Ciekawostki

Ciekawostki

Nietypowo niska aktywność Słońca. Nadchodzi miniepoka lodowcowa?

Gwiazda w centrum naszego układu wygląda, jakby szykowała się do drzemki - niepokoją się fizycy. Zgodnie z 11-letnim cyklem Słońce powinno co rusz wyrzucać potężne ilości plazmy i być usiane plamami, a tymczasem jest ciche i spokojne. Według obliczeń istnieje 20 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia powtórki mini-epoki lodowcowej, podczas której zamarzła Tamiza oraz Bałtyk.

Pralinka kontra ekstremalny upał. Jak długo przetrwała na ulicy?

Australia praży się w rekordowych upałach. Niektórzy jej mieszkańcy czują potrzebę, by dobitnie pokazać światu, jak bardzo jest gorąco. Jeden z nich zademonstrował to na przykładzie pralinki, którą bezlitosny skwar w jedną chwilę zmienił z apetycznej kulki w czekoladową kałużę.

Rozbłysną chmury nad biegunami? To przez pozostałości po komecie

Szczątki komety ISON, która rozpadła się po zbliżeniu się do Słońca, według przewidywań niektórych astronomów mogły już zacząć docierać do Ziemi. Według modelu stworzonego przez amerykańskiego badacza meteorów, poruszające się z prędkością 200 tys. km kosmiczne cząstki znalazły się na kursie kolizyjnym z naszą planetą. Istniała możliwość, że ukażą się w postaci deszczu meteorów, ale na razie nie zaobserwowano żadnego zjawiska tego rodzaju.

Szukają najgrubszej. Kiedy ją znajdą, zostanie królową

Weryfikacja wymiarów pomnikowych jodeł na terenie RDLP w Krośnie, która właśnie trwa, pozwoli ustalić, która jest najgrubszym drzewem tego gatunku. I to ona zajmie tron po „królowej polskich jodeł”, powalonej przez wiatr halny w grudniu ubiegłego roku w Nadleśnictwie Stuposiany.

Zaczął się chiński Rok Drewnianego Konia. Kirgizi zjedzą mniej koniny

W Kirgizji, kraju w środkowej Azji, znacznie spadła sprzedaż koniny. Ludność kraju, będącego jednym z największych eksporterów końskiego mięsa nie będzie go kupować ze względu na swoje tradycje nierozerwalnie związane z końmi. Oddają w ten sposób cześć zwierzęciu będącego symbolem nowego roku, rozpoczętego według chińskiego kalendarza.

Szukali podróżujących w czasie w internecie

Podróże w czasie są dla wielu fikcją literacką, niemożliwą do zrealizowania w rzeczywistości. Nie wszyscy podzielają tę opinię, dlatego też szukają dowodów potwierdzających swoje przypuszczenia. Astrofizyk Robert Nemiroff uważa, że podróżujący w czasie mogli zostawić ślady swojej obecności w... internecie.

Odkryto 180 gatunków świecących ryb

Podczas jednej z wypraw na Kajmany, badacze z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej natknęli się na świecącego węgorza. Zaintrygowani zaczęli szukać "głębiej", dzięki czemu odkryli 180 gatunków ryb o takich samych właściwościach.

Zmrożona Niagara zagraża pobliskiej elektrowni

Zmrożona Niagara uniemożliwia poprawne funkcjonowanie zależnych od niej elektrowni wodnych. Stojąca woda nie wprawia w ruch turbin, a w chwili roztopów potężna masa wody może stanowić poważne zagrożenie. Wody Niagary zamarzły, zaś temperatura odczuwalna spadła do -33 st. Celsjusza w środę.

Parujące jeziora zamrożonej Ameryki

Nad Wielkimi Jeziorami Ameryki Północnej należący do NASA satelita Terra zrobił zdjęcie obrazujące parowanie zbiorników wodnych. Zjawisko tworzy się, gdy nad umiarkowanie ciepłym zbiornikiem wodnym przemieszcza się masa zimnego i suchego powietrza, które skrapla się na skutek różnicy temperatur. Rozległe smugi wyglądają zjawiskowo na pokolorowanym przez naukowców zdjęciu.

