Ciekawostki

Ciekawostki

Drukowanie 3D w kosmosie coraz bliżej. NASA chce zacząć już w przyszłym roku

Narzędzia czy części zamienne na zawołanie - to tylko niektóre przedmioty, jakie mogłaby zapewnić astronautom drukarka 3D będąca na wyposażeniu statku kosmicznego. Wykorzystanie tej technologii mogłoby nie tylko ułatwić im życie, ale też pomogłoby zredukować koszty misji kosmicznych. NASA chce jak najszybciej przetestować takie rozwiązanie i planuje wysłać pierwsze urządzenie w kosmos już w przyszłym roku.

Coraz cieplej, zwłaszcza na północy. Tak ma się zmieniać klimat do końca wieku

Stopniowy, coraz większy wzrost temperatur na północnej półkuli, dramatyczne ocieplenie Arktyki, zwiększenie sum opadów monsunowych, rozrost ciepłych wód pacyficznych wywołujących El Nino - to niektóre z najważniejszych zmian klimatu, jakie prawdopodobnie czekają nas do końca XXI wieku. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ONZ opisuje je szczegółowo na 2 tys. stron. Nowa wizualizacja NASA ukazuje je w 4-minutowej graficznej pigułce.

Olbrzymia ściana skalna runęła na szlak w okolicach Cortiny d'Ampezzo

400-metrowy fragment skalnej ściany oderwał się od góry w masywie Sorapis we włoskich Dolomitach. Masy skał runęły częściowo na odcinek szlaku turystycznego znajdujący się na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Przyczyny osunięcia nie są znane, ale naukowcy podejrzewają wpływ pogody.

Fizycy: czarna dziura ma "włosy", którymi czepia się Wszechświata

Dotychczasowe hipotezy o czarnych dziurach są proste i nieskomplikowane - to obiekt ściągający i pochłaniający bezpowrotnie wszystko, nawet światło. Jednak najnowsze badania sugerują, że ta teoria jest niepełna, zaś czarna dziura jest otoczona wiązkami fal grawitacyjnych. Obserwacje fizyków z Triestu mogą podważyć dotychczasowe teorie.

Wielkanocna dieta: małe, ale smaczne szczury

Naukowcy odkryli, że głównym źródłem białka w diecie mieszkańców Wyspy Wielkanocnej na Pacyfiku wcale nie były ryby czy skorupiaki. Były nim... szczury. Naukowcy dowiedli tego badając szczątki ludzi, którzy zamieszkiwali wyspę około 800 lat temu.

Życie na Ziemi starsze o 700 mln lat?

Tlen pojawił się w atmosferze o 700 mln lat wcześniej niż dotychczas sądzono - ustalili naukowcy. Takie wyniki prowadzą do powstania szeregu nowych pytań na temat ewolucji.

Korki na orbicie. "Wkraczamy w nową erę"

Amerykański statek towarowy Cygnus musiał ostatnio opóźnić cumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, żeby ustąpić pierwszeństwa rosyjskiemu Sojuzowi wiozącemu astronautów. Ponieważ przybywa prywatnych operatorów usług kosmicznych, w otoczeniu ISS robi się coraz bardziej tłoczno. - Wkraczamy w nową erę kosmiczną - komentuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Asteroida przeleciała blisko Ziemi. Wykryli ją zaledwie kilka godzin wcześniej

Około 15-metrowa asteroida podobna do obiektu, który w lutym eksplodował nad Czelabińskiem, minęła Ziemię w nocy z piątku na sobotę. Rosyjscy naukowcy wykryli ją na kilka godzin przed tym, zanim przeleciała w bliskim sąsiedztwie naszej planety. Poruszała się w odległości mniejszej niż wysokość orbity satelitów geostacjonarnych.

Ziemia "ukradła" Księżyc? Uczeni mają nową teorię

Księżyc może być "prezentem" od innej planety - głosi nowa teoria o pochodzeniu ziemskiego satelity. Według niej pierwotnie przynależał do Wenus, która jednak go utraciła. Po jakimś czasie grawitacja naszej planety miała go przyciągnąć na swoją orbitę.

"Odkrywcy umierali na tej trasie". Dwa miesiące wiosłowali po wodach Arktyki

Prawie 1900 km po wodach Oceanu Arktycznego przepłynęli czterej mężczyźni łodzią napędzaną jedynie siłą ich mięśni. Wioślarze wyprawili się z Kanady w kierunku Grenlandii fragmentem szlaku zwanego Przejściem Północno-Zachodnim. Ta trasa, choć znana od kilkuset lat, w przeszłości zatrzymała ekspedycje wielu słynnych odkrywców.

Hiszpanie chcą cofnąć zegary o godzinę. 71 lat byli w złej strefie czasowej

Hiszpański parlament chce wnioskować o oficjalną zmianę czasu. Chodzi o przypisanie kraju do strefy czasu uniwersalnego - tej samej, w której znajdują się sąsiednia Portugalia i Wielka Brytania. Zdaniem polityków cofnięcie zegarków o godzinę pozwoliłoby Hiszpanom dostroić rytm życia do naturalnego cyklu dziennego.

Dzikie zwierzęta w Europie mają się coraz lepiej. Populacja żubrów wzrosła 30-krotnie

W ciągu ostatnich 50 lat populacja wielu zagrożonych gatunków wzrosła tak znacząco, że groźba wyginięcia powoli zanika. To dzięki wytrwałej walce ekologów oraz umiejętnej introdukcji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. - Jeśli ma się dobry plan, dobrze się go realizuje, to on naprawdę działa - komentował Frans Schepers, dyrektor organizacji Rewilding Europe, na dowód prezentując wyniki analizy 37 zagrożonych gatunków zwierząt w Europie.

Mała rybka może zagrozić ekosystemowi Odry

Ten gatunek może zniszczyć cały ekosystem Odry, ostrzegają ekolodzy. Chodzi o niewielką rybkę, żyjącą zwykle w Morzu Czarnym. Spory przyrost jej populacji może zakończyć się fatalnie dla organizmów autochtonicznych.