Ciekawostki

Ciekawostki

Ciemno od Pekinu po Nowy Jork

W sobotni wieczór zgasły światła warszawskiego Stadionu Narodowego, paryskiej Wieży Eiffla, londyńskiego Big Bena, a nawet wieżowców w odległych Chinach czy Ameryce Północnej. To nie ogólnoświatowa awaria prądu, lecz obchody akcji "Godzina dla Ziemi".

Galaktyka jak skorupiak. "Czarująca i jasna"

Czarująca i jasna - tak NASA określiła galaktykę IRAS 23436+5257, sfotografowaną przez Teleskop Hubble'a. Jest niezwykła głównie ze względu na kształt- wygląda jak skorupiak lub jaszczurka. W sobotę NASA opublikowała jej zdjęcie.

Meteor nad Wschodnim Wybrzeżem stał się hitem sieci

Meteor nad wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Zjawisko pojawiło się na niebie w piątek około 19.50 czasu lokalnego i choć było widoczne na wieczornym niebie tylko przez chwilę, to trwały ślad pozostawiło na portalach społecznościowych.

W kwietniu Curiosity zamilknie. Przez koniunkcję

W kwietniu nie mamy co liczyć na nowinki z Marsa. Przez większość miesiąca łączność między Czerwoną Planetą a Ziemią będzie mocno osłabiona ze względu na ich koniunkcję ze Słońcem. W tym czasie prawie całkowicie zaniknie komunikacja z łazikami Curiosity i Opportunity oraz dwoma marsjańskimi sondami.

Stresujesz się? Pogłaszcz kota

- Zwierzęta akceptują ludzi takimi, jacy oni są - mówi terapeuta Barabra Wujczyk z Fundacji Razem Łatwiej i przekonuje, że felinoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem kotów, przynosi ogromne efekty. Głaskanie zwierzaka relaksuje i uspokaja oraz wyrównuje ciśnienie krwi.

"Wiosna przyjdzie, kiedy będzie na to pora"

Pory roku, niezależnie w jakim wymiarze (klimatycznym, astronomicznym, urzędowym itp.), podlegają podobnym prawidłom, co inne wydarzenia. Można je wywoływać, zaklinać, ogłaszać, a nawet przyzywać, a one i tak przyjdą w określonym momencie.

Studenci z Krakowa grają na piorunach

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej grają na... piorunach. Opracowali specjalne urządzenie, które wykorzystując wyładowania elektryczne pozwala odtwarzać pewne melodie.

Szef NASA radzi modlitwę. Polscy astronomowie: Na reakcję musimy mieć lata

Po dramatycznym oświadczeniu szefa NASA, ruszyły na nowo rozważania: czy możemy ochronić Ziemię przed spadającymi meteorami. - Jeśli będziemy wiedzieli wystarczająco wcześnie, jesteśmy w stanie sobie poradzić – mówi w TVN24 Jakub Ryzenko, szef Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej. Na ile wcześniej? – To są lata. Musimy mieć czas, by do nich dolecieć – dodaje jednak.

Archeologów ekscytuje globalne ocieplenie

Jest grupa naukowców, która zamiast bić na alarm, cieszy się z tzw. globalnego ocieplenia. To archeolodzy. Topniejący lód na Grenlandii czy w Andach odsłania skarby starożytności. Ostatnim spektakularnym znaleziskiem jest tunika z czasów poprzedzających erę wikingów, znaleziona w topniejącym lodowcu na południu Norwegii.

Osiem bocianów na jednym stało dachu

Dla wszystkich tych, którzy są rozczarowani nieustającą zimową aurą, mamy kilka zdjęć na pocieszenie. Do Polski zaczęły zlatywać się bociany będące doskonałym zwiastunem wiosny.

Podali, że opuściliśmy Układ Słoneczny. NASA: brakuje ostatniego wskaźnika

Informacje o sondzie Voyager 1, najdalej znajdującym się obiekcie wysłanym w kosmos przez człowieka, zelektryzowała w środę naukowców. Według jednej z publikacji miał on dokonać historycznego przekroczenia granic Układu Słonecznego. Prowadząca misję Voyagera NASA uznała to jednak za "sformułowanie wykraczające poza badania" i podaje, że statek wciąż jeszcze znajduje się na progu przestrzeni międzygwiezdnej.

