Ciekawostki

Ciekawostki

Ogromne ciśnienie skompresowało diament. Potężny laser "udawał" wnętrze Jowisza

Za pomocą największego i najpotężniejszego lasera na świecie naukowcy po raz pierwszy eksperymentalnie odtworzyli warunki istniejące w głębi planet gigantów. Wytworzona przez nich fala ciśnienia skompresowała diament tak, że odparował w niewyobrażalnie małym ułamku sekundy i znacznie zmienił swoją gęstość. Ten eksperyment pozwolił zrewidować teoretyczne prognozy, według których dotąd opisywano planetarne wnętrza.

Tylko jedna trzecia pacjentów otrzymuje właściwe leki. Powód? Złe rozpoznanie

Większość pacjentów z objawami przeziębienia i grypy wychodzi z lekarskiego gabinetu z receptą na lek, który bardziej zaszkodzi niż pomoże, ogłosili naukowcy po przeanalizowali blisko 7 tys. osobnych przypadków. Do takich wniosków doszli zestawiając ze sobą wyniki badań próbek pobranych od pacjentów z informacjami z kart medycznych o przepisanych lekach.

Rekin udławił się posiłkiem. Uchatka okazała się za duża

Australia poznała prawdę o przyczynach śmierci żarłacza białego, którego ciało odnaleziono na plaży u zachodniego wybrzeża kraju. Rekin udławił się posiłkiem - uchatką, która okazała się za duża - poinformował w czwartek australijski departament ds. rybołówstwa.

Przewodnik radzi, jak przygotować dzieci na wyprawy po górach

Każda wyprawa w góry wiąże się z ryzykiem. Tym bardziej, jeśli tę wyprawę zamierza się odbyć z dzieckiem. Marcin Kacperek, przewodnik górski, podaje kilka wskazówek dla osób, które planują górskie wędrówki ze swoimi podopiecznymi. "Przygotować dziecko, zabierać je na długie spacery, a przede wszystkim nie przemęczać" - radzi ekspert.

Młode rybołowy pierwszy raz wyfrunęły z gniazda

Potomki pary rybołowów zamieszkujących gniazdo w Nadleśnictwie Lipka pierwszy raz wyleciały z gniazda. Lasy Państwowe we współpracy z PSE i Orange transmitują życie rodziny tych rzadkich w Polsce ptaków.

Srebrna Chmura przy Wałach Chrobrego

Panorama szczecińskiego portu przy Wałach Chrobrego w środę wzbogaciła się o niecodzienny element. Jest nim luksusowy wycieczkowiec Silver Cloud (srebrna chmura - tłum. ang.), przemierzający Bałtyk, Morze Północne i Ocean Atlantycki pod banderą Bahamów.

Meteoryty na Marsie. Wpadły w oko Curiosity

Łazik Curiosity odkrył pierwszy żelazny meteoryt na Czerwonej Planecie. To prawdziwy olbrzym mierzący prawie 2 metry. Nazwano go Lebanon. Zdjęcia przesłane przez Curiosity pokazują również mniejszą towarzyszkę giganta, a także jedną skałę "wyglądającą" spoza olbrzyma.

Przytulone szkielety wykopane w Rosji

Archeolodzy z południowej Rosji odkryli dwa szkielety z epoki brązu. Co ciekawe - miały one splecione ręce i nogi. Naukowcy podkreślają, że taki rodzaj pochówku jest nietypowy dla tego okresu. To już drugie odkrycie w tym rejonie, które przyciągnęło uwagę archeologów w tym roku.

Czarno to widzicie? Nic dziwnego, to najczarniejszy materiał świata

Brytyjscy naukowcy stworzyli najczarniejszy materiał na świecie. Vantablack pochłania rekordową ilość 99,96 proc. padającego na jego powierzchnię promieniowania, a oprócz tego może być stosowany na znacznie szerszej gamie surowców niż jego poprzednicy. Odkrycie oznacza nowe możliwości rozwoju dla produkcji instrumentów optycznych, sektora kosmicznego czy wojskowego.

Tornado zakłóciło spokój plażowiczów

Turyści, spędzający czas wolny na plaży Cocoa Beach na Florydzie, byli świadkami tornada. Wzbudziło ono ich niepokój, jednak na szczęście nie dotarło do lądu.

Ulepszyli baterie piaskiem. Będą działać nawet trzy razy dłużej

Wylegując się na wygrzanych słońcem plażach nawet nie przypuszczamy, że otaczające nas zwykłe ziarenka piasku mogą niedługo zrewolucjonizować nasze życie. Właściwie chodzi o rewolucję w produkcji baterii litowo-jonowych, którym zastosowanie obficie występującego w piasku krzemu może trzykrotnie zwiększyć trwałość. Takie akumulatory to dla samych telefonów około trzy dni pracy bez konieczności doładowania, a przecież zasilanych nimi urządzeń używamy znacznie więcej.

