Ciekawostki

Ciekawostki

Oto najzimniejsze miejsce w całym Kosmosie

Najzimniejszym miejscem w całym Wszechświecie jest Mgławica Bumerang, temperatura jest tam niewyobrażalnie niska, sięga -272 st. C. Niedawno naukowcy bliżej przyjrzeli się tej mgławicy i zauważyli, że prócz temperatury wyróżnia ją kształt, który wcale nie jest dotąd opisywaną kokardą.

Wielozadaniowość łatwiej przychodzi kobietom

To nie mit - kobiety są naprawdę znacznie bardziej wielozadaniowe od mężczyzn. Wszystko przez ewolucję, która doprowadziła do tego, że kobietom łatwiej jest "przełączać" się między różnymi czynnościami. Badania brytyjskich psychologów wskazują, że mężczyźni są wolniejsi i wykazują się mniejszym zorganizowaniem w przełączaniu się między zadaniami.

Ognisty kanion rozdarł słoneczną koronę

Efektowna erupcja zakończyła okres względnego spokoju w atmosferze naszej gwiazdy. Długie na ponad 32 tys. km wstęgi słonecznej materii gwałtownie poderwały się w koronie Słońca, zostawiając na jego powierzchni podłużny płomienny ślad, przypominający ognisty kanion. Najważniejsze momenty spektakularnych procesów zachodzących przez dwa dni w niewyobrażalnie rozgrzanej plazmie pokazuje specjalne nagranie NASA.

Kosmiczna transmisja danych. Udany test NASA

Transmisję danych z szybkością 622 megabitów na sekundę przeprowadziła NASA między naszą planetą a Księżycem. To kilkaset razy szybciej niż w przypadku przeciętnego przesyłu danych w internecie na Ziemi. Rekordowo szybką wymianę danych umożliwiło wykorzystanie komunikacji laserowej zamiast fal radiowych.

Możesz przyłapać spadającą kroplę. Przez 86 lat nikomu się nie udało

Mimo swojej staroświeckiej formy i niepozornego wyglądu ten eksperyment jest rekordowy na skalę światową. Rozpoczęty 86 lat temu ma pokazać, że sprawiający wrażenie ciała stałego pak jest cieczą. Jedna kropla tego płynu kapie średnio raz na dekadę, a na dodatek nikomu jeszcze nie udało się zaobserwować tego momentu. Teraz jest szansa na przyłapanie dziewiątej z nich, która może się oderwać lada chwila.

Inwazyjne norki groźne jak barszcz Sosnowskiego

Ministerstwo Środowiska chce, by norka amerykańska znalazła się na liście zwierząt inwazyjnych - poinformował w środę wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. W Polsce hoduje się ok. 4 mln sztuk norek amerykańskich. Na liście jest już m. in. barszcz Sosnowskiego, rdestowiec japoński, rak amerykański.

Krótsza praca, mniej snu i rozrywek. Zobacz, ile czasu kradnie ci internet

Wiadomo już, ile czasu przeznaczonego na pracę, wypoczynek, sen czy sprzątanie domu "kradnie" każda minuta, jaką bez wyraźnego celu spędzamy w sieci. Scott Wallsten, starszy pracownik naukowy w Tech Policy Institute przeanalizował amerykańskie badania spędzania czasu (American Time Use Survey) - przeprowadzane od 2003 r. na zlecenie rządu. Sprawdził, na co poświęcamy mniej czasu, żeby móc spędzić go w internecie.

Zaginął łazik. Pozostawił tylko ślady kół

W Łodzi doszło do nietypowego zaginięcia - w centrum handlowym zniknął marsjański łazik. Od trzech dni trwają gorączkowe poszukiwania niewielkiego, samobieżnego robota, który lada chwila może umrzeć. Jak zapewniają jego twórcy, znalazca zostanie nagrodzony pobytem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Balonem na granicę kosmosu. Wycieczki za prawie ćwierć miliona złotych

Kilkugodzinne wycieczki balonem na granicę kosmosu - to kolejny pomysł na niezwykłe doznania dla zamożnych. Firma World View z Arizony szykuje alternatywę dla suborbitalnych lotów planowanych przez firmę miliardera Richarda Bransona. Balonowe eskapady na wysokość 30 km mają być nieco niższe, ale dłuższe i tańsze niż u konkurencji.

Temperatura rośnie, poziom wody się podnosi - a fundusze maleją

W porównaniu z 2011 rokiem zmniejszyły się globalne wydatki na walkę ze skutkami zmian klimatu. Pozostają przy tym dużo poniżej poziomu, jaki jest wymagany, by zapobiegać najgroźniejszym skutkom globalnego ocieplenia. Takie informacje podaje opublikowany we wtorek raport Inicjatywy Polityki Klimatycznej (ang. Climate Policy Initiative).

Zjawisko niemal tak stare jak Wielki Wybuch

W zaledwie kilka trylionowych sekundy po Wielkim Wybuchu doszło do zjawiska, które pomoże badaczom opisać najwcześniejsze chwile Wszechświata. Naukowcy pracujący przy dwóch obserwatoriach odkryli w tzw. mikrofalowym promieniowaniu tła polaryzację magnetyczną.

Jak chronić się przed asteroidami?

Poszukiwanie asteroid potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi nawet dla naukowców nie jest prostym zadaniem, bo obiekty te są ciemne i trudno je dostrzec z naszej planety. Dlatego eksperci chcą stworzyć nowy, skuteczniejszy plan działania i wykorzystają w nim nowy kosmiczny teleskop Sentinel, który prześwietli w podczerwieni Układ Słoneczny. Jednak do czasu, kiedy uda rozpocznie się jego misja, pozostała im tradycyjna metoda obserwacji za pomocą teleskopów.

Badają prastarą wodę z kopalni Timmis. Ekstremofile pomogą szukać "obcych"?

Naukowcy rozpoczęli badania nad poszukiwaniem życia w próbkach najstarszej wody świata, która ma prawie 3 mld lat. Eksperci mają nadzieję, że dzięki tym analizom, uda im się lepiej poznać proces powstawania życia na naszej planecie. Wierzą również, że ułatwi to przyszłe poszukiwania organizmów pozaziemskich.

Gigantyczne lustra rozświetlą mroczne miasto

Norweskie Rjukan przez pięć miesięcy pogrążone jest w mroku, a przez kolejnych siedem - w półmroku. Temu miastu, za sprawą położenia w otoczonej górami dolinie, od zawsze doskwiera brak naturalnego światła. Teraz Rjukan walczy o słońce za pomocą najnowszej technologii. Na szczytach otaczających gór zamontowano trzy systemy luster, które odbiją i skierują promienie słoneczne do centrum miasta. Oficjalne rozpoczęcie pracy heliostatów nastąpi jeszcze w październiku.

W środku żywiołu. Amatorskie nagranie strażaka

Zawód strażaka wymaga ogromnej odwagi - trzeba mieć nerwy ze stali, by podejść do ściany ognia i starać się ją ugasić. Adrian Hansor, strażak z brygady w Warnervale, wraz z kolegami walczy z płomieniami trawiącymi południowo-wschodnią Australię. Na amatorskim nagraniu zarejestrował próbę walki z pożarem i błyskawiczny odwrót.

Sztuczne Słońce inspiruje, by częściej myśleć o pierwowzorze

Ogromne, sztuczne słońce stworzone z kilkuset żółtych lamp i luster obchodzi okrągły jubileusz. Przez pół roku na przełomie 2003/04 wisiało w brytyjskim muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern. Instalację stworzoną przez Olafura Eliassona od jesieni do wiosny obejrzało ponad dwa miliony ludzi.