Powstaje satelita, dzięki któremu amerykańscy meteorolodzy będą mogli ostrzegać przed tornadami i nawałnicami dużo szybciej niż są w stanie zrobić to teraz. GOES-R, wspólne przedsięwzięcie NASA i NOAA, będzie też przyglądać się pogodzie panującej w kosmosie.
Hiszpańscy astronomowie badający zjawisko czarnej dziury zauważyli niezaobserwowaną nigdy wcześniej strukturę w otaczającej ją materii. Zjawisko odkryli w czarnej dziurze Swift J1357.2.
Rakieta Falcon 9 z kapsułą z zapasami żywności i sprzętem naukowym dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została w piątek wystrzelona z Przylądka Canaveral na Florydzie. Nie obyło się bez problemów, bo awarii uległ prawdopodobnie układ sterujący rakiety.
Obrazy, namalowane przez małpy i słonie, będzie można kupić na aukcji, jaką zorganizuje w niedzielę jeden z niemieckich ogrodów zoologicznych. Przypadną one do gustu przede wszystkim miłośnikom sztuki abstrakcyjnej.
Kosmos nie przestaje zaskakiwać naukowców. Amerykańscy astronomowie poinformowali w czwartek, że wykryli tymczasową obecność trzeciego pasa radiacyjnego wokół Ziemi. Wcześniej przyjmowano istnienie dwóch stabilnych pasów.
Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego udało się prawdopodobnie po raz pierwszy zaobserwować wczesne stadium powstawania planety. Wykryta w Gwiazdozbiorze Muchy protoplaneta gwiazdy HD 100546 wciąż jest osadzona w otaczającym ją dysku materii. Jeśli odkrycie się potwierdzi, rozwinie dotychczasową wiedzę o tym, jak powstają planety i pozwoli badaczom zweryfikować dotychczasowe teorie.
Platan z Kóz zajął drugie miejsce w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Zwycięski platan z Węgier wyprzedził polskiego konkurenta zaledwie o 307 głosów. Trzecie miejsce na podium zajął dąb z Irlandii.
Młodzi w Wielkiej Brytanii częściej po radę zwracają się do innych użytkowników internetu niż do swoich dziadków - wykazały badania, w których o zdanie zapytano seniorów. To dlatego, że młode pokolenie przywykło zdobywać informacje w sieci, a nie u najbliższych osób.
Trzeba było użyć helikoptera, by uratować sarenkę, która nie potrafiła o własnych siłach wydostać się z tafli zamarzniętego jeziora. Zwierzę nie było w stanie utrzymać się na nogach, jego racice rozjeżdżały się na śliskiej powierzchni.
Chora na raka sześcioletnia Sophia Galvan zapytana o jej największe marzenie odpowiedziała: chcę zobaczyć śnieg. Dzięki jednej z amerykańskich fundacji dziecko miało szansę dotknąć białego puchu.
Fundacja Inspiracja Mars chce zorganizować przelot blisko Marsa i będzie szukać pary śmiałków, których wyśle w tę podróż. Amerykanie poinformowali, że chcą, by była to kobieta i mężczyzna, a przy wybieraniu preferowane będą pary małżeńskie.
Gdzie szukać najbardziej słodkich mórz? Dzięki danym zebranym przez satelitę Aquarius, można znaleźć odpowiedź na to pytanie. Ale to też informacje dla naukowców, dzięki którym mogą wskazywać m.in. to, w jaki sposób ocean wpływa na pogodę i na klimat.
Marzec będzie sprzyjał obserwatorom nieba. Już niebawem na naszym niebie będzie widać kometę PanSTARRS (C/2011 L4). Astronomowie zapewniają, że da się ją zobaczyć gołym okiem.
Setka delfinów, przepływając nieopodal Wellington w Nowej Zelandii, zafundowała plażowiczom niesamowite widowisko. Spektakl podziwiali też kierowcy, którzy przystając na chwilę doprowadzili do powstania zatoru na drodze.
Po raz pierwszy zmierzono prędkość obrotu czarnej dziury! Otrzymany wynik potwierdził ogólną teorię względności Alberta Einsteina, ale przede wszystkim otworzył drzwi dla badań nad ewolucją czarnych dziur.
Dzięki specjalnej powłoce szkło nie zaparuje i nie pokryje się szronem - zapowiedzieli dwaj naukowcy i zaprezentowali swoje najnowsze wyniki badań. Twierdzą, że ich wynalazek mógłby zostać wykorzystany m.in. w konstrukcji samochodowych szyb i soczewek w obiektywach.
Bezkarnie żerowały w gdańskim parku i dokonywały kosztownych zniszczeń, dlatego miasto zdecydowało, że dziki muszą zmienić miejsce zamieszkania. Odłowione dzięki specjalnym urządzeniom zwierzęta, zostaną przesiedlone w okolice Słupska.
Jej uderzenie wyzwoliłoby tak wielką energię, że mógłby powstać krater o średnicy 500 km i o głębokości 2 km. Mowa o komecie C/2013 A1, która za półtora roku zbliży się do Czerwonej Planety.
Fale mogą łamać wiatraki jak zapałki - przestrzegają norwescy naukowcy i tłumaczą, że rytmicznie uderzająca o maszt woda wprawia turbinę wiatrową w rezonans. Nieznajomość zasad fizyki może kosztować koncerny energetyczne grube miliony.
Wschodnią część Morza Śródziemnego przykrył pył znad Sahary. Zdjęcie wykonano 22 lutego z satelity Aqua należącego do amerykańskiej agencji kosmicznej.
Jest wielkości walizki, kosztował 25 mln dolarów i będzie strzegł bezpieczeństwa Ziemi. Mowa o satelicie NEOSSat, który w kosmosie zapoluje na asteroidy. Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) wystrzeliła go w poniedziałek z bazy w Indiach.
Idzie wiosna! Najwyższy czas wziąć się za porządki w ogrodzie. Od czego zacząć i w jakim kierunku zmierzać, podpowie Maja Popielarska w nowych odcinkach "Mai w ogrodzie". W tym sezonie aż dwie premiery w tygodniu.
Rosyjscy naukowcy chcą dowiedzieć się więcej o mamucim zachowaniu, dlatego zamierzają zbadać mózg zwierzęcia, którego zwłoki znaleziono zachowane w wyjątkowo dobrym stanie. Badania przeprowadzą na mamucie o wdzięcznym imieniu Yuka.
Za morderczą falą upałów, jaka nawiedziła Europę w 2003 roku, stoi globalne ocieplenie, które spowalnia przepływ fal planetarnych - olbrzymich mas powietrza cyrkulujących nad półkulą północną - uznali badacze z niemieckiego Poczdamu.