Ciekawostki

Ciekawostki

Uniwersalna szczepionka przeciw grypie coraz bliżej

Naukowcy są coraz bliżej opracowania uniwersalnej szczepionki na grypę. Badacze odkryli, że pewne komórki produkowane przez układ odpornościowy człowieka potrafią niszczyć rdzenie wirusów grypy, bez względu na mutację. Czy już niedługo uda się stworzyć surowicę idealną?

Letni lód arktyczny może zniknąć do końca wieku

5,1 mln km kwadratowych wyniosła powierzchnia pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym podczas tegorocznego minimum. Choć w porównaniu z rekordem z zeszłego roku jej sezonowy ubytek jest mniejszy o ponad milion kilometrów kwadratowych, naukowcy zapowiadają że z dekady na dekadę będzie się obniżał nie tylko jej zasięg, ale też grubość. "Jest bardzo prawdopodobne, że letni lód arktyczny całkowicie zniknie w ciągu tego wieku" - zapowiadają.

"Wenus pojawia się z gracją". Najlepsze zdjęcia kosmosu

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca, zorza polarna, komety i Droga Mleczna - to "bohaterowie" najlepszych zdjęć o tematyce astronomicznej 2013 roku. Z ponad tysiąca zgłoszonych prac Królewskie Obserwatorium Greenwich w Londynie wybrało zwycięzców w pięciu kategoriach. Zobacz, jak amatorzy i profesjonaliści z całego świata sportretowali kosmos.

Młode Polki piją jak mężczyźni

- Coraz więcej młodych kobiet w grupie wiekowej 18-29 lat zaczyna dorównywać mężczyznom pod względem ilości wypijanego alkoholu – twierdzi Marcin Wojnar, psychiatra i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami.

Nie lubisz poniedziałku? Ten będzie już jesienny

W niedzielę miną ostatnie godziny astronomicznego lata. Skończy się o godz. 22.44 naszego czasu, gdy Słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej i wejdzie w znak Wagi. W nowy tydzień wejdziemy już z jesienią.

Uderzyła w kometę, żeby ją zbadać, ale już nie odpowiada. To koniec misji Deep Impact

Sławę zyskała tym, że po raz pierwszy w historii wykonała bezpośrednie badania jądra komety. Zdołała jednak zdziałać znacznie więcej. Przez 9 latach spędzonych w kosmosie obserwowała też inne obiekty i zrobiła 500 tys. zdjęć różnych ciał niebieskich. Teraz misja sondy Deep Impact została oficjalnie zakończona. NASA zrezygnowała bowiem z prób jej namierzenia po tym, jak na początku sierpnia utracono łączność z sondą.

Czarna dziura zamiast Wielkiego Wybuchu?

Nasz kosmos istnieje w czterowymiarowym "płynnym Wszechświecie", a narodził się po tym, jak gwiazda z "tamtej" rzeczywistości zapadła się, tworząc czarną dziurę. To nie fragment powieści science fiction, tylko nowy model początków Wszechświata. Zaproponowała go grupa fizyków teoretycznych, dla których teoria Wielkiego Wybuchu, choć uznawana za najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie, jest niewystarczająca.

Co robić, by grzyby nie "rozpuściły" nam wątroby

Niektóre grzyby mogą być przyczyną poważnych zatruć, prowadzących do śmierci. Grzybów w ogóle nie powinny jeść małe dzieci - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny i apeluje do grzybiarzy o ostrożność i niepopadanie w rutynę.

O buldogu, który jeździł na deskorolce

Literatura zna historię psa, który jeździł koleją. Jednak Biuf ma bardziej "luzacki" styl - jeździ na deskorolce, a każdy, kogo mija, ogląda się za nim z uśmiechem. Trzeba mu przyznać, że wygląda szalenie radośnie, gdy krótkimi łapkami odbija się od drogi, rozpędzając, by dotrzymać kroku swojemu opiekunowi.

Śmiercionośna ameba pojawiła się przez huragan Katrina?

Gdy w Nowym Orleanie zmarł czteroletni chłopiec, zarażony mózgożerną amebą Naegleria fowleri, lekarze zastanawiali się, dlaczego dziecko miało kontakt ze śmiertelnie niebezpiecznym pierwotniakiem. Bardzo możliwe, że to przez huragan Katrina, który zrujnował miasto w 2005 roku.

