Ciekawostki

Ciekawostki

Nobel dla Higgsa. "Zakład o nagrodę za odkrycie bozonu, to żadna sztuka"

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafi do Brytyjczyka Petera Higgsa oraz Francois Englerta, którzy wyliczylli istnienie bozonu Higgsa. Choć o nagrodzie dla nich spekulowano już rok temu, wtedy przeszkodą okazało się długie oczekiwanie na potwierdzenie wyników doświadczalnego wykrycia bozonu w ośrodku CERN. Laureatów tegorocznej edycji trafnie wytypował już dwa dni przed wyborem ekspert agencji Reutera.

Technologia nie zna granic: sygnał SOS przebył 18 tysięcy kilometrów

Współczesna technologia nie zna granic, o czym przekonał się nastolatek w Nowej Zelandii. W wyniku upadku w górach stracił przytomność, a sygnał alarmowy odebrali ratownicy w... Wielkiej Brytanii. Dzięki ich szybkiej reakcji lokalne służby odnalazły chłopca i przetransportowały do szpitala.

Hawaje powstały inaczej niż sądziliśmy

Dlaczego Hawaje się zapadają? Co powoduje, że skały, które pokrywają powierzchnię tego archipelagu są takie słabe? I wreszcie, w jaki sposób uformowały się te wyspy? Naukowcy sformułowali właśnie nową teorię dotyczącą powstania archipelagu.

Idzie burza, maleje ochota na seks

Kiedy zaczyna spadać ciśnienie atmosferyczne i psuje się pogoda, niektóre owady tracą ochotę na kopulację. Naukowcy tłumaczą, że dzięki temu zwierzęta mogą przetrwać nadchodzące zagrożenie: silny wiatr i ulewny deszcz.

Mumie odkrywają tajemnice współczesnych chorób

Starożytne mumie są bezcennym źródłem informacji o współczesnych chorobach, uważają naukowcy. Dotychczas uważano, że tryb życia ubogi w ruch i pełny przetworzonego, chemicznie udoskonalonego jedzenia skutkuje szeregiem dolegliwości, popularnie określanych "chorobą cywilizacyjną". Naukowcy badający mające po kilka tysięcy lat mumie udowodnili, że nie jest to do końca prawda.

"Noblowska ruletka": nawet przełomowe odkrycia nie zawsze są nagradzane

- Im bardziej środowisko naukowe jakimś tematem żyje, im częściej czerpie z pracy danego naukowca, to okazuje się, że on faktycznie ma coraz większe szanse na Nobla - przyznaje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Właśnie dlatego według niego to Peter Higgs jest najmocniejszym tegorocznym faworytem w dziedzinie fizyki. Popularyzator nauki przypomina jednak, że zdarzali się już "pewniacy" do nagrody, którzy ostatecznie jej nie dostali, a spekulacje na ten temat nazywa "noblowską ruletką".

Metal, który może zmieniać kształt bez końca

Naukowcy z University of Minnesota odkryli, że pewien stop żelaza z węglem może pod wpływem temperatury wielokrotnie zmieniać kształ bez szkody dla swojej wewnętrznej struktury. Zachowanie atomów znajdujących się wewnątrz tego materiału przypomina przesunięcia szyku oddziałów wojskowych: rzędy atomów w uporządkowany sposób zmieniają swoje lokalizacje.

Stratosferyczne sprzężenie zwrotne ociepla nam klimat

Para wodna znajdująca się w stratosferze przyczynia się do wzrostu temperatur - dowodzą nowe badania prowadzone na Texas A&M University. Według uczonych czym wyższa temperatura, tym więcej wody w stratosferze, a to z kolei prowadzi do tego, że na Ziemi robi się jeszcze cieplej.

Uderzenie wiązki protonów przeżył jeden człowiek. W Wielkim Zderzaczu nie miałby szans

"Błysk jaśniejszy niż tysiąc słońc" i zero bólu zapamiętał z momentu wypadku rosyjski naukowiec Anatolij Bugorski. To jedyny na świecie człowiek, który przeżył uderzenie wiązki protonów w radzieckim akceleratorze. Specjaliści pracujący przy sto razy silniejszym Wielkim Zderzaczu Hadronów zapewniają, że skutków ewentualnego wypadku w tym urządzeniu nie poznamy, bo tam człowiek na drodze rozpędzonych cząstek po prostu nie może się znaleźć.

Skłonność do obżarstwa mamy w genach?

