Ciekawostki

Ciekawostki

Gorbaczow wzywa do eko-pieriestrojki. "Potrzebny jest nowy model rozwoju"

Nędza, cierpienie, coraz gorsze warunki bezpieczeństwa, narastające konflikty - przed tymi zagrożeniami ostrzega ostatni prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow. Zdaniem 82-letniego polityka uratować nas może przeprowadzenie pieriestrojki w polityce ochrony środowiska. - Przyszłość nie zależy od losu, zależy od tego, co robimy dzisiaj - podkreślał były przywódca, wzywając do zmian.

"Gwiazdor nauki" odkrył trzy planety podobne do Ziemi

Trzy podobne do Ziemi planety - to najnowsze odkrycie teleskopu Keplera, który już dziś jest nazywany przez astronomów gwiazdorem nauki. Każda z nich orbituje w odległości od swojego słońca, która pozwalałaby na rozwinięcie się życia.

Pawlak zachęca do "prosumpcji" energii słonecznej

Niedobory mocy w Polsce można z powodzeniem uzupełnić energią słoneczną wytworzoną z ogniw fotowoltaicznych - uważa były wicepremier i były minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem energia słoneczna to przyszłość. Pomoże zwiększyć liczbę tzw. prosumentów - czyli producentów i konsumentów w jednym.

Mały rozmiar, duża moc, szybsze ładowanie. Rewolucyjne mikrobaterie z USA

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois wynaleźli nowy typ baterii, który ma zrewolucjonizować sposoby zasilania naszych urządzeń elektronicznych i pojazdów. Dzięki nowej technologii akumulatory znacząco zmaleją, zachowując dotychczasową moc. Specjaliści uważają, że może to być przełomowy wynalazek, ale przed wprowadzeniem na rynek wymaga jeszcze znacznego dopracowania.

Mały zawór unieruchomił rakietę. Gra idzie o miliardowy kontrakt

Nie udało się wystrzelić w kosmos prywatnej rakiety Antares. Miała wynieść na orbitę próbny ładunek i tym samym zagwarantować firmie Orbital Sciences Corp kontrakt z NASA na prawie dwa miliardy dol. O niepowodzeniu zadecydowała drobna, ale bardzo ważna część rakiety.

Zapis eksplozji gwiazdy w bakteriach

Ślady po supernowej najprawdopodobniej odnaleziono w skamieniałościach bakterii z dna Pacyfiku. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie to oznaczać, że mamy pierwsze biologiczne "zapisy" po eksplodującej gwieździe.

Milion zdjęć w 12 lat. Ziemia z perspektywy ISS

Ta mapa to ślad każdego zdjęcia, jakie astronauci wykonali podczas swojej 12-letniej bytności w kosmosie. Wyraźnie zarysowuje się na niej cały świat, a szczególnie wyraźnie widać Zatokę Meksykańską, wschodnie wybrzeże USA i Arktykę.

Z Duchem Świętym przez Włochy

Dowiozą, opowiedzą, pokażą. Włoskie biura wprowadziły ofertę La Strada del Papa - śladami papieża. Jak się okazuje, wiele osób zaintrygowała możliwość poznania okolic Piemontu, skąd pochodzi dziadek papieża Franciszka.

Zrewidowali model i wyliczyli: deszczu w tropikach będzie więcej

Badając charakter i chcąc przewidzieć zmiany w natężeniu tropikalnych deszczów, naukowcy napotykali dotąd na problem z oceną, który z dwóch znanych im mechanizmów ma większy wpływ na to zjawisko pogodowe. Salomonowe rozwiązanie na dziś brzmi: oba mechanizmy się uzupełniają. Jeden działa sezonowo, drugi w dłuższej skali - dowodzą naukowcy z Hawajów i San Diego. Co to oznacza?

"Wyhodowane" nerki zadziałały w ciałach szczurów

Naukowcom z General Hospital w Bostonie udało się stworzyć w warunkach laboratoryjnych szczurzą nerkę, która po przeszczepieniu do organizmu prawidłowo podjęła pracę. Narząd powstał dzięki nowej metodzie osadzania komórek macierzystych na rusztowaniu z białek włóknistych. Jeśli w podobny sposób uda się zbudować ludzką nerkę, pozwoli to na lepsze leczenie cierpiących na niewydolność nerkową.

Takiego blasku astronomowie jeszcze nie widzieli

Przestrzeń kosmiczną rozświetla właśnie najjaśniejszy blask, jaki astronomowie kiedykolwiek zaobserwowali we Wszechświecie. Wyemitował go blazar o egzotycznie brzmiącej nazwie Markarian 421.

Wycieńczyła go długa zima. Był bezsilny

Przedłużająca się zima doprowadziła bielika z okolic Olsztyna do skrajnego wycieńczenia. Zwierzę było na tyle słabe, że nawet nie próbowało bronić się przed ludźmi. Trafiło do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce koło Olsztyna.

Czerwone mrówki skuteczne jak sejsmografy

Wybór miejsca do zamieszkania przez czerwone mrówki nie jest przypadkowy. Okazuje się, że najchętniej wybieraną przez nie lokalizacją są pęknięcia w płycie tektonicznej Ziemi. Choć jest to sprzeczne z logiką, to właśnie tam najchętniej budują mrowiska.

Trzy miliony nazwisk na dnie Morza Arktycznego

Młodzi działacze Greenpeace dotarli na biegun północny, by pod grubą warstwą śniegu i lodu zatopić "kapsułę czasu". Zawiera ona blisko trzy miliony nazwisk osób popierających ruch ocalenia Arktyki.

Zapolujcie na szóstą planetę od Słońca

W nadchodzących tygodniach warto poszukać na niebie Saturna, bo warunki do obserwowania go będą bardzo dobre. Niewykluczone, że ci, którzy posłużą się lunetą, dojrzą także pierścienie i księżyce tej szóstej od Słońca planety.

Odkryto najstarsze zarodki dinozaurów

Nawet 200 mln lat liczą sobie zarodki dinozaurów, które odkryto w Chinach. To czyni je najstarszymi na świecie. Jak się okazało, odnaleziono embriony lufengozaurów.

Danio pręgowany pomoże nas uzdrowić

Poznajecie tę rybę? To danio pręgowany, zwany też zebrafish (czyli ryba-zebra). Pływa w naszych akwariach. Teraz jego hodowlą zajmie się Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Ryba posłuży do badań nad nowotworami i starzeniem się.

Orbirter odszukał ślady radzieckiej misji na Marsa?

Zdążył wysłać jedno zdjęcie z Marsa, a potem utracono z nim łączność. Mowa o radzieckim lądowniku, który na początku lat 70. jako pierwszy wylądował bezpiecznie na Czerwonej Planecie. Grupa Rosjan prawdopodobnie odnalazła lądownik na jednym ze zdjęć udostępnionych przez NASA.