Ciekawostki

Ciekawostki

Co czeka ISON w ciągu następnych 4 dni? NASA opowiada filmem

Być kometą nie jest łatwo, przyznają uczeni NASA. Animatorzy pracujący w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda ciężki los komet przedstawili na krótkim filmie. W prosty sposób tłumaczy on, czym jest ogon komet, oraz co decyduje o jej jasności. Dzięki niemu łatwiej możemy sobie wyobrazić, z czym zmierzyć się musi ISON, "kometa stulecia".

Tornado zawiesiło krowę na drzewie. Niezwykłe nagranie z Illinois

Przez amerykańskie miasteczko Waszyngton w stanie Illinois przeszło tornado, które równało z ziemią domy i spowodowało ogromne zniszczenia. Jeden z mieszkańców nagrał chwile grozy, jakie przeżył wraz ze swoją córką schowany w schronie. Zarejestrował skowyt wiatru i ogromny huk, gdy jego dom rozlatywał się na drobne elementy. Na nagraniu widać również krowę, którą żywioł uniósł i zawiesił na drzewie.

Słabnie pole magnetyczne Ziemi. ESA posłała satelity, by to zbadać

Pole magnetyczne Ziemi robi się coraz słabsze, co zaczyna niepokoić naukowców - od połowy XIX wieku osłabło ono o 15 procent. Może to świadczyć o tym, że zbliża się przebiegunowanie planety. Dlatego Europejska Agencja Kosmiczna wysłała w piątek na orbitę trzy satelity, które przez kolejne 4 lata będą monitorować magnetyzm naszej planety.

Niezniszczalne mikroby w ośrodkach NASA i ESA

Obecność mikroskopijnych nieznanych organizmów została wykryta w najbardziej sterylnych pomieszczeniach NASA i ESA, w których nie powinna przetrwać żadna forma życia. Badacze sądzą, że odkryte mikroby przeżyłyby nawet w kosmosie, bowiem okazują się odporne na zabójcze dawki promieniowania i skrajne temperatury.

Ten model NASA pozwala tworzyć prognozy na dwa lata naprzód

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda stworzyli precyzyjny model rozkładu wiatrów na całym świecie. Umożliwia on tworzenie prognoz zmian w ziemskiej atmosferze nawet na dwa lata do przodu. To możliwe dzięki nieustannemu napływowi niezliczonych danych, które na bieżąco przetwarza należący do NASA superkomputer Discovery.

Zaczęło się od Zorzy. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy 15 lat

Jest największym w historii międzynarodowym projektem kosmicznym, uważanym za cud inżynierii. Od 2000 roku pozwala realizować marzenie o stałej obecności w kosmosie, a do tego przyczynia się do ulepszenia życia na Ziemi, wspomagając rozwój medycyny, technologii i różnych dziedzin nauki. Łączy nie tylko rywalizujące nieraz w historii USA i Rosję, ale też naukowców i inżynierów z kilkunastu innych krajów. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy 15 lat.

"Kometa stulecia" jaśnieje. Z każdym tygodniem widać ją lepiej

Od niepozornej, bladej smugi do dynamicznego obiektu strzelającego strumieniami materii - taką przemianę przez ostatnie miesiące przeszła kometa C/2012 S1, czyli ISON. Z tygodnia na tydzień staje się jaśniejsza i bardziej spektakularna, co możemy prześledzić w serii zdjęć wykonanych przez astrofotografa amatora Mike'a Hankeya. Nie sposób nie zauważyć przy tym wielkiej urody tego świetlistego obiektu przecinającego niebo.

Pod lodem buzuje gorąca magma. Odkryli aktywny wulkan na Antarktydzie

Pod lodową pokrywą i warstwą gruntu zachodniej Antarktydy odkryto aktywny wulkan. To pierwszy znany taki przypadek i dowód na to, że nie jest ona tylko "zmrożonym" kontynentem. Zdaniem naukowców aktywność wulkaniczna jest potencjalnym zagrożeniem dla antarktycznego lodu - zarówno erupcja, jaki i podziemna obecność gorącej magmy mogą przyspieszyć jego topnienie.

Krzem przegrywa z nanorurkami. Cedric zapowiada przełom

Wyprzedza swoje czasy co najmniej o 10 lat - mówią naukowcy o komputerze stworzonym przez badaczy z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Cedric jest pierwszym na świecie takim urządzeniem zawierające wyłącznie tranzystory zbudowane na bazie nanorurek węglowych. To także duży postęp w badaniach nad konstruowaniem mniejszych, szybszych i oszczędzających energię urządzeń elektronicznych.

Supercichy i supernowoczesny. Będzie badał morskie życie

Wyposażony w nowinki technologiczne nowoczesny, cichobieżny statek badawczy to najnowszy nabytek amerykańskich służb oceanicznych i meteorologicznych (NOAA). Jest tak cichy, że nie usłyszą go morskie zwierzęta - przekonują eksperci. Łódź będzie zbierała dane nt. życia w morzu z niespotykaną dotąd dokładnością.

Sonda MAVEN ruszyła badać tajemnicę Marsa. Najważniejsza misja NASA?

