Ciekawostki

Ciekawostki

Przeleciał, ale powróci. To jeszcze nie koniec przygody z Apophisem

Nad naszymi głowami przeleciała dwa dni temu, ale znów powróci w pobliże Ziemi. Potencjalna kolizja z asteroidą Apophis 99942 jest wyjątkowo mało prawdopodobna, nie można jej jednak całkowicie wykluczyć - uważa NASA. Plany wobec asteroidy mają Rosjanie, którzy chcą umieścić na jej powierzchni radiolatarnię.

Astronauci z prywatnej firmy na orbicie już w 2015?

Już w 2015 roku SpaceX, firma przodująca w "prywatyzacji" załogowych lotów kosmicznych, chce wysłać na orbitę okołoziemską ludzi. Początkowo będą to piloci pracujący dla niej, jednak docelowo w przestrzeń kosmiczną mają wylatywać astronauci NASA.

Czy leci z nami pyton?

Niecodzienny pasażer - trzymetrowy pyton - przeleciał na skrzydle samolotu linii Qantas z Cairns w Australii do Papui Nowej Gwinei - poinformowały australijskie media.

NASA wyśle w chmury supersamolot. Pomoże wyjaśnić zmiany klimatu

Jak ociepla się klimat? Na to pytanie chce odpowiedzieć NASA wysyłając bezzałogowy samolot Global Hawk na wysokość 20 tys. metrów w rejon tropikalnego Pacyfiku. Maszyna zbada ilość pary wodnej, gazów i ogólne warunki meteorologiczne w górnych warstwach troposfery.

Ziemskie bakterie przetrwają na Marsie? Zaskakujące wyniki testów

To była naprawdę duża niespodzianka - tak naukowcy komentują odkrycie, które może mieć poważne konsekwencje dla poszukiwania możliwości życia poza Ziemią. Powszechnie występujące na naszej planecie bakterie zaskakująco dobrze adaptują się do warunków, jakie panują na Marsie: niskiego ciśnienia, chłodu i atmosfery bogatej w dwutlenek węgla.

Stare narty przerabia na meble

Półka na buty, rama lustra, a może krzesło? Niemiec Jakob Lederer potrafi zrobić z nart niemal wszystko. Zamówień ma mnóstwo, szczególnie zimą.

Lód uwięził orki. Miały tylko mały otwór do oddychania

11 orek zostało uwięzionych pod lodem w wyniku gwałtownego ochłodzenia w rejonie Zatoki Hudson. W ciągu nocy woda szybko zamarzła, uniemożliwiając zwierzętom ucieczkę. Od śmierci uratował je niewielki otwór, przez który oddychały na zmianę.

"Jak mucha oddalona o 5 tys. km"

Leży 10 mld lat świetlnych od Ziemi i jest najdalszą znaną astronomom supernową typu 1a. SN SCP-0401, nazywana także Mingusem może rzucić światło na największe zagadki Wszechświata.

Nadciągają "królewskie fale"

Dużo wyższe niż zazwyczaj i nazywane przez Amerykanów "królewskimi" fale zagoszczą w nadchodzących dniach na zbiornikach wodnych całego świata. Stanie się tak dzięki odpowiedniemu położeniu Słońca, Księżyca i Ziemi.

Olbrzym z głębin na niesamowitym filmie

Olbrzym nieśpiesznie przemierzający morskie głębiny i patrzący wprost w nasze oczy. Tak wygląda kałamarnica olbrzymia, którą udało się nagrać na wolności ekipie japońskich ekspertów. Zobacz niesamowity film, który powstał 900 m pod poziomem morza.

Globalne ocieplenie wyhamowuje?

Do 2017 roku średnia temperatura na świecie podniesie się o 0,43 st. Celsjusza - wynika z najnowszej prognozy brytyjskich meteorologów. Dotąd prognozowali oni wzrost o 0,54 st. C. Zdaniem niektórych oznacza to, że globalne ocieplenie wyhamowuje.

Odkryto siedem nowych "egzokomet"

Siedem nowych komet, które krążą w układach planetarnych innych niż Układ Słoneczny, odkryli amerykańscy astronomowie. Niewykluczone, że w bliskim sąsiedztwie komet znajdują się też tzw. egzoplanety.

Nowe kandydatki na planety. Jest ich cała masa

NASA poinformowała o dużej liczbie kandydatek na planety odkrytych przez misję Kepler poza Układem Słonecznym. Wskazano 461 takich nowych obiektów, a łączna liczba odkrytych przez teleskop ciał osiągnęła już 2740.

Mokre opuszki palców działają jak opony

Pomarszczona skóra na palcach zwiększa pewność chwytu przy obchodzeniu się z mokrymi lub zanurzonymi w wodzie obiektami. - Bruzdy działają jak bieżnik na oponie, który powiększa powierzchnię styku z podłożem - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment.

