Ciekawostki

Ciekawostki

Po Ziemi chodziły 2-metrowe pingwiny

Antarktyda była kiedyś domem dla największych gatunków pingwina. Te, które mieszkały na niej od 37 do 40 mln lat temu, mierzyły 2 metry i ważyły 115 kg. Już wcześniej podejrzewano, że po lodowej krainie chodziły te olbrzymy pingwiny. Teraz przypuszczenia się potwierdziły. Na ich szczątki natrafiła argentyńska badaczka Acosta Hospitaleche.

Młoda Ziemia przetrwała kosmiczne bombardowanie. Zmieniło jej skorupę

Topienie, wypalanie, mieszanie warstw - takim przekształceniom ulegała we wczesnej młodości nasza planeta w wyniku licznych uderzeń gigantycznych asteroid. Według naukowców niektóre z tych obiektów, jakie ponad 4 mld lat temu "bombardowały" Ziemię, mogły mieć nawet około 1000 km szerokości. Te wydarzenia nie tylko zdeterminowały geologiczny rozwój Ziemi, ale też były istotne dla późniejszego rozwoju życia.

Naukowcy z Wrocławia zachwycili NASA. Niesamowite zdjęcia

Zdjęcia, które robią, na pozór wyglądają na prześwietlone i nieudane. Jedynie specjaliści wiedzą, jak są unikatowe. Fizyk i astronom z Wrocławia fotografują pozorną wędrówkę Słońca na niebie. Dzięki tym zdjęciom widać, kiedy Słońce było za chmurami, kiedy dzień był upalny. Jedna z ich fotografii zachwyciła już NASA. Astronomowie byli gośćmi Jarosława Kuźniara we "Wstajesz i wiesz".

Koszmar nocy letniej - komar. Czy mamy szansę go pokonać?

Walka z komarami nieraz przypomina walkę z wiatrakami. Na rynku istnieje wiele produktów w różnych formach do odstraszania tych insektów - od maści po urządzenia elektryczne uwalniające nieprzyjemne dla komarów zapachy. Potrzebę rynku dostrzegli również twórcy aplikacji mobilnych. Dostępne są odstarszacze komarów na telefon. Jednak wrażliwi na ukąszenia nie zawsze mogą uniknąć swędzących wysypek.

Niecodzienne spotkanie z kilkutonową kalifornijską parą i irlandzkim szpiegiem

W głębinach oceanu żyje niezliczona mnóstwo stworzeń o różnych kształtach i rozmiarach. Wiele z nich niejednokrotnie wynurza się na powierzchnię. Tego typu wydarzenia są jednak bez wątpienia tym bardziej spektakularne, im większy jest wynurzający się z wody stwór. Przykład? Dwa humbaki u wybrzeży Kalifornii lub waleń udający przed Irlandzkimi Siłami Powietrznymi szpiega.

Tropikalne ryby pojawiły się u wybrzeży Norwegii

Coraz więcej tropikalnych ryb można zobaczyć w Morzu Północnym, między Szwecją, Danią i Norwegią. Dorady, barweny i mątwy znalazły nowy dom w Morzu Północnym. Gatunki te wybierają raczej ciepłe morza, takie jak Śródziemne, Południowochińskie.

Młody orzeł wypadł z gniazda. Uratowali go weterynarze

Weterynarze z Przemyśla ocalili młodego orła przedniego, który wypadł z gniazda podczas burzy. Po przejściu niezbędnych badań diagnostycznych ptak powrócił do rodziców. – Nie chcieliśmy, aby orzeł przebywał u nas za długo, bo mógłby stracić zdolności do polowania – mówią weterynarze.

Złośliwe skutki zalegiwania na plaży

Na słoneczne dni, gdy termometry wskazują wartości grubo powyżej dwudziestu kilku stopni Celsjusza, wiele osób czeka z utęsknieniem przez wszystkie chłodniejsze miesiące. Wówczas plaże, miejskie kąpieliska czy parki, gdzie można rozłożyć koc, przeżywają wówczas oblężenie. Niestety - po dniu spędzonym na opalaniu na naszej skórze może pojawić się coś więcej niż opalenizna.

