańcom Florydy nie lada atrakcji. Od kilku dni półwysep jest targany przez burzę tropikalną Debby. Żywiołowi towarzyszy szereg zjawisk atmosferycznych. Prócz opadów deszczu i porywistego wiatru mieszkańcy półwyspu mogli zobaczyć zjawiskową wręcz trąbę wodną.

Będziemy się uczyć we śnie?

Pamiętacie, z jakim trudem przychodziła Wam nauka wersów z "Pana Tadeusza"? Naukowcy wychodzą z pomocą kolejnym pokoleniom i podpowiadają, że pamięć zostaje utrwalona i wzmocniona nie tylko przez samo powtarzanie informacji, ale przez powtarzanie ich za pomocą nagrania w czasie snu.

Samolot w glorii. Niezwykła podróż do Las Palmas

Niesamowitą podróż samolotem ma za sobą Reporter 24, który odwiedzał Gran Canarię. Zza okna mógł podziwiać m.in. glorię - zjawisko optyczne występujące na tle chmur bądź mgły oraz obłoki przypominające ośnieżone szczyty Alp.

Astronauci "upolowali" rzadkie obłoki srebrzyste

Jeśli zobaczycie delikatne srebrzyste pasma lśniące na ciemnym niebie, dobrze się przyjrzyjcie, a jeszcze lepiej sięgnijcie po aparat fotograficzny. Takie dekoracyjne zjawisko warto udokumentować, bo trafia się dość rzadko. Okazji do sfotografowania obłoków srebrzystych nie pominęli nawet astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którzy ze spektakularnymi widokami mają do czynienia na co dzień.

"Meteo News" na wojnie z komarami

Komary będą dziś tematem głównym naszego magazynu "Meteo News", a to dlatego, że poczynają sobie coraz śmielej. W końcu mamy lato, które w naszej szerokości geograficznej charakteryzuje się sporą wilgotnością względną powietrza i wysokimi temperaturami, czyli warunkami idealnymi do życia i rozmnażania tych owadów. Jak się przed nimi bronić? Odpowiedź w wieczornym wydaniu magazynu.

Zmordowały ją Bieszczady, teraz jedzie na Rysy

- Dowiedziałam się, że jeszcze nikt nigdy takiej wypawy nie zaplanował i nie zrealizował i to był dodatkowy punkt motywacyjny - mówi Agnieszka Korpal o swoim pomyśle na zdobycie Korony Gór Polski na rowerze. Kilka szczytów już za nią, a prawdopodobnie jutro zdobędzie Rysy.

Pies uchroni dzieci przed astmą

Drobiny kurzu unoszące się w domach, w których przebywają psy, chronią dzieci przed chorobami górnych dróg oddechowych - odkryli uczeni z University of California. Okazuje się, że bakterie obecne w kurzu w takich domach niszczą wirusy RSV odpowiedzialne za infekcje dróg oddechowych u dzieci.

Arktyka bywała zaskakująco ciepła

- Arktyka, będąca synonimem zimna, przez ostatnie 2,8 mln lat miewała okresy zaskakującego ciepła - wynika z badań poczynionych przez międzynarodowy zespół badaczy. Wskazanie, co za to odpowiada, pozwoli lepiej prognozować zmiany klimatu w przyszłości.

Dowód miłości do zórz polarnych

Trzy lata podpatrywania zórz polarnych nad Laponią skondensowane w kilku tysiącach zdjęć zmontowanych w kilkunastominutowy film poklatkowy. Taki "dowód miłości" do tego zjawiska przygotował Amerykanin, który od kilku lat mieszka w Laponii.

Nowy, prosty sposób na ocalenie Ziemi

Szkoccy badacze chcą walczyć z niebezpiecznymi dla Ziemi asteroidami za pomocą powszechnie używanego narzędzia - lasera. Ich pomysł - znacznie różniący się od idei wycelowania w kosmiczne skały broni nuklearnej - może wyznaczyć nowy kierunek myślenia naukowców o tym, jak ocalić Ziemię przed zagładą.

