Ciekawostki

Ciekawostki

Stonoga rekordzistka: ma 750 nóg

Ma 750 nóg, co oznacza, że jest rekordzistką w królestwie zwierząt. Taka ilość kończyn to jednak nie jedyna zadziwiająca cecha charakterystyczna "niteczki" żyjącej wyłącznie w Karolinie Północnej - stonogi z gatunku Illacame plenipes.

Astronomowie-amatorzy pomogą US Army

Amerykańskie wojsko chce ustrzec satelity przed zagrażającymi im kosmicznymi śmieciami. W tym celu ma zamiar rozpocząć współpracę z astronomami-amatorami, którzy mieliby przeczesywać niebo w poszukiwaniu odpadków.

Osierocona planeta krąży po Kosmosie

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył osieroconą planetę. Nie krąży wokół żadnej gwiazdy, tylko wędruje swobodnie w przestrzeni kosmicznej. Oddalona jest od układu Słonecznego o 100 lat świetlnych. Ta bliskość i brak jasnej gwiazdy w jej pobliżu pozwala na szczegółowe badania tego ciała niebieskiego.

Alaskę spowił tajemniczy pył

Tajemniczy pył spowił południowo-zachodnią Alaskę. Zarejestrował to spektroradiometr MODIS umiejscowiony na satelicie Aqua. Teraz naukowcy zastanawiają się, skąd tam przybył.

Letnie ciepło ogrzeje zimą ścieżki rowerowe

Holendrzy mają niecodzienny pomysł na to, jak ograniczyć ilość wypadków, jakim zimą ulegają rowerzyści. Chcą gromadzić ciepło, które latem nagrzewa ścieżki rowerowe, i używać go do topienia lodu pokrywającego trasy w mroźnych miesiącach.

Rozpad cząstek, który zdarza się trzy razy na miliard. Namiesza w teoriach?

- Supersymetria może nie jest martwa, ale ostatnie wyniki z pewnością umieściły ją w szpitalu - podsumowuje ostatni eksperyment w CERN profesor Chris Parkes. Naukowcom udało się w Wielkim Zderzaczu Hadronów wykryć jeden z najrzadszych rozpadów cząstek obserwowanych w naturze. Według części fizyków to odkrycie jest poważnym ciosem dla popularnej teorii supersymetrii. Jej zwolennicy twierdzą jednak, że wynik nie spędza im snu z powiek.

W październiku pogoda szaleje. Zobacz to w trzy minuty

Październik do nudnych miesięcy nie należy. Na zdjęciach z wszystkich jego 31 dni mocno zaznaczają się fronty atmosferyczne, głównie znad Atlantyku, przynoszące arktyczne powietrze i spore porcje deszczu. Animację październikowej pogody przygotowała Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).

Poznali drogę do manipulacji czasem

Czy zauważyliście, że kiedy dobrze się bawicie, czas leci szybciej, a w kolejce strasznie się rozwleka? Naukowcy są na dobrym tropie, żebyśmy mogli tym czasem manipulować w zależności od potrzeb.

Katar by night: tam nie oszczędzają energii

Jasno rozświetlone autostrady i główne miasta, oślepiający blask toru wyścigów wielbłądów - tak prezentuje się nocą Katar z orbity. Zdjęcia tego państwa wykonali astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Zatrzęsienie zórz na północnym niebie

Ten rok, zdaniem naukowców, będzie obfitował w spektakularne zorze polarne. Stanie się tak dzięki temu, że na przełomie lat 2012-2013 Słońce będzie przechodziło maksimum swojej aktywności.

Sandy oszczędziła Papę Smerfa

Huragan Sandy oszczędził miejsce, w którym przygotowywane są rekwizyty do dorocznej parady balonów z okazji Święta Dziękczynienia, jaką organizuje dom towarowy Macy's. Woda nie wdarła się na teren studia w Moonachie w New Jersey, dzięki czemu uświetniające paradę postaci - wśród nich m.in. Papa Smerf - są gotowe do latania nad Nowym Jorkiem.

