Ciekawostki

Ciekawostki

Zimne, mokre i sypkie źródło nieopisanej radości

Ile radości mogą dać wysokie śnieżne zaspy? Na przykładzie dwóch czworonogów widać, że całkiem sporo. Baraszkujące w śniegu w miejscowości Wilmington (stan Massachusetts, USA) dwa psiaki - Scout i Buster - nie mogą sieę wprost opanować ze szczęścia.

"Uświadomiłem sobie, że marzenia można spełniać, a granicą jest tylko niebo"

Tomasz Chyziński, wałbrzyszanin mieszkający obecnie w Szkocji, przejechał rowerem przez pięć kontynentów, odwiedził przy tym 46 krajów i pokonał prawie 50 tysięcy kilometrów. Wędrował cztery lata z trzymiesięczną przerwą, którą spędził w rodzinnym mieście. - Po tej wyprawie uświadomiłem sobie, że marzenia można spełniać, a granicą jest tylko niebo - powiedział.

Kalmary i krewetki zamiast karpia. Boże Narodzenie w australijskim porcie

Kalmary lub krewetki zamiast karpia? Takie rzeczy tylko jeśli jest się członkiem załogi, biorącej udział w legendarnych regatach Syndey-Hobart. Kilkuosobowa kompania wilków morskich opowiadała o panującej na pokładzie świątecznej atmosferze, ostatnich przygotowaniach i zamówionych w restauracji potrawach, będących swoistą wariacją na temat rodzimej tradycyjnej kuchni.

Pierwsza gwiazdka juz na niebie

W tym roku do miana pierwszej gwiazdki w wieczór wigilijny pretendują dwie planety: Wenus i Mars oraz gwiazdy Wega i Kapella. Na nieboskłonie są widoczne już od około godz. 16.00. Zgodnie z polską tradycją wieczerza wigilijna rozpoczyna się, gdy na niebie pojawi się symbolizująca Gwiazdę Betlejemską tzw. pierwsza gwiazdka.

Chiny i Japonia skąpane w śniegu. Małpki nie kryją radości

Świeży śnieg może sprawić radość nie tylko dzieciom. Niektóre zwierzęta, takie jak małpki, uwielbiają zabawy w białym puchu. Niektóre liżą zbitą bryłkę śniegu, traktują ją jak lody. Zobacz jak wyglądają zimowe harce małp w Chinach i Japonii.

Sztuczna czy prawdziwa? Kierujmy się gustem i skupmy na dobrej atmosferze

Jaką choinkę decydujemy się przyozdobić - prawdziwą czy sztuczną? Jedna "w pakiecie" gwarantuje niepowtarzalną świąteczną atmosferę, roztaczając swój żywiczny zapach. Druga z kolei, to wydatek jednorazowy służący zwykle przez lata, jeśli wiemy jak prawidłowo ją konserwować. Nie wymaga niczego więcej, niż ewentualnego schowania do piwnicy, podczas gdy po choinkę naturalną musimy organizować wyprawę. Co jest więc lepsze?

Terra (już nie) incognita. Co zawdzięczamy satelitom?

Ostatnie 15 lat w badaniach satelitanych było najbardziej przełomowe. Przez ten czas, dzięki profesjonalnemu sprzętowi krążącemu po naszej orbicie, poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat Ziemi. Za sprawą satelitów możemy bez opuszczania powierzchni Ziemi przekonać się, jak nasza planeta wygląda z perspektywy kosmosu.

Jeden Wielki Wybuch i dwa Wszechświaty

Najnowsza teoria może zmienić obecną wizję kosmosu. Grupa naukowców stwierdziła, że w ramach Wielkiego Wybuchu powstały dwa Wszechświaty. Ponado są one swoimi lustrzanymi odbiciami.

"Nie mamy złudzeń, że klimat się ociepla"

Naukowców nie dziwi, że rok 2014 będzie należał do czołówki najgorętszych. Krzysztof Markowicz, geofizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, na antenie TVN24 opowiadał o scenariuszach zmian klimatu. - Nie mamy złudzeń, że klimat się ociepla - komentował specjalista.

