Ciekawostki

Ciekawostki

Arystoteles "hamulcowym" badania meteorytów

- Arystoteles okazał się "hamulcowym" badania meteorytów - opowiadał prof. Andrzej Manecki z Krakowa, który rozpoczął dwudniowe seminarium meteorytowe w Morągu. Zjechali na nie pasjonaci meteorytów z całej Polski.

Sandy już nigdy więcej nie uderzy. Nie będą używać tego imienia

Żywioł o imieniu Sandy nie uderzy już nigdy więcej. Światowa Organizacja Meteorologiczna usunęła je z rejestru nazw nadawanych huraganom. Ostatnim przypadkiem pozostanie ten, który w październiku 2012 r. zdewastował Jamajkę, Kubę i Wschodnie Wybrzeże USA, zabijając ponad 200 osób.

W środku dżungli surfują na fali pływowej

Na rzece Araguari w Amazonii co roku na wiosnę pojawia się wyjątkowo wysoka fala pływowa. Kiedy wystąpią warunki sprzyjające jej utworzeniu, na miejsce zjeżdżają się surferzy z całego świata. Zobaczcie, jak radzą sobie na gigantycznej fali.

Polska przyjazna turystom jak Czad i Ekwador

Islandia, kraj zawdzięczający swoją nazwę pokrywającym go lodowcom, okazała się miejscem, które jest najbardziej na świecie przyjazne, jak wynika z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Polska znalazła się w końcówce rankingu.

"To odkrycie życia". Jest jak borsuk ze skrzydłami

W chwili, kiedy go zobaczyłam, wiedziałam, że to odkrycie życia - powiedziała biolog DeeAnn Reeder o niezwykłym okazie nietoperza, który spotkała podczas badań w Sudanie Południowym. Zwierzę ma niezwykłe czarno-białe umaszczenie, przez które przypomina miniaturowego borsuka ze skrzydłami. Jest tak niezwykły, że trzeba było dla niego stworzyć nowy rodzaj.

Bobry nie miały litości dla brzozy

Żadne drzewo nie jest zbyt wielkie dla bobrów. Gryzonie śmiało wzięły się za wycinkę potężnej, 10-metrowej brzozy w bawarskim Lengenwang. To nie jest ich pierwsza ofiara w tej miejscowości. Podobnie rozprawiły się z innymi kolosami rosnącymi w okolicy.

Tajemniczy obiekt na dnie Jeziora Galilejskiego

Na dnie Jeziora Galilejskiego leży tajemnicza kamienna struktura. Izraelczycy, którzy od 10 lat zajmują się jej badaniem, wciąż nie mają pewności, do czego służyła. Ostatnie zejście pod wodę ekipy badawczej odsłoniło rąbka tajemnicy, ale więcej informacji uda się uzyskać dopiero po wyłowieniu skały. To jednak wydaje się być arcytrudne, wręcz niemożliwe.

Pluskwy w pociągu? Pomogą liście fasoli

Jeszcze do niedawna pluskwy wydawały się niemal wytępione, ale ostatnio zaczynają powracać, dając się we znaki nie tylko pasażerom polskich pociągów, ale też Amerykanom. Okazuje się, że można łatwo uchronić się przed ich nieprzyjemnymi ugryzieniami - świetną pułapką na te owady są... liście fasoli. Naukowcy pracują teraz nad stworzeniem syntetycznego materiału naśladującego te niezwykłe właściwości rośliny.

NASA zbada, czy da się przyholować asteroidę

W tym tygodniu prezydent USA Barack Obama wystąpi do NASA o przeznaczenie 105 mln dolarów z budżetu Agencji na specjalną misję - donosi "Washington Post". Astronauci mieliby złapać niewielką asteroidę, przyholować ją w pobliże Księżyca, pobrać próbki i je zbadać.

Czerwone wino zdrowe. Ale nie dla osób z nadwagą

Masz nadwagę, ale pijesz czerwone wino licząc na to, że będzie miało dobroczynny wpływ na twoje zdrowie? - Nic z tego – twierdzą duńscy badacze. Jak twierdzą, czerwone wino, owszem, pomaga np. w obniżeniu cholesterolu. Ale tylko osobom z prawidłową masa ciała.

Gigantyczne kraby zdziesiątkują populację ostryg

Złe wieści dla miłośników owoców morza. Na skutek globalnego ocieplenia kraby będą stawały się coraz większe, co jednak nie przełoży się na ilość uchodzącego za przysmak mięsa. Ponadto - jak informują badacze - kraby będą miały niepohamowane apetyty i zdziesiątkują populację ostryg.

"Ocieplenie klimatu to jak wojna w Zatoce"

Margaret Thatcher, "Żelazna Dama" brytyjskiej polityki, która zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat, była wizjonerem nie tylko politycznym, ale i klimatologicznym. W 1990 pod koniec swojej trzeciej kadencji przestrzegała, że człowiek może spowodować zagładę środowiska, a groźbę globalnego ocieplenia przyrównała do wojny w Zatoce Perskiej.

Wichura porozrzucała puchacze po lesie

Silne wiatry szaleją w południowej Kalifornii. Ich skutki to już kilkanaście tysięcy osób bez prądu, powalone drzewa i zniszczone siedliska dzikich zwierząt. Wichura jest tak silna, że wywiała z gniazda trzy młode puchacze. Najsilniejsze porywy zapowiadana są na dziś na północ naszego czasu.

Król puszczy fika na polanie

Wystarczyło trochę słońca i ciepła, żeby wprawić w dobry nastrój nie tylko ludzi. Beztrosko zrobiło się także na obserwowanej przez kamerę Lasów Państwowych polanie w Puszczy Białowieskiej. Jednemu z leśników udało się wypatrzyć żubra, który wyraźnie poczuł wiosnę.

Nasze serce może mieć zmysł węchu

Nasz nos to nie jedyny organ, który jest w stanie wyczuć kuszący zapach świeżo palonej kawy czy pieczonego chleba. Czujniki węchu znajdują się też w sercu, płucach i krwi - pokazują najnowsze badania.

Kawałek Marsa na Ziemi. Nadal trwa tam życie

Latem temperatura sięga tam 42 st. C, wody jest jak na lekarstwo, ale roślinności nie brakuje. Niekończącą się wędrówkę odbywają tam wydmy. To Wielka Pustynia Piaszczysta. Krajobrazem przypomina powierzchnię Marsa. Powyżej jej zdjęcie wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.