Ciekawostki

Ciekawostki

Curiosity znalazł ślad węgla na Marsie? NASA donosi niezwykle ostrożnie

Łazik Curiosity znalazł na powierzchni Marsa ślady substancji zawierających węgiel, czyli podstawowy "budulec" organizmów żywych - doniosły agencje prasowe, powołując się na badaczy NASA obecnych na konferencji naukowej w San Francisco. W tym samym czasie na internetowych stronach agencji pojawił się komunikat mówiący, że "brak na razie jednoznacznego potwierdzenia wykrycia substancji organicznych pochodzenia marsjańskiego". Co zatem odkryli Amerykanie?

Voyager na "magnetycznej autostradzie"

Voyager 1 wleciał na "magnetyczną autostradę" - poinformowała NASA, opisując pogranicze Układu Słonecznego i przestrzeni międzygwiezdnej. Agencja dodała też, że sonda wciąż znajduje się w granicach naszego układu, ale może go niebawem opuścić.

Miało być "historyczne" odkrycie, jest "złożony skład gleby"

Rozczarowanie - tak najkrócej podsumować można reakcje ludzi oczekujących na poniedziałkowy komunikat NASA ws. odkryć łazika Curiosity. Nadzieje rozdmuchał jeden z pracowników agencji zapowiadając "historyczne" wyniki badań. Usłyszeliśmy zaś o wykorzystaniu kompletu narzędzi maszyny i stwierdzeniu złożonego składu chemicznego gleby na Marsie.

Nawet 1000 litrów wody na metr kw.! Policzyli deszcz z huraganów

Naukowcy z NASA podsumowali opady zafundowane przez tegoroczne cyklony tropikalne, które przeszły nad zachodnią częścią Atlantyku. Chociaż ulewy zaowocowały w tym czasie licznymi powodziami na lądzie, największą sumę opadów odnotowano nad oceanem. W najmocniej zalanym obszarze, który położony jest na północny wschód od Portoryko, spadło prawie tysiąc litrów na metr kwadratowy!

Baśniowa kraina u wybrzeży Mjanmy

Dzieło na zdjęciu nie jest tworem pędzla utalentowanego malarza, lecz natury. Fotografia opublikowana przez NASA ukazuje kolorowe oblicze Morza Andamańskiego.

Lądowanie na papierowym Księżycu. Tak ćwiczyli astronauci NASA

Kratery, wzniesienia, nierówności - wszystkie detale powierzchni Księżyca w latach 60. naukowcy z NASA nanieśli na specjalne, kuliste makiety. Wielkie lampiony nie służyły jednak artystycznej ekspresji. Stanowiły specjalny symulator, który pomagał w przygotowaniu astronautów do pierwszego w historii lądowania na Srebrnym Globie.

Kopalnia azbestu odgrywa Marsa

Mieszcząca się w kanadyjskim Quebecu kopalnia azbestu, służy naukowcom jako namiastka powierzchni Marsa. W Jeffrey Mine testowano pojazd, który w przyszłości mógłby się poruszać po Czerwonej Planecie.

Pac-Man pożera księżyce Saturna

W co gra się w okolicach Saturna? Zdecydowanie w Pac-Mana. Badaczom NASA udało się podejrzeć, jak kultowy bohater pożera drugi już z księżyców tej planety.

Kosmiczne chłodzenie: 1000 stopni w 1/100 s

- Droga poza erę tradycyjnych silników odrzutowych stoi otworem - mówi inżynier Mark Ford z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego entuzjazm to wynik pozytywnych testów, jakie przeszła technologia ultra-szybkiego schładzania powietrza opracowana przez małą brytyjską firmę. Dzięki niej jesteśmy bliżej zbudowania hybrydowego silnika odrzutowego nowej generacji i samolotu kosmicznego, który podobnie do dzisiejszych samolotów wyniesie nas na orbitę.

Ciężka jak 17 miliardów słońc. Energetyczny jak sto Dróg Mlecznych

17 miliardów cięższa niż Słońce i aż 11 razy większa od orbity, po jakiej Neptun okrąża Słońce. Takie wymiary ma nowo odkryta czarna dziura - największa, jaką kiedykolwiek znaleziono. Czwartek przyniósł też doniesienia o innym kosmicznym fenomenie - kwazarze, który wyrzuca energię dwóch bilionów słońc.

Higgs: odkryta cząstka to ten bozon

Odkryta przez CERN cząstka to ta, którą ogłosiłem w 1964 roku - stwierdził Peter Higgs. On wątpliwości nie ma, choć naukowcy, którzy dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów potwierdzili jego teorię, wciąż się zabezpieczają i mówią o "prawdopodobnym" bozonie Higgsa.

Dom amfibia na czas powodzi

Wielka Brytania zaprezentowała dom amfibię. Pływająca konstrukcja ma z jednej strony stanowić praktyczne rozwiązanie dla mieszkańców regionów zagrożonych powodziami, a z drugiej symbolizować oddanie brytyjskiego rządu problemom związanym ze zmianą klimatu.

Sześciokątna burza nad biegunem Saturna

Burzę na biegunie północnym Saturna uchwyciła należąca do NASA sonda Cassini. Astronomów, którzy żartobliwie porównują ją do huraganu Sandy, zastanawia fakt, że wir chmur wokół niej ma kształt sześciokąta.

3 tys. piranii w futurystycznym wirze

Kopenhaskie oceanarium Blue Planet wzbogaciło się o niezwykle krwiożerczych mieszkańców. Do ultranowoczesnego budynku przetransportowano właśnie 3 tys. wygłodniałych piranii.

Przystanek zamiast kozetki. Światłem w jesienną deprechę

Ciemno, cicho i zimno - życie w Szwecji nie jest łatwe. Aby nieco ulżyć mieszkańcom, w mieście Umea na północy kraju zorganizowano punkty drobnej, codziennej terapii. Zlokalizowano je w miejscach szczególnie frustrujących, jakimi są przystanki autobusowe.

Chcesz świętować ekologicznie? Wybierz żywą choinkę

Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia pojawia się choinkowy dylemat: wybrać sztuczne czy naturalne drzewko? Ci, którzy starają się żyć ekologicznie, decydują się zwykle na sztuczną choinkę. Według ostatnich ustaleń naukowców taki wybór wcale nie jest jednak korzystny dla środowiska.

Terapia genowa sposobem na HIV? Myszy reagowały obiecująco

Gen, który jest niezbędny do przeżycia zarodków i może również stanowić klucz do leczenia przewlekłych chorób zakaźnych takich jak HIV, WZW i gruźlicy, odkryła grupa naukowców z Instytutu Badań Medycznych w Australii. Gen ten jest ściśle powiązany z pracą naszego układu immunologicznego. Odpowiednia manipulacja genem pobudza układ do walki z wirusami.

Księżyc przygaśnie i przybliży się do Jowisza

Dzisiejszy wieczór zapowiada się atrakcyjnie dla miłośników astronomii. Na niebie będziemy mogli podziwiać bliską koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Naszemu satelicie warto przyjrzeć się tuż po jego wschodzie - jego blask będzie wtedy przygaszony przez zaćmienie półcieniowe.

Samolot pasażerski bez pilota? Rozpoczynają się testy

Czy leci z nami pilot? Takie pytanie może już wkrótce będą stawiać sobie pasażerowie linii lotniczych. Trwają właśnie testy nad bezzałogowymi maszynami pasażerskimi. Główny plus takich lotów to o niebo tańsze bilety.