Ciekawostki

Ciekawostki

Efektowny kryzys w życiu gwiazdy

Gwiazdy w swoim niezwykle długim żywocie mają okresy lepsze i gorsze. Jeden z najbardziej efektownych momentów powstawania mgławicy planetarnej uchwyciły teleskopy NASA. Ten "moment" trwa kilkaset tysięcy lat.

Rekiny wpłynęły do Fontanny di Trevi

Charakterystyczna trójkątna płetwa rekina zataczająca kręgi w słynnej Fontannie di Trevi straszyła w sobotę przed południem turystów w Rzymie. To element kampanii na rzecz ochrony tych drapieżników.

Twardy jak szkło, giętki jak guma. Superpolimer zatrzymuje pociski

Nowoczesne, superwytrzymałe kamizelki kuloodporne czy lekkie i niezwykle odporne pokrycie samolotów - to tylko niektóre zastosowania substancji odkrytej przez naukowców teksańskiego Rice University. Polimerowe tworzywo z wyglądu przypomina szkło, ale nie kruszy się i nie pęka jak ono. Może zatrzymać rozpędzony pocisk, a na dodatek częściowo "naprawić" spowodowane przez niego uszkodzenia.

Sześć młodych w oku kamery. Znaczny przyrost nosorożca z Jawy

Ekolodzy oraz władze jawajskiego Parku Narodowego Ujung Kulon mają powody do radości. Niedawne nagranie z kamery ukrytej w tropikalnym lesie pokazało aż sześć młodych nosorożca jawajskiego. Taki przychówek to świetna wiadomość dla krytycznie zagrożonego gatunku, który obecnie liczy tylko około 40 osobników.

Szybkie Leonidy rozświetlą sobotnie niebo

Nawet do 72 km/s może sięgać prędkość Leonidów, które rozbłyskują w połowie listopada na niebie. Te niewielkie meteory tworzą najszybszy znany rój. Na sobotę przypada maksimum jego aktywności.

Zrzucą ponad 20 ton trucizny na Galapagos

Ekwador zrzuca ponad 20 ton trutki na szczury na Wyspy Galapagos. Wszystko po to, żeby wytępić miliony tych gryzoni, które rozmnożyły się na archipelagu. Według rządu zagrażają one tamtejszym unikalnym gatunkom ptaków i gadów, które zainspirowały twórcę teorii ewolucji.

Zimą nadmiar sztucznego światła szkodzi zdrowiu

Nadmiar sztucznego światła w okresie jesienno-zimowym może doprowadzić do depresji i problemów z nauką - uważa profesor Samer Hattar z USA. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby pracujące w biurach, które w krótkie zimowe dni nie mają szans na kontakt ze światłem słonecznym.

Niekontrolowana inwazja autokarów

Władze Rzymu nie potrafią poradzić sobie z problemem, jaki stanowią setki autokarów wjeżdżających w wąskie ulice centrum miasta i blokujące przejazd. Kierowcy nie stosują się do zaleceń, by zostawiać pojazdy na specjalnie przeznaczonych dla nich parkingach, i podwożą zwiedzających oraz pielgrzymów pod same zabytki i blokują okolice Watykanu.

Trzy zaćmienia zamiast jednego. Zobacz, co "widział" satelita

Tylko mieszkańcy północnej Australii mieli możliwość śledzenia całkowitego zaćmienia Słońca, do którego doszło we wtorek. Jednak nawet oni nie mogli śledzić tego fascynującego zjawiska z takiej perspektywy, jaką daje orbita okołoziemska. Pokazuje to nagranie ze zdjęć zrobionych przez satelitę ESA, na których zamiast jednego zaćmienia widać...trzy.

Czas surferów w San Sebastian

W północnohiszpańskim San Sebastian ani myślą o nadejściu zimy. Aura sprzyja zajęciom, które kojarzą się nam z latem. Nad Zatoką Biskajską pojawili się surferzy.