UFO w gwiazdozbiorze Panny?

Spokojnie, to nie UFO. NASA wykonała niezwykłe kosmiczne zdjęcie, na którym zajesrtowała obiekt przypominający latający spodek. W rzeczywistości to cała galaktyka. NGC5010 "niebawem" jednak straci swój niezwykły kształt, bo już umiera.

Międzyplanetarny internet zadziałał

Sukcesem zakończył się ostatni test tzw. międzyplanetarnego internetu. W prowadzonym przez agencje kosmiczne NASA i ESA eksperymencie, astronautka z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydawała polecenia robotowi znajdującemu się na Ziemi. Złożona z klocków maszyna odpowiedziała.

Sześć godzin prądu z litra moczu

Cztery utalentowane uczennice z Nigerii w wieku 14 i 15 lat opracowały generator prądu, który działa na mocz. Przy zastosowaniu ich wynalazku z jednego litra uryny można uzyskać sześć godzin pracy generatora.

Masz dość wszystkiego? Schowaj się w kokonie

Dla tych, którzy czują, że muszą odgrodzić się od zewnętrznego świata, a nie mają na to czasu lub wystarczających środków, szwajcarscy projektanci wynaleźli specjalny kokon. Ma 180 cm średnicy i waży niecałe 100 kg.

Kamera jak piłka dla ratowników i paparazzi

Urządzenie w kształcie piłki z zainstalowanymi sześcioma kamerami, dającymi 360-stopniowy obraz, może być nowym tanim narzędziem, przydatnym w poszukiwaniach ofiar trzęsień ziemi. Przekazuje zdjęcia bezpośrednio na telefon komórkowy wraz z innymi danymi o stanie miejsca, w którym się znajduje. Naukowcy ostrzegają jednak, że sprzęt może stać się bronią w rękach paparazzi i złodziei.

Tak uśmiecha się Merkury

Sonda kosmiczna Messenger podczas misji badania Merkurego natrafiła na intrygujący krater. Jego kształt przypomina uśmiechniętą buźkę.

Potęga wiatru, groza śnieżycy i piękno stu tysięcy lodowców

Kolejny dzień "Ekstremalnego tygodnia w TVN Meteo" to spotkania z takimi żywiołami jak śnieżyca, huragan czy ogień. Dowiemy się, jak dramatycznie może się skończyć zimowa wycieczka do lasu, kiedy pogorszy się pogoda. Łowcy burz pokażą nam z bliska tornado, a prowadzący program "Przetrwać najgorsze" poradzą, jak chronić się podczas huraganu i pożaru lasu. Zobaczymy również nie tylko grozę, ale też piękno lodowej krainy - Alaski.

NASA weźmie pod lupę pioruny

Choć każdy z nas obserwował pioruny wiele razy w życiu, okazuje się, że to wciąż dość tajemnicze zjawiska. Dopiero w latach 90. temu naukowcy odkryli, że ich uderzenia łączą się z potężnymi rozbłyskami promieniowania gamma, chociaż teoretycznie są o wiele za słabe, żeby je wywołać. W rozwiązaniu tej i innych zagadek dotyczących procesów zachodzących w atmosferze Ziemi ma pomóc nowe urządzenie badawcze skonstruowane w NASA.

Mamut Helmut upolowany pod Paryżem

Na niecodzienne znalezisko natknęli się francuscy archeolodzy. Pod Paryżem odkryto szczątki mamuta. Zwierzę otrzymało natychmiast imię, co ciekawe, pochodzenia germańskiego. Mamut nazywa się Helmut.

Do końca wieku zabraknie arabiki?

Eksperci szacują, że do końca tego wieku uprawy arabiki, najpopularniejszej odmiany kawy, zmaleją o 90 proc. Wszystko przez zmianę klimatu.