W Świeradowie-Zdroju uruchomiono detektor burzowy, który szczególnie przydatny może okazać się dla turystów, którzy latem będą wybierać się na szlaki Karkonoszy i Gór Izerskich.
To bryły zmrożonego dwutlenku węgla zjeżdżając po zboczach marsjańskich wydm, pozostawiają na nich charakterystyczne podłużne bruzdy. Choć w wyjaśnieniu zagadki wąwozów liniowych na Czerwonej Planecie pomógł blok suchego lodu zakupiony w ziemskim supermarkecie, na naszych wydmach nie znajdziemy takich samych wyżłobień. - Ten proces należy do kategorii unikalnie marsjańskich - podkreślają badacze.
Tam, gdzie chętnie jeździmy na wakacje, masowo giną ptaki. Nawet 250 mln osobników podczas dorocznej wędrówki przez Morze Śródziemne pada ofiara kłusowników lub tubylców, którzy w rzadkich gatunkach widzą przede wszystkim łatwy posiłek.
30 tys. zł od prezydenta Białegostoku dostali młodzi twórcy Hyperiona, łazika marsjańskiego, który zwyciężył w prestiżowym amerykańskim konkursie na tego typu pojazdy. Miasto zaproponowało też, by konstruktorzy swoją przyszłość związali z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym, ale ci mają już w zasięgu ręki międzynarodowe kariery.
We wtorek po raz pierwszy od roku Chińczycy wylecieli na orbitę wokółziemską. Start chińskiego statku Shenzhou 10 z trójką taikonautów na pokładzie odbył się o godz. 11.38 czasu polskiego z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.
400 tysięcy yuanów, czyli ponad 62 tysiące dolarów, należących do pewnej staruszki, zostało pożartych przez termity. Owady dobrały się do pieniędzy, które przeleżały kilka miesięcy w szufladzie.
Astronauta, którego kochają miliony, odchodzi na emeryturę. Chris Hadfield, dzięki któremu mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak to jest żyć w Kosmosie, ogłosił, że rezygnuje z pracy w Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) po 21 latach.
Pod wpływem uderzeń komet w powierzchnię Ziemi mogły powstać proste cząsteczki, które stały się zaczątkiem życia na planecie - sugerują naukowcy. Opublikowali oni swoje badania w branżowym "Journal of Physical Chemistry".
"Dzisiaj w czasie zachodu słońca zobaczyliśmy taką oto chmurę!" - napisał w poniedziałek na Kontakt Meteo ~Jan i przesłał zdjęcie chmury przypominającej grzyb po wybuchu bomby atomowej. Oświetlona przez zachodzące słońce wygląda niesamowicie. Nasz czytelnik zdjęcie wykonał w Miliczu.
Przed Curiosity 8-kilometrowa podróż do Góry Sharpa. Pokonanie tego dystansu - określone jako największe wyzwanie od czasów lądowania na Marsie - ma zająć łazikowi wiele miesięcy.
Chociaż od dnia, kiedy została pierwszą kobietą w kosmosie, mija już pół wieku, Walentyna Tierieszkowa nie zamierza odchodzić na emeryturę. 76-letnia kosmonautka teraz chce być jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Tym bardziej, że według niej pozaziemską eksploracją powinni się zajmować profesjonalni kosmonauci, a nie kosmiczni turyści.
Łosie, wraz z bobrami, stworzyły w Puszczy Augustowskiej organizację niemalże mafijną. Są bezkarne, ponieważ oba gatunki sa pod ochroną. Połączone siły żarłocznych zwierząt powodują nieodwracalne szkody w uprawach leśnych.
Niespełna rok wytrzymał na orbicie rosyjski satelita, który miał z Kosmosu badać Arktykę. - Zond-PP uznano za utracony w następstwie usterki technicznej - powiedział rozmówca agencji Interfaks, która poinformowała o awarii.
