Ciekawostki

Ciekawostki

Szykują harpuny na kosmiczne śmieci. Bo będą coraz groźniejsze

W ciągu najbliższych dwóch wieków niektóre orbity satelitów okołoziemskich staną się wyjątkowo niebezpiecznymi obszarami - ostrzegają naukowcy. Wszystko przez ryzyko kolizji z kosmicznymi śmieciami, których w ciągu 200 lat ma przybyć około 30 proc. Groźne są nie tylko odłamki niebieskich ciał, ale przede wszystkim pozostałości po kosmicznej działalności ludzi.

10 tysięcy chętnych do zamieszkania na Marsie

"To idealistyczna misja. Coś, co naprawdę może zmienić Ziemię. Pamiętacie, co się wydarzyło gdy astronauci wylądowali po raz pierwszy na Księżycu? Zmienił się cały świat. I to także zmieni cały świat" - tak o marsjańskiej misji mówił Bas Lansdorp, szef projektu Mars One.

Nie biegli na darmo. Kalorie przerobili na waty

Tegoroczny 37 Maraton Paryski, który odbył się 7 kwietnia, na pewnym odcinku miał drobną niespodziankę dla zawodników. Na Champs Élysées na odcinku 25 metrów wyłożono specjalną matę, pod naciskiem nóg biegaczy produkującą energię elektryczną.

Plantacja homarów u stóp wiatraków

Homary znów mogą zasiedlić wody u wybrzeża wyspy Helgoland. Idealnym siedliskiem dla tych skorupiaków okazują się fundamenty znajdujących się na Morzu Północnym turbin wiatrowych.

Zagadka wyspy widmo rozwiązana?

Wyspą widmo, która przez ponad 100 lat widniała na mapach świata prawdopodobnie był... pumeks dryfujący z Fidżi w kierunku Australii. Tak przynajmniej twierdzą badacze, którzy w ubiegłym roku ostatecznie potwierdzili, że Sandy Island nie istnieje.

Wpływowi jak Obama. Trzej pracownicy NASA na liście magazynu "Time"

Nie tylko sławy jak Barack Obama i Beyoncé, lecz także trzej pracownicy jednego z laboratoriów NASA znaleźli się na tegorocznej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Magazyn "Time" nagrodził ich za poszukiwanie obiektów zagrażających Ziemi i za wysłanie łazika Curiosity na Marsa.

Końcówka XX w. była najcieplejsza od 1,4 tys. lat

Ziemia sukcesywnie wychładzała się do końca XIX wieku, ale już sto lat później jej średnia temperatura była najwyższa od 1400 lat. To wyniki najnowszych globalnych badań klimatycznych przedstawionych w niedzielę w czasopiśmie "Nature Geoscience".

Żaby zaczęły gody. Wiosna na całego!

Żaby złożyły już skrzek i wkrótce rozpocznie się wylęg kijanek. To najlepszy znak, że wiosna w pełni i nie ma co liczyć na powrót zimy. Rozwijają się też pierwsze wiosenne kwiaty: przylaszczki i zawilce. Te zwiastuny wiosny można już oglądać w ogrodzie botanicznym nadleśnictwa Kudypy pod Olsztynem.

Hermaszewski o dożywotniej misji na Marsa: "To jest przerażające"

Za 10 lat holenderska firma Mars One chce skolonizować Marsa. Chęć udziału w misji może zgłosić każdy z nas pod pewnymi warunkami. - To jest przerażające. Sam nigdy bym się na to nie zdecydował - mówi gen. Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny w historii Polak, który odbył lot w kosmos.

Maja w ogrodzie: sok z brzozy i świeże warzywa

Wiosna w końcu dała o sobie znać, po zimie an śladu. Czas pomyśleć o własnym ogródku warzywnym. Jak go urządzić podpowiada Maja Popielarska w kolejnym odcinku swojego magazynu "Maja w ogrodzie", w którym odwiedza małżeństwo ogrodników z prawie 40 letnim doświadczeniem.

Tak wygląda burza z kosmosu

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda burza z kosmosu? Zaspokajamy Waszą ciekawość. Spójrzcie na zdjęcie powyżej.

"Psychodeliczne zawirowania na wybrzeżu Japonii"

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mają sporo wolnego czasu. Ale mądrzy ludzie się nie nudzą i potrafią zorganizować sobie zajęcie. Dowódca 35 Ekspedycji, Chris Hadfield, lubi spędzać wolny czas z aparatem w ręku. Rezultaty widać powyżej.

Niedźwiedzie polarne zmieniają menu. Ganiają za reniferami, łapią ptaki

Polują na ptaki, wyjadają pisklęta, a nawet ścigają renifery i nie gardzą padliną. Kiedy brakuje fok stanowiących ich naturalne pożywienie, niedźwiedzie polarne jadają to, co uda im się dopaść. Naukowcy podkreślają, że zanik arktycznej pokrywy lodowej i kry oznacza coraz więcej trudności dla tych zwierząt.

Koński Łeb na 23. urodziny Hubble'a

Koński Łeb został sfotografowany w podczerwieni przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a. Instrument, który przekazał nowe oblicze jednej z najsłynniejszych mgławic, niebawem będzie obchodził swoje 23 urodziny.

"Śmiertelne niebezpieczeństwo. Krokodyl na wolności!"

Po jednym z kurortów na południu Hiszpanii (szczególnie popularnym wśród Brytyjczyków) grasuje krokodyl. To już drugi taki przypadek w ostatnim czasie. Pierwszy gad, nazwany Costa Croc, przebywał w okolicach domu aktora grającego niegdyś Bonda - Pierce'a Brosnana.

Najnowsze odkrycie NASA: fabryka gwiazd z wczesnej młodości Wszechświata

Produkuje rocznie gwiazdy o łącznej masie równej 2900 naszym Słońcom, dlatego astronomowie nazwali ją maksymalnie gwiazdotwórczą. Jednocześnie jak na fabrykę gwiazd, jest zaskakująco stara. Nowo odkryta galaktyka HFLS3 wprowadza trochę zamieszania do obowiązujących teorii o rozwoju takich obiektów.

Dewaluacja dwutlenku węgla? Ceny pozwoleń na emisję CO2 spadają na łeb na szyję

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej zagrożona? Parlament Europejski odrzucił propozycję zawieszenia aukcji części pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, co w zamyśle Komisji Europejskiej miało podnieść ich niską obecnie cenę i zmobilizować firmy do zielonych inwestycji. Zaraz po głosowaniu cena spadła do rekordowo niskiego poziomu - 2,63 euro za pozwolenie uprawniające do emisji jednej tony CO2.

Życie istniało już, zanim powstała Ziemia?

Życie istniało już zanim powstała Ziemia i mogło powstać poza układem słonecznym - twierdzą amerykańscy naukowcy. Swoje obliczenia oparli na prawie Moore'a: odwrócili je i zastosowali do przeszłości.

"Samotny bandyta" był wielkości krowy

Był mięsożercą wielkości krowy i poruszał się na dwóch nogach. Archeolodzy odkryli kolejny gatunek dinozaura. Jego skamieniałości znaleźli na Madagaskarze.