Ciekawostki

Ciekawostki

"Mały krok..." Armstronga na Księżycu nie był spontaniczny?

"To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" - powiedział Neil Armstrong stawiając pierwszy ludzki krok na Księżycu. Autentyczność tego wydarzenia nie rodzi większych wątpliwości. Pojawiły się jednak pytania, na ile spontaniczna była wypowiedź astronauty. Jego brat twierdzi, że przygotował ją sobie jeszcze na Ziemi.

Zmasowany atak limfocytów pokona raka?

W ludzkim organizmie występuje ich niewiele, choć mogą być skuteczną bronią w walce z rakiem. Mowa o limfocytach Tc. Japońskim naukowcom udało się je jednak pomnożyć, co niesie nadzieję na nową terapię antyrakową.

Włochy: chcesz odpocząć, popracuj

Za łóżko i śniadanie zamiast pieniędzmi, zapłacimy w naturze. To pomysł właścicieli pensjonatów we Włoszech, którym brakuje rąk do pracy lub rozmaitych sprzętów. Za kilkudniowy pobyt można u nich zapłacić instrumentem muzycznym, pracą w ogrodzie lub drobnym pracami remontowymi.

Jakie globalne ocieplenie? Alaska zimna jak nigdy

Temperatura na Alasce sukcesywnie obniża się, poinformowało Centrum Badań nad Klimatem Alaski. Zjawisko obserwowalne jest od początku tego stulecia i nijak się ma do teorii globalnego ocieplenia.

Brak ci słów? Zamerdaj ogonkiem

Dla tych, którym trudno wyrazić uczucia słowami, japoński wynalazca zaprojektował Tailly - machający ogonek. Porusza się szybciej, gdy nosząca go osoba jest podekscytowana, i wolniej gdy jej tętno jest w normie.

Nieważkość przydaje astronautom wzrostu

Astronauci powracający ze swoich kosmicznych misji na Ziemię są wyżsi. Wszystko za sprawą braku siły ciążenia, która powoduje rozluźnienie się kręgów i wydłużenie kręgosłupa o około 2,5 cm.

To nie Ziemia. Tak mógł kiedyś wyglądać Mars

Zamiast różnych odcieni czerwieni, błękit oceanów i zieleń roślinności. Czy w przeszłości Mars mógł wyglądać jak Ziemia? Kevin Gill, inżynier oprogramowania, który stworzył obraz Czerwonej Planety w technologii Blue Marble twierdzi, że jak najbardziej.

Asteroidy na hol. Przełomowa technologia

Statek kosmiczny do holowania asteroid na orbitę okołoksiężycową chcą stworzyć kalifornijscy naukowcy i inżynierowie. Gdyby odnieśli sukces, te ciała niebieskie byłyby łatwym celem badawczym. Ponadto podróż na nie nie byłaby tak trudna, jak przy zastosowaniu obecnych technologii.

Nabici w butelkę? Naukowcy zachęcają do picia kranówki

Woda butelkowana wcale nie jest zdrowsza od tej z kranu - twierdzą brytyjscy naukowcy. Pracownicy Uniwersytetu Glasgow wyliczają atuty wody płynącej w rurach, począwszy od walorów wpływających na zdrowie, a na kosztach produkcji kończąc.

Meduzy zdobyły Krym

Na taką inwazję mieszkańcy Krymu nie byli przygotowani. Akwen nieopodal portu w Bałakławie opanowały meduzy.

Są ludzie, którzy nie zeszli jeszcze z drzew

Wielu antropologów uważa, że kluczowym wydarzeniem decydującym o człowieczeństwie było zejście homo sapiens z drzewa na ziemię, czyli rozwój dwunożności i możliwość chodzenia na tylnych kończynach. Ma to nas odróżniać od naszych bliskich krewnych np. wielkich małp człekokształtnych, które nadal spędzają wiele czasu na drzewach. Nowe odkrycie rzuca jednak cień na tą teorię.

W Kosmosie czeka nas rak i Alzheimer

Może lepiej zostańmy na Ziemi, zamiast podbijać Marsa. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że ekspozycja na kosmiczne promieniowanie przyspiesza rozwój choroby Alzheimera.

Rzucenie palenia lepiej koi nerwy niż samo palenie

Nie bójcie się rzucić palenia w nowym roku. Da wam to nie tylko zdrowie, ale i ukoi nerwy, przekonują brytyjscy naukowcy. Ich badania dowiodły, że wychodzenie z nałogu zmniejsza poziom stresu, a nie go podnosi, jak do tej pory sądzono.

Fotografia zorzy jak zdjęcie rentgenowskie

Czerń polarnej nocy na Antarktydzie rozświetliła w połowie lata zorza. Zjawisko uchwycił przelatujący nad kontynentem radiometr umieszczony na satelicie Suomi NPP. Obraz przypomina zdjęcie rentgenowskie.

Dziś Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca

Tak blisko Słońca jak dziś już w tym roku nasza planeta nie będzie. 0 22.30 naszego czasu Ziemia zbliży się do Słońca na najkrótszy możliwy dystans. Niestety nie oznacza to, że zrobi się przez to cieplej.

Gęsia skórka na dobry Nowy Rok

Nie dla wszystkich fajerwerki czy toast szampanem są wystarczająco ekscytującym powitaniem nowego roku. Coraz więcej osób szuka przy tej okazji mocniejszych wrażeń. Może być to np. kąpiel w lodowatej wodzie. W Holandii to już tradycja, ale skusili się też na nią Niemcy, a rosyjscy nurkowie świętowali przy choince i winie w głębinach Bajkału.

Styczeń pełen kosmicznych atrakcji

Styczeń przyniesie nam wiele atrakcji astronomicznych. Szykuje się maksimum aktywności Kwadrantydów, "lornetkowa" kometa oraz dobra widzialność większości planet.

"Butelkę trzymamy do góry dnem". Przywitali nowy rok pod wodą

Sześć metrów pod wodą, 2 st. C i szampan - tak 12 nurków z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Nurkowego powitało Nowy Rok. Wrażenia niezapomniane - przekonują w rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl, która z zapartym tchem oglądała zdjęcia przysłane na Kontakt 24.

Ciekawość: autoportret marsjański

Curiosity to narcyz. Często się fotografuje i wysyła zdjęcia Ziemianom. Jego najnowszy autoportret pochodzi z 84 i 85 dnia marsjańskiego (31 października i 1 listopada). Widać na nim dokładnie łazika na tle marsjańskiego pejzażu.

Hiszpanie zapłacą za przyjazd do nich na Sylwestra

20 euro dostanie każdy Portugalczyk, który zdecyduje się spędzić Sylwestra w hiszpańskim mieście Vigo. To koszt opłaty za przejazd autostradą dzielącą obydwa kraje. Oprócz darmowego dojazdu, na gości z Portugalii czekają darmowe drinki - w Sylwestra bezcenne.