Ciekawostki

Ciekawostki

Brutalne i agresywne gwiazdy (neutronowe). Zobacz film ze starcia

Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H.Goddarda należące do NASA opublikowało właśnie materiał filmowy symulujący najbardziej brutalne wydarzenie we wszechświecie. Wideo pokazuje zderzenie się gwiazd neutronowych, które łączą się i tworzą czarną dziurę, a następnie zostają przez nią pochłonięte.

14-letni emeryt wyjaśnił, co wydarzyło się ósmego maja nad Wielkimi Równinami

Nad naszymi głowami krąży niewielki satelita, który od 14 lat powinien być na emeryturze. Aparat stanowiący efekt japońsko-amerykańskiej współpracy nieustannie zaskakuje naukowców. Tym razem pomógł im zrozumieć, co właściwie wydarzyło się na początku maja na terenie Wielkich Równin. Dane dostarczone przez instrumenty na pokładzie satelity badacze wykorzystali tworząc animację potężnej burzy, która spowodowała powodzie i ogromne zniszczenia.

Pięciometrowy pyton owinął się wokół psa

Odważna Brytyjka za pomocą scyzoryka uratowała psa, którego w jednym z chińskich parków zaatakował pięciometrowy pyton. Czworonóg szybko wyzdrowiał i po nieszczęśliwym wypadku została mu juz tylko blizna.

Rosja patrzy na Księżyc. Konflikt na Ziemi przyspieszy kosmiczny wyścig?

- Przez ostatnie parę lat, kiedy w grę wchodziły tylko pieniądze, nikt nie widział sensu w lotach poza orbitę, ale kiedyś to było podyktowane prestiżem - mówił w TVN24 naukowiec z Centrum Nauki Kopernik, Karol Wójcicki. - Dzisiaj wracamy do tej retoryki, właśnie w kontekście konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. To stanie się nowym motorem tego wyścigu - uważa gość programu "Wstajesz i Wiesz".

W Polsce jest ich tylko 30 par. Zajrzyj do gniazda rybołowów

Były już bieliki, bociany, sokoły, żubry - technologia daje nam coraz więcej możliwości podglądania różnych gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku. Właśnie ruszyło kolejne ptasie reality show - tym ciekawsze, że dotyczy drapieżnych ptaków w Polsce zagrożonych wyginięciem. Poznajcie parę rybołowów, która już zaczęła wysiadywać jaja.

Zobacz magnetyczny "odcisk palca" Drogi Mlecznej

Wiry, pętle i łuki przypominające kosmiczny odcisk linii papilarnych - taki nowy obraz Drogi Mlecznej pokazała Europejska Agencja Kosmiczna. To struktura pola magnetycznego naszej galaktyki. Grafika powstała na podstawie danych satelity Planck, który obserwował spolaryzowane światło emitowane przez międzygwiezdny pył.

Tygrysy nad głowami zwiedzających

Zwierzęta z ogrodu zoologicznego w Filadelfii mają coraz więcej miejsca. W zoo powstały szlaki- korytarze zawieszone nad obszarami siedliskowymi. Zwierzęta mogą wędrować tuż nad swoimi sąsiadami.

Jak poruszają się egzoplanety? Niezwykła animacja doktoranta

Brytyjski naukowiec stworzył animację, która prezentuje pozasłoneczne układy planetarne. Dzięki temu można zauważyć, jak różny jest czas orbitowania tych planet wokół swoich gwiazd. Projekt zyskał poparcie środowiska ekspertów, ale - jak zaznaczają - nie jest on idealny.

Powstają kolejne dziury na Marsie. Czy było tam życie?

Marsjański łazik NASA o nazwie Curiosity po raz trzeci w historii zebrał próbki skał z Czerwonej Planety. W tym celu 5 maja wywiercił otwór w piaskowej skale o nazwie Windjana. Sproszkowane próbki trafiły do laboratorium znajdującego się na pokładzie łazika.

Prawnicy i lekarze zaludnią Marsa?

Wydawałoby się, że lot na Czerwoną Planetę z biletem w jedną stronę może odstraszać ludzi. Tymczasem do organizatorów misji zgłosiły się setki tysięcy osób, w tym prawnicy i lekarze, którzy są chętni skolonizować Marsa w 2025 roku. Holenderska organizacja wyselekcjonowała na początek 705 osób z czego dwie trzecie ma wykształcenie wyższe!

Samica psotnika ma penisa, samiec - waginę. "To bardzo, bardzo podniecające"

Pożycie czterech zamieszkujących Brazylię gatunków owadów z rzędu psotników sprawiło, że badający je naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Okazało się bowiem, że owady mają w pełni wykształcone organy płciowe charakterystyczne dla płci przeciwnej. Sprawność narządów potwierdziły owady, używając ich podczas trwającego nawet 70 godzin stosunku.

Samolot zawisł na czubkach drzew

Na czubkach drzew skończył się lot awionetki nad Alaską. Maszyna przegrała z silnym wiatrem, który zepchnął ją z kursu. Pilot musiał czekać na ratowników z wysięgnikami, żeby znaleźć się z powrotem na ziemi. Z tej niebezpiecznej sytuacji wyszedł jednak bez szwanku.

Mamy pierwsze zdjęcia Ziemi z Sentinela

Sentinel-1 rozpoczął pracę 3 kwietnia i już uchwycił pierwsze obrazy radarowe Ziemi. Może je pozyskiwać bez względu na chmury, deszcz czy noc. Zaawansowana technologia satelity ma pomóc w poprawie zarządzania środowiskiem i obserwacji ewentualnych zagrożeń. Mimo, że obecnie znajduje się w fazie "rozruchu", owoce pracy Sentinela-1 już teraz pokazują potężne możliwości radaru.

Meteoroid z impetem zderzył się z Ziemią. Upadek nagrał wideorejestrator policji

Kamery w radiowozach policyjnych - przynajmniej w Kanadzie - rejestrują nie tylko piratów drogowych. Stojąc na światłach na trasie Mulock Drive policjanci nagrali spadający meteoroid nieopodal miasteczka Newmarket w prowincji Ontario. Zdaniem ekspertów obiekt mógł mierzyć około metra i ważyć kilka ton, o czym świadczy zarejestrowana fala uderzeniowa, równa skutkowi eksplozji kilkudziesięciu ton trotylu.

Wystrzały i malownicze smugi na niebie. Dziś w nocy najlepiej oglądać Eta Akwarydy

Dzisiejszej nocy, a także we wtorek na krótko przed świtem, niebo rozświetlą rozbłyski jednego z najbardziej efektownych rojów meteorów - Eta Akwarydów. Meteory te są bardzo jasne i często zostawiają po sobie smugi. Chociaż na półkuli północnej są trudniejsze do obserwacji niż na południowej, warto zerwać się przed świtem, by zobaczyć, jak efektownie "wystrzeliwują" nad horyzont.

Inwazja pożeraczy much na Istrię. Mieszkańcy wznoszą barykady

Centymetrowej wielkości żabki okazały się ogromnym problemem dla miasteczka Valbandon na Istrii. Zamiast trzymać się swojego naturalnego środowiska, czyli miejscowego stawu, wychodzą na ulice i dostają się do budynków. Zdesperowani mieszkańcy próbują je powstrzymać, stawiając barykady.