Ciekawostki

Ciekawostki

Pełzająca lawa zastyga w obsydianowe jezioro

Choć od trwającej 10 miesięcy erupcji wulkanu Puyehue Cordón Caulle minął niemal rok, wyrzucone podczas niej lawa wciąż jest w ruchu. Powoli przekształca się w obsydianową skałę o niezwykłych właściwościach. Na zdjęciu satelitarnym pokryty przez nią obszar przypomina rozległe ciemne jezioro rozlewające się po pokrytych popiołem terenach.

Śnieżyca: od tańca drobinek do szaleństwa

Ten, kto przeżył prawdziwą śnieżycę, wie, że zjawisko to człowieka niemogącego się przed nim skryć przyprawia niemal o szaleństwo. Wywołuje wręcz klaustrofobiczne uczucie u osoby zamkniętej w pojeździe.

To może być kometa stulecia. Warkocz już teraz ma 64 tys. km

Możemy już obejrzeć kometę ISON, która jesienią prawdopodobnie urządzi efektowny spektakl na naszym niebie. NASA opublikowała poklatkowe nagranie stworzone z pierwszych zdjęć obiektu zrobionych przez sondę Deep Impact. Na podstawie dostarczonych przez nią danych naukowcy oszacowali, że ISON jes już aktywna i ma całkiem imponujący ogon liczący ponad 64 tys. km

Dietetyczny drink szybciej zwala z nóg

Mieszasz alkohol z napojem w wersji light? Uważaj. Jak pokazują badania, upijesz się bardziej: z pozoru niewinny dietetyczny drink szybciej zwali Cię z nóg.

Kolorowe zderzenie kosmicznych wiatrów

Kosmiczny Teleskop Hubble'a co i rusz dostarcza nam niezwykłych fotografii kosmicznych zjawisk. Zdjęcia mają nie tylko wartość naukową, ale i estetyczną. Tak było i tym razem, w rolach głównych wystąpiły: Mgławica Oriona oraz młoda gwiazda LL Orionis.

Niebezpieczny zawód: prezenter pogody

Prezentowanie pogody kryje sobie wiele niebezpieczeństw. Przekonała się o tym jedna z pogodynek w lokalnej amerykańskiej stacji telewizyjnej, która podczas prezentowania prognozy pogody sama została zlana przez deszcz... iskier.

Zubilewicz: spełniło się moje marzenie

Pozwólcie drodzy internauci, że najbliższych kilka wpisów poświęcę swojej ostatniej podróży. Spełniło się jedno z moich geograficznych marzeń – byłem w Australii!!!

Łatwiej postawić stopę na Marsie niż na asteroidzie

Wszystkim, którzy planowali dotarcie na asteroidę np. w celu wydobywania z niej cennych surowców, rzedną miny. Jak wynika z raportu opublikowanego przez ekspertów pracujących dla amerykańskiego rządu, podbicie asteroidy będzie o wiele trudniejsze niż podbicie Marsa.

Jeże jak tygrysy. Znikają w oczach

Brytyjskie jeże znikają równie szybko jak tygrysy na świecie - alarmują brytyjskie organizacje przyrodnicze. Na Wyspach tych zwierzątek zostało obecnie około miliona, a jeszcze w altach 50. było ich 36 razy więcej. Jak alarmują ekolodzy, do tak dramatycznego spadku liczebności tego gatunku przyczyniła się głównie działalność człowieka.

Asteroida niemal muśnie naszą planetę. Zawsze była nam bliska

10 dni zostało do rekordowego zbliżenia asteroidy 2012 DA14 z Ziemią. 15 lutego o godzinie 20.25 znajdzie się w odległości 24 tys. km od Błękitnej Planety. To bliżej niż niektóre nasze satelity. W skalach kosmicznych będzie to niemal muśnięcie, w naszej, kilometrowej skali, to bardzo daleko - wyjaśnia fizyk dr Tomasz Rożek.

Takie fale, że widać je z kosmosu

Nawet nie trzeba wytężać wzroku, żeby na zdjęciu zrobionym z pokładu Międzynarodowej Stancji Kosmicznej dostrzec potężne fale. Dochodzą do kilkudziesięciu metrów, ale uwaga - pod powierzchnią wody. To tzw. "fale wewnętrzne".

Słabnie sygnał komórkowy? Zbiera się na deszcz

Nową metodę mierzenia sum opadów przetestowali holenderscy naukowcy. W miejscach, gdzie nie ma radarów i czujników deszczu, można skorzystać z pomiarów sygnału sieci telefonii komórkowej. Stworzona na ich podstawie mapa wilgotności nie ustępuje pomiarom meteorologicznym.

