Ciekawostki

Ciekawostki

Do końca stulecia pioruny będą uderzały częściej. Winne globalne ocieplenie

Skutki globalnego ocieplenia przejawiają się na wiele sposobów, np. poprzez topnienie lodowców. Kolejną konsekwencją rosnącej średniej temperatury planety będą znacznie częstsze i silniejsze zjawiska pogodowe. - Obecnie w USA rejestrujemy około 30 milionów uderzeń piorunów. W 2100 roku możemy spodziewać się około 45 milionów takich zjawisk - zapowiadają naukowcy.

Pieskie życie jesienią? Istny raj

Powiedzenie "pieskie życie" ma negatywny wydźwięk, ale w praktyce oznacza mnóstwo zabawy. Przynajmniej dla pewnej dwójki o wdzięcznych imionach Livy i Arther, mieszkających w amerykańskim stanie Kentucky. Opadłe z drzew liście, zamiecione w wielki stos, okazały się kapitalnym miejscem do dokazywania, turlania się, skakania i nurkowania, co widać na upublicznionym przez ich właścicieli nagraniu.

Już dziś Philae wyląduje na komecie. Zobaczcie drogę od startu do lądowania

W środę (12 listopada) próbnik Philae odłączy się od sondy Rosetta i wyląduje na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Będzie to pierwszy w historii tego typu manewr. W porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz" astronom Jerzy Rafalski opowiedział o celu tej misji. Zauważył przy tym, że włączyli się w nią również Polacy.

Stworzył diament z... masła orzechowego

Nie od dziś wiadomo, że diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety. Dzięki metodzie opracowanej przez pewnego naukowca można je otrzymać nawet z... masła orzechowego.

"Czarny lód" przyspiesza topnienie Grenlandii

Grenlandia odkrywa przed nami swoje tajemnice. Pod pokrywą białego puchu znajduje się "czarny lód", który odsłania się na coraz większej powierzchni wyspy. Ciemne lodowe wstęgi na Grenlandii wpisały się już na stałe w jej letni krajobraz.

Poszukiwaczem skarbów może zostać każdy. Wystarczy wyjść z domu

By udać się na poszukiwanie skarbów wcale nie trzeba organizować statku, czarnej bandery z trupią czaszką i pirackiej załogi. Wystarczy zebrać grono przyjaciół, uruchomić w swoim smartfonie aplikację i ruszyć się z domu w stronę lasu, miejskiego parku lub w pobliże przepływającej w okolicy rzeki. Wykazując się umiejętnością odczytywania mapy i odrobiną fantazji, możemy znaleźć ukryte w dziuplach lub pod kamieniami skrzynie pełne skarbów.

Polacy zapiszą się w historii misji Rosetty

Na kluczowy moment misji Rosetta - osadzenie na komecie lądownika Philae - niecierpliwie czekają polscy naukowcy. Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd Mupus, który będzie m.in. badał jej temperaturę. Kulminacyjną scenę trwającej od dekady misji, będzie można śledzić na żywo w Internecie.

Na cienkiej linie nad "Ryczącym smokiem"

Choć chodzenie po linie zwykle uważa się za cyrkową sztuczkę wyćwiczonych akrobatów, to parające się tym osoby nierzadko mają z cyrkowcami niewiele wspólnego. Tak, jak dwóch mężczyzn, którzy przeszli z minimalnym zabezpieczeniem po linie rozpiętej nad afrykańskimi Wodospadami Wiktorii, zwanymi "Ryczącym Smokiem".

Hard rock! Czyli niezwykły minerał odkryty w kraterze

Podczas badań prowadzonych na terenie krateru uderzeniowego w Wisconsin, naukowcy odkryli niezwykle rzadką odmianę krzemianu cyrkonu. Minerał oznaczony wzorem ZrSiO4 wyróżnia się gęstością większą od innych minerałów o około 10 procent, wynikającą z poddania go ogromnemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Występuje tylko na terenie trzech innych kraterów, powstałych w wyniku uderzenia w planetę meteorytu.

"Minihuragan" przeszedł przez Maltę. Takich zjawisk będzie coraz więcej

W Europie utworzył się "minihuragan", wyglądem przypominający potężne cyklony, które atakują wybrzeże Ameryki Środkowej i Północnej. Na zdjęciach satelitarnych basenu Morza Śródziemnego można podziwiać idealnie uformowanego "ślimaka". Ten ośrodek niskiego ciśnienia generował wiatr o prędkości sięgającej 135 km/h. Według badań częstość pojawiania się tego zjawiska w tym rejonie wzrasta.

Ziemskie bieguny niedostępności. Nowe miejsca do zdobycia?

Ziemia ma co najmniej kilka biegunów. Poza tymi najbardziej znanymi, geograficznymi, wyróżnia się również m.in. bieguny niedostępności. To miejsca, które niby niczym się nie wyróżniają, jednak odległość, w jakiej znajdują się od lądu lub oceanów (w zależności od rodzaju powierzchni) jest imponująca.

