Ciekawostki

Ciekawostki

Kosmiczne Halloween. Widzicie czarownicę?

Jędze, duchy, wampiry i inne niezwykłości to główne symbole Halloween, czyli anglosaskich obchodów wigilii dnia Wszystkich Świętych. I właśnie na okolicznościowy psikus z tej okazji wygląda opublikowane przez NASA zdjęcie, na którym układ gwiazd i gazowych obłoków przypomina profil kosmicznej wiedźmy. Jednak mgławica IC 2118 naprawdę tak wygląda i dlatego nosi nazwę Głowa Czarownicy.

Drakula w Halloween straszy za 1300 euro. Na pamiątkę możemy kupić jego krew

By spędzić cztery dni w zamku legendarnego wampira należy zapłacić 1100 euro. Za tygodniowy pobyt na zamku w Branie, miejscowości, w której niegdyś żył Wład Palownik, którego postać była inspiracją dla książkowego wampira, zapłacimy tylko 200 euro więcej. W turystycznej ofercie Transylwanii jest także możliwość uczestnictwa w egzekucji czarownicy lub rytualnego zabicia wampira w miejscowości Segieszów.

Astronomiczne atrakcje na listopadowym niebie: rój meteorów, zaćmienie Słońca i kometa stulecia

Miłośnicy astronomii w listopadzie nie będą się nudzić - w listopadzie czeka ich kilka wielkich atrakcji. Nad Atlantykiem już w niedzielę będzie można oglądać zaćmienie Słońca, a warunki do obserwacji planet w każdym miejscu na Ziemi będą doskonałe. To nie koniec atrakcji - w listopadzie niebo rozświetlą także cztery komety oraz spadające gwiazdy - meteory z roju Leonidów.

Wybierz się w 3-minutowy lot nad Marsem

Szczyt najwyższego wulkanu, dno najgłębszego kanionu, kratery uderzeniowe. Te, ale nie tylko, szczegóły krajobrazu Czerwonej Planety możemy dokładnie obejrzeć dzięki trwającej już dekadę misji sondy Mars Express. W tym czasie okrążyła ona Marsa ponad 12 tys. razy. Zgromadzone przez ten czas materiały umożliwiają nam trwającą trochę ponad trzy minuty wirtualną wycieczkę po Marsie.

Ziemia ma pozasłonecznego bliźniaka

Bliźniaczo podobna do Ziemi okazała się egzoplaneta odkryta w gwiazdozbiorze Łabędzia. Kepler-78b ma nie tylko podobny rozmiar jak nasza planeta, lecz także posiada podobne proporcje żelaza i skał. Choć to jeden z kluczowych warunków potencjalnie sprzyjających życiu, jego rozwój i przetrwanie uniemożliwiają piekielne temperatury panujące na powierzchni planety.

Czaszkę leniwca wielkiego jak słoń znaleziono w Urugwaju

Andres Sanchez odkrył doskonale zachowaną czaszkę leniwca olbrzymiego sprzed 11 tysięcy lat. Paleontolog amator od 26 lat bada brzeg rzeki, na którym dokonał odkrycia i, jak sam przyznaje, znajdywał szczątki tego zwierzęcia już wcześniej.

Owadobójcza farba: przez cztery lata odstrasza insekty

Nowy sposób walki z owadami. Hiszpański naukowiec opracował skład farby, która odstrasza insekty przenoszące groźne choroby, jak gorączka tropikalna czy malaria. Jej twórca uważa, że farba może zapobiec rozwojowi epidemii.

Strach przed wężami mamy zaprogramowany w umyśle

Zanim zobaczymy węża, już się go boimy - twierdzą japońscy i brazylijscy naukowcy. Już sam falisty ruch gada wywołuje u nas pierwotną reakcję paniki, nawet zanim jeszcze uświadomimy sobie, że widzieliśmy węża. Jak twierdzą naukowcy, strach przed nim tkwi w podświadomości od pokoleń.

Powoli znikają nadzieje na "drugą Ziemię"

Czy istnieje nadzieja na zasiedlenie innej planety niż Ziemia i czy uda się w końcu znaleźć planetę idealną, której warunki będą sprzyjały rozwojowi rodzaju ludzkiego? Jak dotąd naukowcy zaobserwowali kilka potencjalnych kandydatek, jednak wizja ich skolonizowania oddala się, bo najnowsze badania wskazują kolejną barierę, którą jest zbyt duża ilość węgla na tych obiektach.

Odkryto geny, które decydują o wyglądzie twarzy

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach, podczas którego udało się im zmodyfikować czaszkę zwierzęcia bez dodatkowego kaleczenia. Uczeni mają nadzieję, że wyniki badania pozwolą w przyszłości uda korygować wady twarzoczaszki u ludzi.

Oto najzimniejsze miejsce w całym Kosmosie

Najzimniejszym miejscem w całym Wszechświecie jest Mgławica Bumerang, temperatura jest tam niewyobrażalnie niska, sięga -272 st. C. Niedawno naukowcy bliżej przyjrzeli się tej mgławicy i zauważyli, że prócz temperatury wyróżnia ją kształt, który wcale nie jest dotąd opisywaną kokardą.

Wielozadaniowość łatwiej przychodzi kobietom

To nie mit - kobiety są naprawdę znacznie bardziej wielozadaniowe od mężczyzn. Wszystko przez ewolucję, która doprowadziła do tego, że kobietom łatwiej jest "przełączać" się między różnymi czynnościami. Badania brytyjskich psychologów wskazują, że mężczyźni są wolniejsi i wykazują się mniejszym zorganizowaniem w przełączaniu się między zadaniami.

Ognisty kanion rozdarł słoneczną koronę

Efektowna erupcja zakończyła okres względnego spokoju w atmosferze naszej gwiazdy. Długie na ponad 32 tys. km wstęgi słonecznej materii gwałtownie poderwały się w koronie Słońca, zostawiając na jego powierzchni podłużny płomienny ślad, przypominający ognisty kanion. Najważniejsze momenty spektakularnych procesów zachodzących przez dwa dni w niewyobrażalnie rozgrzanej plazmie pokazuje specjalne nagranie NASA.

Kosmiczna transmisja danych. Udany test NASA

Transmisję danych z szybkością 622 megabitów na sekundę przeprowadziła NASA między naszą planetą a Księżycem. To kilkaset razy szybciej niż w przypadku przeciętnego przesyłu danych w internecie na Ziemi. Rekordowo szybką wymianę danych umożliwiło wykorzystanie komunikacji laserowej zamiast fal radiowych.

Możesz przyłapać spadającą kroplę. Przez 86 lat nikomu się nie udało

Mimo swojej staroświeckiej formy i niepozornego wyglądu ten eksperyment jest rekordowy na skalę światową. Rozpoczęty 86 lat temu ma pokazać, że sprawiający wrażenie ciała stałego pak jest cieczą. Jedna kropla tego płynu kapie średnio raz na dekadę, a na dodatek nikomu jeszcze nie udało się zaobserwować tego momentu. Teraz jest szansa na przyłapanie dziewiątej z nich, która może się oderwać lada chwila.