Ciekawostki

Ciekawostki

ISS przeleciała przez zieloną poświatę zorzy polarnej

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przelecieli przez zorzę polarną. Moment został zarejestrowany i opublikowany przez niemieckiego naukowca z Europejskiej Agencji Kosmicznej na jego profilu na jednym z portali społecznościowych.

Pogoda ekstremalna. Czekają nas 40-metrowe fale

Niemal tysiąc specjalistów zgromadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) spotkało się, aby omówić niepewną przyszłość związaną ze zmianami pogodowymi w nadchodzących dziesięcioleciach. Najnowsze prognozy niestety nie są optymistyczne. Czekają nas tragiczne skutki globalnego ocieplenia m.in.: topniejące lodowce, wzrost poziomu wód, czy 40-metrowe fale na oceanach i to jeszcze nie wszystko...

Cukierek upadł Ci na podłogę? Podnieś go w 5 sekund

Wściekasz się, kiedy jedzenie upadło Ci na podłogę? Podnieś je szybko, a nie będziesz musiał go wyrzucać. Większość ludzi ślepo wierzy w "zasadę pięciu sekund". Naukowcy dowiedli, że nie jest ona tylko wymysłem naszych przodków. I wcale nie musimy ganić dzieci za jej stosowanie.

Zamieszka w kapsule na szczycie topniejącej góry lodowej Grenlandii

Niektórzy potrzebują mocnych wrażeń. Żądny przygód włoski podróżnik zamierza jako pierwszy człowiek w historii zamieszkać w kapsule na szczycie góry lodowej. Spędzi w niej od ośmiu do dwunastu miesięcy. Naukowcy szacują, że w tym czasie lodowiec będzie powoli topniał. Projekt rozpocznie się w 2015 roku. Alex Bellini będzie świadkiem ostatniej fazy istnienia góry lodowej.

Na Ziemi będzie coraz cieplej. Globalne ocieplenie dopiero uderzy

Wszyscy na świecie spekulują na temat globalnego ocieplenia. Na konferencjach znawcy przestrzegają społeczeństwo przed jego skutkami i uświadamiają, by dla dobra naszej planety, ograniczyć wszelką emisję gazów cieplarnianych. Jednak okazuje się, że ocieplenie klimatu nie postępuje tak szybko jak kiedyś.

Prowadzi pomiary meteorologiczne co godzinę każdego dnia i tak już 60 lat

Prezenterzy Jarosław Kuźniar i Tomasz Wasilewski prowadzący wyjazdowy program TVN 24 "Wstajesz i wakacje" mieli okazję porozmawiać z wyjątkowym człowiekiem. Pan Marian Jankowski obserwuje pogodę od sześćdziesięciu lat na stacji synoptycznej w Kołobrzegu. "Sześćdziesiąt lat, dzień w dzień to samo" powiedział Kuźniar.

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Słońcu

Słońce ma już 4,6 mld lat. Przed nim jeszcze co najmniej 5, może nawet 15 kolejnych mld lat. Później czeka je spektakularny koniec. Zobacz, w jaki sposób blask naszej dziennej gwiazdy będzie słabnąć.

Martwe żółwie, wieloryby w ropie. Będzie film o największej katastrofie ekologicznej

Do oceanu wpłynęło ok. 700 tys. ton ropy naftowej, która skaziła południowe wybrzeże USA. Potem doszło do wybuchu platformy wiertniczej i pożaru. Zginęło 11 osób. W 2010 roku katastrofa była na pierwszych stronach gazet na całym świecie. Szkody jakie wyrządziła środowisku były największe w historii Ameryki. Teraz Hollywood nakręci film, który skupi się na losach pracowników platformy w ostatnich chwilach przed tragedią. Jednego z nich zagra Mark Wahlberg.

Bardarbunga ciągle aktywny. Loty nad Islandią znów zagrożone?

Islandzki wulkan Bardarbunga może wkrótce wybuchnąć. - Ryzyko pojawienia się wybuchu wynosi fifty-fifty - informują sejsmolodzy. Od soboty w rejonie wulkanu pojawiło się już prawie 3 tys. trzęsień ziemi. Eksperci ostrzegają, że jeśli dojdzie do erupcji, pojawią się rozległe powodzie, a chmura pyłu może zakłócić transport lotniczy.

Nawiązali kontakt z Heweliuszem. "Jesteśmy bardzo zadowoleni"

Polskim naukowcom udało się nawiązać kontakt z Heweliuszem, który nad ranem został wyniesiony na orbitę. - Heweliusz odnalazł się na niebie. Jesteśmy bardzo zadowoleni - poinformował dr Roman Wawrzaszek z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Krokodyl na biegunie? W prehistorii było to możliwe

W dziejach Ziemi były okresy, kiedy robiło się naprawdę gorąco. Zanim po powierzchni Błękitnej Planety zaczął stąpać człowiek, nawet na biegunach panowały upały. Dlatego pojawiały się tam nawet krokodyle i palmy.

Niepełnosprawny żółw ruszył w wyścigu. Śledzą go naukowcy

Po kilkumiesięcznej rehabilitacji żółw Pine Tyme opuścił szpital dla zwierząt. Mimo że gad nie ma jednej płetwy, bierze udział w wyścigu żółwi. Wcześniej weterynarze założyli mu nośnik satelitarny, dzięki czemu mogą na bieżąco śledzić wędrówkę zwierzęcia.

"Nie będziemy musieli kiwnąć palcem". Planetoida zagrażająca Ziemi może zmienić kurs

Nasza planeta w kosmosie nie jest sama. Co chwilę naukowcy odkrywają obiekty, które stanowią potencjalne ryzyko zagrożenia dla Ziemi. Jednym z nich jest asteroida 1950 DA, z którą może dojść do starcia w 2880 roku. Szansa na to zderzenie wynosi 1 do 4000. Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik uspokaja jednak, że do czasu ewentualnej "kolizji" planetoidy z Ziemią, może wydarzyć się wiele innych zjawisk, które zmienią kurs 1950 DA.

Nocne połowy rekinów nowym hobby dla odważnych

Nocne połowy rekinów stały się modą dla odważnych. Wędkarze z Florydy (USA) wyławiają drapieżniki i ściągają na brzeg. Następnie robią sobie zdjęcia ze zdobyczą i wypuszczają na wolność. Materiały z rekinami cieszą się niezwykłą popularnością.

Jad lekarstwem na raka?

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois twierdzą, że można zatrzymać wzrost komórek nowotworowych. Ma w tym pomóc m.in. jad pszczoły, węża, czy skorpiona. Praca naukowców jest jeszcze we wczesnym stadium, ale już wykazała pierwsze sukcesy w zatrzymanu raka piersi i czerniaka w testach laboratoryjnych.

Zagraża nam kosmiczna kupa gruzu

Według najnowszych badań asteroida 1950 DA, która stanowi potencjalne zagrożenie dla naszej planety, to wcale nie zwarta kosmiczna skała, lecz... kupa gruzu. Składają się na nią odłamki skalne pokryte regolitem, między którymi dochodzi do niezwykłych oddziaływań.

Aligator chciał do szkoły. Pomysł nie spodobał się nauczycielom

Kto powiedział, że powakacyjny powrót do szkoły to zdarzenie rutynowe i nudne? Na nauczycieli, którzy stawili się w pewnej szkole w Teksasie, by przygotować placówkę przed zbliżającym się początkiem roku szkolnego, czekała niespodzianka. W powitał ich... krokodyl. Zszokowani i przestraszeni zadzwonili po właściwe służby. Gad okazał się łagodny i bez większego trudu dał się złapać. W akcji nikt nie ucierpiał.