Według astronomów, miliardy lat temu warunki na Marsie były bliźniaczo podobne do ziemskich i zaczęły się zmieniać dopiero po tym, jak tajemniczo zaniknęło jego ochronne pole magnetyczne. Naukowcy nie wiedzą jednak, dlaczego dokładnie do tego doszło i liczą na to, że brakujących elementów tej układanki dostarczą badania rozrzedzonej warstwy gazów, obecnie otaczającej planetę. Ma się nimi zająć najnowsza sonda kosmiczna MAVEN, która wystartowała o 19.28.

"Żyjemy w zbyt sterylnych warunkach"

Współczesne społeczeństwo jest "zbyt czyste", bo sterylizując i czyszcząc to, co nas otacza sprawiamy, że nasz organizm przestaje radzić sobie z niegroźnymi elementami środowiska i zaczyna doskwierać mu coraz więcej dolegliwości. W porannej rozmowie w programie "Wstajesz i weekend" dr Wojciech Feleszko tłumaczy, co jest przyczyną alergii i w jaki sposób można skutecznie zminimalizować jej efekty.

Przełomowy projekt młodego Polaka. Potrafi przewidzieć trąby powietrzne

Młody polski naukowiec jest o krok od stworzenia systemu, który pozwoli przewidywać powstawanie trąb powietrznych. Jak sam twierdzi, sprawdzalność jego metody sięga już 59 proc. W rozmowie z tvnmeteo.pl Mateusz Taszarek zdradza, że jego algorytm przewidział katastrofalną trąbę powietrzną z lipca 2012 roku, która w Borach Tucholskich zrujnowała hektary lasu i zabiła człowieka.

Zoo wita nowo narodzone flamingi. "Są takie słodkie"

Kolumbijskie ZOO Santafe wita nowych gości i czeka na dwóch spóźnialskich. Mowa o wykluwających się pisklętach flamingów w ogrodzie zoologicznym w mieście Madellin. Pisklęta są oczkiem w głowie pracowników i wzbudzają zachwyt wśród gości. - Są takie słodkie - przyznają zwiedzający.

Krzemionkowy pancerz pozwala wirusom przetrwać w kosmosie i Afryce

Co może zrobić mikroorganizm, będąc w nieprzyjaznym środowisku jak np. gorąca woda lub powierzchnia lecącej komety? Według naukowców, może wykształcić "zbroję", oddzielającą go nieprzyjaznego otoczenia. Dzięki temu opancerzone organizmy są w stanie przetrwać w skrajnych warunkach. Astrobiolodzy NASA podkreślają, że tą metodą można np. zabezpieczać wrażliwe na temperaturę szczepionki transportowane do Afryki.

Z piasku do wody. Miliony żółwi wykluły się na plażach

Na ponad stu meksykańskich plażach rozpoczyna się walka o przetrwanie. Z piasku wykopują się świeżo narodzone żółwie oliwkowe. Miliony malutkich gadów od razu zmierzają w stronę wody, by powrócić na to samo miejsce za około 15 lat. Tylko na plaży Morro Ayuta wykluło się juz około 4-5 milionów zwierząt. ch liczbę szacuje się na ponad 20.

Curiosity na "Dzikim Zachodzie" Marsa

Skupisko skalistych wzniesień przypominających spopularyzowany przez westerny krajobraz amerykańskiej Monument Valley ma być kluczem do zdobycia przez marsjański łazik Curiosity góry Sharp. Jest ona celem jego najdłuższej dotychczasowej podróży na Czerwonej Planecie. Naukowcy liczą, że przeprawa przez tzw. Wzniesienia Murraya będzie okazją do nowych obserwacji geologicznych.

Pociąg wjechał w słonie. Zginęło 6 osobników

Rozpędzony pociąg zabił sześć słoni i ranił co najmniej osiem innych w lesie Chapramari w indyjskim stanie Bengal Zachodni. Maszynista nie miał szans uniknąć wypadku, bo liczące około 40 osobników stado nagle wyszło z lasu i przecięło tory. Wypadek to świadectwo zagrożeń, jakie rozwijający się lokalny przemysł stanowi dla znanego rezerwatu przyrody.

Nadlatuje ISON. Kiedy zobaczymy ją gołym okiem?

Już 28 listopada "kometa stulecia" osiągnie peryhelium, czyli znajdzie się najbliżej Słońca. - To jednak wcale nie oznacza, że wtedy będzie najlepiej widoczna - zaznacza Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. A kiedy zobaczymy ją gołym okiem?

Schody do zdrowia w telefonie. Wielka Brytania zmienia styl życia pracowników

Zamiast windy, wybierzmy schody. Spalimy zbędne kalorie, będziemy zdrowsi, a nasza kondycja będzie się stopniowo polepszała. Unikniemy także krępującej ciszy, często spotykanej w windzie, "płacąc" za to utratą rocznie ponad dwóch kilogramów - zachęcają Brytyjczyków specjaliści. Tamtejsze ministerstwo zdrowia stworzyło StepJockey - specjalną aplikację, która ma motywować do wchodzenia po schodach.