Ciekawostki

Ciekawostki

Katar by night: tam nie oszczędzają energii

Jasno rozświetlone autostrady i główne miasta, oślepiający blask toru wyścigów wielbłądów - tak prezentuje się nocą Katar z orbity. Zdjęcia tego państwa wykonali astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Zatrzęsienie zórz na północnym niebie

Ten rok, zdaniem naukowców, będzie obfitował w spektakularne zorze polarne. Stanie się tak dzięki temu, że na przełomie lat 2012-2013 Słońce będzie przechodziło maksimum swojej aktywności.

Sandy oszczędziła Papę Smerfa

Huragan Sandy oszczędził miejsce, w którym przygotowywane są rekwizyty do dorocznej parady balonów z okazji Święta Dziękczynienia, jaką organizuje dom towarowy Macy's. Woda nie wdarła się na teren studia w Moonachie w New Jersey, dzięki czemu uświetniające paradę postaci - wśród nich m.in. Papa Smerf - są gotowe do latania nad Nowym Jorkiem.

UFO w gwiazdozbiorze Panny?

Spokojnie, to nie UFO. NASA wykonała niezwykłe kosmiczne zdjęcie, na którym zajesrtowała obiekt przypominający latający spodek. W rzeczywistości to cała galaktyka. NGC5010 "niebawem" jednak straci swój niezwykły kształt, bo już umiera.

Międzyplanetarny internet zadziałał

Sukcesem zakończył się ostatni test tzw. międzyplanetarnego internetu. W prowadzonym przez agencje kosmiczne NASA i ESA eksperymencie, astronautka z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydawała polecenia robotowi znajdującemu się na Ziemi. Złożona z klocków maszyna odpowiedziała.

Sześć godzin prądu z litra moczu

Cztery utalentowane uczennice z Nigerii w wieku 14 i 15 lat opracowały generator prądu, który działa na mocz. Przy zastosowaniu ich wynalazku z jednego litra uryny można uzyskać sześć godzin pracy generatora.

Masz dość wszystkiego? Schowaj się w kokonie

Dla tych, którzy czują, że muszą odgrodzić się od zewnętrznego świata, a nie mają na to czasu lub wystarczających środków, szwajcarscy projektanci wynaleźli specjalny kokon. Ma 180 cm średnicy i waży niecałe 100 kg.

Kamera jak piłka dla ratowników i paparazzi

Urządzenie w kształcie piłki z zainstalowanymi sześcioma kamerami, dającymi 360-stopniowy obraz, może być nowym tanim narzędziem, przydatnym w poszukiwaniach ofiar trzęsień ziemi. Przekazuje zdjęcia bezpośrednio na telefon komórkowy wraz z innymi danymi o stanie miejsca, w którym się znajduje. Naukowcy ostrzegają jednak, że sprzęt może stać się bronią w rękach paparazzi i złodziei.

Tak uśmiecha się Merkury

Sonda kosmiczna Messenger podczas misji badania Merkurego natrafiła na intrygujący krater. Jego kształt przypomina uśmiechniętą buźkę.

Potęga wiatru, groza śnieżycy i piękno stu tysięcy lodowców

Kolejny dzień "Ekstremalnego tygodnia w TVN Meteo" to spotkania z takimi żywiołami jak śnieżyca, huragan czy ogień. Dowiemy się, jak dramatycznie może się skończyć zimowa wycieczka do lasu, kiedy pogorszy się pogoda. Łowcy burz pokażą nam z bliska tornado, a prowadzący program "Przetrwać najgorsze" poradzą, jak chronić się podczas huraganu i pożaru lasu. Zobaczymy również nie tylko grozę, ale też piękno lodowej krainy - Alaski.

NASA weźmie pod lupę pioruny

Choć każdy z nas obserwował pioruny wiele razy w życiu, okazuje się, że to wciąż dość tajemnicze zjawiska. Dopiero w latach 90. temu naukowcy odkryli, że ich uderzenia łączą się z potężnymi rozbłyskami promieniowania gamma, chociaż teoretycznie są o wiele za słabe, żeby je wywołać. W rozwiązaniu tej i innych zagadek dotyczących procesów zachodzących w atmosferze Ziemi ma pomóc nowe urządzenie badawcze skonstruowane w NASA.