Balon rekordzista: ponad 55 dni lotu na wysokości prawie 39 kilometrów

Aż dwa rekordy długości lotu pobił podczas lotu nad Antarktydą należący do NASA stratosferyczny balon badawczy. Super-TIGER spędził ponad 55 dni na wysokości prawie 39 km. Wyniesiony przez niego instrument badający wysokoenergetyczne cząsteczki w strumieniach promieniowania kosmicznego zebrał w tym czasie tyle danych, że ich analiza zajmie naukowcom około dwóch lat.

Futurystyczna pustynia Gobi: pokryli ją panelami

Pustynię Gobi w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się oaza dla wędrujących Jedwabnym Szlakiem, zasłaniają tysiące metrów kwadratowych paneli słonecznych. Niebawem tych paneli jeszcze przybędzie - Chiny chcą pozyskiwać z nich aż 1 gigawat energii elektrycznej.

"Frisco" jak na dłoni z pokładu ISS

San Francisco, miasto ludzi z kwiatami we włosach, jak śpiewał w l.60. Scott McKenzie, sfotografował astronauta-meloman Chris Hadfield. Zdjęcie zostało zrobione z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej tydzień temu.

Potęga technologii druku 3D: ESA przymierza się do wydrukowania bazy na Księżycu

Użycie technologii drukowania przestrzennego może znacznie uprościć tworzenie bazy na Księżycu – uważają naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki niej zamiast przywozić elementy konstrukcji z Ziemi, astronauci mogliby do budowy wykorzystać księżycowy pył. Podczas testów takiego drukowania 3D ESA połączyła siły m.in. z firmą słynnego architekta Normana Fostera.

Chmury przeciskały się przez Skagerrak

Kraj fiordów otulony formacją chmur, rozciągającą się do Jutlandii, sfotografowała satelita Envisat Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na zdjęciu oprócz ciekawych chmur doskonale widać charakter geologiczny Norwegii, który kształtuje kulturę tego kraju.

Cztery wulkany wybuchły jednocześnie

Cztery wulkany, wybuchające jednocześnie, udało się uchwycić satelicie należącemu do NASA. Do erupcji doszło na rosyjskiej Kamczatce, słynącej z tego, że na jej terenie znajduje się najwięcej aktywnych wulkanów na Ziemi.

Skok ciśnienia: przekleństwo meteopatów

Każda wzmianka o spadku ciśnienia to prawdziwe utrapienie dla rzeszy meteopatów. Skoki wartości pojawiające się na barometrach powodują senność i bóle głowy,a organizm przypomina sobie o starych dolegliwościach.

Szanse na kolonizację Marsa: "Wydaje się, że to kompletne szaleństwo"

Optymiści trochę z tych inwestorów - skomentował Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik plany holenderskiej firmy Mars One, która już za 10 lat chce rozpocząć kolonizację Marsa. Astronom uważa, że to może być za krótki czas do przygotowania lotu załogowego na Czerwoną Planetę. Przyznaje jednak, że często właśnie szalone i trudne do realizacji projekty prowadzą do rozwoju cywilizacji.

Rzepki kolanowe jak linie papilarne

Odciski palców, skanowanie tęczówki oka, rozpoznawanie głosu - te metody rozpoznawania niedługo będą passe. Najnowszym osiągnięciem biometrii jest identyfikacja człowieka na podstawie... kształtu kolana. Twórca nowej metody przekonuje, że jest ona wyjątkowo odporna na oszustwa.

Sól wywabia łosie z lasów na drogi. Wyglądają, jakby się modliły

W Polsce przybywa łosi, o czym coraz częściej przekonują się kierowcy, których te zwierzęta potrafią zaskoczyć podczas jazdy. Zwłaszcza zimą, kiedy przyciąga je do dróg sypana na nie sól. Biolodzy zalecają zmotoryzowanym dużą ostrożność, bo choć łosie nie boją się człowieka, mogą zachować się nieprzewidywalnie.

Wenus zamienia się w kometę

Wenus coraz mniej przypomina planetę. Zaczyna upodabniać się do komety, zauważają naukowcy. To przez intensywny wiatr słoneczny, który zmienia kształt jej jonosfery.

Burza jak bestia. Zjadła własny ogon

Do mitycznego węża Uroborosa pożerającego własny ogon porównali naukowcy monstrualną burzę na Saturnie z 2010. Według uczonych, to pierwszy przypadek zaobserwowanej w Układzie Słonecznym burzy, która sama doprowadziła do swojego zniszczenia. Trwający 267 dni żywioł był na dodatek jednym z największych i najdłuższych na tej planecie.

Rakieta runęła do wody zaraz po starcie. Kolejna kosmiczna porażka Rosjan

Nie powiodło się w piątek wystrzelenie rosyjskiej rakiety nośnej Zenit-3SL z amerykańskim satelitą telekomunikacyjnym Intelsat-27. Wkrótce po starcie z pływającej platformy na Pacyfiku rakieta spadła do wody. To nie pierwszy problem naszych sąsiadów z realizowaniem ich programu kosmicznego w ostatnich latach.