Dłuuuuuugi kajak w Bydgoszczy

K-20, czyli najdłuższy kajak na świecie zaprezentował się na V Bydgoskim Festiwalu Wodnym "Ster na Bydgoszcz". Ma 40 metrów i wymaga precyzyjnej koordynacji 20 par rąk. Oprócz kajaka giganta na Brdzie nie zabrakło i innych pływających wynalazków.

Syrenki na ulicach Nowego Jorku

Ulice największego miasta Stanów Zjednoczonych zmieniły się w podwodny świat. Brooklińskim półwyspem Coney Island przeszła parada syren. Jest to jedna z największych plenerowych imprez Nowego Jorku.

Pochód kaczek w Chinach. Aby mięso było lepsze

Świadkami wyjątkowego wydarzenia byli mieszkańcy miasta Taizhou na wschodzie Chin. Hodowca kaczek zabrał swoje ptaki na spacer. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie liczba ptaków. Było ich bowiem 5 tysięcy.

Zamki z piasku zakazane. I nie tupiemy!

Z nadejściem lata w wielu włoskich miastach i miasteczkach pojawiają się liczne oryginalne zakazy, w wymyślaniu których prześcigają się lokalne władze. Są miejscowości, gdzie nie można np. chodzić w drewniakach, grać nocą w "piłkarzyki", albo budować zamków na piasku.

Meteor uziemił samoloty strażackie?

To prawdopodobnie meteor, który w środę przeleciał po niebie nad Kolorado, uziemił samoloty, za pomocą których straż pożarna próbowała ugasić ogień szalejący od tygodnia nieopodal Colorado Springs.

Zbudowali krąg w centrum świata?

Nie obserwatorium ani miejsce kultu, lecz świadectwo zjednoczenia i pokoju - to najnowsza teoria dotycząca słynnego kamiennego kręgu. Zdaniem naukowców współpracujących w ramach projektu Stonehenge Riverside, Stonhenge oznaczał nowy porządek po okresie konfliktów i walk między wschodem a zachodem prehistorycznej Brytanii. Ten symbol powstał w miejscu o szczególnym znaczeniu dla ówczesnych Brytów. - Może postrzegali je jako centrum świata - twierdzą badacze.

Spirale z chmur nad bezludną wysepką

Zavodovski, bezludna wysepka na Południowym Atlantyku, jest niepozorna, ale potrafi sprawiać niespodzianki tym, którzy mają okazję oglądać jej zdjęcia satelitarne. Wulkan znajdujący się na niej wypuszcza do atmosfery aerozole, które formują piękne chmury.

Rosjanie opancerzą stację kosmiczną

Rosyjscy kosmonauci wyjdą w przestrzeń kosmiczną i zainstalują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dodatkowe panele. Dzięki temu zyska ona lepszą ochronę przed kosmicznymi śmieciami.

Czy za nazwą niżu kryje się romantyczna historia?

"Istnieje możliwość zostania patronem europejskiego wyżu bądź niżu i nadania imienia układowi barycznemu" - przypomina synoptyk Arleta Unton-Pyziołek. Na liście nazw układów barycznych są i polskie akcenty. "Może kryje się za tym jakaś romantyczna historia?" - zastanawia się meteorolog.

Śmiertelnie niebezpieczna mutacja H5N1 na łamach "Science"

Potencjalnie niezwykle śmiercionośny wirus ptasiej grypy opuścił laboratorium. Na razie na papierze, w postaci publikacji wyników badań nad mutacją H5N1 w najnowszym wydaniu magazynu "Science". Stało się to po kilku miesiącach międzynarodowych dyskusji, podczas których przeciwnicy publikacji przekonywali, że przepis na mutację wirusa, która mogłaby być groźna jak niegdyś grypa "hiszpanka", wykorzystają bioterroryści.

Krowa wtargnęła na niemiecki salon

Krowa - której wydawało się, że została zaproszona przez inną krowę - wtargnęła w czwartek do pustego domu w północnoniemieckim mieście Quickborn. Zwierzę rozsiadło się w salonie, czekając aż ktoś je ugości. Niestety przed powrotem gospodarzy zabrały je stamtąd lokalne służby.