Ciekawostki

Ciekawostki

Delfiny wchodzą na wyższy stopień ewolucji? Przekazują wiedzę potomstwu

Niewielka populacja delfinów z zachodniej Australii wyróżnia się rzadką techniką łowiecką - wykorzystuje gąbki do ochrony nosów podczas polowania. To jednak nie wszystko. Australijscy naukowcy odkryli, że płynne przechodzenie tej umiejętności z pokolenia na pokolenie to zasługa samic. I tak już od 180 lat.

Chcesz mieć powodzenie u kobiet? Noś fioletowy!

Najwyższy czas wymienić garderobę na jesienną. Panom podpowiadamy - w tym sezonie postawcie na fiolet. Jaj wykazały badania, ten kolor najbardziej podoba się kobietom. To w nim macie największą szansę, że płeć piękna przyjmie wasze zaproszenie na randkę.

Jest woda na Księżycu. I to w bardzo dużych ilościach!

Na Księżycu jest woda - i to w pokaźnych ilościach, jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z trzech amerykańskich ośrodków badawczych. Znalazła się ona w tzw. regolicie, czyli skale pokrywającej Srebrny Glob, ponieważ zjonizowane atomy wodoru obecne w wietrze słonecznym połączyły się z tlenem na księżycowej powierzchni.

Polski balon stratosferyczny miał wznieść się na 30 km. I to w 1938 roku

I my, Polacy, mieliśmy swój balon stratosferyczny na miarę balonu Red Bulla, na który w niedzielę zwrócone były oczy całego świata. Gwiazdą Polski, bo tak nazwano statek powietrzny, chciano się wznieść na wysokość 30 km ponad powierzchnię Ziemi. Niestety najpierw pogoda, a potem wybuch II wojny światowej pokrzyżowały te plany.

Baumgartner skoczył i prześcignął dźwięk

Felix Baumgartner - człowiek, który spadając ze stratosfery pokonał barierę dźwięku - miał ku temu korzystne warunki pogodowe. Na większych wysokościach wiatr był dość silny, jednak organizatorzy uznali go za akceptowalny.

Humanoid wykonał pierwszą misję w Kosmosie

Robot pomagający astronautom w pracy nie musi pozostać tylko obrazkiem z "Gwiezdnych wojen". Załoga ISS już testuje humanoidalnego R2 i nie może się doczekać, kiedy przerzuci na niego męczące i niebezpieczne zadania. Roboty mogą też przydać się na Ziemi.

Ciasteczkowy Potwór w Kosmosie?

Najnowsze zdjęcia powierzchni Merkurego musiały dostarczyć sporo radości naukowcom z NASA. Kratery na powierzchni tej planety ułożyły się w kształt, który niejednej osobie kojarzy się z dzieciństwem. Nie można się oprzeć wrażeniu, że na fotografii widać znanego z programu "Ulica Sezamkowa" Ciasteczkowego Potwora.

Pogoda wreszcie umożliwi skok? Gotowość od świtu

W niedzielę pogoda powinna umożliwić Felixowi Baumgartnerowi oddanie skoku ze stratosfery. Główny meteorolog ekipy Red Bull Stratos uważa, że najkorzystniejsze warunki atmosferyczne w rejonie Roswell zapanują rano lokalnego czasu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, start misji odbędzie się o godz. 14.10 naszego czasu.

41 pingwinów popędziło do oceanu

Pingwiny zostały wypuszczone na wolność w południowoafrykańskim Kapsztadzie po 6-tygodniowej rekonwalescencji. Władze RPA od trzech lat nie mogą sobie poradzić z wyciekami ropy z wraku tureckiego węglowca.

Indianie stanęli ponad prawem

Indianie już wkrótce będą mogli posiadać orle pióra, co do tej pory było zakazane w świetle prawa federalnego. Ministerstwo sprawiedliwości USA zamierza zezwolić członkom plemion indiańskich na swobodny dostęp do piór. Stanowią one jeden z podstawowych elementów sakralnych tradycji i obyczajów Indian.

Okulary przeciwsłoneczne niezbędne zimą

Okulary słonecznie wcale nie muszą być symbolem lata. Okazują się niezbędne także zimą - szczególnie w samochodzie. W czasie porannego i popołudniowego Słońce znajduje się tuż nad horyzontem i oślepia kierowców.

Gigantyczne oko wyrzucone na brzeg

Muszle, wygładzone przez morze kamienie, a nawet zęby rekinów - na to wszystko można się natknąć na florydzkich plażach. Najnowsze znalezisko bije wszystkie dotychczasowe nadmorskie skarby. Pewien Amerykanin dojrzał na plaży wielkie niebieskie... oko.

W czasie deszczu rosną rachunki za telefon

Typowo jesienna pogoda sprzyja zbliżaniu się ludzi. Naukowcy dowiedli, że gdy za oknem chłód, deszcz i silny wiatr, chętniej sięgamy po telefon. Dzwonimy jednak najczęściej do rodziny i przyjaciół. Jednocześnie łatwo rezygnujemy z kontaktów z osobami, z którymi nie łączy nas silna więź.

Nowe wcielenie MacGyvera

W Stanach Zjednoczonych powstaje cybernetyczna wersja MacGyvera. Chodzi o robota, który będzie umiał rozpoznać przedmioty w środowisku, połączyć je i użyć jako narzędzi do wykonania określonego zadania.

Marsjańska skała jak ziemska

Marsjańska skała nazwana Jake Matijevic jest podobna do występujących na Ziemi - ogłosili badacze NASA. Obiekt, który zbadał łazik Curiosity, rożni się natomiast od innych kamieni marsjańskich.

Pierwsza podwodna mapa 3D Antarktydy

Międzynarodowy zespół badaczy opracował trójwymiarową podwodną mapę Antarktydy, a także zmierzył grubość pokrywy lodowej na tamtejszych morzach. Dzięki temu naukowcy mogą ustalić, jaki wpływ na kontynent ma globalne ocieplenie.

Ten żółw załatwia się... pyskiem!

Żółw chiński (Pelodiscus sinensis) potrafi wydalać mocz ustami, odkryli naukowcy. Ta umiejętność pozwala mu przetrwać w słonym środowisku wodnym.

Martwy finwal w Zatoce Bostońskiej

Jeden z rybaków, który wypłynął kilka dni temu na wody Zatoki Bostońskiej w Stanach Zjednoczonych, z pewnością liczył na "grubą rybę". Zamiast tego, natknął się na dryfującego, martwego wieloryba. Naukowcy zauważyli na jego ciele wiele tajemniczych ran.

Zorza na tle miejskich świateł i poświaty niebieskiej

Tak wyglądała zorza, która o poranku w poniedziałek 8 października świeciła nad Kanadą. Poza nią na zdjęciu satelitarnym widać też inne widowiskowe zjawiska, na przykład tzw. poświatę niebieską oraz światła miast.

Jedz czekoladę - zgarniesz Nobla

Wraz z liczbą zjedzonych tabliczek czekolady wzrasta szansa na zostanie laureatem nagrody Nobla. To wnioski płynące z badań szwajcarskiego lekarza opublikowanych w prestiżowym "New England Journal of Medicine".