Ciekawostki

Ciekawostki

Niewola zabiła w nich instynkt, ale jest ktoś, kto go przywraca. Bieliki uczą się latać

Ptaki, które większość swojego życia spędziły w klatkach, bardzo często nie potrafią latać. Dlatego też potrzebują kogoś, kto pokaże im, w jaki sposób można korzystać z wolności; kogoś, kto pokaże im, jak posługiwać się skrzydłami, by wzbijać się w przestworza. Takim ptasim trenerem jest Jaques Olivier Travers. Człowiek, który dla zwierząt gotów jest poświęcić swoje życie.

Mają krew mamuta. Teraz chcą go sklonować

Naukowcy z Rosji chcą sklonować mamuta. Jego szczątki, wraz z próbką krwi, znaleźli rok temu w lodowej trumnie na Syberii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może już niedługo będziemy mogli zobaczyć to wymarłe zwierzę w ogrodach zoologicznych.

Afryka odczuwa zmiany klimatu, wywołane przez gazy cieplarniane sprzed 10 tysięcy lat

Gazy cieplarniane, które dostały się do atmosfery 10 tysięcy lat temu, zmieniły klimat Afryki. Spowodowały, że w niektórych regionach zaczął padać deszcz. W rezultacie suche pustynie zamieniły się w tętniące życiem sawanny. Szacuje się, że około 10 tys. lat temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było na podobnym poziomie, jak na początku rewolucji przemysłowej.

Wybudzona z kosmicznego snu. Sonda coraz bliżej Plutona

Po prawie dziewięcioletniej kosmicznej podróży amerykańska sonda kosmiczna zbudziła się ze snu. Przemierzyła ponad cztery i pół miliarda kilometrów w przestrzeni międzyplanetarnej po to, by zbliżyć się do Plutona. Kapsuła Nowe Horyzonty zacznie pracę na krańcu Układu Słonecznego już na początku 2015 roku.

Jeleń wszedł do domu. Pobuszował w kosmetykach

Do jednego z domów w Galloway w stanie New Jersey wtargnął jeleń. Wizyta zwierzęcia zszokowała właścicielkę, która szykowała w kuchni słodkie ziemniaczki. Jeleń szybko znalazł drogę do łazienki, w której szczególnie zainteresowały go kosmetyki.

Tajemnicza forma terenu na Marsie wprawia naukowców w zakłopotanie

Zarówno powierzchnia jak, i wnętrze Czerwonej Planety nadal stanowi zagadkę dla naukowców. Badacze obecnie zastanawiają się nad pochodzeniem zaskakującej formy terenu na powierzchni Marsa, której zdjęcie zrobił specjalny przyrząd HiRISE. Okazuje się, że wzniesienie nie jest jedyne na terenie, na którym występuje, tylko sąsiaduje z wieloma podobnymi rzeźbami.

Po co podbijać kosmos? By zrobić coś wielkiego i przypadkiem pożytecznego

Co przeciętny Kowalski ma z tego, że amerykańska agencja kosmiczna NASA z powodzeniem wystrzeliła na orbitę nowy model statku kosmicznego wyniesionego na potężnych rakietach wypalających setki litrów paliwa? - Różne technologie, które są odkrywane zupełnie przy okazji takiego lotu kosmicznego i potem trafiają do naszego życia codziennego - odpowiada bez namysłu Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

"Kosmiczna kruszynka" pod czujnym okiem współpracujących teleskopów

Europejscy eksperci zdołali zarejestrować najdrobniejszą ze wszystkich asteroid, jakie dotychczas "wpadły w oko" kosmicznych teleskopów. Tak zwana kosmiczna kruszyna, orbitująca wokół Marsa, ma średnicę zaledwie 100 metrów. Naukowcy ESA nie kryją dumy, nazywając to dowodem na zdolność do międzynarodowej kooperacji naukowej w celu wykrywania Obiektów Bliskich Ziemi mogących zagrozić w przyszłości naszej planecie.