Życie na Ziemi przetrwa najwyżej 3,25 mld lat. Ratunkiem ucieczka na Marsa?

Chociaż nie brakuje spekulacji o dramatycznym, gwałtownym końcu naszej planety - np. w wyniku zderzenia z błędną asteroidą - naukowcy rozważają również nieco spokojniejsze scenariusze. Jednak nawet jeśli Ziemia będzie po prostu podlegać naturalnym kosmicznym procesom, za jakiś czas przestanie być sprzyjającym miejscem do życia, jakim jest obecnie. Według najnowszych wyliczeń naukowcy dają życiu na Ziemi od 1,75 do 3,25 mld lat. Po tym czasie znajdzie się zbyt blisko Słońca.

Brudne powietrze zaskakująco zabójcze w Europie

Zanieczyszczenia powietrza są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Rocznie z powodu "brudnego" powietrza umiera 2,1 mln ludzi. Najwięcej oczywiście w azjatyckich miastach, ale w Europie wcale lepiej nie jest. Naukowcy z University of North Carolina stworzyli mapę świata, na której zaznaczyli regiony dotknięte przedwczesną umieralnością spowodowaną zanieczyszczeniami powietrza.

Szaro, mglisto i siąpi? Dawniej też bywało ponuro

Chmury, mgły i mżawka zdominowały ostatnie dni. Jesienna, "barowa" pogoda dokucza nie tylko nam - nasi przodkowie też musieli ją nie raz znosić. Narodowe Archiwum Cyfrowe pokazało zdjęcia Warszawy sprzed 40 i 75 lat, opatrując je idealnie oddającym nieprzyjemną aurę tytułem: "Siąpi".

Mamy sposób na długowieczność?

Czy naukowcy właśnie odkryli sposób na długowieczność? I czy jest on dużo prostszy, niż nam się wydawało? Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowali przełomowe wyniki swoich eksperymentów: odpowiednio dobrana dieta, regularne ćwiczenia, a do tego joga odwraca poziom starzenia na poziomie komórkowym. Problem w tym, że wyniki swoich badań oparli na bardzo małej grupie.

Drony ścigały zombie nad Atlantykiem

Drony NASA przeleciały nad burzą tropikalną Humberto i - co ważniejsze - wyszły z tego cało. Ich zadaniem było zbadanie, w jaki sposób Humberto na nowo odzyskał siły po tym, jak w weekend rozproszył się na Oceanie Atlantyckim. Z uwagi na to "zmartwychwstanie" burza otrzymała przydomek: "zombie".

Wir pyłowy zatańczył im przed nosem

Niesamowity wir pyłowy utworzył się w hrabstwie Shasta w Kalifornii. Wiatr poderwał w górę piasek i stworzył wysoką kolumnę sięgającą chmur. Jego formowanie się zarejestrowano dzięki kamerze w telefonie komórkowym.

Trzmiel z głową byka rozświetla cały mózg

Naukowcy od dawna zastanawiali się, gdzie w naszym mózgu kryje się nasza wyobraźnia. Najnowsze odkrycie sugeruje, że wyobraźnia to współpraca indywidualnej dla każdego z nas sieci neutronów. Odkrycie może pomóc w rozwoju sztucznej inteligencji, czyniąc ją bardziej "ludzką".

Masz smartfona? Umyj ręce

Ekrany dotykowe smartfonów i tabletów są siedliskiem ogromnych ilości bakterii. Według naukowców, na takich aparatach znajduje się więcej zarazków niż w sedesie.

Nowa mapa terenów zagrożonych na Ziemi

Naukowcy z University of Queensland i Standford University przeanalizowali dane i prognozy dotyczące wpływu zmian klimatu na ekosystemy naszej planety i na ich podstawie stworzyli mapę, która pokazuje obszary najbardziej i najmniej podatne na zagrożenia. Swoje wyniki opublikowali w "Nature Climate Change".

Curiosity zrobił sobie przerwę na parę soli

Po dwóch miesiącach ciągłego przemieszczania się po Marsie, łazik Curiosity zrobił zrobił sobie przerwę na kilka soli (marsjańskich dni). Stoi w miejscu i bada powierzchnię Czerwonej Planety.