Ciekawostki

Ciekawostki

Deszcz pijanych ptaków w Petersburgu

Nadmiar procentów nie popłaca. Przekonują się o tym wygłodniałe ptaki z Petersburga. Pałaszując zbyt duże ilości jarzębiny upijają się i padają zamroczone na chodniki.

Za wschodnią granicą panuje emocjonalny chłód

Gdzie żyją najbardziej rozemocjonowani ludzie na świecie, i w jakim miejscu na kuli ziemskiej trudno dostrzec jakiekolwiek emocje? Zbadał to amerykański Instytut Gallupa. Na dobry początek zdradzimy jedno: za naszą wschodnią granicą wieje emocjonalnym chłodem.

Wyspa widmo: od lat istniała na mapach. Ale w realu jej nie znaleźli

Na południowym Pacyfiku jest wyspa, która istnieje tylko na papierze. Widnieje na australijskich mapach, ale - ku zaskoczeniu hydrografów - okazało się, że w rzeczywistości jej nie ma. To Sandy Island, która powinna leżeć w połowie drogi między Australią a francuską Nową Kaledonią.

Ryś ruszył w miasto w poszukiwaniu łatwego łupu

Dzikie zwierzę w ogródku? To możliwe, gdy mieszka się na terenach Beskidu Sądeckiego. W piątkowe popołudnie samica rysia paradowała po Żegiestowie w poszukiwaniu łatwego łupu. Na poszukiwaniach przyłapał ją miejscowy podleśniczy, Andrzej Książek.

Nowoczesny telefon: można go zwijać i składać jak kartkę papieru

Będzie je można wyginać, wykręcać, a nawet składać i chować do portfela bez obawy, że popękają. Trwają prace nad wprowadzeniem telefonów z wyświetlaczami typu AMOLED. Według nieoficjalnych informacji premiera nowego typu aparatów ma nastąpić w pierwszej połowie 2013 r.

Toaleta, lodówka, widok z okna na Ziemię

Toaleta, lodówka, okna wychodzące z Kosmosu na Ziemię. Dzięki Sunicie Williams, amerykańskiej astronautce, która wróciła na Niebieską Planetę po długim pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, mamy niezwykłą okazję do jej zwiedzenia.

Kto zapłaci za walkę z ociepleniem? Spory na tydzień przed konferencją

W negocjacjach dotyczących zmian klimatycznych nie będzie postępu, jeśli bogate kraje nie zadeklarują bardziej ambitnych celów w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych - stwierdziły główne kraje rozwijające się. Ministrowie Brazylii, Chin, Indii i RPA wydali wspólne oświadczenie w tej sprawie na niecały tydzień przed rozpoczęciem konferencji klimatycznej ONZ w Doha. Jednak bogate państwa emitujące największe ilości gazów cieplarnianych uważają, że środowisko skorzysta dopiero wtedy, gdy limity emisji zostaną wyrównane.

Molo na sprzedaż prezentuje Reporter 24

Ci, którzy po informacjach o aukcji molo z brytyjskiego Portsmouth rozważają zakup obiektu, mogą go teraz dokładnie obejrzeć. Zdjęcia i nagrania wiktoriańskiego South Parade Pier zamieścił na Kontakcie 24 internauta playzone7777. Molo pójdzie pod młotek w przyszłym miesiącu.

Zjedzą świątecznego indyka w proszku

Tradycyjny indyk, ale z proszku - tak wyglądać będzie kolacja, jaką w czwartkowe Święto Dziękczynienia zjedzą astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na początku tygodnia załoga złożyła życzenia Amerykanom i pokazała, co zje tego dnia.

Ubyło ponad 40 mln brytyjskich ptaków. Prawie połowa z nich to wróble

Brytyjska populacja ptaków od 1966 r. zmniejszyła się o 44 mln - alarmują ekolodzy. Najnowszy raport ornitologiczny obejmujący prawie pół wieku wykazał, że liczebność niektórych popularnych gatunków dramatycznie się zmniejszyła. Jednocześnie eksperci zauważyli, że samych gatunków jest obecnie w Wielkiej Brytanii więcej niż kiedykolwiek w historii.

Nauczył świnie skoków do wody. Zobacz, jak nurkują!

Chiński hodowca znalazł nowy sposób poprawę jakości wieprzowiny, a przy okazji własną rozpoznawalność. Nauczył swoje świnie... skakać do wody. Wzbudził tym zainteresowanie całego świata - teraz i my możemy zobaczyć nagranie nurkującej trzody.

