Ciekawostki

Ciekawostki

Jowisz zabłyśnie jasno na tle Bliźniąt

W niedzielę Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego, znajdzie się w opozycji - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Taka konfiguracja zdarza się co 13 miesięcy i podczas jej trwania panują najlepsze warunki do obserwacji.

Płynął na ratunek, sam utknął w lodzie

Chiński lodołamacz, który uczestniczył w misji ratunkowej rosyjskiego statku naukowo-badawczego "Akademik Szokalski", sam utknął w piątek w lodach Antarktydy. Pokrywa lodowa miejscami ma ponad 3 grubości

Estetycznie i ekstremalnie. Wraca "Dokument w TVN Meteo"

Świat jest niezwykłych widoków, a my lubimy je nie tylko oglądać, ale też utrwalać. Jak robić to jak najlepiej, pokaże słynny fotograf Peter Lik, z którym od czwartku co tydzień będziemy odwiedzać inny zakątek Ziemi. Amatorzy mocniejszych wrażeń również znajdą coś dla siebie na antenie TVN Meteo. Z cyklu "Przetrwać najgorsze" dowiedzą się, jak poradzić sobie w ekstremalnych sytuacjach wywołanych przez naturę.

Manila utonęła w mgle z... fajerwerków

Tylko szczyty wieżowców wystawały w środę z gęstej mgły, która opanowała filipińską Manilę. Rano widzialność w mieście była bardzo mocno ograniczona. Jednak do takich warunków wcale nie przyczyniła się pogoda, lecz noworoczne fajerwerki, których Filipińczycy odpalają jak najwięcej, żeby zapewnić sobie szczęście w Nowym Roku.

Met Office będzie prognozować pogodę w Kosmosie

Już wkrótce Met Office poszerzy swoją ofertę o prognozy pogody kosmicznej. Dzięki temu można będzie szybciej ostrzegać przed burzami słonecznymi, które są potencjalnym zagrożeniem dla sieci satelitarnej, radiowej i elektromagnetycznej.

Słońce nieustannie robi "fikołki". Bieguny właśnie zamieniły się miejscami

Słońce stanęło na głowie - tak można określić sytuację, kiedy jego biegun północny i południowy zamieniły się miejscami. To nie jest trwała zmiana - za 11 lat znów wrócą na dawne pozycje. Takie "fikołki" naszej gwiazdy naukowcy obserwują cyklicznie, a teraz możemy je prześledzić w przyspieszonym tempie na nagraniu opublikowanym przez NASA.

Asteroida rozmiarów boiska przeleci blisko Ziemi

Już na samym początku nowego roku czeka nas ciekawe kosmiczne wydarzenie. 3 stycznia w pobliżu Ziemi przeleci kosmiczna skała o rozmiarach mniej więcej piłkarskiego boiska. Asteroida YL2 2013 została odkryta zaledwie kilka dni temu.

"Tomasz Zubilewicz mnie ugotował"

- Prowadzę prognozę pogody, a Tomasz Zubilewicz obok mnie udaje zwierzątko. Już nawet nie powiem jakie to było zwierzątko. Oczywiście on nie był na wizji, ale ja to kątem oka widziałam. Tomasz Zubilewicz mnie ugotował - przyznała na antenie Dzień Dobry TVN Dorota Gardias, która wraz z Maciejem Dolegą i Tomaszem Zubilewiczem była gościem w sobotnim wydaniu programu.

Rosjanie pobili rekord długości spaceru kosmicznego

Rosyjscy astronauci zainstalowali na ISS dwie kamery, dzięki którym moglibyśmy "na żywo" oglądać naszą planetę. Niestety po testach sprzętu okazało się, że nie można nawiązać z nim kontaktu, dlatego zdemontowali kamery i wrócili z nimi na pokład ISS po ponad ośmiu godzinach. Choć sukces nie został osiągnięty, Rosjanie pobili rekord długości przebywania w przestrzeni kosmicznej.

