Ciekawostki

Ciekawostki

Życie na Ziemi przetrwa najwyżej 3,25 mld lat. Ratunkiem ucieczka na Marsa?

Chociaż nie brakuje spekulacji o dramatycznym, gwałtownym końcu naszej planety - np. w wyniku zderzenia z błędną asteroidą - naukowcy rozważają również nieco spokojniejsze scenariusze. Jednak nawet jeśli Ziemia będzie po prostu podlegać naturalnym kosmicznym procesom, za jakiś czas przestanie być sprzyjającym miejscem do życia, jakim jest obecnie. Według najnowszych wyliczeń naukowcy dają życiu na Ziemi od 1,75 do 3,25 mld lat. Po tym czasie znajdzie się zbyt blisko Słońca.

Brudne powietrze zaskakująco zabójcze w Europie

Zanieczyszczenia powietrza są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Rocznie z powodu "brudnego" powietrza umiera 2,1 mln ludzi. Najwięcej oczywiście w azjatyckich miastach, ale w Europie wcale lepiej nie jest. Naukowcy z University of North Carolina stworzyli mapę świata, na której zaznaczyli regiony dotknięte przedwczesną umieralnością spowodowaną zanieczyszczeniami powietrza.

Szaro, mglisto i siąpi? Dawniej też bywało ponuro

Chmury, mgły i mżawka zdominowały ostatnie dni. Jesienna, "barowa" pogoda dokucza nie tylko nam - nasi przodkowie też musieli ją nie raz znosić. Narodowe Archiwum Cyfrowe pokazało zdjęcia Warszawy sprzed 40 i 75 lat, opatrując je idealnie oddającym nieprzyjemną aurę tytułem: "Siąpi".

Mamy sposób na długowieczność?

Czy naukowcy właśnie odkryli sposób na długowieczność? I czy jest on dużo prostszy, niż nam się wydawało? Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowali przełomowe wyniki swoich eksperymentów: odpowiednio dobrana dieta, regularne ćwiczenia, a do tego joga odwraca poziom starzenia na poziomie komórkowym. Problem w tym, że wyniki swoich badań oparli na bardzo małej grupie.

Drony ścigały zombie nad Atlantykiem

Drony NASA przeleciały nad burzą tropikalną Humberto i - co ważniejsze - wyszły z tego cało. Ich zadaniem było zbadanie, w jaki sposób Humberto na nowo odzyskał siły po tym, jak w weekend rozproszył się na Oceanie Atlantyckim. Z uwagi na to "zmartwychwstanie" burza otrzymała przydomek: "zombie".

Wir pyłowy zatańczył im przed nosem

Niesamowity wir pyłowy utworzył się w hrabstwie Shasta w Kalifornii. Wiatr poderwał w górę piasek i stworzył wysoką kolumnę sięgającą chmur. Jego formowanie się zarejestrowano dzięki kamerze w telefonie komórkowym.

Trzmiel z głową byka rozświetla cały mózg

Naukowcy od dawna zastanawiali się, gdzie w naszym mózgu kryje się nasza wyobraźnia. Najnowsze odkrycie sugeruje, że wyobraźnia to współpraca indywidualnej dla każdego z nas sieci neutronów. Odkrycie może pomóc w rozwoju sztucznej inteligencji, czyniąc ją bardziej "ludzką".

Masz smartfona? Umyj ręce

Ekrany dotykowe smartfonów i tabletów są siedliskiem ogromnych ilości bakterii. Według naukowców, na takich aparatach znajduje się więcej zarazków niż w sedesie.

Nowa mapa terenów zagrożonych na Ziemi

Naukowcy z University of Queensland i Standford University przeanalizowali dane i prognozy dotyczące wpływu zmian klimatu na ekosystemy naszej planety i na ich podstawie stworzyli mapę, która pokazuje obszary najbardziej i najmniej podatne na zagrożenia. Swoje wyniki opublikowali w "Nature Climate Change".

