Ciekawostki

Ciekawostki

Wołosaty już nie śpi. Nadchodzi wiosna

W górach leży śnieg, ale to nie przeszkodziło Wołosatemu - jednemu z bieszczadzkich niedźwiedzi - poczuć zbliżającą się wiosnę. Miś, jak donosi WWF Polska, obudził się z zimowego snu.

Pszczoły wychodzą z uli

Pierwsze w tym roku obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Podkarpaciu. Zimę pszczoły przetrwały w dobrym stanie - poinformował prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.

"Myślałam, że to drewno". Dowód na to, że wielbłądy mieszkały w Arktyce

- Myślałam, że to drewno - mówi paleobiolog, która na kanadyjskiej Wyspie Ellesmere'a odnalazła fragmenty skamieniałej kości. Jest ona dowodem na to, że w przeszłości wielbłądy zamieszkiwały Arktykę. Po zbadaniu tej kości, jak piszą brytyjscy badacze, okazało się też, że żyjący w mroźnym klimacie przodkowie współczesnych wielbłądów byli od nich aż o 30 proc. więksi.

Polacy skalibrowali "kosmiczną linijkę". 160 tys. lat świetlnych do Wielkiego Obłoku Magellana

Międzynarodowemu zespołowi astronomów, którego znaczną część stanowili Polacy, udało się precyzyjnie wyznaczyć odległość do jednej z najbliższych galaktyk. Według ich pomiarów dystans między Ziemią a Wielkim Obłokiem Magellana wynosi dokładnie 160 tys. lat świetlnych. Ten wynik wyznaczający "kosmiczną linijkę" jest dla pomiarów odległości w kosmosie tym, czym na Ziemi wzorzec metra z Sevres.

Jedna piąta USA narażona na leje krasowe

Nie tylko na Florydzie mogą się tworzyć zapadliska takie jak to, w którym, zginął 37-letni mieszkaniec przedmieść Tampy. Aż 20 proc. Stanów Zjednoczonych leży na terenach, na których mogą tworzyć się leje krasowe.

Po co astronautom zdrowe zęby?

Czy wiecie, po co astronautom zdrowe zęby? Zapytani o to przez Europejską Agencję Kosmiczną Europejczycy mieli rożne, często zaskakujące pomysły. Zapewniamy - prawdziwy powód nie dla wszystkich jest oczywisty.

Na Europie może być słona woda. Taka jak w ziemskich oceanach

Na powierzchni Europy, księżyca Jowisza, może znajdować się słona woda, która prawdopodobnie wypłynęła z podpowierzchniowego oceanu. Najnowszym dowodem na jej istnienie - jak dotąd najsilniejszym - jest odkrycie na powierzchni Europy siarczanu magnezu. Naukowcy podkreślają, że ta woda może przypominać tę, która występuje w ziemskich oceanach.

Teleskop Herschela oślepnie na zawsze

Teleskop Hershela zakończy swoją misję w ciągu kilku tygodni - zapowiadają astronomowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Skończy mu się chłodziwo, które utrzymuje go w dobrej kondycji. Tym samym ESA straci jeden z swoich flagowych teleskopów.

"Tak wygląda lej od środka". Floryda jest nimi usiana

- Deszczówka zamienia się w wody gruntowe, które naturalnie mają kwaśny odczyn. Rozpuszczają więc wapienne skały i zaczynają tworzyć zapadliska - wyjaśnia zjawisko powstawania lejów krasowych geolog Gerry Black. Do ich formowania dochodzi bardzo często na Florydzie, której podłoże budują właśnie wapienie.

Misja Curiosity wstrzymana

Awaria komputera, spowodowana najprawdopodobniej przez promieniowanie radioaktywne, doprowadziła do wstrzymania marsjańskiej misji łazika Curiosity - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Kobieca solidarność - nie u szympansów. "Mamy to po nich"

Samice szympansów są bardziej agresywne, kiedy komunikują się z innymi samicami niż z samcami. W stosunku do tej samej płci używają o wiele więcej negatywnych środków wyrazu. - Prawdopodobnie mamy to po nich - twierdzi autorka odkrycia, biolog Nicole Scott z Uniwersytetu Minnesota.

Słońce zachowuje się dziwnie. Miało być maksymalnie aktywne, a panuje spokój

Słońce zachowuje się nietypowo. Choć mamy 2013 rok, na który ma przypaść maksimum aktywności naszej dziennej gwiazdy, to ta aktywność jest zaskakująco niska. Zdaniem jednego z badaczy NASA, to może oznaczać, że mamy do czynienia z tzw. podwójnym szczytem aktywności słonecznej. Jeden z nich możemy mieć już za sobą, ale równie dobrze przed nami mogą być i dwa szczyty.

Są ludzie, których doba trwa dłużej niż 24 godziny

Zasypiają o 4 rano, wstają w porze lunchu. Przesypiają pierwsze zajęcia lekcyjne i poranne zebrania w pracy. Mowa o osobach z opóźnioną fazą snu, potocznie zwanych "nocnymi markami". Naukowcy twierdzą, że ich doba ma więcej niż 24 godziny, dlatego nie potrafią dostosować się do zwyczajnego rytmu dnia.

Oto astroblem z Australii. Krater po meteorycie? Być może

Meteoryty spadały na Ziemię od początku jej istnienia, pozostawiając po sobie ślady w postaci kraterów. Wiele z nich, na skutek procesów geologicznych, jest dziś prawie nie do rozpoznania. Formacjom, które prawdopodobnie są kraterami uderzeniowymi nadaje się nazwy "struktur uderzeniowych" lub "astroblemów". Taka struktura uderzeniowa występuje np. w Australii i pokazują ją zdjęcia robione z Kosmosu.

Zapomnicie o pryszczach? Odpowiedzią ma być krem z bakterii

Masz pryszcze? Może już niedługo pożegnasz się z nim na zawsze. Dermatolodzy odkryli, że niektóre bakterie trądzikowe działają na cerę kojąco i zapobiegają czerwonym wykwitom skórnym. Chcą zamknąć je w kremie i tak leczyć uciążliwe krosty.

Marsjański detektor, mieszkanie przyszłości, najszybszy procesor. Polskie hity w Niemczech

Detektor podczerwieni wykorzystany w marsjańskim lądowniku, mieszkanie przyszłości z robotem, najszybszy procesor przemysłowy czy pokaz funkcjonowania rozszerzonej rzeczywistości - to tylko niektóre projekty, którymi chwali się Polska na międzynarodowych targach nowych technologii CeBIT w Hanowerze. W tym roku nasz kraj jest strategicznym partnerem tej ekspozycji, odwiedzanej corocznie przez setki tysięcy osób.

Prognoza 16-dniowa zaskoczyła nawet meteorologa

Opracowując dziś szesnastodniową prognozę pogody, analizując dane modelu numerycznego, mówiłam do siebie pod nosem niczym Oleńka z "Potopu" Sienkiewicza "nie może to być". A kiedy skończyłam i popatrzyłam na gotową już prognozę, powtórzyłam za Benedyktem Korczyńskim, moim ulubionym bohaterem "Nad Niemnem" Orzeszkowej, "a toż to prawdziwy dopust Boży!".

Płocie migrują, bo nie chcą zostać zjedzone

Przyglądając się płociom, które migrowały, by nie zostać zjedzonymi przez kormorany, szwedzcy badacze jako jedni z pierwszych udowodnili: strach przed drapieżnikiem to jeden z powodów migracji zwierząt.