Ciekawostki

Ciekawostki

2030: połowa populacji zasiedli miasta

Do 2030 r. więcej niż połowa światowej populacji będzie żyła w olbrzymich przestrzeniach miejskich zwanych gigalopolis - prognozują urbaniści. Tym samym miasta zagarną dodatkowe 1,2 mln km kw. planety, czyli trzy razy więcej niż obecnie. Skutki dla środowiska i samych mieszkańców miast mogą być opłakane.

Trzydniowa panda w oku kamery

Ameryce przybył nowy ważny obywatel. To mała panda wielka, która urodziła się zaledwie trzy dni temu. Już jest gwiazdą mediów.

Ta maszyna lata w przyszłość. Satelitarne prototypy na pokładzie

Skomplikowane instrumenty pracujące na satelitach kosmicznych wymagają wielu testów, żeby mogły jak najlepiej spełniać swoje zadania. Zanim trafią na orbitę, kilkanaście kilometrów nad powierzchnię Ziemi wynoszą je specjalne samoloty operujące na dużych wysokościach. Jeden z nich jeszcze w tym miesiącu sprawdzi prototypy dwóch nowych urządzeń.

Miliony ptaków rozbijają się o okna

Na zabudowanych terenach ptaki często giną po zderzeniu z oknem budynku. Do tej pory jednak nikt nie liczył takich przypadków. Sprawę zbadali kanadyjscy studenci biologii i oszacowali, że tylko w ich kraju w takich zderzeniach giną aż 22 mln ptaków rocznie.

Wyprawa do podwodnego kręgu ognia

Dołącz do grupy badawczej 35 najlepszych naukowców świata i zbadaj środowisko podwodnych wulkanów. Teraz jest to możliwe dzięki interaktywnej ekspedycji Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej. Najbliższe zanurzenie online już dziś o 21.00.

Pogoda nie puszcza Endeavoura do muzeum

Najmłodszy wahadłowiec NASA - Endeavour trafi w tym tygodniu do muzeum w Kalifornii. Miał wystartować już w poniedziałek, ale lot został odwołany ze względu na złą pogodę w Zatoce Meksykańskiej. Na miejsce docelowe dotrze w piątek.

W tandemie będą prognozować pogodę

Nowy satelita meteorologiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej został wyniesiony na orbitę. Dzięki niemu prognozowanie pogody będzie jeszcze dokładniejsze.

Ten piorun uderzył naprawdę blisko. Zobacz, co przeżył operator

Mieszkaniec Kotoru na wybrzeżu Czarnogóry na długo zapamięta burzę, która kilka dni temu przeszła w tamtym rejonie. Ponieważ obfitowała w wyładowania atmosferyczne, postanowił nagrać niektóre z nich, nie przypuszczał jednak, jak mocne wrażenia go czekają. My radzimy obniżyć dźwięk podczas oglądania filmu.

Europa trzebi morskie wody. Zagrożony łosoś, tuńczyk, flądra...

Nadmierna eksploatacja zasobów mórz doprowadziła do znacznego zmniejszenia populacji wielu gatunków ryb - alarmuje Greenpeace. Na "czerwonej liście" znalazły się takie popularne gatunki, jak dorsz, halibut, łosoś, flądra czy tuńczyk. Według ekologów sieci handlowe nie powinny sprzedawać ryb, które są zagrożone wyginięciem.

Satelitarne zdjęcia ślubne? Możliwe już niebawem

Chcielibyście niekonwencjonalnie uwiecznić ślub, mecz lub zwykłego grilla? Niebawem będziecie mogli to zrobić w iście kosmiczny sposób. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostaną zainstalowane kamery, dzięki którym każdy z nas będzie mógł zamówić sobie własne zdjęcie z orbity. I na tym nie koniec, bo pozwolą również na bieżąco oglądać Ziemię z perspektywy ISS.

Załoga ISS zmniejszona o połowę. Powrót trzech astronautów

Trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończyło swoją misję i wróciło na Ziemię. Amerykanin Joe Acaba oraz Rosjanie Giennadij Padałka i Siergiej Rewin wylądowali w poniedziałek rano na stepie w Kazachstanie. Na pokładzie ISS pozostała trzyosobowa załoga.

Archeolodzy coraz bliżej Mona Lisy

Archeolodzy próbujący dokopać się do szczątków Mona Lisy znaleźli szkielet należący do florenckiej szlachcianki. Szczątki Mony Lisy mogą znajdować się głębiej.

"Musimy zaludnić Marsa"

- Ludzkość powinna skupić się na zaludnianiu nowej planety. Tak jak kiedyś ze starej Europy ruszyli na podbój nowego kontynentu, Ameryki. (...) To kolejny etap rozwoju naszego gatunku - uważa Łukasz Wilczyński z The Mars Society, które od 1998 r. zajmuje się promocją misji na Czerwoną Planetę.

Dziura ozonowa mniejsza niż przed rokiem

Groźna dla zdrowia dziura ozonowa będzie mniejsza niż przed rokiem - szacuje Światowa Organizacja Meteorologiczna. Zdaniem ekspertów dobre wiadomości z ziemskiej stratosfery to wynik podpisanego przed 25 laty Protokołu Montrealskiego.

Zagadkowe struktury na Marsie. NASA ujawnia zdjęcia

Opportunity, starszy brat łazika Curiosity, przesłał na Ziemię zdjęcie dziwnych kulek na powierzchni Marsa. Naukowcy na razie nie wiedzą co to jest, ale wyglądem przypominają znane im wcześniej "marsjańskie borówki". Eksperci z NASA uważają, że odkryte struktury mogą być dowodem na istnienie życia na Czerwonej Planecie.

Posłuchaj, jak śpiewa Kosmos

Kosmos nie tylko kusi niezmierzonymi przestrzeniami i nieodkrytymi tajemnicami, ale też fascynującymi dźwiękami. Można je usłyszeć w ziemskiej magnetosferze, przypominają odgłosy, jakie znamy z powierzchni naszej planety.

Wrześniowy szok gwarantowany. Jak przetrwać skoki temperatury?

Wrzesień to najtrudniejszy czas dla naszego organizmu. Rano jest chłodno, temperatura potrafi spaść poniżej 10 st. C, po południu świeci słońce i powietrze nagrzewa się nawet do 20 st. C, wieczorem następuje gwałtowne ochłodzenie. Takie dobowe wahania temperatury przypłacamy przeziębieniem a nawet grypą. Jak sobie z nimi radzić wyjaśnia synoptyk TVN Meteo.

Unia będzie zwalczać obcych

Unia Europejska chce zwalczać inwazyjne gatunki obce. Powód? Powodują rocznie 12 mld euro strat w gospodarce, ale przede wszystkim zagrażają różnorodności biologicznej i naszemu zdrowiu.

Na ISS odbędzie się prawdziwe jam session

Jam session na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej chce zorganizować Chris Hadfield - astronauta i muzyk. Kanadyjczyk, który będzie dowódcą półrocznej Ekspedycji 34/35, już w grudniu zamieszka na ISS. Jego towarzysze są równie muzykalni.