Ciekawostki

Ciekawostki

Jak spać, żeby się wyspać

Nawet niewielka różnica w długości snu może niekorzystnie wpłynąć na nasze życie. Niedawno brytyjscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym postanowili sprawdzić, jaki wpływ na organizm człowieka będzie miała godzina snu więcej.

Sztuki uwodzenia możemy uczyć się od... pająków

- Pająki mają bogate życie miłosne. Swojej wybrance potrafią przynieść podarunek w postaci tłustej muchy lub też zagrać na sieci niczym wytrawny muzyk - powiedział dr Robert Rozwałka z Zakładu Zoologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Stefan Niesiołowski kładzie kres mitom na temat inwazji biedronek

W ostatnim czasie coraz częściej usłyszeć można o potencjalnie niebezpiecznej dla człowieka odmianie biedronki. Jest nią tak zwana biedronka azjatycka, która w naszym kraju jest gatunkiem inwazyjnym. Jednak czy rzeczywiście powinniśmy bać się tych owadów? Wątpliwości rozwiał prof. Stefan Niesiołowski, z wykształcenia entomolog.

To biologia, a nie romantyzm. Całowanie zawdzięczamy ewolucji

Popularne powiedzenie głosi, że trzeba pocałować wiele żab, aby znaleźć księcia. Z najnowszych badań wynika, że ma ono solidne ewolucyjne podstawy. Okazuje się, że w taką przyjemną dla nas formę natura ubrała narzędzie służące zainteresowaniu sobą potencjalnego partnera, sprawdzeniu jego genetycznego dopasowania, a potem zacieśnieniu relacji.

Deszcz diamentów? Możliwy na Saturnie i Jowiszu

Jeśli najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty, to najwięcej miałaby ich na Jowiszu lub Saturnie. Tam, jak twierdzą naukowcy, diamenty dosłownie spadają z nieba. To zasługa tamtejszych warunków atmosferycznych. Według badaczy, na Saturnie mogą istnieć diamentowe góry, zaś na Jowiszu - oceany płynnego minerału.

Trimaran wylądował do góry dnem. Wywrócił go silny wiatr

Wiatr potrafi być groźny, o czym przekonało się dwóch żeglarzy podczas przygotowań do regat na Oceanie Atlantyckim. Silny podmuch wywrócił trimaran, łamiąc jego maszt na kilka części. Niebezpiecznie wyglądająca wywrotka skończyła się jednak szczęśliwie - jeden z dwóch żeglarzy mocno się poobijał.

Mocny polski akcent w kosmosie. Dwa nasze satelity krok od startu

Lem i Heweliusz to pierwsze obiekty, które w stu procentach zostały zbudowane przez polskich naukowców. Znajdą się 800 kilometrów nad nami już w drugiej połowie listopada, by obserwować prawie 300 najjaśniejszych gwiazd. Dotychczas polskim akcentem w kosmosie były jedynie elementy, jakie składały się na całość orbitujących nad nami satelitów.

Krewni "człowieka lodu" żyją w Tyrolu

Austriaccy naukowcy odkryli, że kilkunastu żyjących mężczyzn z Tyrolu jest spokrewnionych z Oetzim. Zamrożone, liczące sobie 5,3 tys. lat szczątki tego sławnego "człowieka lodu", odnaleziono we włoskich Alpach w 1991 roku.

Słoń zrozumie, kiedy pokazać mu coś palcem

Kiedy tylko będziecie mieli okazję spotkać słonia, wskażcie mu coś. Zwyczajnie, palcem, tak jak wskazujecie ludziom, którzy Was otaczają. Słoń zrozumie Wasz gest i spojrzy w kierunku, który mu pokazaliście.

Sukcesy polskich łazików sięgają misji Apollo. "Mamy to po prostu we krwi"

Szanse na sukcesy i rozwój kolejnych inżynierskich karier, ale też spora konkurencja - tak zapowiadają się zawody łazików marsjańskich, które w przyszłym roku zorganizuje nasz kraj. Odnotowujących ostatnio sukcesy polskich konstruktorów czekają nowe wyzwania, bo do konkursu szykują się drużyny, którym nie udało się dotrzeć na rywalizację do USA.

Mgławica w kształcie piwnego dzbana

Kształtem przypomina wielki kosmiczny dzban w towarzystwie gazowych smug i gwiezdnego pyłu. Teleskop należący do ESA zarejestrował w Chile obraz niezwykłej mgławicy Toby Junk. Znajduje się ona 1,2 tys. lat świetlnych od Ziemi.

Tajemnicza choroba zabija ostrygi. Została tylko jedna piąta populacji

Wzdłuż francuskiego wybrzeża w ciągu ostatnich miesięcy wymarło prawie 80 procent ostryg, alarmuje Francuski Instytut Badań i Eksploatacji Morza. Pogrom wśród mięczaków zebrała bakteria, którą wykryto w każdej ze zbadanych ostryg, choć hodowcy wskazują też na wpływ zmian klimatycznych.

Nagroda Nobla dla trzech chemików. "Połączyli dwa spojrzenia w jedno"

Czym na Nagrodę Nobla zasłużyli sobie tegoroczni laureaci w dziedzinie chemii? Dzięki ich pracy "można było stworzyć programy komputerowe, które symulują, przewidują, jak zachowają się różne związki chemiczne w różnych sytuacjach" - tłumaczy publicysta naukowy Tomasz Rożek.

W 9 lat przeżył dwa ataki rekina

55-letni australijski nurek dochodzi do siebie w szpitalu w Perth po tym, jak we wtorek zaatakował go rekin. Przydarzyło mu się to drugi raz w ciągu ostatnich dziewięciu lat.

Plastik truje jeziora, a nas razem z nimi

Nie tylko oceany zanieczyszczone są tworzywami sztucznymi. Plastik osadza się także w jeziorach - twierdzą naukowcy, którzy niedawno odkryli duże stężenie niebezpiecznych substancji w osadach włoskiego jeziora Garda.