Na El Nino jeszcze poczekamy? Szanse na rok bez anomalii rosną

Szanse na pojawienie się El Nino w tym roku spadły do 58 procent. Jeszcze w lipcu sięgały one ok. 80 proc. Skąd taka tendencja? Eksperci tłumaczą, że wszystkiemu winna jest atmosfera i to, że zależności między gazową powłoką naszej planety a oceanem są dość słabe.

ISS w trójwymiarze bez wychodzenia z domu

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa garstka wybranych astronautów. Od teraz również zwykli śmiertelnicy będą mogli uczestniczyć w kosmicznym życiu. Inżynierowie z NASA udostepniają w sieci filmy w wersji 3D. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne okulary - te z czerwonym i niebieskim szkiełkiem.

Ten piękny kwiat zabił ogrodnika

33-letni ogrodnik zmarł po tym, jak dotknął śmiertelnie trujących kwiatów tojadu nazywanego również mordownikiem. Mężczyzna opiekował się ogrodem w jednej z posiadłości w Alton w Wielkiej Brytanii.

Tak rodzi się planeta. Zdjęcia z ogromnego teleskopu

Naukowcy z Europejskego Obserwatorium Południowego (ESO) zaobserwowali narodziny planet w dysku protoplanetarnym gwiazdy HL Tauri. Zdjęcia wykonano za pomocą ogromnego teleskopu w Chile. Obserwacje wykazały, że proces powstawania planet może trwać krócej niż sądzono do tej pory.

Siła uderzenia fali tsunami w ląd może być o 70 proc. większa. Warunkiem kształt plaży

Plaże uważa się za naturalny falochron dzięki grząskiemu i lekko wznoszącemu się w stronę centrum wyspy podłożu, które skutecznie wyhamowuje napierającą spiętrzoną wodę. Oparte na udoskonalonych algorytmach modele wykazały jednak, że w przypadku tsunami niekiedy skutek jest odwrotny - ukształtowanie wybrzeża może wzmocnić niszczycielską falę tsunami niekiedy nawet o blisko 70 proc.

Tych kamieni nie spaja klej. Robi to grawitacja

Metod na walkę ze stresem jest wiele, ale jedną z najoryginalniejszych jest... tworzenie pionowych konstrukcji z kamieni bez użycia jakiegokolwiek spoiwa. Mistrzostwo osiągnął w tym Michael Grab - "rzeźby", które tworzy, są fascynujące. Kiedy je oglądamy, chcemy zadać tylko jedno pytanie: jak on to robi?

Policyjna kamera nagrała spadającą gwiazdę

Policyjne kamery zainstalowane w samochodach zwykle rejestrują mniej lub bardziej niepoprawne zachowywanie się kierowców. Pewnemu funkcjonariuszowi na jednej z tras stanu Wirginia Zachodnia (USA) udało się zupełnie przypadkiem uchwycić w kadrze spadającą świetlistą kulę.

Masowy morderca ludzkości ocali miliony istnień?

HIV, czyli wirus zespołu nabytego braku odporności rokrocznie zabija miliony osób na całym świecie. Nie inaczej nowotwory, które nierzadko są niemożliwe do wyleczenia nawet za pomocą ciężkiej chemii. Światełko w tunelu zapaliły wyniki po zastosowaniu eksperymentalnej metody leczenia na pewnej ośmiolatce. Po zainfekowaniu dziecka odrobinę "przerobionym" wirusem HIV, lekarze wyleczyli ją z białaczki.

Świetliście zielone skutki przepływu prądu w jonosferze

Przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) astronautom można zazdrościć widoków. Udowadniają to po raz kolejny, publikując nagranie ostatniej zorzy polarnej. Spektakularne zielone smugi światła na niebie nagrał Alexander Gerst.

Klimatolog: 17 stopni w listopadzie to ekstremum. Temperatura powinna być niższa

- 17 st. C w listopadzie na Dolnym Śląsku to jest już ekstremum. To anomalna sytuacja - powiedział prof. Mirosław Miętus, klimatolog z Uniwersytetu Gdańskiego. W porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz" ekspert odniósł się również do najnowszych wyników badań japońskich naukowców, którzy prognozują mroźne zimy, a także zwrócił uwagę na to, że świat nie jest przygotowany na zmiany klimatu.

2 tysiące owiec na ulicach Madrytu

Niecodzienny widok mieli w niedzielę, 2 listopada, w Madrycie turyści i mieszkańcy tego miasta. Pasterze przeprowadzili ulicami stado ok. 2 tys. owiec. Tradycyjna akcja miała na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie dla tradycyjnych formom wypasu stwarzają urbanizacja i nowoczesne rolnictwo.