Niezwykły spektakl w Nowym Jorku. Zobacz Manhattanhenge

Zdarza się od dwóch do czterech razy w roku i przyciąga tysiące turystów z całego świata. Mowa o Manhattanhenge - niezwykle efektownym zjawisku polegającym na tym, że zachodzące słońce wręcz idealnie pokrywa się z 42. ulicą Manhattanu. Spektakl ten można było podziwiać w weekend.

Teleskop, w którym walczył Bond, wychwycił sygnał spoza naszej galaktyki

Wykazują każdą oznakę tego, że pochodzą spoza naszej galaktyki - mówią astronomowie o tajemniczych, trwających zaledwie tysięczne ułamki sekund radiowych sygnałach. Choć tzw. szybkie wybuchy radiowe były rejestrowane już kilka razy wcześniej przez inny instrument, dopiero wykrycie ich przez najczulszy radioteleskop Arecibo potwierdziło, że to nie pomyłka. Teraz naukowcy muszą ustalić, jakie obiekty spoza Drogi Mlecznej generują takie impulsy.

Einstein się mylił? Prędkość światła w próżni może nie być stała

Profesor James Franson z Uniwersytetu w Maryland w USA poruszył świat fizyki, zamieszczając artykuł w czasopiśmie "New Journal of Physics", w którym twierdzi, że prędkość światła w próżni jest mniejsza niż powszechnie się uważa. Naukowiec podważa tym samym ogólną teorię względności, którą stworzył Albert Einstein.

Trzęsienie ziemi czy meteoryt? Ustalono zasięg tsunami na Bałtyku, ale skąd się ono wzięło?

Naukowiec z Pomorskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Andrzej Piotrowski, znalazł dowody na potwierdzenie przekazów kronikarzy, którzy pisali o tsunami na Bałtyku. Fala została nazwana przez nich Morskim Niedźwiedziem, ze względu na pomruk, który towarzyszył wodzie wdzierającej się na ląd. Wydarzenia te miały miejsce w 1497 roku oraz w drugiej połowie XVIII wieku.

Czeka nas astronomiczny hat trick: superksiężyc zaświeci trzy razy z rzędu

W tym roku część letnich wieczorów uatrakcyjni nam efektowne zjawisko. Podczas trzech kolejnych pełni na niebie zalśni wyjątkowo duży, bliski i jasny superksiężyc. Ponieważ pierwszy raz pojawi się akurat w weekend kończący piłkarskie mistrzostwa świata, w pełni uprawnione wydaje się zapożyczenie sportowej terminologii i nazwanie tej serii astronomicznym hat trickiem.

Miejska wyspa ciepła: powszechne i coraz bardziej uciążliwe zjawisko

Miejska wyspa ciepła to zjawisko meteorologiczne, które charakteryzuje się wyższą temperaturą panującą w mieście niż na innych okolicznych terenach. Wpływa ona na zmianę ważnych czynników, takich jak temperatura, pochłanianie promieniowania słonecznego bądź jego odbijanie (albedo), spadek prędkości wiatru oraz obniżenie wilgotności powietrza. Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet Yale w Connecticut po raz pierwszy pokazują, dlaczego miejska wyspa ciepła (MWC) jest zjawiskiem powszechnym i jak może ona wpłynąć na zdrowie mieszkańców aglomeracji.

Sami zbudowali teleskop i od razu dokonali odkrycia. To może być nowa klasa galaktyk

Ledwie rozpoczął obserwacje, a już odkrył siedem nieznanych dotąd galaktyk karłowatych. Astronomowie z Uniwersytetu Yale mogą być zadowoleni z debiutu teleskopu Dragonfly skonstruowanego przez nich z kilku teleobiektywów fotograficznych. Ich badania mogą się przyczynić do otwarcia nowego rozdziału w astronomii, bo niewykluczone, że niewidoczne wcześniej "kosmiczne niespodzianki" zwiastują odkrycie nowej klasy obiektów kosmicznych.

Masz skłonności do kamicy? Strzeż się upałów!

Im jest cieplej, tym do szpitala zgłasza się więcej osób chorych na kamicę nerkową. Lekarze z USA przebadali kilkadziesiąt tysięcy Amerykanów. Okazało się, że gdy temperatura w ciągu dnia wzrosła co najmniej o 10 st. C, wzrosło też ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u mieszkańców Atlanty, Chicago, Dallas i Filadelfii. Nieco inaczej jest w przypadku mieszkańców Los Angeles.