39 minut wystarczyło, by tornado pozostawiło bliznę na krajobrazie Oklahomy. Ścieżkę, jaką 20 maja pokonał żywioł, doskonale widać na zdjęciu satelitarnym.
W pewnym włoskim mieście na straży zieleni miejskiej staną... biedronki. W Latinie nieopodal Rzymu, bo o tym mieście mowa, rozpoczęto eksperyment, w ramach którego pozwolono 10 tysiącom tych owadów powalczyć m.in. z mszycami.
Wiewiórkę syberyjską zamiast słynnego "Marsjańskiego Szczura" widzi na zdjęciach wykonanych przez łazik Curiosity astronom z toruńskiego planetarium. W ten żartobliwy sposób dowodzi niepewności metody "na oko" zastosowanej przy analizie fotografii przez amatorskich tropicieli życia w kosmosie. - Lubimy szukać tych Marsjan, tych zielonych ludzików na Czerwonej Planecie - stwierdził Jerzy Rafalski.
Podczas ulewy towarzyszącej przejściu tornada przez Yukon w Oklahomie jeden z łowców burz przemierzał zalane ulice i nagrywał trudne warunki atmosferyczne. Reporterska pasja wciągnęła go tak bardzo, że nie zauważył na drodze rozlewiska, z którym jego auto nie miało szans. - Pomyślałem: właśnie zobaczyłem śmierć człowieka - relacjonował policjant, który uratował "rozbitka".
Bawarską Pasawę - miasto, które uchodzi za to, które najbardziej ucierpiało w wyniku ostatnich intensywnych opadów deszczu - odwiedziła niemiecka kanclerz Angela Merkel. Kanclerz obiecała, że rząd wesprze ofiary powodzi kwotą 100 mln euro. Sam rząd Bawarii da powodzianom 150 mln euro.
Stosowanie probiotyków w trakcie leczenia antybiotykami jest korzystne dla organizmu, zmniejsza bowiem częstość biegunek towarzyszących tej terapii - wynika z najnowszego przeglądu wcześniejszych prac naukowych na ten temat.
Trzech uczniów szkół ponadgimnazjalnych, laureatów konkursu "Mój wymarzony Spitsbergen", pod koniec czerwca w nagrodę wraz z badaczami wyruszy na wyprawę do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. W poniedziałek w Warszawie wręczono im symboliczne bilety.
W związku z podtopieniami i silnym wiatrem strażacy interweniowali od czwartku prawie 2,5 tysiąca razy, z czego aż 530 w sobotę. Po utrzymujących się od blisko trzech dni opadach deszczu wezbrały rzeki. Najpoważniejsza sytuacja panuje na Dolnym Śląsku, gdzie strażacy w niedzielę walczą z podtopieniami oraz umacniają wały przeciwpowodziowe.
Najnowsze badania kwestionują dotychczasowe założenia, że umierające gwiazdy tracą atmosferę. Okazuje się, że większość wcale nie dociera do tego etapu, a dodatkowo odkryto, że ilość sodu w gwieździe może pomóc przewidzieć naukowcom, kiedy nastąpi jej śmierć.
Marsjańskie łaziki z Polski zajęły dwa pierwsze miejsca w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge rozgrywanych w USA. Zwyciężył Hyperion zespołu z Politechniki Białostockiej, a drugi był Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej.
- Wszystkie niedźwiedzie brunatne trzymane w Kosowie w niewoli przez osoby prywatne, m.in. po to, by bawiły gości restauracji, trafiły już do przeznaczonego dla nich parku. W sumie wolność odzyskało 13 zwierząt - poinformowała w sobotę organizacja broniąca praw zwierząt z siedzibą w Wiedniu.
Najnowsze badania wykazały, że ewolucja faworyzuje elastyczne osobniki, które potrafią wyciągać wnioski z przeszłości. Choć takie zachowanie przypisywano tylko ludziom, to cecha praktycznie każdego gatunku.