Tak równonoc wygląda z Kosmosu

Równonoc wiosenna już za nami. Jeden z satelitów pogodowych uchwycił, jak Słońce w wyjątkowy sposób oświetlało Ziemię w trakcie jej trwania.

Przetrwają tylko najtłustsze? Taki jest skutek spędzania lata bez fok

Solidny zapas tkanki tłuszczowej dla niedźwiedzi polarnych z Zatoki Hudsona to szansa na przeżycie, jak wynika z badań kanadyjskich naukowców. W obliczu postępujących zmian klimatycznych zwierzęta te dłużej przebywają na lądzie, przez co są pozbawione dostępu do głównego źródła pożywienia - fok.

Mamy już wiosnę! Ale nie w pogodzie

Dokładnie o godzinie 12:02 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Choć aura na to nie wskazuje, ciała niebieskie sie nie mylą. To właśnie dzisiaj długość dnia zrówna się z nocą. Niestety, na wiosnę w pogodzie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pojawi się wraz z tzw. wiosną klimatyczną, ale tej na razie nie widać.

Ławica rekinów straszy Australijczyków

Rzadko spotykana duża ławica rekinów pojawiła się niedaleko popularnych australijskich plaż w zachodniej części kraju. Właściciele kurortów musieli ogłosić alarm. Zakazano wstępu do wody.

Niemcy poczuli polskie trzęsienie

Trzęsienie ziemi, do którego doszło we wtorkowy wieczór pod Polkowicami, odczuwalne było w promieniu ponad 100 km. Jak informuje amerykańska służba geologiczna USGS, donosili o nim nawet mieszkańcy niemieckiego Chociebuża (Cottbus). Trzęsienie miało siłę 4,7 w skali Richtera.

Lew morski człapał ulicami kurortu

Ogromny lew morski niespodziewanie pojawił się w centrum brazylijskiego kurortu. Ku uciesze turystów cierpliwie pozował do zdjęć. Skrzyżowanie, które osobnik wybrał sobie na spacer, było zamknięte przez 20 minut.

Rów Mariański i niezwykłe odkrycie. "Duża aktywność bakterii"

Rów Mariański, a w nim bakterie? Tak i okazuje się, że mikroby świetnie sobie radzą w największych na Ziemi 11-kilometrowych głębinach. Mimo braku światła, zabójczego ciśnienia i niskiej temperatury znajdują tam bogate "paśniki", które pozwalają im rozwijać się lepiej niż na średnich głębokościach.

Trzęsienia ziemi formują złoża złota

Trzęsienia ziemi nie powodują wyłącznie szkód; mogą przyczyniać się do powstawania złóż złota - podaje "Nature Geoscience". Złoża formują się bowiem wzdłuż starych uskoków tektonicznych. Mogą one zawierać nawet po sto ton złota.

Ostatnia pogodna noc. Kometa PanSTARRS w obiektywie Reporterów24

Ostatnia bezchmurna noc i... ostatnia szansa na obserwację komety C/2011. O takich warunkach atmosferycznych do obserwacji tego niezwykłego obiektu mogliśmy tylko pomarzyć. Kometa jest na tyle jasna, że można zobaczyć ją gołym okiem. Zdjęcia komety przesłali Reporterzy24.

"Wiosno, gdzie jesteś?". Odpowiada meteorolog TVN

Nasz kolega redakcyjny znalazł w Internecie zabawny obrazek przedstawiający dziecko owinięte szalikiem, w ciepłych butkach, trzymające talerzyk ciasteczek i pytające z nadzieją w oczach: „Spring, where are you? I made you some Cookies”. Obrazek jest bardzo zabawny i oddaje nastroje chyba większości Polaków i Europejczyków, bo nie tylko u nas nie jest z wiosną różowo.