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadzili eksperyment, w którym zbadali, czy przejadanie się jest w jakikolwiek sposób uwarunkowane genetycznie. Potrzebowali na to czterech lat i 1 200 świń. Wreszcie udało im się opracować wnioski. Okazuje się, że istnieje gen, który odpowiedzialny jest za przejadanie.

Świetna łączność między półkulami mózgu. Zadecydowała o geniuszu Einsteina?

Albert Einstein w wieku zaledwie 26 lat opublikował kilka prac przełomowych dla fizyki, w tym tę zawierającą szczególną teorię względności. Innych naukowców od lat fascynuje fenomen jego inteligencji. Według najnowszych badań kluczem do tego sekretu mogło być wyjątkowo dobrze rozwinięte połączenie między półkulami mózgu noblisty.

Astronauci pstrykali "focie z rąsi", zanim to stało się modne

Moda na fotograficzne autoportrety nazywane "selfie" zatacza coraz szersze kręgi. Śledząc doniesienia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, moglibyśmy powiedzieć, że dotarła już nawet w kosmos. "Dotarła" to jednak niewłaściwe słowo, bo nawet szybki wgląd w archiwa NASA pokazuje, że astronauci wykazywali się sporą inwencją w tej kwestii na długo przed erą portali społecznościowych i aparatów w telefonie.

Krople wody opierają się grawitacji. Dzięki nim energię pozyskamy z atmosfery

Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) zauważyli, że kropelki wody, które spadają na specjalną powierzchnię, a następnie na niej "podskakują", przenoszą ładunek elektryczny. Eksperci twierdzą, że ich odkrycie doprowadzi do powstania bardziej wydajnych elektrowni, w których będzie wykorzystywany nowy sposób pozyskiwania energii - z atmosfery.

Ta ryba jest warta 10 mln dolarów. "Można było zainwestować w edukację"

Chińska wyspa Yangzhong może pochwalić się nietypowym tarasem widokowym - ogromną rzeźbą w kształcie ryby rozdymki. Składająca się z prawie 9 tysięcy miedzianych płytek konstrukcja stoi 15 pięter nad ziemią i stała się lokalną atrakcją jeszcze przed otwarciem. Niektórzy chwalą, inni zaś bardzo krytykują inwestycję za 10 milionów dolarów, która w nocy błyszczy kolorowymi światłami.

Ujarzmiona moc przyrody: nowa edycja "Dobrych Klimatów" na antenie TVN Meteo

Siły zgromadzone w przyrodzie można spożytkować na nasz użytek, z korzyścią dla środowiska i... domowego budżetu. Jak to zrobić? Wszystko zostanie wyjaśnione w nowej edycji programu "Dobre Klimaty" w TVN Meteo. Już w piątek o godz. 19.05 zapraszamy do inteligentnego domu nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Smartfon pomoże uniknąć kolizji z waleniem

Zderzenie wieloryba z ogromnym statkiem zwykle kończy się fatalnie dla zwierzęcia. By uchronić je przed wypadkami, stworzono specjalną bezpłatną aplikację na smartfony. Pokazuje ona na mapie, gdzie po raz ostatni czujniki zarejestrowały obecność wielkich zwierząt.

Drukowanie 3D w kosmosie coraz bliżej. NASA chce zacząć już w przyszłym roku

Narzędzia czy części zamienne na zawołanie - to tylko niektóre przedmioty, jakie mogłaby zapewnić astronautom drukarka 3D będąca na wyposażeniu statku kosmicznego. Wykorzystanie tej technologii mogłoby nie tylko ułatwić im życie, ale też pomogłoby zredukować koszty misji kosmicznych. NASA chce jak najszybciej przetestować takie rozwiązanie i planuje wysłać pierwsze urządzenie w kosmos już w przyszłym roku.

Coraz cieplej, zwłaszcza na północy. Tak ma się zmieniać klimat do końca wieku

Stopniowy, coraz większy wzrost temperatur na północnej półkuli, dramatyczne ocieplenie Arktyki, zwiększenie sum opadów monsunowych, rozrost ciepłych wód pacyficznych wywołujących El Nino - to niektóre z najważniejszych zmian klimatu, jakie prawdopodobnie czekają nas do końca XXI wieku. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ONZ opisuje je szczegółowo na 2 tys. stron. Nowa wizualizacja NASA ukazuje je w 4-minutowej graficznej pigułce.