Ciekawostki

Ciekawostki

Jest drugi potomek bielików-celebrytów

Wykluło się drugie pisklę pary bielików z Dobrocina, która podbija serca internautów. Sposób, w jaki rodzice wychowują swoje młode, można podziwiać podczas transmisji online.

Chcesz być sexy? Noś 10-dniowy zarost

Wydaje się, że zdobycie kobiety nigdy nie było tak proste. Wystarczy, żeby mężczyzna zapuścił 10-dniowy zarost, a przedstawicielki płci pięknej ustawią się do niego w kolejce. To najnowsze wyniki badań australijskich ekspertów ds. ewolucji.

Kometa może zafundować nam nietypowy deszcz meteorów

Do powstania nietypowego deszczu meteorów może przyczynić się kometa ISON. Od ciała niebieskiego, które już niebawem może bardzo jasno zaświecić nad naszymi głowami, odłączą się drobiny, które zatrzymają się w ziemskiej atmosferze i sprawią, że nad biegunami pojawią się tzw. obłoki srebrzyste.

Bazgrzesz? We Francji pracy możesz nie dostać

W erze komputerów, skanerów, smartfonów i tabletów coraz mniej osób może się pochwalić ładnym charakterem pisma. Okazuje się jednak, że we Francji jest to wciąż ważna cecha w procesie rekrutacji pracowników.

Naukowcy: Zapach lasu spowalnia zmiany klimatu

Rośliny, a w szczególności lasy są w stanie spowolnić zmiany klimatu o 1 punkt procentowy - twierdzą naukowcy z Finlandii. Poprzez uwalnianie do atmosfery cząsteczek odpowiedzialnych za zapach, rośliny tworzą chmury, które odbijają promienie słoneczne. W ten sposób proces nagrzewania się planety zostaje powstrzymany.

Uciekają przed gradem kamieni

Chińczycy nadal odczuwają skutki potężnego, zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan. Podróżujący drogą S210 prowadzącą do miasta Baoxing są narażeni na osunięcia gruntu i spadające ze zboczy kamienie.

Bilet w jedną stronę na Marsa? "Wiele obiekcji i pytań"

- Po zapoznaniu się z tą propozycją, nie zgłosiłbym się - powiedział we "Wstajesz i Weekend" Leszek Mellibruda. Psycholog biznesu odniósł się do projektu Mars One, czyli misji kolonizacyjnej Marsa. Wyjaśnił, że ma wiele obiekcji i pytań dotyczących kosmicznej wycieczki, których organizatorzy nie wyjaśniają.

W Rumunii odkryto grób Romea i Julii

Archeolodzy odkryli w Rumunii średniowieczny grób, w którym razem pochowano kobietę i mężczyznę, których dłonie pozostawały w uścisku. Odkrywcy nazwali ich Romeo i Julia, bo ich śmierć przypomina historię z dramatu Szekspira.

Meteoroidy bombardują pierścienie Saturna

Wokół Saturna dzieją się niesamowite rzeczy. Ostatnie zdjęcia planety wykonane przez sondę Cassini wykazały, że jego pierścienie bombardowane są przez meteoroidy.

Bieliki z "internetowego gniazda" mają pisklę

Para bielików, gniazdujących na terenie mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin, doczekała się pierwszego pisklęcia. Transmisję z gniazda tych ptaków można od niedawna śledzić na żywo przez internet.

Taką maszyną będziemy przekraczać barierę dźwięku

Wyobraźcie sobie, że z Polski do USA będzie można polecieć samolotem wielokrotnie przekraczającym prędkość dźwięku. Hałas, jaki wygeneruje taka maszyna nie będzie dużo większy niż w przypadku współczesnych maszyn pasażerskich. Utopia? Nie, przyszłość. Tak przynajmniej twierdzą eksperci NASA i prezentują powyższy prototyp pasażerskiego samolotu ponaddźwiękowego: Supersonic.

W elektrowni w Łaziskach wychwycą CO2

W Elektrowni Łaziska uruchomiono pilotażową instalację wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin. To kolejny etap projektu badawczego prowadzonego przez Tauron i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Kosztował 8,8 mln zł.

Progress zacumował bez problemów. Antena nie przeszkodziła

Połączyć dwa statki, które pędzą z prędkością ok. 28 tys. km/h to rzeczywiście szaleństwo - opowiada o procesie cumowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronom Jerzy Rafalski. Tę precyzyjną operację pomyślnie wykonał rosyjski statek Progress M-19M. Nie zakłóciły jej nawet utrzymujące się problemy z anteną nawigacyjną.

Maleńka gwiazda zawstydziła naukowców

Astronomowie odkryli w kosmosie niezwykły duet gwiazd - tworzą go tzw. biały karzeł i mała, bardzo ciężka gwiazda neutronowa. Ich właściwości wystawiły na próbę dotychczasowy stan wiedzy naukowców.

Osoby z rakiem skóry bardziej narażone na inne nowotwory

U osób z rakiem skóry występuje większe ryzyko nawrotu choroby nowotworowej niż u osób cierpiących na inne odmiany raka. Bardziej na to narażone są kobiety niż mężczyźni. Dowodzą tego wieloletnie badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych.

Naukowcy wyhodowali zielone owce

Owce stały się zielone - to efekt ostatniego eksperymentu naukowców z urugwajskiego oddziału Instytutu Pasteura w Montevideo. Po wszczepieniu białka meduzy, w odpowiednim świetle skóra zwierząt zmienia kolor.

Zaciskanie pięści pomaga pamiętać

Zaciskanie prawej pięści pomaga zapamiętywać, a zaciskanie lewej poprawia przywoływanie wspomnień. Do takich wniosków doszli naukowcy z Montclair State University w amerykańskim New Jersey, którzy opublikowali swoje spostrzeżenia w magazynie "PLoS ONE".