"Minut ze słońcem będzie już tylko przybywać"

Przybywa dnia od Świąt Bożego Narodzenia. W czasach pogańskich w okolicy przesilenia zimowego, tj. około 22 grudnia, Słowianie mieli Godowe Święto, a Skandynawowie 24 grudnia obchodzili święto Jul. Od przesilenia zimowego przez trzy dni Słońce utrzymywało się najniżej nad horyzontem, natomiast 25 grudnia "ruszało ku górze" - światło zwyciężało nad ciemnością.

ISS w pełni funkcjonalne. Zamiast uwag, astronauci zgłaszali zachwyt

Dwóch astronautów w Wigilię ukończyło naprawdę uszkodzonej pompy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas niemal ośmiogodzinnego spaceru podłączyli nową pompę, nie zgłaszając żadnych problemów - poinformowała NASA dodając, że astronauci byli skupieni na dwóch rzeczach: montażu elementów systemu i zachwycie nad otaczającym ich widokiem.

Astronauci znowu wyszli na zewnątrz ISS

Nietypowo Wigilię spędzali astronauci Rick Mastracchio i Mike Hopkins. Dwa dni po ostatnim kosmicznym spacerze znowu wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną, by zainstalować nową pompę w systemie chłodzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Koza może rozbłysnąć pierwsza. Ale to Wenus zaświeci najjaśniej

Według tradycji moment rozpoczęcia wigilijnej kolacji wyznacza pierwsza gwiazda, która zabłyśnie na niebie. W tym roku do miana "pierwszej gwiazdki" pretendują aż trzy obiekty - Wega, Wenus i Capella, czyli po polsku Koza. Astronomowie przewidują wtorkowy zachód Słońca na godzinę 15.30. Pierwszy jasny punkt na niebie może zabłysnąć między 16.00 a 16.30.

Polski silnik plazmowy do sond kosmicznych zadziwił ekspertów

Prototyp pierwszego polskiego silnika plazmowego do sond kosmicznych przetestowano w laboratorium ESA, w warunkach zbliżonych do panujących w przestrzeni kosmicznej - poinformował w poniedziałek Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie.

John Lennon na Merkurym. Jeden z kraterów nazwany na cześć muzyka

Dziesięć kraterów Merkurego zyskało nowe imiona. Nazwy pochodzą od znanych i uznanych w świecie artystów - legenda Beatlesów John Lennon i autor książki "Śniadanie u Tiffany'ego" Truman Capote to zaledwie dwa spośród dziesięciu postaci, po których imiona odziedziczyła część powierzchni pierwszej planety Układu Słonecznego.

Zmarznięty jastrząb przypominał posąg

Pewna Amerykanka idąc jedną z ulic Oklahoma City natrafiła na zmarzniętego jastrzębia, który nie mógł wzbić się w powietrze. Dzięki jej natychmiastowej reakcji, są duże szanse na to, że ptak powróci na łono natury.

Astronauci wyszli w przestrzeń kosmiczną. Naprawiali poważną awarię na ISS

Dwóch astronautów z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) opuściło pokład stacji i wyszło w przestrzeń kosmiczną, aby naprawić awarię jednego z dwóch systemów chłodzenia stacji. Spędzili na zewnątrz pięć i pół godziny. Prace będą kontynuowane w poniedziałek. Całą operację można było obejrzeć w bezpośredniej transmisji.

Astronauci wyposażeni w fajki jak nurkowie. To na wypadek, gdyby woda zalała im hełmy

Obecność człowieka na orbicie okołoziemskiej wymaga wykorzystania wielu zaawansowanych technologii, jednak czasem sprawdzają się najprostsze rozwiązania. Właśnie taki pomysł wykorzystali astronauci Rick Mastracchio i Mike Hopkins, żeby zabezpieczyć się na wypadek usterki skafandra podobnej do tej, jaka w lipcu zagroziła ich koledze. Ich awaryjne rozwiązanie to... zwykłe plastikowe rurki przypominające fajki do nurkowania.