Ciekawostki

Ciekawostki

Walczyli o wolność humbaka. "Zwierzę było zmęczone"

10-metrowy humbak zaplątał się w sieci u wybrzeża australijskiego Queensland. Służbom udało się wyjątkowo szybko uwolnić zwierzę. Cała akcja trwała zaledwie 15 minut. Według ratowników wieloryb odpłynął na wolność w dobrej kondycji.

Tak oddycha Ziemia. "Każdy piksel jest skrzyżowaniem życia i lodu"

12 zdjęć i 12 miesięcy - tak powstała animacja "Oddychająca Ziemia". Pokazuje ona, jak w ciągu jednego roku zmienia się przyroda na Błękitnej Planecie, jak śnieg i lód po zimowych miesiącach ustępują miejsca bujnie zielonej roślinności. - Dla mnie to wygląda jak oddychanie. Każdy piksel jest skrzyżowaniem życia i lodu - twierdzi autor.

Dla chcącego nic trudnego. Nawet budowa własnego robota

35-letni chiński wynalazca Tao Xiangli zbudował własnego robota - od podstaw. Działa na pilota, jest w pełni automatyzowany, ma wbudowany czujnik ruchu i reaguje na polecenia. A jego twórca szkołę opuścił w piątej klasie podstawówki.

"Obcinacz jąder" w Bałtyku. Ryba-wegetarianka atakuje ludzi?

Szwedzkie i duńskie władze przestrzegają turystów przed kąpielami w Bałtyku - donoszą europejskie media. Mogą one okazać się bardzo niebezpieczne, bo na kąpieliskach grasować mogą ryby "obcinacze jąder". Okazuje się jednak, że za legendą owianej tajemnicą ryby stać może pewien podróżnik, autor popularnego programu przyrodniczego.

"Dach leżał na drodze. Stodoły nie było"

Niespodziewanie w poniedziałek rano w Sydney pojawił się silny wiatr. Podmuchy o prędkości przekraczającej 90 km/h łamały drzewa, niszczyły domy, spowodowały opóźnienia wielu pociągów i autobusów.

Polub nas na Facebooku!

Grono fanów TVN Meteo na Facebooku ciągle rośnie. Dziękujemy! Wszystkich tych, którzy są z nami, ale jeszcze nie polubili nas na Facebooku zapraszamy na fan page. I podpowiadamy, co zrobić, żeby otrzymywać dokładnie tyle powiadomień z naszego profilu, ile chcecie.

Żółw zaatakował chłopca. Osuszają jezioro, by go złapać

W niemieckim jeziorze Oggenrieder Weiher doszło do nieprzyjemnego incydentu - ośmioletniego chłopca boleśnie ukąsił żółw. Przegryzł mu ścięgno Achillesa. Agresywnego gada postanowiono schwytać. By tego dokonać, osuszany jest zbiornik w którym doszło do ataku.

Zamiast gotówką zapłacisz swoim zdjęciem

Ludzka twarz jako środek płatniczy? PayPal, czyli amerykańska firma oferująca usługi płatnicze, wprowadziła nową technologię płatności za zakupy. Zamiast portfela z gotówką, wystarczy zapisać swoje zdjęcie w systemie. Potem w sklepie należy zapłacić telefonem komórkowym używając specjalnej aplikacji.

Hydroskrzydło, czyli grawitacja na wodzie nie istnieje

Hydroskrzydło – foilboarding – to sport, który robi się coraz popularniejszy. Co więcej, wygląda szalenie efektownie. Wykonywane na nim akrobacje zdają się kpić z istnienia grawitacji. Przy odpowiedniej prędkości i technice, deska unosi się nad wodę, a siłę nośną przejmuje płetwa, która jest cały czas zanurzona.

Dla kogo burger z próbówki? Muzułmanie zjedzą, żydzi się wahają

Po premierze pierwszego hamburgera wyhodowanego w laboratorium rozgorzała dyskusja na temat jego smaku czy wartości odżywczych. Co innego nurtuje żydów, muzułmanów i hindusów. Na internetowych forach pytają, czy takie mięso mogłoby być przez nich spożywane i nie łamałoby zasad religijnych.

Bliźniaki będą "królikami doświadczalnymi" NASA

Scott Kelly i Mark Kelly to bliźnięta, a w dodatku astronauci. Scott spędzi rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a drugi z nich pozostanie na Ziemi. Po powrocie naukowcy ocenią jakie dokładnie zmiany zachodzą w ludzkim organizmie, porównując identycznych genetycznie braci.

Brak prądu, zniszczone auta, zatrzymane pociągi

Piątkowe burze pozbawiły prądu dziesiątki tysięcy osób, jeszcze w sobotę część z nich nie miała dostępu do energii elektrycznej. Z wieloma innymi skutkami wyładowań radzili sobie strażacy, którzy wyjechali łącznie do 330 interwencji.

Symbioza bakterii wyludnia oceany. "Zabierają cały pokarm"

Naukowcy zaniepokojeni kurczącą się ilością składników odżywczych w oceanach postanowili poznać przyczynę. Okazało się, że odpowiedzialne za to są mikroorganizmy, żyjące na największej bakterii świata, widocznej gołym okiem. Ich symbioza powoduje "wyludnienie" się skolonizowanych przez nie wód.

Satelity pomogą przewidzieć wędrówkę zwierząt

Zebry słyną z tego, że ich migracje są wyjątkowo długie. Dotąd jednak nie można było przewidzieć ani kiedy wyruszą w drogę, ani jakie miejsce będzie celem ich podróży. Teraz, dzięki danym satelitarnym pochodzącym od NASA, amerykańscy i brytyjscy badacze nareszcie będą mieli możliwość przewidzenia trasy wędrówki zebr. To, w jaki sposób będą działać, opisali w "Journal of Geophisical Research - Biogeosciences".

Po suszy aligatorów nie będzie

Susza uciążliwa jest nie tylko dla ludzi. Zwierzęta z Brazoria National Wildlife Refuge w Teksasie szukają kryjówek, by uchronić się przed palącym słońcem.

Ziewa właściciel, ziewa też pies

Przyjaźń człowieka i psa przejawia się nawet w ziewaniu. Z najnowszych badań wynika, że zwierzęta te "zarażają się" ziewaniem od ludzi, a co więcej, ziewają częściej w odpowiedzi na ziewnięcie właściciela niż kogoś obcego.

Rekiny nie straszne surferom

Helikopter przelatujący wczoraj nad Ponce Inlet (Hrabstwo Volusia) na Florydzie dostrzegł rekiny pływające w niebezpiecznej odległości od surferów.

Jak upał działa na nasz organizm?

Tegoroczne lato jest wyjątkowo upalne. Gorące zwrotnikowe powietrze napływa do nas z wzmożoną częstotliwością. Co dzieje się z nami w czasie upału, czy może dojść do przegrzania i w jaki sposób sobie radzić z wysokimi temperaturami? Na te pytania odpowiedziała dr Agnieszka Kloch z Centrum Nauki Kopernik.