Mamut Helmut upolowany pod Paryżem

Na niecodzienne znalezisko natknęli się francuscy archeolodzy. Pod Paryżem odkryto szczątki mamuta. Zwierzę otrzymało natychmiast imię, co ciekawe, pochodzenia germańskiego. Mamut nazywa się Helmut.

Do końca wieku zabraknie arabiki?

Eksperci szacują, że do końca tego wieku uprawy arabiki, najpopularniejszej odmiany kawy, zmaleją o 90 proc. Wszystko przez zmianę klimatu.

Trzęsienie ziemi w święto ku czci Matki Ziemi

W Meksyku doszło do niezwykłego zbiegu okoliczności. Podczas rytuału odprawianego ku czci majowskiej Matki Ziemi doszło do trzęsienia ziemi. Prawdopodobnie był to wstrząs wtórny po wczorajszym trzęsieniu ziemi w sąsiedniej Gwatemali.

Ślepce pomogą zwalczyć raka?

Naukowcy z amerykańskiego University of Rochester odkryli, że organizmy ślepców są odporne na raka. Być może w przyszłości badania biologów pomogą w walce z nowotworami u ludzi

Lód na Kilimandżaro przetrwał tysiące lat. Zniknie za kilkadziesiąt

Na szczycie Kilimandżaro od tysięcy lat utrzymuje się pokrywa lodowa, lodowe bloki zalegają też na południowych i północnych stokach. Jednak lód, który przetrwał liczne okresy gorąca, suszy i zmian klimatu, znacząco stopniał przez ostatnie stulecie. Według naukowców zniknie do 2060 r.

Nowy kandydat na drugą Ziemię

Angielsko-niemiecki zespół odkrył nową planetę, która może być drugą Ziemią. Zdaniem astronomów to najbliższe ciało niebieskie aż do tego stopnia przypominające Niebieską Planetę. Znajduje się jedynie 44 lata świetlne od nas.

Chińskie jaskinie. Mieszka w nich 40 milionów

Myli się ten, kto myśli, że ludzie wyprowadzili się z jaskiń wraz końcem ery paleolitycznej. W Chinach w grotach żyje około 40 milionów ludzi. To więcej niż liczy sobie populacja Polski.

"Blizna na twarzy Marsa" na superdokładnych obrazach

Takiego Marsa jeszcze nie oglądaliście. Na tych superdokładnych obrazach Czerwonej Planety widać największy kanion Układu Słonecznego - Valles Marineris. Wielki Kanion Kolorado to przy tej "bliźnie na twarzy Marsa" ledwie draśnięcie.

Na krawędzi życia. Ekstremalny wieczór w TVN Meteo

Zabójcze pioruny, ekstremalna fotografia i piekło lawin, tak zapowiada się dzisiejszy wieczór w TVN Meteo. Poznacie niezwykle historie Amerykanów, którzy w wyniku działania natury znaleźli się na krawędzi śmierci. Ekstremalny wieczór zaczynamy o 21.30!

Kometa rozpada się na naszych oczach

Po Układzie Słonecznym wędruje kometa, której dni są policzone. Jej jądro już rozpadło się na cztery części, a astronomom udało się to uchwycić na zdjęciu. Agonię 168P/Hegenrother można też obserwować z domu - przez bardzo silny teleskop.

10 dni Sandy na filmie w podczerwieni

10-dni z życia cyklonu, który przerodził się w pogodową bombę cyklonową na zaledwie minutowym filmie. Taką animację stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Delaware, bazując na zdjęciach amerykańskiego satelity GOES. Na podczerwonym obrazie doskonale widać wszystkie postaci, jakie przybierał żywioł.

Sandy i Katrina: podobieństwo pozorne. Porównanie strasznych gigantów

Katrina i Sandy to najstraszniejsze w skutkach huragany, jakie nawiedziły USA w ostatnich latach. W ostatnich tygodniach były ze sobą porównywane wielokrotnie, przede wszystkim z powodu skali zniszczeń, jakie przyniosły. Jak jednak dowodzą meteorolodzy, oba zjawiska skrajnie się między sobą różniły.