Jest woda, która wznieca ogień

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) eksperymentują z wodą, która wznieca ogień, zamiast go gasić. To tzw. woda w stanie nadkrytycznym. Jej właściwości mogą okazać się bardzo przydatne na Ziemi.

USA: mróz taki, że zbiegły skazaniec wrócił do więzienia

W Ameryce jest tak zimno, że 42-letni Robert Vick, który w niedzielę uciekł z więzienia, zdecydował się wrócić za kratki po zaledwie dobie przebywania na wolności. Trudno mu się dziwić - przy -29 st. C był ubrany jedynie w koszulkę, więzienne spodnie i płaszcz.

Zajrzyj we wczesną młodość Wszechświata. To jest najgłębszy obraz gromady galaktyk

Kosmiczny Teleskop Hubble`a kolejny raz pozwala nam zajrzeć w odległe regiony Wszechświata. Naukowcy z NASA zaprezentowali uchwycone przez niego wyjątkowe zdjęcie - najgłębszy uzyskany dotąd obraz gromady galaktyk. Niektóre z nich należą do najjaśniejszych i najmłodszych kiedykolwiek wykrytych w kosmosie - oglądamy je w postaci, jaką miały 13 mld lat temu.

Robi zdjęcia fal od środka. "Czasem ściana wody spada na twoją głowę"

Te widoki oceanu zapierają dech w piersiach. Clark Little z Hawajów wpływa na desce surfingowej w sam środek gigantycznych fal i fotografuje je od środka. Przez lata był uznanym surferem, ale znacznie większy rozgłos przyniosły mu zdjęcia, których robienie sam określa jako jednocześnie ekscytujące i przerażające.

Czym jest wir polarny, który zmraża USA?

Winą za atak zimy w USA wiele osób obarcza tzw. wir polarny (ang. polar vortex), czyli rozległy obszar niskiego ciśnienia, który w ciągu całego roku pojawia się nad biegunami. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Miliardy świateł Los Angeles. "Widzisz ten przepływ energii"

Gra kolorów, przeróżnych kadrów, siatka ulic niczym krwioobieg, a przede wszystkim dziesiątki kilometrów powierzchni migoczącej po zmroku miliardami świateł - to niezwykły portret Los Angeles stworzony przez amerykańskiego filmowca. Tygodnie spędzone na obserwacji, nagraniach i późniejszej obróbce dały niesamowity efekt. Nagranie pokazuje miasto niczym gigantyczny organizm pulsujący dynamicznym życiem po zmroku.

By dostarczyć energię odnawialną zniszczą bezcenne tereny angielskich parków narodowych

Największy dostawca sieci elektrycznej w Wielkiej Brytanii chce wybudować nową sieć by dostarczać "zieloną energię" do ogromnej liczby odbiorców. Przeciwni tej inwestycji są ekolodzy i mieszkańcy terenów, na których miałyby stanąć potężne słupy, będące jednocześnie parkami narodowymi. Argumentują, że budowa słupów energetycznych nieodwracalnie zniszczy najpiękniejsze tereny takie jak np. Krainę Jezior w Kumbrii.

Futboliści mrozu się nie boją. Będą się rozgrzewać rosołem

Jako jeden z najzimniejszych meczów w historii rozgrywek futbolu amerykańskiego może się zapisać zaplanowane na niedzielę spotkanie drużyn Green Bay Packers i San Francisco 49ers. Chociaż w Green Bay synoptycy przewidują 17-stopniowy mróz, ani zawodnicy, ani kibice nie chcą rezygnować z widowiska. Drużyna poprosiła tylko swoich fanów o pomoc w odśnieżaniu stadionu, a organizatorzy chcą przygotować na mecz kotły ze wzmacniającym bulionem.

Astronom o peryhelium Ziemi i Kwadrantydach - "najpiękniejszym roju meteorów tego roku"

- Perseidy są fajne, Leonidy są super, Geminidy są ekstra, ale niestety warunki ich obserwacji nie są zbyt atrakcyjne - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Naukowiec zachęca więc do obserwacji roku Kwadrantydów, które wczoraj miały swoje maksimum, ale z pewnością do niedzieli będą widoczne. W porannym programie "Wstajesz i weekend" astronom tłumaczy też, co oznacza, że Ziemia znajduje się w peryhelium.