Kometa ISON, nazywana kometą stulecia, lada chwila minie Marsa w bardzo bliskiej odległości, a pod koniec listopada znajdzie się w najbliższej odległości od Słońca. Naukowcy nie są pewni jednak co do tego, czy jej jądro jest na tyle silne, żeby przetrwać to bliskie spotkanie.
Za pomocą teleskopów każdy może dostrzec ISON - kometę stulecia. Być może już niedługo uda sie też ją zaobserwować gołym okiem na niebie. Według prognoz kometa może okazać się jedną z najjaśniejszych. Na razie jednak jej blask jest słabszy niż się spodziewano. W połowie września kometa zaświeciła z magnitudą 14, eksperci liczyli na więcej.
Będzie ją widać gołym okiem
- Oczywiście, że chcielibyśmy, aby kometa była jeszcze jaśniejsza, ale według mnie wszystko jest z nią w porządku. Powiem nawet, że obecne słabsze świecenie może doprowadzić do tego, że ISON będzie widoczna gołym okiem - powiedział Karl Battams z Naval Research Lab w Waszyngtonie.
Zbliży się do Marsa
Na razie eksperci z NASA skupiają się na tym, żeby zaobserwować przejście ISON w niedalekiej odległości od Marsa. Będzie to miało miejsce 1 października. Wtedy też sondy, które znajdują się na orbicie Czerwonej Planety dokładnie sfotografują kometę, a to pozwoli badaczom lepiej prognozować jej zachowanie.
Najjaśniejsza w grudniu
Później, 28 listopada, kometa znajdzie się w najbliższej odległości od Słońca. Jednak mało prawdopodobne, że wtedy będzie można ją dostrzec, ponieważ blask tej gwiazdy może przysłonić kometę. Nie jest nawet pewne, czy ISON przetrwa bliskie spotkanie ze Słońcem. Istnieje szansa, że gazowa kula zniszczy lodową kometę.
Jeśli jednak ISON uda sie przetrwać, obserwatorzy znajdujący się na półkuli północnej będą mogli ją zaobserwować w grudniowe poranki i wieczory. Naukowcy często porównują ISON do Lovejoy - bardzo jasnej komety, która w grudniu 2011 roku zbliżyła się do Słońca.
Kometa stulecia
Kometa ISON odkryta została w 2012 roku i należy do tzw. komet muskających Słońce, czyli obiektów, które przechodząc przez swoją orbitę znajdują się w bardzo bliskiej odległości gazowej kuli. Naukowcy zapowiadają ją jako "kometę stulecia" - jeden z najjaśniejszych obiektów.
Autor: kt/map / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA