Ciekawostki

Ciekawostki

Na tydzień zamkną się w grocie. Tak ćwiczą astronauci

Aby poczuć się jak w kosmosie, astronauci wcale nie muszą wylatywać wysoko ponad Ziemię. Wystarczy, że spędzą trochę czasu w grocie, np. na Sardynii. Lada dzień przekona się o tym kilkoro przyszłych, a także już doświadczonych zdobywców przestrzeni kosmicznej.

Im dłużej krowa leży, tym większe prawdopodobieństwo, że wstanie

Badając wpływ opery na życie myszy, odkrywając, że im dłużej krowa leży, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wstanie, a także zakazując publicznego klaskania można zasłużyć sobie na szczególne wyróżnienie - tzw. antynobla. W tym roku nagrody te przyznano po raz 23., a ich laureaci otrzymali nagrodę pieniężną - 10 bilionów dolarów... Zimbabwe.

Bohaterka drugiego planu: latająca żaba na kosmodromie NASA

Chociaż od startu nowej księżycowej sondy LADEE minęło już kilka dni, zdjęcia z tego wydarzenia znowu obiegają media. Wszystko za sprawą niewielkiego elementu wypatrzonego na jednym z kadrów: żaby szybującej na tle startującej rakiety. Choć w pierwszej chwili można uznać to za fotomontaż, specjaliści z NASA zapewniają, że zdjęcie jest prawdziwe, nie wiadomo tylko, jaki los spotkał żabę.

Orzeszek w centrum Drogi Mlecznej

Najbardziej wewnętrzny region naszej galaktyki w zależności od kąta patrzenia przybiera kształt orzeszka ziemnego, wydłużonego paska albo litery X. Udało się to ustalić dwóm zespołom astronomów, którzy przeanalizowali i połączyli nowe obserwacje tego rejonu nieba pochodzące z kilku teleskopów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki tym badaniom powstała najlepsza stworzona dotąd trójwymiarowa mapa centralnego wybrzuszenia Drogi Mlecznej.

Zorza polarna w 3D. Takie zdjęcie może zrobić każdy

Naukowcom udało się wykonać trójwymiarowe obrazy zorzy polarnej jedynie przy użyciu dwóch cyfrowych lustrzanek. Wykorzystanie nowej techniki pozwoli nie tylko wykonywać niezwykłe zdjęcia nawet amatorom, lecz także otworzy badaczom nowe drogi badania tego zjawiska.

Trzystu mężczyzn z trudem złapało małpę

Władze portowego miasteczka postanowiły złapać makaka, który terroryzował od miesiąca japońską miejscowość Hyuga. W tym celu około 280 mężczyzn rozstawiło siatki, a potem uganiało się za przekornym stworzeniem po całej miejscowości.

Kali wraca do szkoły bez pierwotniaka w mózgu

Jej szansa na przeżycie wynosiła zaledwie 1 proc., a lekarze nie wierzyli, że odzyska przytomność. Dwunastoletnia Kali Hardig, do której mózgu dostała się śmiertelnie niebezpieczna ameba, po prawie siedmiu tygodniach walki opuściła szpital i w przyszły poniedziałek wróci do szkoły.

Z orbity zbadają tajemnice burz

NASA przygotowała nowe urządzenie, dzięki któremu wyjaśni zjawiska zachodzące podczas wyładowań atmosferycznych. "Firestation" - które potrafi badać kilka parametrów wyładowania w jednym momencie, niedługo zacznie badać zjawiska burzowe krążąc po orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Śledź huragany na ekranie monitora

Jeśli jesteście ciekawi, którędy szedł huragan Sandy lub Katrina, jaka była skala zniszczeń na każdym etapie i gdzie chmury się rozproszyły, najnowsza aplikacja amerykańskiej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej wam to powie. Wystarczy wpisać nazwę i rok, by jak po sznurku podążyć śladami żywiołu.

Tak lato żegna się z Hiszpanią

Jesień powoli wkracza do słonecznej Hiszpanii, a wraz z nią wilgotne powietrze i mgły. Niektóre są bardzo widowiskowe, jak ta w prowincji Nawarra.

Klimat zabił mamuty. Człowiek tylko pomógł

Zmiany klimatu, a nie człowiek, były głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyginięcia mamutów włochatych - uważają naukowcy. Żeby to potwierdzić wykorzystali analizy DNA i na ich podstawie prześledzili wahania liczebności tych ssaków.

Strzelił do grizzly, a ten mu się odgryzł

Myśliwy, który przyjechał na Alaskę na polowanie z zorganizowaną grupą, został zaatakowany przez niedźwiedzia, którego wcześniej postrzelił. Ze względu na pogodę dopiero następnego dnia mógł po niego polecieć helikopter. Jego stan określono jako "niezagrażający życiu".

Po pół roku na orbicie wrócili na Ziemię

36. ekspedycja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dobiegła końca. Trzej kosmonauci, którzy przez pięć miesięcy przebywali na jej pokładzie, wrócili na Ziemię. Przed ich wylotem nastąpiło tradycyjne przekazanie zwierzchnictwa, a do pozostającej na orbicie trójki już pod koniec miesiąca dołączą nowi koledzy.

Takiej powodzi jeszcze w Rosji nie było

Ogromna powódź, która od dłuższego zalewa Daleki Wschód Rosji, powoli przesuwa się na północny wschód, wzdłuż biegu rzeki Amur. Obecnie najwyższy poziom wody jest w okolicy Komsomolska.

Następny łazik poszuka życia na Marsie. "Nie wykluczam, że próbki zabiorą ludzie"

Już za kilka lat na Marsie ma wylądować kolejny po Curiosity łazik wysłany przez NASA. Agencja planuje, że będzie niemal identyczny jak poprzednik pod względem konstrukcji, ale dostanie nowe zadania. Ma szukać śladów życia. Możliwe, że zostanie wykorzystany do przetestowania technologii, z których mogliby korzystać astronauci na Marsie. Do podjęcia próby wysłania tam ludzi w latach 30. XXI w. wezwał agencję prezydent Obama.

Tropikalny Humberto przekształca się w huragan. Może być rekordowy

Tropikalny sztorm Humberto na Atlantyku nabiera siły i w najbliższym czasie prawdopodobnie przekształci się w huragan. Jeśli nastąpi to w środę po południu lub później, żywioł pobije jeden ze statystycznych rekordów. Zostanie wtedy najpóźniejszym huraganem rozpoczynającym sezon tych zjawisk na Atlantyku.