Ciekawostki

Ciekawostki

Muzeum inne niż wszystkie, bo pod wodą

Zamiast specjalnych kapci - pianka, butla, maska i możemy ruszyć zwiedzać. W Chorwacji razem z biletem otrzymujemy sprzęt do nurkowania, a przed sobą mamy 300 metrów do przejścia specjalną podmorską ścieżką.

Curiosity stuknął roczek. 12 miesięcy z życia w dwie minuty

Dziś mija pierwszy rok od lądowania amerykańskiego łazika Curiosity na powierzchni Marsa. To około połowa zaplanowanego czasu misji. Pojazd nadal działa i prowadzi badania naukowe. Do tej pory dostarczył na Ziemię m.in. kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Z okazji urodzin, amerykańska agencja przygotowała film zatytułowany "Dwanaście miesięcy w dwie minuty: pierwszy rok Curiosity na Marsie", który podsumowuje najważniejsze etapy misji.

Bilet w jedną stronę. To oni mogą polecieć na Marsa

Grupa wolontariuszy, którzy marzą o bilecie w jedną stronę na Marsa, po raz pierwszy spotkała się "w realu". Dyskutowali o podróży, a także uczestniczyli w premierowym pokazie o misji Mars One. Ci, którzy jeszcze się nie zgłosili, muszą się spieszyć - aplikować można do końca sierpnia.

"Hamburger in vitro" zadebiutował

Pierwszy w historii hamburger wyhodowany w laboratorium z komórek macierzystych krowy został zjedzony. - Wygląda identycznie, a smak ma zbliżony do mięsa, chociaż "czegoś" mu brakuje. Pomimo tego, że wiedziałam, że nie zawiera tłuszczu, myślałam, że będzie bardziej soczysty - w taki sposób swoje pierwsze spostrzeżenie po zjedzeniu hamburgera opisała ochotniczka.

Mamy polską Wenus. Niezwykłe odkrycie na Śląsku

Ma wyraźnie przedstawione nogi, szerokie biodra, piersi i, jak mówią naukowcy, jest sensacją w świecie archeologicznym. "Wenus z Raciborza" jest unikatową w skali Polski figurką glinianą z okresu neolitu (IV tysiąclecie p.n.e.).

Widowiskowy niż nad Australią

Tak malowniczego niżu, jaki pojawił się nad południowo-wschodnią Australią, jeszcze nie widzieliśmy. Nie dość, że pasma towarzyszących mu obłoków niemalże całkowicie przykrywają ląd, to jeszcze ich granica sprawia wrażenie równej linii.

Świat staje się bardziej brutalny przez upały

Coraz więcej napadów, gwałtów i morderstw, a także częstsze wybuchy zamieszek i wojen domowych - to może być efekt... zmian klimatycznych. Tak twierdzą amerykańcy naukowcy, według których nawet niewielkie zmiany temperatur i sum opadów mogą prowadzić do wzrostu przemocy w różnych częściach świata. Ostrzegają, że z prognozowanego poziomu zmian klimatycznych wynika, że świat stanie się jeszcze bardziej brutalny.

Śmiertelnie niebezpieczna ameba była także w Polsce

Czy do śmiertelnie niebezpiecznego zakażenia amebą może dojść w Polsce? Kilka dni temu świat obiegła informacja o 12-letniej Kali Hardig, która walczy o życie po inwazji pasożyta Naegleria fowleri. Doszło do tego w ciepłych akwenach parku wodnego Willow Springs w Little Rock w Stanach Zjednoczonych, ale szczepy niebezpiecznego pierwotniaka wykryto również w ciepłych wodach Jezior Konińskich.

Przybywa tygrysów w Nepalu

Zwiększa się liczba dzikich tygrysów bengalskich, a to daje nadzieje, że ich zagrożony gatunek zostanie zachowany. Wszystko to dzięki współpracy nepalskich ekologów, lokalnej społeczności i władz państwa, którzy wspólnymi siłami poprawili jakość działań ochrony zwierząt.

Pustynia budzi się nocą. "Tu jest mnóstwo życia"

Pustynia raczej nie kojarzy się nam z miejscem, gdzie intensywnie buzuje życie. Za dnia rzeczywiście takie miejsca sprawiają wrażenie niemal wymarłych. To się jednak mocno zmienia po zachodzi słońca. Nagranie z ukrytej kamery pokazuje, że najwięcej dzieje się przy wykopanej przez kojoty studni.

Kosmiczne "a kuku" i hula-hoop. Dzieciństwo gwiazd

Do dziecięcej zabawy w "a kuku" i akrobacji z obręczą hula-hoop porównują naukowcy to, co dzieje się w migoczącym układzie gwiezdnym YLW 16A znajdującym się w gwiazdozbiorze Wężownika. To o tyle trafne porównania, że ten system jest jeszcze bardzo młody. Należące do niego planety mają dopiero powstać, a niektóre z nich mogą przypominać znaną z "Gwiezdnych Wojen" Tatooine z dwoma słońcami.

Woda, mydło. Dzięki nim dzieci rosną wyższe

Dzieci, które mają stały dostęp zarówno do czystej wody, jak i do mydła, rosną wyższe niż ich rówieśnicy pochodzący z miejsc, w których nie jest prosto utrzymać właściwą higienę.

Kotiki z Frankfurtu już we Wrocławiu

Para kotików, Nabi i Chico, to nowi podopieczni wrocławskiego zoo. Choć zaledwie przed dwoma dniami kotiki przybyły z Frankfurtu, można je już oglądać w jednym z basenów ogrodu zoologicznego. Kiedy się zaaklimatyzują, dołączą do innych uchatek.

Słońce próbuje objąć ramionami kosmos

Sonda NASA zajmująca się monitorowaniem centralnej gwiazdy Układu Słonecznego zaobserwowała niezwykle widowiskowe zjawisko: Słońce wyrzuciło dwa ogromne strumienie plazmy, które ułożyły się w ramiona.

Niemieckie rozwiązanie na globalne ocieplenie: obrzydlce!

Od lat naukowcy są świadomi faktu, że lasy znakomicie pochłaniają ogromną ilość dwutlenku węgla, przerabiając go na czysty tlen. To układ idealny - zarówno fauna, i flora ma czym oddychać. To podsunęło niemieckim naukowcom pomysł, by pustynię zamienić w zielony las.

Serce lub nerka z moczu? Dla naukowców to całkiem możliwe

Naukowcy z Instytutu Wake Forest Baptist Medical Center zdołali stworzyć wielowarstwowe tkanki z komórek macierzystych wyizolowanych z... moczu. To przełom w medycynie. Dzięki tej metodzie można pobrać komórki macierzyste wielu organów bez ingerencji chirurgicznej.

Naukowcy: udawana radość prowadzi do choroby

Udawanie, że coś nam sprawia radość, może w przyszłości skutkować chorobą. Naukowcy udowodnili, że nasz organizm na poziomie komórkowym rozpoznaje, czy nasze szczęście jest prawdziwe, czy udawane. Badania potwierdziły, że sztuczne szczęście wpędza nas w chorobę.

Kocie dewiacje zagrożeniem dla całej populacji?

Naukowcy zauważyli, że niektóre lamparty w Kraju Nadmorskim mają jedną cechę wspólną - białe łapy. Badaczy ten fakt poważnie zaniepokoił, ponieważ może wskazywać na zbyt bliskie relacje rodzinne wielkich kotów. Jeśli ich obawy są słuszne, może to stanowić poważne zagrożenie dla całej populacji.