Ciekawostki

Ciekawostki

Zaciskanie pięści pomaga pamiętać

Zaciskanie prawej pięści pomaga zapamiętywać, a zaciskanie lewej poprawia przywoływanie wspomnień. Do takich wniosków doszli naukowcy z Montclair State University w amerykańskim New Jersey, którzy opublikowali swoje spostrzeżenia w magazynie "PLoS ONE".

Bell zabrzmiał po 128 latach. "Posłuchajcie mego głosu"

Choć Alexander Graham Bell zrewolucjonizował komunikację na odległość, dotąd nie znaliśmy brzmienia jego głosu. Pierwsza rozmowa telefoniczna, jaką sam odbył, zachowała się tylko w postaci pisemnej. Jednak po 128 latach amerykańskim naukowcom udało się odtworzyć jedno z najstarszych amerykańskich nagrań, na którym wynalazca telefonu sam się nam przedstawia.

NAO tańczy dla nich

Zatrudniono go, by pomagał dzieciom. Tym, którym najtrudniej jest współpracować z drugim człowiekiem - autystycznym i z zespołem Downa. Wywołuje u nich uśmiech i wprawia w dobry nastrój. Poznajcie NAO - robota, który leczenie zamienił w zabawę.

"Kocham Wrocław i dlatego jestem przeciwna Nocy Lampionów"

Na stronie tvnmeteo.pl informujemy o Nocy Lampionów we Wrocławiu w czerwcu. Organizatorzy imprezy zapewniają, że nie dojdzie do powtórki z Warszawy, gdy lampiony spadły m.in. na teren Zoo. Jednak cała impreza niepokoi mieszkańców Wrocławia, w tym dyrektora Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.

Ogon najbardziej oczekiwanej komety ma już ponad 90 tys. km

Kometa ISON najbardziej spektakularnych widoków ma dostarczyć jesienią, ale astronomowie cały czas pilnie ją śledzą. Dzięki nowym obserwacjom teleskopu Hubble'a, wiadomo, że jest już mocno aktywna. Jej jądro jest zaskakująco małe, za to imponujący ogon rozciąga się na ponad 90 tys. km.

Uwaga na groźne decybele. 30 mln Europejczyków w polu rażenia

Hałas to jeden z największych wrogów współczesnego człowieka. U dorosłych może powodować wiele chorób psychicznych, u dzieci niedorozwój umysłowy. W Europie aż 30 mln osób narażonych jest na szkodliwe dźwięki - alarmują eksperci z okazji obchodzonego 25 kwietnia Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Wielki Brat patrzy, jak wykluwają się bieliki

Każdy z nas może od dziś podglądać wykluwające się pisklaki. Ruszyła transmisja online z gniazda pary bielików w lasach mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin. Jeśli ptaki dochowają się potomstwa będziemy mogli wybrać im imiona.

Antena uniemożliwia dokowanie. Astronauci będą musieli wyjść z ISS?

Kosmiczna ciężarówka Progress prawdopodobnie nie zadokuje prawidłowo do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podała w czwartek rosyjska agencja prasowa Interfax. Po jej wystrzeleniu w środę nastąpiła awaria anteny nawigacyjnej. Jest zaklinowana i uniemożliwia hermetyczne podłączenie do ISS. Możliwe, że problem będą musieli rozwiązać astronauci stacjonujący na stacji.

Ciemna strona jasnych rozbłysków

Niezwykle silne wyładowania okazują się poprzedzać rozbłysk błyskawicy. Naukowcy zdołali je powiązać z energią gromadzoną w chmurach burzowych i uwalnianą w postaci promieniowania gamma tuż przed uderzeniem pioruna.

Idzie lato, więc będzie więcej seksu

Pogoda okazuje się czynnikiem warunkującym zachowania seksualne. Ze statystyk wynika wyraźnie - pary kochają się częściej, kiedy jest ciepło i słonecznie.

Ogień olimpijski zapłonie w Kosmosie?

Znicz olimpijski, na chwilę przed igrzyskami w Soczi, trafi w Kosmos? Roskosmos tego nie wyklucza. Aby tak się stało, trzeba by zmienić ustalone od dawna plan wylotów i przylotów statków kosmicznych kursujących na ISS.

Naukowcy już wiedzą, jak opóźnić ciążę

Samice myszy i innych ssaków mają zdolność do wstrzymywania ciąży, aż warunki zewnętrzne zrobią się korzystne dla porodu. Naukowcy zidentyfikowali mechanizm molekularny, który kryje się za tą niezwykłą zdolnością.

Marsjański łazik kręci kółka

Wygląda na to, że marsjańskie łaziki to nie bezduszne maszyny i też potrafią spłatać Ziemianom figla. Monotonne przemierzanie Czerwonej Planety umilają sobie robieniem zdjęć. Czasem, gdy spojrzy się na nie pod pewnym kątem, można dostrzec osobliwe kształty.

Nie lubimy, gdy roboty "cierpią"

Roboty potrafią generować w nas ludzkie uczucia. Okazało się, że na ich krzywdę reagujemy podobnie, jak na krzywdę ludzką. Proces współodczuwania w stosunku do sztucznej inteligencji potrwa jednak długo, bo wciąż traktujemy ją jako rzecz.

Na Jowiszu jest woda. Przybyła wraz z kometą

Obecność cząsteczek wody w górnych warstwach planety była dla naukowców niewyjaśniona. Teraz udało się zdobyć niepodważalny dowód, że woda obecna w atmosferze Jowisza pochodzi m.in. ze spektakularnego zderzenia z kometą Shoemaker - Levy 9.

Holendrzy musieli importować kwiaty. Przez przedłużającą się zimę

Zimniejsze i suchsze niż zwykle przedwiośnie sprawiło, że kwiaty w Belgii i Holandii rozkwitają znacznie później niż zwykle. Przedłużająca się zima dotknęła szczególnie Holendrów, którzy słyną z eksportu, m.in. tulipanów. W tym roku doszło do tego, że na festiwal kwiatowy musieli sprowadzić kwiaty z Francji.

Fatalne skutki uprawiania seksu w Kosmosie

To nie jest dobra informacja dla potencjalnych uczestników misji Mars One, mających polecieć na Marsa i stworzyć tam ludzką kolonię. W trakcie wielomiesięcznego lotu przy ewentualnym zbliżeniu w stanie nieważkości mogą im grozić siniaki, a już po wylądowaniu kobiety przebywające w kolonii prawdopodobnie będą musiały zrezygnować z posiadania dzieci.

Paliwo do diesla z bakterii z jelit

Naukowcy zmusili bakterię Escherichia coli - występujące w jelicie grubym pałeczki okrężnicy - do produkowania oleju napędowego. Jak twierdzą, paliwo jest identyczne z oryginalnym.

Szykują harpuny na kosmiczne śmieci. Bo będą coraz groźniejsze

W ciągu najbliższych dwóch wieków niektóre orbity satelitów okołoziemskich staną się wyjątkowo niebezpiecznymi obszarami - ostrzegają naukowcy. Wszystko przez ryzyko kolizji z kosmicznymi śmieciami, których w ciągu 200 lat ma przybyć około 30 proc. Groźne są nie tylko odłamki niebieskich ciał, ale przede wszystkim pozostałości po kosmicznej działalności ludzi.