To nie śnieg, to "uliczki chmur" nad Kanadą

Chmury wyglądające niczym kawałek lodu oderwany od góry śnieżnej i układające się w "uliczki". Takie niezwykłe zjawisko atmosferyczne nad Zatoką Hudsona w Kanadzie zarejestrował satelita NASA.

Łabędzie już w łódkach. Idzie zima

O tym, że zima zbliża się wielkimi krokami, przekonały się łabędzie w Hamburgu. Opiekun zwierząt nad rzeką Alster wyłapał część stada i przetransportował do miejsca, gdzie w spokoju przeczekają mrozy. To element tradycji trwającej od wieków.

Glony zabarwiły deszcz na czerwono

Rozwiązano tajemnicę czerwonego deszczu, który kilka dni temu spadł na Sri Lankę. Jak się okazało, za opady o niezwykłym kolorze odpowiadają obecne w nich glony. Niektórzy przypuszczali, że na barwę wody mogły wpłynąć mikroorganizmy... pochodzenia pozaziemskiego.

Człowiek Lodu przyszedł z Europy Środkowej

Oetzi, słynny Człowiek Lodu, pochodził z Europy Środkowej - ustalili naukowcy po przebadaniu jego genomu. Zachodzące potem migracje sprawiły jednak, że spośród obecnych Europejczyków genetycznie najbliżsi są mu mieszkańcy Sardynii.

Pogodowa katastrofa widziana z orbity

Ranni, powywracane ciężarówki, uszkodzone domy, liczne podtopienia. To skutki potężnego frontu burzowego, jaki przeszedł nad Portugalią w piątek 16 listopada. Siłę zjawiska doskonale widać z Kosmosu.

Wulkany w morzu chmur. Zdjęcie jak przestrzenna mapa

Ciekawy efekt udało się osiągnąć astronaucie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który sfotografował obszary Kamczatki. Widoczne na zdjęciu stożki wulkanów wynurzające się z rozległej warstwy chmur sprawiają przestrzenne wrażenie. To efekt dość odległego położenia ISS i odpowiedniego oświetlenia.

Kryzys wieku średniego dopada również małpy

Kryzys wieku średniego to domena nie tylko ludzi, ale i... małp. - Część samców zdaje sobie sprawę, że już nigdy nie będzie przewodzić stadu - mówi Andrew Oswald z Uniwersytetu Warwick.

Wiktoriańskie molo na sprzedaż

Brytyjczycy sprzedają molo z epoki wiktoriańskiej. Zostanie wystawione na aukcję w przyszłym miesiącu. Cena wywoławcza to około miliona złotych.

Takiego spisu jeszcze nie było. Sprawdź, co żyje w morzach

270 ekspertów stworzyło pierwszy globalny rejestr gatunków morskich. Ta otwarta internetowa baza obejmuje ich blisko 226 tys. Ta imponująca liczba stanowi jednak tylko część zasobów życia w oceanach, bo - według szacunków naukowców - może je zamieszkiwać nawet milion gatunków.

MacDonald uruchomi punkty obsługi na orbicie

W kosmosie szykuje się rewolucja. Jeszcze w tej dekadzie powstaną statki kosmiczne, które zajmą się serwisowaniem stacjonujących na orbicie satelitów komunikacyjnych i innych obiektów. Nie dość, że dzięki takim naprawom satelity będą funkcjonować nawet o 10 lat dłużej, to jeszcze może uda się rozwiązać problem kosmicznych śmieci. Na razie wiadomo o dwóch firmach, które mają zajmować się naprawą kosmicznych usterek: MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd oraz ViviSat.

"Wygląda, śpiewa i tańczy jak bozon Higgsa". Ale ekscytacja zmalała

W lipcu świat - nie tylko naukowy - ekscytował się odkryciem nieznanej cząstki. Rozbudziło to nadzieje na spektakularne przełomy w wielu problemach badanych przez fizyków. Prowadzone od tamtego czasu szczegółowe analizy coraz silniej potwierdzają, że nowa cząstka to poszukiwany przez lata bozon Higgsa. Jednak na razie okazuje się on mniej ekscytujący, niż sądzono - nie wykazał żadnych niezwykłych właściwości wykraczających poza wcześniejsze założenia.