Ciekawostki

Ciekawostki

Delfin sam w Nowym Jorku

W środę do Nowego Jorku zawinął delfin. Zwierzę wpłynęło do cieśniny East River, a dostrzegli je z brzegu mieszkańcy Manhattanu.

Woda była tam 12 mld lat temu

Naukowcy zaobserwowali najbardziej odległe cząsteczki wody w Kosmosie. Dzięki radioteleskopom ALMA zauważono galaktyki, które wyemitowały światło, kiedy Wszechświat miał tylko miliard lat. Dotychczas rejestrowano tylko takie, które wysłały światło miliard lat później. Ponadto odkryto tam oznaki występowania wody.

Grał w golfa i nagle zapadł się pod ziemię

- Dookoła było ciemno. Jedyne, czego chciałem, to żeby mnie stąd wyciągnęli - wspomina Mark Mihal. W czasie gry w golfa zapadła się pod nim ziemia i wpadł do głębokiego na 5 metrów leja krasowego.

Kiedy są głodne, stają się bardziej trujące

Kiedy glonom z Zatoki Meksykańskiej brakuje odżywczego fosforu, zaczynają stawać się coraz bardziej toksyczne. To ich sposób na przetrwanie - zaznaczają naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej i z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (National Oceanic and Atmospheric Administration).

Naukowcy wyhodowali ludzko-mysi ząb

Naukowcy pobrali nabłonek z dziąsła dorosłego człowieka i połączyli go z komórkami myszy. W ten sposób udało im się wyhodować ząb - donosi "Journal of Dental Research". Jednak, jak twierdzą uczeni, metoda wymaga jeszcze długotrwałych badań, więc nieprędko znajdzie zastosowanie w stomatologii.

Sikory zdradzają dla silniejszych lub bardziej kolorowych samców

Samice wielu gatunków ptaków, nie zważając na ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową czy groźbę porzucenia ich lęgów przez partnerów, decydują się na zdradę - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Jagielońskiego. Samica wybiera partnera, który jest większy, silniejszy lub bardziej kolorowy od tego, z którym wychowuje pisklęta.

To nie flotylla, lecz wyspy prujące brzuchy chmur

Flotylla statków, która przedzierała się przez spienione fale. To pierwsza myśl, jaka pojawia się, gdy spojrzy się na to niezwykłe zdjęcie satelitarne. W rzeczywistości to nie statki, a góry wysp Sandwich Południowy, nad którymi chmury rozwiewa wiatr.

Dorota Gardias: Spodziewam się dzidziusia

To już pewne. Po tygodniach plotek i spekulacji okazało się, że Dorota Gardias, prezenterka pogody TVN Meteo rzeczywiście jest w ciąży. Przyznała to osobiście na po rozdaniu nagród Telekamery 2013.

Będzie problem ze "złotym runem". Padają kozy

Blisko 25 tys. kóz zginęło w tym roku z głodu w indyjskim Kaszmirze z powodu dużych opadów śniegu w Himalajach. Według władz padła taka liczba zwierząt, że zagrożona jest produkcja luksusowych szali z paszminy, najdelikatniejszej wełny z włosia kóz.

Bujna roślinność wkracza na Daleką Północ

Roślinność na wysokich północnych szerokościach geograficznych rozwija się tak intensywnie, jak jeszcze 30 lat temu na obszarach oddalonych setki kilometrów na południe. Naukowcy przypisują to zjawisko efektowi ocieplania klimatu.

Jasna kometa wyłoni się zza horyzontu

- Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), która przez ostatnie trzy tygodnie była widoczna gołym okiem na półkuli południowej, wstąpiła na nasze niebo - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Stonehenge było ogromnym cmentarzyskiem?

Stonehenge, prehistoryczna budowla na równinie Salisbury w południowej Anglii, było w przeszłości cmentarzyskiem i jest starsze niż sądzono - stwierdzili naukowcy po analizie poddanych kremacji szczątków ludzkich. O ustaleniach badaczy pisze sobotni "Guardian".

Samolot na olej po frytkach przeleciał Atlantyk

Po serii lotów między Amsterdamem i Paryżem holenderskie linie lotnicze KLM wysłały za ocean samolot napędzany zużytym olejem kuchennym. Jak twierdzi lotniczy koncern, użycie biopaliwa ogranicza emisję dwutlenku węgla aż o 80 proc.

Gdyby trafiła w Ziemię, mogłaby zgładzić duże miasto

Asteroida wielkości boiska piłkarskiego minęła w bliskiej odległości Ziemię. Odkryto ją zaledwie sześć dni temu, a transmisję z jej przelotu można było obejrzeć w internecie dzięki teleskopowi zainstalowanemu na Wyspach Kanaryjskich. Gdyby meteor dotarł do Ziemi, mógłby zgładzić duże miasto.

Lody Antarktydy skrywają rozległe doliny

Kilkadziesiąt milionów lat temu, zanim Antarktydę pokrył lód, była ona dość płaskim, równinnym obszarem, przez który płynęły rzeki o wolnym nurcie. Współczesne badania wykazały jednak ukryte pod lodową pokrywą głębokie wąwozy. Naukowcom wreszcie udało się zagadkę, kiedy i jak powstały.

Bałwan byłby zbyt sztampowy. Postawili na nosorożca

Pewna amerykańska rodzina z Indiany znalazła nietypowy sposób, żeby uczcić zimę. Zamiast bałwana zbudowała... śnieżnego nosorożca. Jest też polski akcent w tej historii - zwierzę ze śniegu stanęło przy ulicy Poland Hill Drive.

Jedna Ziemia, jeden czas, trzy różne burze

Burza burzy nierówna. Można się o tym przekonać oglądając powyższe zdjęcie satelitarne. Widzimy na nim trzy rodzaje gwałtownych zjawisk pogodowych, występujących w tym samym czasie.

Ten kot to rzadkość. Nagrał się na wideo

Wyjątkowe zdjęcia śnieżnej pantery na wolności opublikowało dwóch chińskich miłośników dzikiej przyrody. Zagrożone wyginięciem zwierzę udało im się nakręcić ukrytą pośród skał kamerą na podczerwień.

Gwiazda starsza niż Wszechświat? Jej "metryka" mogła obalić obowiązujące teorie

Gwiazda HD 140283 od dawna uchodziła za jedną z kosmicznych seniorek. Astronomowie próbujący ustalić jej dokładny wiek w pewnym momencie stanęli przed paradoksem, bo z obliczeń wychodziło, że gwiazda jest... starsza niż sam Wszechświat. Najnowsze obserwacje teleskopu Hubble'a pozwoliły kosmiczną staruszkę nieco odmłodzić, a tym samym uratować obowiązujące teorie kosmologiczne.

Gry i zabawy ratujące planetę

Koniec z agresywnymi akcjami ekologów, przytaczaniem danych statystycznych o zanieczyszczeniu środowiska czy informowaniem opinii publicznej o masowych mordach zagrożonych gatunków. Jest nowy sposób na wzbudzenie w ludziach postaw proekologicznych i w konsekwencji uratowanie Ziemi przed dewastacją. To m.in. gry planszowe.