Najstarsze znane tabletki służyły do leczenia infekcji oczu - informują włoscy naukowcy. Pastylki są wyjątkowe z jeszcze jednego powodu: pod wodą przeleżały ok. 2 tys. lat.
Badania włoskich naukowców wykazały, że przy produkcji pigułek o średnicy 4 i grubości ok. 1 cm wykorzystano tłuszcze zwierzęce i roślinne, m.in. oliwę, antybakteryjną żywicę sosny, wosk pszczeli, skrobię oraz związki cynku.
Najstarsze pigułki
Prof. Maria Perla Colombini z Uniwersytetu w Pizie sądzi, że stosowano je w leczeniu infekcji oczu. - Jestem zaskoczona, że znaleźliśmy tak dużo składników i że tak dobrze się zachowały, zważywszy, że pojemnik z tabletkami znajdował się w wodzie przez tak długi czas - stwierdziła.
Pudełko z tabletkami zostało odkryte w 1989 roku we wraku statku Relitto del Pozzino. Okazało się na tyle szczelne, że większość pigułek wciąż była sucha. - O ile nam wiadomo, to najstarsze znane pigułki, jakie kiedykolwiek zbadano - mówi w rozmowie z "New Scientist" Erika Ribechini z Uniwersytetu w Pizie, autorka najnowszych analiz.
Płynął z Grecji
Statek zatonął u wybrzeży Toskanii ponad 2 tysiące lat temu. Wrak odkryto w 1974 r., po czym w kolejnych latach płetwonurkowie wydobywali z niego kolejne, ciekawe przedmioty, jak choćby amfory na wino z wyspy Rodos, lampy z Efezu, chochle, a nawet kałamarz. Badania wszystkich tych przedmiotów sugerują ich pochodzenie z jednego regionu geograficznego.
Zdaniem badaczy, statek płynął ze wschodu, prawdopodobnie z Grecji, i prawdopodobnie po drodze zatrzymał się w porcie na wyspie Delos.
Niezwykłe znalezisko
Autor: adsz/mj/rs / Źródło: PAP, New Scientist