Ciekawostki

Ciekawostki

Alaska nietypowo bezchmurna i rekordowo gorąca

Układy baryczne potrafią bardzo silnie oddziaływać na pogodę, czasem wywołując zjawiska nietypowe dla danego obszaru. Tak zdarzyło się w przypadku Alaski. Wyż nie tylko "wyczyścił" niebo nad tym wyjątkowo pochmurnym regionem, ale też sprawił, że temperatury w niektórych miejscach sięgnęły tam nawet 36 st. C.

NASA rozpoczęła katalogowanie asteroid zagrażających Ziemi

Grand Challenge - taką nazwę nosi projekt, który NASA zainaugurowała we wtorek. Jego celem jest wykrycie wszystkich zagrożeń, jakie stwarzają dla nas asteroidy, a także ustalenie, w jaki sposób można zapobiec ich ewentualnemu niebezpiecznemu zbliżeniu się do Ziemi.

Przełom w architekturze za sprawą liny do windy

Wieżowce dużo wyższe od tych, które obecnie wznoszą się na rekordowe setki metrów nad Ziemią? Niebawem to marzenie architektów może się spełnić. A to dzięki Finom, którzy wynaleźli superwytrzymałą linę służącą do podnoszenia wind.

Europa z Ameryką idą na czołowe zderzenie

Europa zaczyna zbliżać się do Ameryki. Australijscy naukowcy odkryli, że u wybrzeża Portugalii nasuwają się na siebie płyty tektoniczne. Połączenie kontynentów nastąpi za około 220 mln lat.

Robo-kot szybki i zwinny jak żywy kot

W ciągu sekundy potrafi przebiec dystans równy 7-krotnej długości swojego ciała, jest przy tym stabilny i bardzo zwrotny. W przyszłosci może ratować życie. Mowa o robo-kocie, czyli robocie wzorowanym na kocie.

Szybki przyrost masy daje wyższe IQ

Noworodki, które w pierwszym miesiącu życia szybko przybierają na wadze, mają wyższe IQ w późniejszym życiu, dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe karmienie w pierwszych tygodniach. Duża ilość pokarmu, jaką przyjmą dzieci, będzie procentowała zwłaszcza, gdy maluchy rozpoczną edukację, podkreślają badacze.

Pirocumulus: "ciepła" chmura wysoka na 11 km

Do napędu potrzebuje ognia. Jest wysoka na kilka, a nawet kilkanaście kilometrów i zdecydowanie wygrywa w rankingu najgorętszych chmur. Mowa o pirocumulusie widocznym na zdjęciu. Wielki obłok uchwycił z satelity spektroradiometr MODIS.

Plaże w hafcie, tiulu i welwecie. Tak wyglądały przed wojną

Czy to Kalifornia, czy Międzyzdroje - na plaży nie może zabraknąć szyku. Tak dziś, jak i wczoraj. Hafty, welwety, tiule obficie rozpościerały się na piaskach przed II wojną światową. A ponieważ styl retro nadal jest w modzie, poniżej zatem garść inspiracji opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Już tylko 38 st. C. Temperatura wreszcie spadła

Do 38 st. C spadła temperatura w Pakistanie. To niewyobrażalna ulga dla milionów ludzi, po trwającej ponad cztery tygodnie fali potwornego gorąca, w skutek której setki osób zmarły. Zniszczyła także tysiące hektarów upraw. Meteorolodzy ostrzegają jednak, że to jeszcze nie koniec upałów w tym roku. Winne ma być globalne ocieplenie.

Samolot na słońce krok od pokonania Stanów Zjednoczonych

Ma rozpiętość skrzydeł jumbo jeta i waży tyle co mały samochód. Mowa o samolocie napędzanym wyłącznie energią słoneczną - Solar Impulse. W niedzielę ukończył swój czwarty i przedostatni etap lotu z zachodniego na wschodnie wybrzeże USA, wylądował w Waszyngtonie.

Transportowiec i aneks mieszkalny w jednym. Albert Einstein dołączył do ISS

Z dokładnością do kilku centymetrów 20-tonowy Albert Einstein dokonał precyzyjnej operacji cumowania do 420-tonowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bezzałogowy statek transportowy Europejskiej Agencji Kosmicznej dostarczył na stację blisko 2479 kg ładunku. Pozostanie do niej przyłączony prawie do końca października, dzięki czemu załoga ISS będzie miała do dyspozycji większą powierzchnię.