NASA ogłosiła: na Marsie człowiek stanie po 2030 roku

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła, że pierwsza załogowa misja na Marsa odbędzie się po 2030 roku. W tym celu naukowcy z NASA rozpoczną trwającą wiele lat fazę testową. Jednym z ważniejszych etapów przygotowań będzie lądowanie statku kosmicznego Orion na asteroidzie.

Pierwsze "kolorowe" zdjęcie komety. Rosetta wyśle ich więcej

Naukowcy opublikowali pierwsze zdjęcie komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w "rzeczywistych barwach". Dzięki fotografii możemy teraz podziwiać kosmiczną skałę w odcieniach czerwieni i brązów. Jednak tak naprawdę kolory te nie byłyby widoczne dla człowieka patrzącego na kometę "gołym okiem". Kometa jest "bardziej czarna niż węgiel" - podkreślają specjaliści.

Dla jednych słonina, dla innych jabłka. Poradnik dokarmiania ptaków

Późna jesień to najlepszy moment, by zacząć dokarmianie ptaków - podaje rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Przypomina jednak: jeśli przyzwyczaimy do tego ptaki, należy dbać, by w miejscu dokarmiania pokarm dostępny był stale, zwłaszcza w czasie silnych mrozów i śniegów.

Przebiegunowanie i co dalej? "Problemem może być cywilizacja"

Pole magnetyczne naszej planety słabnie szybciej niż myślano. Naukowcy twierdzą, że może to być zwiastun nadchodzącego przebiegunowania. Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz naukowy, informuje jednak, że nie ma się czego obawiać. Nawet jeśli bieguny zamienią się miejscami, "biologicznie nic nam nie grozi".

Niedźwiedź Wojtek bohaterem Wojska Polskiego. Podczas wojny nosił amunicję

W czasie II Wojny Światowej polskim żołnierzom z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim dowodzonym przez generała Władysława Andersa, towarzyszyło niezwykłe zwierzę. Do szeregów wstąpił niedźwiedź. Zwierzę spało, spożywało posiłki i brało udział w bitwach razem z żołnierzami.

Synoptyk: dziś rozpoczyna się meteorologiczna zima

Mapę z prognozą temperatury maksymalnej na dziś możemy sobie spokojnie darować. Nie dlatego, że jest do niczego - jest jak najbardziej trafna. Tylko, że nijak ma się do naszego odczucia owej temperatury z powodu nieprzyjemnego, zimnego wiatru i dużej wilgotności powietrza oraz z powodu braku dopływu silnego promieniowania słonecznego.

W tym roku Atlantyk spokojny, Pacyfik bardziej agresywny

Specjaliści podsumowują tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku. Zgodnie z prognozami, był on łagodniejszy niż zwykle. Mimo że zagrożenia z ich strony już nie ma, eksperci pracują nad ulepszeniem sprzętu, który pozwoli im z większą dokładnością prognozować nadejście groźnego żywiołu.

DNA przetrwało lot w Kosmos. "Byliśmy kompletnie zaskoczeni"

- Byliśmy kompletnie zaskoczeni - przyznają naukowcy, którym udało się udowodnić, że DNA może przetrwać trudne warunki panujące w Kosmosie. Eksperci wysłali ponad atmosferę naszej planety próbki materiału genetycznego. Po 13-minutowej podróży spora część DNA wróciła na Ziemię w nienaruszonym stanie.

Japończycy wyślą swój lądownik w kierunku asteroidy. Już w niedzielę

Minęło zaledwie kilkanaście dni od jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach astronomii (lądowania na komecie), a już szykuje się kolejne. 30 listopada z japońskiej wyspy Tanegashima zostanie wystrzelona sonda Hayabusa 2. W 2018 roku wyląduje ona na asteroidzie 1999 JU3. Naukowcy pokładają ogromne nadzieje w misji i wierzą w to, że dzięki niej zwiększy się bezpieczeństwo Ziemi.

"Sowi Big Brother" w sieci. Zobaczcie tajemnice puszczyków

Dzięki leśnikom z Nadleśnictwa Dobrocin (woj. warmińsko-mazurskie) możemy podglądać życie pary puszczyków. Sowy przygotowują się do lęgu, który w warunkach naturalnych może rozpocząć się już w grudniu. Na małe sówki trzeba będzie jednak poczekać.