Ciekawostki

Ciekawostki

Pięć miejsc, w których warto spędzić jesienny weekend

Jesień nie musi być nudna. Pomimo że dni są coraz krótsze, a spadająca z dnia na dzień temperatura nie zachęca do wielu aktywności, to warto ruszyć się z kanapy. W Polsce jest wiele miejsc, gdzie jesień wygląda wyjątkowo pięknie. My przygotowaliśmy zaledwie garstkę punktów, które warto zobaczyć właśnie teraz.

Depresję zdiagnozuje laborant, badając naszą krew. Wyniki wskażą najlepszą terapię

W magazynie "Translational Psychiatry" profesor Eva Redei zaproponowała nową, rewolucyjną metodę "wykrywania" depresji poprzez analizę markerów we krwi pacjentów. - To może przenieść psychologię na poziom XXI wieku - napisała na wstępie publikacji autorka badań. Dzięki jej testom psychiatrzy będą w stanie opracowywać "szyte na miarę" leczenie dobrane pod biologię pacjenta.

Botobus kursuje po ulicach Istambułu. Na dachu ma ogród

Po ulicach tureckiego Istambułu od środy jeździ autobus botaniczny, który nazywany jest Botobusem. Na dachu tego środka lokomocji znajduje się ogród. Osoby, które brały udział w tworzeniu tego pojazdu chciały pokazać światu, że ochrona środowiska ma dla nich bardzo duże znaczenie.

RPA ewakuuje nosorożce. To sposób na walkę z kłusownictwem

Z rąk kłusowników ginie coraz więcej nosorożców. Organizacja ekologiczna WWF alarmuje, że w ciągu sześciu lat liczba zabitych osobników tego gatunku zwiększyła się o 991. Tak duża liczba zabijanych zwierząt świadczy o zwiększającym się popycie. Coraz częściej róg nosorożca służy do wykonywania przedmiotów, podkreślających status ekonomiczny ich nabywców.

"Kinetyczny deszcz" na hali odlotów w Singapurze

Oczekiwanie na hali lotniska nie musi być nudne. Przekonują się o tym ci, którzy startują z portu lotniczego Changi w Singapurze. Mają możliwość zobaczenia niezwykłej wystawy zatytułowanej "Kinetyczny deszcz".

Cztery pory roku u naszych południowych sąsiadów

Jest takie miejsce na świecie, gdzie w ciągu jednego dnia możemy doświadczyć czterech pór roku. Film, którego ujęcia nagrano w ciągu dziewięciu godzin w słowackiej części Tatr Wysokich, pokazuje zróżnicowanie tego obszaru. Na każdym kroku można spotkać oznaki wiosny, lata, jesieni i zimy.

Symbol jesieni - kolorowe liście. Z roku na rok będziemy je oglądać coraz bliżej zimy

Jesień kojarzy się nam przede wszystkim z liścmi, które stopniowo zmieniają swoje barwy, by w końcu spaść z drzew. Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Princeton, z roku na rok pierwsze liście będą spadać później niż zazwyczaj. Wszystko za sprawą pogłębiającego się efektu cieplarnianego, który sprawi, że drzewa dłużej zatrzymają swoją otulinę, a zima nadciągnie później.

Aligator kontra kot. Ukryta kamera nagrała niecodzienne spotkanie

Pod osłoną nocy koty zwykły polować na mniejsze od siebie zwierzęta, takie jak ptaki czy gryzonie. Pewien dziki kocur mieszkający w amerykańskim stanie Floryda w poszukiwaniu kolacji zapuścił się na tereny, gdzie rządził inny drapieżnik. Był nim aligator, który zaczaił się na puszystego gościa.

Cirrus i Słońce, czyli jak powstaje halo

Czasami na niebie można ujrzeć trzy świecące słońca, czasami nasza dzienna gwiazda pojawia się w towarzystwie świecącego okręgu. Halo zapiera dech w piersiach, ale w rzeczywistości nie jest aż tak rzadkie, jakby się mogło wydawać. Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w porannym programie TVN24 "Wstajesz i weekend" opowiedział w jaki sposób powstaje to zjawisko.

"Po to Curiosity przeleciał miliony kilometrów"

NASA ogłosiła sukces łazika, który zdołał wykopać niewielką dziurkę w marsjańskiej górze. Instrumenty pokładowe, w jakich znalazły się próbki pyłu, przeprowadziły wstępne analizy i wysłały wyniki do komputerów na Ziemi.

"Mamy niewiele czasu". Rosyjski naukowiec straszy katastrofalnym ochłodzeniem

- Mamy niewiele czasu - ostrzega rosyjski klimatolog Chabibułło Abdusamatow. Według tego naukowca świat wkrótce będzie musiał zmierzyć się nie z globalnym ociepleniem, a katastrofalnym ochłodzeniem klimatu. Ta mała epoka lodowcowa będzie ciągnąć się przez kilkadziesiąt lat. Jej szczyt nastąpi dopiero około 2060 roku.

Woda starsza od Słońca. Na Ziemię trafiła z Kosmosu

Woda obecna na Ziemi jest starsza od Słońca. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor. Oznacza to, że obecność wody wyróżnia nie tylko naszą planetę, ale również inne obiekty w Układzie Słonecznym i poza nim.

Śmierć ekosystemu w piętnastu aktach. Jak znikało Jezioro Aralskie?

Efekt końcowy radzieckiego planu zmodernizowania i udoskonalenia rolnictwa na terenie Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu nie do końca wypalił. Widać to gołym okiem na serii zdjęć udostępnionych przez agencję NASA. Piętnaście fotografii z perspektywy satelity na ziemskiej orbicie można śmiało nazwać cyklem przedstawiającym powolną śmierć Morza Aralskiego, niegdyś czwartego największego jeziora świata.

Na odległej planecie odkryto parę wodną. Czy istnieje tam życie?

Najmniejsza z pozasłonecznych planet, znana naukowcom jako HAT-P-11b, posiada ślady pary wodnej w swojej atmosferze. Do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół astronomów, który za pomocą trzech kosmicznych teleskopów zbadał to ciało niebieskie. Odkrycie budzi wielki entuzjazm wśród naukowców, bo wskazuje, że na tej odległej planecie może istnieć życie.

Z głową ponad chmurami. Zobaczcie ich piękno z drugiej strony

Chmury potrafią namalować piękne pejzaże na niebie. Widziane z góry, pokazują nam inne oblicze. W ramach projektu Windows of Earth naukowcy z NASA publikują zdjęcia naszej planety, zarejestrowane przez astronautów. Zobacz, jak pięknie obłoki prezentują się z perspektywy kosmosu.