Ciekawostki

Ciekawostki

Naukowcy nauczyli się czytać sny

Naukowcy znaleźli sposób na odczytywanie ludzkich snów. Sprawdzalność wynosi na razie 60 proc., ale eksperci już się cieszą. - To krok, który przybliża nas do koncepcji maszyn czytających sny - mówią.

Oddech jak odcisk palca

Szybsze diagnozowanie, ułatwienie pracy anestezjologów, prostsze kontrole antydopingowe - to korzyści, jakie może przynieść upowszechnienie testów oddechu. Związki obecne w wydychanym przez człowieka powietrzu mogą działać jak odciski palca - twierdzą naukowcy. Ich badanie może stać się podstawą rozwoju spersonalizowanej medycyny.

Lody dla ochłody. W Bangkoku ponad 40 st. C

41-stopniowe upały są męczące nawet dla zwierząt, które wydają się być przyzwyczajone do wielkiego gorąca. Ponieważ taką właśnie temperaturę zanotowano w Bangkoku, pracownicy miejscowego zoo ruszyli na ratunek zmęczonym podopiecznym. Słoniom podawano bryły lodu, a szympansy kąpano pod prysznicem.

NASA doceniła ich Biceps. Teraz pokażą Triceps

Dwa modele samolotów z Polski wystartują w zawodach konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West w USA. Reprezentacja poznańskiej uczelni uczestniczy w tej imprezie po raz szósty. W zeszłym roku zwyciężyli w klasyfikacji podniesionego ciężaru i zajęli drugie miejsce w klasie Regular.

Ziemia w roli głównej. Satelitarne hity 2012 roku

Zachwycające kolory, niezwykłe kształty, dynamiczne procesy - satelity i instrumenty naukowe NASA pozwalają nam coraz lepiej poznawać nawet niedostępne miejsca Ziemi. NASA pokazuje niesamowitą kompilację satelitarnych hitów minionego roku z Ziemią w roli głównej.

Grad zadziwił ryby w akwarium

Grad, jak spadł w Niedzielę Wielkanocną w teksańskim San Antonio, wzbudził spore poruszenie... w basenie miejskiego zoo. Zaciekawione ryby podpływały do wpadających do wody lodowych kulek. Zjawisko było krótkotrwałe i nie spowodowało żadnych szkód.

Wrota piekieł odkopane w Turcji

U stóp jednej ze świątyni w południowo-zachodniej Turcji znajdują się mitologiczne wrota piekieł - ogłosili włoscy archeolodzy. Twierdzą, że mitologiczny opis świątyni, w której znajdowała się brama do Hadesu, ma bardzo wiele cech wspólnych z ruinami położonymi w starożytnym Hierapolis, dzisiaj Pamukkale.

Big Bang w wersji audio. 760 lat w 100 sekund

Tak mógł brzmieć Wielki Wybuch. Fizyk z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle wykorzystał dane z satelity Plancka i swoje badania sprzed 10 lat i napisał program, który funkcję matematyczną zamienił na dźwięk. Jak utrzymuje profesor, trwająca 100 sekund wersja przedstawia pierwsze 760 tysięcy lat kosmosu.

Gdzie czarcie kręgi, tam termity. Częściowe wyjaśnienie zagadki pustynnych kół

Południowoafrykańska pustynia Namib kryła zagadkę, którą od lat próbowali rozwikłać różni badacze. Na jej wąskim skrawku między środkową Angolą a północno-zachodnią częścią RPA wśród stepowej roślinności pojawiają regularne, puste, niczym nie porośnięte okręgi. Niemiecki biolog twierdzi, że rozwiązał zagadkę ich pochodzenia.

Świąteczne potrawy nie dla bocianów. Już lepsza karma dla psów

Resztki ze świąt nie nadają się dla ptaków - apelują ornitolodzy. Jeśli chcemy dokarmić ptaki, które właśnie przyleciały do nas z południa, dajmy im do jedzenia surowe mięso, ale w żadnym razie nie solone. "Sól jest dla ptaków zabójcza" - przestrzegają eksperci.

Zima wiosną to skutek braku lodu w Arktyce

Naukowcy ostrzegali przed taką zimą już od lat. Wielokrotnie pojawiały się przypuszczenia, że pogoda "zwariuje" i w wiosnę będziemy mieli zimę. Ostrzeżenia klimatologów w końcu sprawdziły się i tej wiosny zasypało nas doszczętnie.

Człowiek z Księżyca wysyła nas na Marsa

Księżyc to za mało, ludzie powinni stanąć na Marsie - uważa Buzz Aldrin. Astronauta w swojej najnowszej książce zwraca się do NASA, by zmienić obecną politykę eksploracji kosmosu.

Przez globalne ocieplenie woda się rozszerza

Nawet o 120 cm wzrośnie do końca XXI wieku poziom oceanu światowego, a problemy mogą mieć przez to m.in. mieszkańcy Holandii i Florydy. Jednym z czynników, który odpowiada za taki wzrost, jest globalne ocieplenie. Woda o większej temperaturze to woda o większej objętości - ostrzegają naukowcy.

Nawet kęs hamburgera może być szkodliwy

Nawet ci, którzy bardzo dbają o to, co trafia do ich ust, od czasu do czasu sięgają po tzw. śmieciowe jedzenie. Badacze z University of Massachusetts Medical School sugerują, że nawet niewielka ilość niezdrowego jedzenia może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Wrocławscy uczeni ulepszyli jajko

Kurze jaja nowej generacji - wzbogacone o m.in. witaminy i kwasy tłuszczowe omega 3 - opracowali wrocławscy naukowcy. Uzyskali z nich preparaty, które po przetestowaniu będzie można wykorzystać jako suplementy diety. Mają one w przyszłości wspomagać leczenie nadciśnienia czy terapię takich schorzeń, jak miażdżyca, depresja i choroba Alzheimera.

W nocy przestawiliśmy zegarki. Spaliśmy godzinę krócej

W nocy przesunęliśmy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3. Jak się okazuje, skrócony czas na sen to nie jedyny skutek zmiany czasu z zimowego na letni. Japończycy podają, że dzięki niej liczba ulicznych kradzieży spada o 10 proc. Brytyjczycy uważają zaś, że przez zmianę czasu ich dzieci są zdrowsze. Z kolei zdaniem Amerykanów zwiększa ona ryzyko wystąpienia zawału serca aż o 10 proc.

Ewolucja a rewolucja: prajaszczur imienia Lenina

Imieniem Lenina nazwano skamieniałe szczątki ichtiozaura, które odnaleziono na południowym zachodzie Rosji. Przywódcą politycznym, którego wcześniej uhonorowano w podobny sposób, jest Barack Obama.