Ciekawostki

Ciekawostki

Wódka uchroniła słonie przed odmrożeniami

10 litrów wódki wypiły na spółkę dwie słonice z polskiego cyrku w jednej z syberyjskich wiosek. Alkohol połączony z wodą zastosowano jako doraźną ochronę przed wyziębieniem i odmrożeniami, jakich Jenny i Magda mogły się nabawić na 40-stopniowym mrozie. Nietypową kurację wymusił pożar ciężarówki, którą podróżowały zwierzęta.

Prognoza na koniec świata: chaos oraz bezwzględne zero

Im bliżej do 21 grudnia, tym więcej mówi się o niewątpliwej według jednych, a według innych niemożliwej zagładzie. Wątek rzekomo przepowiedzianego przez Majów końca świata przewija się już niemal w każdej sprawie. Jak się okazuje, uwzględniają go nawet niektóre prognozy pogody.

Opór materii złamany. Granit i guma w jednym

Tworzywo twarde jak granit i elastyczne jak guma. Szwajcarscy naukowcy twierdzą, że udało im się połączyć te dwie cechy w jednym materiale. Odkrycie może zrewolucjonizować rynek począwszy od urządzeń elektronicznych, smartfonów i ogniw słonecznych aż po implanty medyczne.

Kosztowne wino ze zmrożonych winogron

Istnieją specjalne odmiany winogron, które zbiera się dopiero wtedy, gdy przyciśnie mróz. Hoduje się je m.in w winnicy na północnym wschodzie Chorwacji.

Wybierasz różowe wino? Pewnie przesiadujesz na Facebooku

Pijący czerwone wino są bogatsi, lepiej wykształceni i szczęśliwsi niż przeciętni ludzie. Miłośnicy białego są praktyczni, ale nieśmiali i mniej ambitni, za to preferujący różowe nie mogą żyć bez portali społecznościowych. To tylko niektóre wnioski z najnowszych badań.

Deszcz spadających gwiazd za nami

Geminidy nocą rozświetlały niebo nad Stanami Zjednoczonymi, Węgrami i Izraelem, a także w wielu innych krajach położonych na półkuli północnej - w tym także w Polsce. Dla tych, którzy spali, mamy film.

Koniec świata według Majów? "To wymysł New Age"

Koniec świata nie nastąpi 21 grudnia 2012 roku. A przynajmniej nie ten, który rzekomo mieli przepowiedzieć Majowie. Jak zaznacza archeolog Jarosław Źrałka, koniec świata mający nastąpić 21 grudnia roku to wymysł filozofii New Age.

Pogodna noc ułatwi obserwację Geminidów

Pierwsza od dłuższego czasu noc bez śniegu ucieszy miłośników astronomii. Pogodne niebo i księżyc w nowiu ułatwią obserwację maksimum Geminidów, czyli ostatniego obfitego roju meteorów w tym roku. Szykuje się ciekawe widowisko, bo możemy liczyć na około 100 "spadających gwiazd" na godzinę.

Fotka na Facebooka z lawą w tle

Narażają życie, ignorują znaki ostrzegawcze i w dodatku słono płacą za kilka chwil spędzonych w pobliżu aktywnego wulkanu. Na Kamczatce uaktywnił się Płoski Tołbaczyk, ściągający setki Rosjan, którzy marzą o zdjęciu na tle płynącej lawy.

Rzeka metanu na Tytanie do złudzenia przypomina ziemski Nil

Miniaturową, pozaziemską wersję Nilu odkryli na zdjęciach z sondy Cassini naukowcy z NASA. Spora, licząca ponad 400 km dolina rzeki rozciąga się na Tytanie - księżycu Saturna. To pierwsze widoki dużego systemu rzecznego spoza Ziemi w tak wysokiej rozdzielczości.

Najstarsze sery robiono na Kujawach. Sensacja w świecie archeologicznym

Kujawy zyskały duży rozgłos w międzynarodowym środowisku archeologów. Badania poświęcone temu regionowi, a dokładnie pochodzącym stamtąd naczyniom sitowatym, opublikowało czasopismo "Nature". Na ich podstawie międzynarodowy zespół naukowców doszedł do wniosku, że na terenach dzisiejszej Polski już ponad 7 tys. lat temu produkowano sery.

Ponad miliard turystów zagranicznych w 2012 r.

Miliardowy turysta przekroczy w tym tygodniu jedną z międzypaństwowych granic. Do osiągnięcia tej liczby w ostatnim czasie mocno przyczynili się podróżujący Chińczycy. Według sekretarza generalnego Światowej Organizacji Turystyki to oni będą w najbliższej przyszłości turystyczną nadzieją dla takich rejonów jak kraje basenu Morza Śródziemnego.

Koniec świata: joginów ochronią trulli

Miasteczko Cisternino w Apulii na południu Włoch ma być oazą spokoju w obliczu paniki, jaka ogarnie świat w jego końcu. Schronienia przed apokalipsą szukają tam podążający za indyjskim joginem Babadżim, w którego wizji Cisternino jawiło się wybawieniem przed fatalnym 21 grudnia.

Tajny pojazd USA wystrzelony na orbitę

Amerykanie wystrzelili w kosmos owiany legendą bezzałogowy miniwahadłowiec X-37B. Szczegóły konstrukcji pojazdu są tajne. Wiadomo tylko, że czerpie on energię z baterii słonecznych, bo jest za mały, by zamontować w nim ogniwa paliwowe, instalowane w wahadłowcach.

Przerażający widok w Londynie

To był dziwny dzień dla mieszkańców Londynu. Niejasny niepokój ogarniał ich na widok 15-metrowej gumowej kaczki, płynącej powoli Tamizą. Szczególnie trudny do zniesienia musiał być moment, kiedy przed żółtym kształtem ustąpiły skrzydła zwodzonego Tower Bridge.

Amerykanie pompują prywatny sektor kosmiczny

Kolejne miliony dolarów płyną z NASA do prywatnych firm z branży kosmicznej. Agencja wspiera rozwój przedsiębiorstw, które mogłyby budować rakiety przeznaczone do dostaw sprzętu i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wszystko po to, by przełamać rosyjski monopol na takie dostawy.

Prześwietlanie komórką? Niebawem możliwe

Krzemowy mikrochip, za pomocą którego nasze telefony komórkowe będą w stanie prześwietlać różne materiały, stworzyli naukowcy z California Institute of Technology. Badacze zapewniają, że ich urządzenia działa - udało im się dzięki niemu prześwietlić m.in. maskotkę, we wnętrzu której ukryte był nóż i nabój.

Kula ognia nad Teksasem. NASA ma film

Poruszenie w Ameryce po rozbłysku kuli ognia na niebie nad Teksasem. Domysły zwolenników teorii spiskowych studzi NASA: to meteor z pasa planetoid, zarejestrowały go nasze kamery.