Ciekawostki

Ciekawostki

Przerażający widok w Londynie

To był dziwny dzień dla mieszkańców Londynu. Niejasny niepokój ogarniał ich na widok 15-metrowej gumowej kaczki, płynącej powoli Tamizą. Szczególnie trudny do zniesienia musiał być moment, kiedy przed żółtym kształtem ustąpiły skrzydła zwodzonego Tower Bridge.

Amerykanie pompują prywatny sektor kosmiczny

Kolejne miliony dolarów płyną z NASA do prywatnych firm z branży kosmicznej. Agencja wspiera rozwój przedsiębiorstw, które mogłyby budować rakiety przeznaczone do dostaw sprzętu i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wszystko po to, by przełamać rosyjski monopol na takie dostawy.

Prześwietlanie komórką? Niebawem możliwe

Krzemowy mikrochip, za pomocą którego nasze telefony komórkowe będą w stanie prześwietlać różne materiały, stworzyli naukowcy z California Institute of Technology. Badacze zapewniają, że ich urządzenia działa - udało im się dzięki niemu prześwietlić m.in. maskotkę, we wnętrzu której ukryte był nóż i nabój.

Kula ognia nad Teksasem. NASA ma film

Poruszenie w Ameryce po rozbłysku kuli ognia na niebie nad Teksasem. Domysły zwolenników teorii spiskowych studzi NASA: to meteor z pasa planetoid, zarejestrowały go nasze kamery.

Meteoryt niewinny. Wszystko przez wulkany

Aktywność wulkaniczna na obszarze o powierzchni dzisiejszej Europy najprawdopodobniej zabiła dinozaury, dowodzą naukowcy w opublikowanych w tym tygodniu wynikach najnowszych badań geologicznych. Do tej pory była to tylko jedna z wielu hipotez, takich jak np. uderzenie planetoidy.

300-metrowe megatsunami na Hawaii

300-metrowa fala tsunami nawiedziła w przeszłości Hawaje. Śladem obecności tzw. megatsunami są głazy znalezione przez zespół amerykańskich badaczy. Naukowcy ostrzegają: takie fale mogą wystąpić na całym świecie. Ich powstawaniu sprzyja ocieplanie się klimatu.

Woda płynęła kiedyś na Weście?

Po Marsie i Voyagerze uwaga astronomów została skierowana na Westę. Na ogromnej planetoidzie dostrzeżono nienaturalne wyżłobienia. Zdaniem naukowców, te kanały i wąwozy mogły powstać na skutek płynącej wody. Gdyby to się potwierdziło, byłaby to nie lada sensacja.

Przewiercą 3 km lodu w poszukiwaniu życia

Zaledwie kilka dni dzieli brytyjskich naukowców od dotarcia do wód Jeziora Ellswortha, które od pół miliona lat przykrywa 3-kilometrowa warstwa lodu. Badacze mają nadzieję znaleźć w tym zbiorniku wodnym na Antarktydzie ślady życia.

Chcesz pojeździć? Rusz się i wzmocnij ciało

Sezon narciarski ruszył w tym roku stosunkowo wcześnie. Czas, żeby miłośnicy nart jak najszybciej ruszyli się z kanapy. Przed wejściem na stok trzeba koniecznie wzmocnić mięśnie i poprawić wytrzymałość. W jaki sposób? Radzi ekspert Tomasz Sypniewski.

Zimowe klimaty na fotografiach sprzed pół wieku

Kiedyś to były zimy. Jak po śniegu, to tylko saniami lub na nartach. Polonezy, volkswageny garbusy i inne cuda techniki XX wieku nie dawały rady. A pamiętacie zimę stulecia? Poniżej zdjęcia z najciekawszych zim poprzedniego stulecia.

Marsjański ocean spłynął pod skorupę?

Pęknięcia występujące na powierzchni Księżyca, które pokazuje bardzo dokładna mapa pola grawitacyjnego Srebrnego Globu, mogą mieć ogromne znaczenie dla poszukiwań wody na Marsie. Zdaniem badaczy takie struktury, obecne i na Czerwonej Planecie, mogły np. pozwolić tamtejszej wodzie znaleźć się w głębszych warstwach skorupy.

Smartfon jako kieszonkowy sejsmograf

Smartfony mogą niedługo wzbogacić się o nową funkcję. Nie chodzi jednak o kolejną modną aplikację albo grę, tylko o poprawę bezpieczeństwa. Naukowcy z kalifornijskiego Berkeley chcą, by wykrywały trzęsienia ziemi i pomagały przed nimi odpowiednio wcześnie ostrzegać.

NASA: "Ziemia nie śpi nigdy"

Ziemia nigdy nie pogrąża się w całkowitej ciemności. - W świetle dziennym nasza wielka błękitna kula to lądy, oceany i chmury. Ale noc to elektryczność - opisują naukowcy z NASA, którzy opracowali niezwykłą animację. Z nocnych zdjęć satelitarnych stworzyli kompleksowy obraz, który po raz pierwszy tak szczegółowo pokazuje naszą planetę po zmroku.

Nowa galaktyka to zielona fasolka

"Zielone fasolki" to nowa klasa galaktyk. Zidentyfikowano ją dzięki obserwacjom Bardzo Dużego Teleskopu (VLT, należącego do ESO), teleskopu Gemini South oraz Teleskopu Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego (CFHT). Skąd tak dziwna nazwa astronomicznego odkrycia?

Góry w Utah kluczem do poszukiwań marsjańskiego życia

Dzisiejsze tereny Wyżyny Kolorado pomogą naukowcom z amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) odszukać ślady życia na Marsie. Inwersja rzeźby w okolicy miasteczka Hanksville w stanie Utah to znak, że kiedyś płynęły tak rzeki. Podobnych inwersji szukają satelity na orbicie Czerwonej Planety oraz łazik Curiosity.

Bliźniak Curiosity ruszy na Marsa

NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik. Będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. Agencja nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji, ale kierunek jest jasny: wysłanie człowieka na Czerwoną Planetę.

Leśnicy policzą zwierzęta w podczerwieni

Leśnicy i myśliwi z woj. świętokrzyskiego stawiają na termowizyjne kamery. Za ich pomocą dokonają corocznego liczenia zwierzyny. Przekonują, że to metoda skuteczniejsza od tradycyjnej, pozwalająca na lepsze gospodarowanie populacją.