Po crash teście samolotu wolą miejsca z tyłu

Biznes klasa? Nie dziękuje, poproszę miejsce z tyłu samolotu - coraz częściej mówią klienci linii lotniczych. W miesiąc od emisji programu, w którym pokazano crash test jednego ze starszych modeli boeinga, kilkaset osób kupiło bilety zastrzegając, że chce siedzieć z tyłu maszyny.

W ciągu dwóch tygodni dwa razy został ojcem

Pracownicy parku safari w izraelskim Ramat Gan mają wielki powód do dumy. W ciągu dwóch tygodni narodziły się tam dwa gorylątka. To niezwykłe wydarzenie na skalę światową, ponieważ goryle rzadko rozmnażają się w niewoli.

W sobotę przypada maksimum najszybszych meteorów

Na sobotę przypada maksimum aktywności Leonidów. Warto obserwować ten najszybszy znany nam rój meteorów, na który składają się maleńkie jak ziarnka grochu, ale bardzo jasno świecące drobinki komety 55P/Tempel-Tuttle.

Stonoga rekordzistka: ma 750 nóg

Ma 750 nóg, co oznacza, że jest rekordzistką w królestwie zwierząt. Taka ilość kończyn to jednak nie jedyna zadziwiająca cecha charakterystyczna "niteczki" żyjącej wyłącznie w Karolinie Północnej - stonogi z gatunku Illacame plenipes.

Astronomowie-amatorzy pomogą US Army

Amerykańskie wojsko chce ustrzec satelity przed zagrażającymi im kosmicznymi śmieciami. W tym celu ma zamiar rozpocząć współpracę z astronomami-amatorami, którzy mieliby przeczesywać niebo w poszukiwaniu odpadków.

Osierocona planeta krąży po Kosmosie

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył osieroconą planetę. Nie krąży wokół żadnej gwiazdy, tylko wędruje swobodnie w przestrzeni kosmicznej. Oddalona jest od układu Słonecznego o 100 lat świetlnych. Ta bliskość i brak jasnej gwiazdy w jej pobliżu pozwala na szczegółowe badania tego ciała niebieskiego.

Alaskę spowił tajemniczy pył

Tajemniczy pył spowił południowo-zachodnią Alaskę. Zarejestrował to spektroradiometr MODIS umiejscowiony na satelicie Aqua. Teraz naukowcy zastanawiają się, skąd tam przybył.

Letnie ciepło ogrzeje zimą ścieżki rowerowe

Holendrzy mają niecodzienny pomysł na to, jak ograniczyć ilość wypadków, jakim zimą ulegają rowerzyści. Chcą gromadzić ciepło, które latem nagrzewa ścieżki rowerowe, i używać go do topienia lodu pokrywającego trasy w mroźnych miesiącach.

Rozpad cząstek, który zdarza się trzy razy na miliard. Namiesza w teoriach?

- Supersymetria może nie jest martwa, ale ostatnie wyniki z pewnością umieściły ją w szpitalu - podsumowuje ostatni eksperyment w CERN profesor Chris Parkes. Naukowcom udało się w Wielkim Zderzaczu Hadronów wykryć jeden z najrzadszych rozpadów cząstek obserwowanych w naturze. Według części fizyków to odkrycie jest poważnym ciosem dla popularnej teorii supersymetrii. Jej zwolennicy twierdzą jednak, że wynik nie spędza im snu z powiek.

W październiku pogoda szaleje. Zobacz to w trzy minuty

Październik do nudnych miesięcy nie należy. Na zdjęciach z wszystkich jego 31 dni mocno zaznaczają się fronty atmosferyczne, głównie znad Atlantyku, przynoszące arktyczne powietrze i spore porcje deszczu. Animację październikowej pogody przygotowała Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).

Poznali drogę do manipulacji czasem

Czy zauważyliście, że kiedy dobrze się bawicie, czas leci szybciej, a w kolejce strasznie się rozwleka? Naukowcy są na dobrym tropie, żebyśmy mogli tym czasem manipulować w zależności od potrzeb.

Katar by night: tam nie oszczędzają energii

Jasno rozświetlone autostrady i główne miasta, oślepiający blask toru wyścigów wielbłądów - tak prezentuje się nocą Katar z orbity. Zdjęcia tego państwa wykonali astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).