W którą stronę kręci się jądro Ziemi? Konsternacja: w dwie przeciwne

Dwie warstwy jądra Ziemi obracają się w przeciwnych kierunkach - twierdzą naukowcy. Wewnętrzny, stały rdzeń naszej planety obraca się na wschód, natomiast otaczająca go płynna strefa nazywana jądrem zewnętrznym kręci się w kierunku zachodnim. Za te różnice odpowiada działanie ziemskiego pola magnetycznego.

Osierocone niedźwiadki wypuszczone na wolność

Obrońcy przyrody z rosyjskiego obwodu twerskiego robią wszystko, by ocalić żyjące w europejskiej części Rosji niedźwiedzie brunatne. Jedną z praktyk, jakie stosują, jest przygarnianie osieroconych młodych, a potem wypuszczenie ich na wolność. Tak właśnie postąpiono z kilkoma maluchami, które straciły matki podczas wycinki drzew.

Im jesteś starszy, tym mniejszego masz kaca

To, jak ciężkiego będziesz mieć kaca po zakrapianej imprezie, zależy w dużej mierze od tego, co i w jakiej ilości wypiłeś. Ważny jest jednak także Twój wiek, jak twierdzą naukowcy, którzy wypytali w internecie blisko 50 tysięcy respondentów o to, jakie samopoczucie mają dzień "po".

Żółwie jak żywe. Z Google Maps Street View na Galapagos

By zwiedzić rajską wyspę Galapagos, jedyne czego potrzebujemy to założone konto na Google. Aplikacja Google Maps Street View pozwala nam się poczuć, jakbyśmy spacerowali po wyspie, a każdemu naszemu krokowi towarzyszy opis, gdzie się znajdujemy i co widzimy. Dzięki niezwykłym ujęciom i możliwości poruszania się w dowolnym kierunku, możemy naprawdę poczuć się tak, jakbyśmy tam byli.

CIA: Najdłużej żyje się w Monako. W Czadzie o 40 lat krócej

Najdłużej żyją mieszkańcy Monako, gdzie średnia długość życia wynosi prawie 90 lat, a najkrócej obywatele Czadu: zaledwie 49 - wynika z danych CIA. Niedawno Centralna Agencja Wywiadowcza opublikowała raport o średniej długości życia w 223 krajach świata i ich terytoriach zależnych.

Homary nie umierają ze starości. Ich organizm nie jest na to zaprogramowany

Homar jest nie tylko smacznym źródłem cennych składników, ale jak się okazało, może stanowić klucz do długowieczności, a może nawet nieśmiertelności. Jak się bowiem okazało, organizm skorupiaka co kilka lat regeneruje się do tego stopnia, że komórki wracają do stanu przed dojrzałością płciową. Jego metabolizm po prostu nie jest zaprogramowany na śmierć.

"Muchy nie są wielkimi myślicielami, ale potrafią bardzo szybko podejmować dobre decyzje"

Niepozorne stworzenia takie jak owady czy małe ptaki postrzegają świat w zwolnionym tempie, wychwytując znacznie więcej szczegółów niż duże zwierzęta czy ludzie. Silnie rozwinięta zdolność do przetwarzania informacji wizualnej pozwala im nawet w ostatniej chwili uniknąć zagrożenia. Według brytyjskich naukowców pod tym względem pozostajemy za nimi daleko w tyle.

Lodowce topnieją od spodu. Błyskawicznie

Przez lata naukowcy uważnie obserwowali pokrywę lodowców, uważając, że to właśnie ona pokazuje, jak szybko lodowe masywy topnieją. Tymczasem prawdziwą skalę problemu ujawniły badania nad Pine Island Glacier (PIG), jednym z najważniejszych lodowców, mających wpływ na poziom wód na świecie. Według badaczy, zamiast patrzeć na powierzchnię, powinniśmy spojrzeć na to, co dzieje się pod lodowcem.

Wiadomo, którą ręką się podpiszesz, jeszcze zanim się urodzisz

To, czy pisząc użyjemy lewej czy prawej dłoni, jest ustalane na samym początku naszego istnienia, gdy jesteśmy zaledwie grupą mikroskopijnych komórek. Naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie, Bristolu oraz z Instytutu Maksa Plancka w Nijmegen w Holandii odkryli gen, który decyduje czy jesteśmy lewo- lub praworęczni.