Balony dostarczą internet z kosmosu tam, gdzie go nie ma?

Amerykański koncern Google wysłał w kosmos ok. 30 specjalnych balonów niosące sprzęt komputerowy. Być może dzięki nim uda się zapewnić internetową infrastrukturę na terenie tzw. białych plam, czyli tam, gdzie internetu nie ma. Wynalazek jest na razie w bardzo wczesnej fazie testów.

Jak ssakom udaje się godzinami wytrzymać bez oddechu?

Naukowcy twierdzą, że rozwiązali największą tajemnicę ssaków morskich i poznali mechanizm, dzięki któremu udaje im się wytrzymać pod wodą bez oddechu nawet kilka godzin. Według nich sekret tkwi w mioglobinie. Swoje badania opublikowali w magazynie "Science".

Częściej na raka skóry chorują Brytyjki z północy. Przez solaria i tanie wakacje

Wskaźnik śmiertelności z powodu raka skóry jest zaskakująco wysoki u kobiet mieszkających na północnym zachodzie Anglii - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy wyniki badań opublikowali w "British Journal od Dermatology". Za taki stan rzeczy winią solaria i tanie wycieczki do egzotycznych krajów. Badania są zaskakujące, bo do tej pory to mieszkanki południa częściej chorowały na czerniaka złośliwego.

Wyspy Owcze tworzą rejestr DNA wszystkich swoich mieszkańców

Wyspy Owcze chcą poznać geny wszystkich swoich obywateli - donosi portal PopSci.com. Pula genowa obywateli malutkiego archipelagu jest mało zróżnicowana, co prowadzi do chorób o podłożu genetycznym. Poznanie DNA miałoby pomóc w ich szybszym diagnozowaniu i leczeniu. Jednak stworzenie centralnego, rządowego rejestru DNA całej populacji budzi wiele wątpliwości.

Narodziny planety niezgodne z teorią

Choć jak dotąd odkryto 900 planet pozasłonecznych, astronomowie po raz pierwszy mają okazję obserwować, jak tworzy się tego typu ciało niebieskie. Zjawisko, które podglądają, zachodzi w zadziwiającym miejscu, bo z dala od czerwonego karła, który jest gwiazdą-matką planety.

Milion metrów sześciennych helu wyniosło balon wysoki jak wieża Eiffla

Długi jak wieża Eiffla obiekt wzniósł się ponad 36 km nad Ziemię. To naukowy balon niosący specjalistyczny teleskop do badania pola magnetycznego Słońca. SUNRISE spędzi nad Ziemią od czterech do ośmiu dni, a naukowcy mają nadzieję, że ze względu na okres nasilonej aktywności naszej gwiazdy dokona wyjątkowo cennych obserwacji.

Księżyc wysuwa się na pierwszy plan

Dwa ciała niebieskie, dwie sondy kosmiczne i dwóch kreatywnych grafików - to połączenie zaowocowało spektakularnym widokiem. Wydawałoby się, że Księżyc niczym już nie potrafi zaskoczyć. Przeczy temu jednak nowe zdjęcie udostępnione przez NASA. Ziemski satelita wysunął się na nim na pierwszy plan przed Słońce i trzeba przyznać, że jest wyjątkowo wyrazisty.

Pod koniec wieku zrobi się tłoczno. Do 2100 będzie nas 11 miliardów

W końcu tego stulecia na Ziemi może zrobić się naprawdę tłoczno. Liczba mieszkańców naszej planety do 2100 roku zbliży się do 11 miliardów - wynika z uśrednionych wyliczeń przeprowadzonych dla ONZ. To o 800 mln - czyli 8 procent - więcej, niż zapowiadały prognozy sprzed zaledwie dwóch lat.

Rozlana Łaba widoczna z orbity

Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, setki zalanych i podtopionych miast, miliardy euro strat. Tak wygląda trwająca od początku czerwca powódź w Niemczech. Tragedię doskonale ilustrują zdjęcia satelitarne, pokazujące niemiecki krajobraz sprzed i w czasie powodzi.

Mammografia nieskuteczna w walce z rakiem?

Badania mammograficzne w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi nie zmniejszają liczby zgonów na ten nowotwór, wykazali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Okazało się, że trwający od 25 lat program regularnych badań mammograficznych wśród Brytyjek nie dał wymiernych korzyści dla całej populacji.