Ciekawostki

Ciekawostki

Setka delfinów popisywała się pod samą plażą

Setka delfinów, przepływając nieopodal Wellington w Nowej Zelandii, zafundowała plażowiczom niesamowite widowisko. Spektakl podziwiali też kierowcy, którzy przystając na chwilę doprowadzili do powstania zatoru na drodze.

Szyba, która nie zaparuje i nie zamarznie

Dzięki specjalnej powłoce szkło nie zaparuje i nie pokryje się szronem - zapowiedzieli dwaj naukowcy i zaprezentowali swoje najnowsze wyniki badań. Twierdzą, że ich wynalazek mógłby zostać wykorzystany m.in. w konstrukcji samochodowych szyb i soczewek w obiektywach.

Dzikie stada z Gdańska trafią do Słupska

Bezkarnie żerowały w gdańskim parku i dokonywały kosztownych zniszczeń, dlatego miasto zdecydowało, że dziki muszą zmienić miejsce zamieszkania. Odłowione dzięki specjalnym urządzeniom zwierzęta, zostaną przesiedlone w okolice Słupska.

Fale mogą łamać wiatraki jak zapałki

Fale mogą łamać wiatraki jak zapałki - przestrzegają norwescy naukowcy i tłumaczą, że rytmicznie uderzająca o maszt woda wprawia turbinę wiatrową w rezonans. Nieznajomość zasad fizyki może kosztować koncerny energetyczne grube miliony.

Satelita NASA zgubił Kretę

Wschodnią część Morza Śródziemnego przykrył pył znad Sahary. Zdjęcie wykonano 22 lutego z satelity Aqua należącego do amerykańskiej agencji kosmicznej.

Ma wielkość walizki. Zapoluje na asteroidy

Jest wielkości walizki, kosztował 25 mln dolarów i będzie strzegł bezpieczeństwa Ziemi. Mowa o satelicie NEOSSat, który w kosmosie zapoluje na asteroidy. Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) wystrzeliła go w poniedziałek z bazy w Indiach.

Dwa razy więcej "Mai w ogrodzie"

Idzie wiosna! Najwyższy czas wziąć się za porządki w ogrodzie. Od czego zacząć i w jakim kierunku zmierzać, podpowie Maja Popielarska w nowych odcinkach "Mai w ogrodzie". W tym sezonie aż dwie premiery w tygodniu.

Zanurzą się w psychice mamuta

Rosyjscy naukowcy chcą dowiedzieć się więcej o mamucim zachowaniu, dlatego zamierzają zbadać mózg zwierzęcia, którego zwłoki znaleziono zachowane w wyjątkowo dobrym stanie. Badania przeprowadzą na mamucie o wdzięcznym imieniu Yuka.

Fale planetarne zwalniają przez globalne ocieplenie

Za morderczą falą upałów, jaka nawiedziła Europę w 2003 roku, stoi globalne ocieplenie, które spowalnia przepływ fal planetarnych - olbrzymich mas powietrza cyrkulujących nad półkulą północną - uznali badacze z niemieckiego Poczdamu.

Fragment zatopionego kontynentu odkryty pod Mauritiusem

Popularne wśród turystów wyspy Mauritius i Reunion skrywają pamiątkę sprzed milionów lat. Naukowcy odkryli, że pod ich wierzchnią warstwą zachowały się pozostałości prehistorycznego mikrokontynentu - Mauritii. To z niego powstały dzisiejsze Indie i Madagaskar, a także - jak się okazało - część wysp na Oceanie Indyjskim.

Klimatolodzy: opady śniegu znacząco zmaleją

W wielu miejscach świata ma być w niedalekiej przyszłości zdecydowanie mniej śnieżnie niż obecnie. Obszarami, w których opadów białego puchu będzie więcej, okażą się za to m.in. strefy podbiegunowe i najwyższe góry - podają amerykańscy naukowcy, którzy opracowali nowy model klimatyczny.

Big Bel po rehabilitacji. Wyleczono ją z zaburzeń neurologicznych

Oczy Ameryki ponownie zwróciły się w stronę Big Bel - żółwicy morskiej, którą w listopadzie ubiegłego roku odnaleziono z poważnymi obrażeniami i z zaburzeniami neurologicznymi. Zwierzę całkowicie wyzdrowiało i, w asyście dopingujących ją opiekunów, wróciło do oceanu.

Cmentarzysko mamutów. Kolejne wielkie znalezisko

Kaukaska republika Kabardo-Bałkaria to prawdziwe zagłębie szczątków mamutów. Dowodzi tego tylko ostatnie znalezisko w tym regionie świata. W Nalczyku natrafiono na szkielet mamuta południowego.

Wyhodowali komórki "zombie"

Są niemal idealną repliką komórek ssaków i parametrami przewyższają te naturalne - mowa o komórkach "zombie", wyhodowanych przez amerykańskich naukowców. Mogą one spełniać takie same funkcje jak ludzkie, jest jeden wyjątek - są martwe.

Chcesz zachować dobry słuch? Pomoże czerwone wino

Czerwone wino od dawna ma niezłą prasę wśród lekarzy. Uznaje się, że oprócz odrobiny przyjemności zapewnia również ochronę przed nadmiernym wzrostem cholesterolu, chorobami serca czy demencją. Teraz okazało się, że może być też bronią przeciwko utracie słuchu.