Zmarł specjalista od huraganów. Miał 102 lata

Robert Simpson odszedł kilka dni temu. Był legendą w dziedzinie meteorologii. Wraz z przyjacielem stworzył skalę, służącą ocenie siły cyklonów tropikalnych, którą używa się na całym świecie. Swoje życie poświęcił pogodzie.

Zaginiony pies powrócił. Ufarbowany

Kiedy odnaleziono Coco, pupilkę pewnej rodziny z Kalifornii, radości nie było końca. Pies prawdopodobnie został porwany. Ktokolwiek miał przez ten czas Coco, zachował się niehumanitarnie - ufarbował ją.

Plaga szczurów w Singapurze. "W 10 minut widziałem ich 50"

Plaga szczurów zajęła wzgórze przy singapurskiej stacji kolejowej. Od 18 grudnia ekipa deratyzacyjna, mając w zanadrzu siatki, pułapki i trutki, próbuje się uporać z niespodziewanym problemem. Gryzonie zadomowiły się na terenie połowy boiska piłkarskiego. Małe zwierzęta wzbudzają niepokój u okolicznych właścicieli restauracji.

Czy na Marsie było życie? Zmienne stężenie metanu każe znów to rozważać

Odkrycie metanu na Marsie samo w sobie nie dziwi - o jego obecności na Czerwonej Planecie naukowcy wiedzieli już wcześniej. Jednak poczynione przez Curiosity obserwacje podczas badań wewnątrz liczącego 154 km średnicy krateru Gale zmuszają ich do pochylenia się po raz kolejny nad zagadnieniem: czy na Marsie było życie? Instrumenty pokładowe łazika wykryły bowiem powtarzające się cyklicznie emisje metanu do atmosfery.

"Kosmiczna śmieciarka" gotowa do testów. Będzie sprzątała orbitę

Oprogramowanie do "śmieciarki", która ma oczyszczać przestrzeń wokół Ziemi powstało w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. "Kosmiczna śmieciarka" ma wystrzeliwać specjalną siatkę, która będzie oplatać odpady krążące na orbicie i sprowadzać je w kierunku Ziemi, aby spłonęły w atmosferze. Instalacja jest już praktycznie gotowa, w lutym czekają ją pierwsze testy.

Zobaczcie najciekawsze kosmiczne wydarzenia 2014 roku

Mijający rok obfitował w wiele ciekawych wydarzeń związanych z podbojem kosmosu. Byliśmy świadkami m.in. lądowania Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko i obserwowaliśmy pierwszą fazę testów Oriona. Poniżej przedstawiamy zaledwie garstkę ciekawych momentów w dziedziny astronomii.

Smok uziemiony. Historyczny moment dopiero w styczniu

SpaceX zamierza zapisać się na kartach historii. Prywatna, kosmiczna firma ma nadzieję, że rakieta wynosząca Dragona w przestrzeń, będzie mogła powrócić na Ziemię i bezpiecznie wylądować na barce, a nie jak było tej pory, wodować w Pacyfiku. Pierwsze podejście do lądowania odbędzie się podczas misji, której start przesunięto na 9 stycznia.

2014 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów?

To już prawie pewne. Ten rok był najcieplejszy od początku pomiarów czyli od 1880 roku. Naukowcy zgodnie potwierdzają, że według danych do tej pory 2014 rok może okazać się rekorodowo ciepły. Nie wykluczają również, że może to być najcieplejszy okres w historii na przestrzeni 4000 lat.

Zbędne kilogramy tracimy... wydychając je

Czy wiecie, gdzie podziewa się gubiony przez nas nadprogramowy tłuszcz? Powszechnie uważa się, że jest "palony" - zamieniany w energię, ciepło lub masę mięśniową. Tymczasem australijscy naukowcy dowodzą, że jest on... wydychany jako dwutlenek węgla i częściowo wydalany jako składnik potu lub moczu.

W święta USA świecą aż 1,5 raza mocniej

W okresie świątecznym USA świecą 1,5 raza mocniej. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i meteorolodzy z NOAA oszacowali, że natężenie światła w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku jest większe nawet o 50 proc. w porównaniu do innych okresów.