Wenus prawie złączy się z Księżycem

Spotkanie dwóch najjaśniejszych po Słońcu obiektów na niebie zobaczymy w czwartkowy poranek. Obserwacja nie będzie łatwa, bo z Księżyca dostrzeżemy zaledwie wąski rogal. Nie trzeba natomiast zarywać nocy - najlepszy czas na wypatrywanie koniunkcji przypadnie tuż przed godz. 7.00.

Globalne ocieplenie służy wężom. Szybciej się rozmnażają

Węże dość szybko przystosowują się do globalnego ocieplenia - ustalili amerykańscy naukowcy. Wyższa temperatura w ciągu dnia zmusza gady do większej aktywności nocą. Pracownicy Uniwersytetu Illinois przewidują, że zmiana przyzwyczajeń przełoży się na zwiększenie populacji węży w Ameryce Północnej.

Marsjańscy astronauci będą mieli problemy

Zakłócenia snu i depresja grożą astronautom, którzy w 2035 r. mają polecieć na Marsa. To wyniki eksperymentu Mars500, podczas którego sześciu ochotników przez 17 miesięcy przebywało w odizolowanych od świata pomieszczeniach bez okien. - To ogromne zagrożenie dla przyszłych misji marsjańskich - mówią eksperci z dziedziny medycyny kosmicznej.

Biopaliwa wcale nie takie zdrowe

Biopaliwa cieszą się uznaniem ekologów, ale okazują się mniej zdrowe, niż dotąd uważano. Zwiększanie ich produkcji w walce ze zmianami klimatu grozi niekorzystnym wpływem na środowisko i zdrowie ludzi - wynika z najnowszych badań. Przyczynia się do zwiększania ilości ozonu, który może doprowadzić do zmniejszenia plonów z upraw i powodować 1400 przedwczesnych zgonów rocznie w Europie.

Zeszli na 900 m i nagrali kałamarnicę olbrzymią. Pierwszy raz w historii

Japońskiej ekipie naukowców i dokumentalistów udało się dokonać czegoś wyjątkowego. Po raz pierwszy w historii nagrali żywą, dorosłą kałamarnicę olbrzymią w jej naturalnym środowisku. Żeby tego dokonać, zeszli na głębokość 900 m w specjalnej łodzi podwodnej ze światłami niewidzialnymi zarówno dla ludzi, jak i dla głowonogów.

Ikaria. Wyspa, na której ludzie zapomnieli umierać

Słońce, turkusowe morze, cisza i spokój. Żyć nie umierać. Tę maksymę wzięli sobie do serca mieszkańcy greckiej Ikarii. Rdzenna ludność tej wyspy żyje średnio dziesięć lat dłużej niż reszta Europejczyków.

Cierpisz na nadciśnienie? Poproś o podwyżkę

Fakt, że mało zarabiasz, podnosi ci ciśnienie? Udaj się do swojego szefa z prośbą o podwyżkę, powołując się na amerykańskich badaczy. Udowodnili oni, że podwojenie płacy przywróci ci zdrowie.

Dużo śniegu, szufla i lamborghini. "Jest zabawa"

Zima nie jest ulubioną porą roku kierowców. Negatywne nastawienie można jednak łatwo zmienić, siadając za kierownicą dobrego samochodu. Udowadnia to szwedzki narciarz i pasjonat motoryzacji Jon Olsson, który nawet w takich warunkach nie zamierza rezygnować z dynamicznej jazdy autem - nic dziwnego, skoro może testować lamborghini.

Zero absolutne pokonane. Może być chłodniej

Niemieccy naukowcy schłodzili atomy poniżej granicy zera absolutnego. "Może się wydawać, że prędzej zamarzłoby piekło" - komentuje to sensacyjne odkrycie "Nature". Eksperyment otwiera drogę do powstania zupełnie nowych form materii.

Wyprzedaż dla marzycieli. W ofercie m.in. wyrzutnia wahadłowców

Kosmos jeszcze nigdy nie był tak blisko. Wszyscy śniący o międzyplanetarnych podróżach mogą zgłosić się do NASA i kupić np. wyrzutnię wahadłowców lub pas, na którym lądowały promy kosmiczne. Po cięciach budżetu agencja wyprzedaje część swojego majątku.

Ciągle pada? Łatwiej złapiesz grypę żołądkową

Bóle głowy, trudności z koncentracją, zmęczenie - za złe samopoczucie często winimy pogodę i niekorzystny biomet. Dotąd nie doszukiwaliśmy się natomiast meteorologicznych przyczyn grypy żołądkowej. Jednak według najnowszych badań większa ilość opadów deszczu i intensywne burze mogą powodować rozstrój żołądka u mieszkańców niektórych części Europy.