W chińskich i polskich bursztynach uwięzione zostały podobne owady

W bursztynach pochodzących z nadbałtyckich plaż i w bursztynach, które znaleziono 10 tys. km dalej, w chińskim mieście Fushun uwięzione zostały podobne gatunki owadów. Naukowcy na łamach czasopisma "Current Biology" przyznają, że to niemałe zaskoczenie. Dotąd uważali, że zwierzęta nie były w stanie pokonać naturalnej bariery w postaci przesmyku Turgaj.

Wielka operacja NASA: chowają marsjańskie sondy przed kometą

Pędząca z zawrotną prędkością 56,330 tys. metrów na sekundę kometa C/2013 A1 (Siding Spring) stanowi ogromne zagrożenie dla instrumentów NASA znajdujących się na orbicie Marsa. Inżynierowie i naukowcy agencji kosmicznej starają się ocalić drogi sprzęt, który 19 października przelatująca skała może zamienić w kosmiczny złom.

Skąd się wziął cytrynowy Księżyc?

Amerykański zespół naukowców z Kalifornijskiego Uniwersytetu opracował teorię "cytrynowego" kształtu naszego satelity. Według badaczy Księżyc został uformowany, kiedy jeszcze był ciepły, a w jego wnętrzu płynęła gorąca magma. Wpływ na kształt satelity miały siły pływowe i obrotowe oddziałujące w dalekiej przeszłości.

Coraz więcej pary w atmosferze. To nasili ocieplenie klimatu

W nadchodzących dziesięcioleciach czeka nas coraz intensywniejsze ocieplenie klimatu. Według amerykańskich naukowców kluczowym czynnikiem nasilającym wzrost temperatur jest zwiększający się poziom atmosferycznej pary wodnej. Badacze wykazali jednak, że to my sami przyczyniamy się do coraz większego "nawilżenia" w wysokich warstwach atmosfery.

Tajemnicze kręgi na polu w Bawarii: "Czuje się energię tego miejsca. Pochodzi wprost z Ziemi"

- Czuje się energię emanującą z tego miejsca. Jest zupełnie inna, pochodzi wprost z Ziemi - opisuje kobieta, która przyjechała do Bawarii by na własne oczy zobaczyć niezwykłe kręgi w zbożu. - Panuje tutaj niezwykły spokój - dodaje inna. Podobnie twierdzą dziesiątki innych "pielgrzymów", którzy pośród kopuł astronomicznych spacerują, leżą lub medytują w wygniecionym w zbożu kręgu.

Konflikt lokalny, skutki globalne: wojna atomowa przyniosłaby 20-letnią zimę

Co się stanie z Ziemią i zamieszkującymi ją ludźmi, gdyby któreś z państw zdecydowało się na wszczęcie wojny nuklearnej? Na całym świecie zapanowałaby zima, a ludzie umieraliby z głodu lub szeregu chorób - odpowiadają naukowcy z Kolorado, którzy mają nadzieję że opublikowane przez nich badania skłonią supermocarstwa do rezygnacji z broni atomowej.

Tegoroczny sierpień to enigma? Synoptyk: "Modele wariują!"

Modele wariują. Skąd ta myśl? Wystarczy spojrzeć na model długoterminowy NCEP amerykańskiej NOAA (Narodowej Administracji ds. Atmosfery i Oceanu) oraz globalny model GFS (Global Forecast System), też obsługiwany przez NOAA. Wydaje się, że kreślą nieco odmienne scenariusze pogodowe.

Laserami zmienili powietrze w światłowód

Naukowcy opracowali nową, szybką i wydajną metodę transmisji danych. To specyficzny rodzaj światłowodu, zrobiony z powietrza. Po dopracowaniu takie powietrzne włókno optyczne pozwoli nie tylko na przesyłanie sygnału nawet w miejsca niedostępne zwykłym światłowodom, ale także jego odbieranie.

Kosmiczny sekseksperyment wymknął się spod kontroli

Rosyjscy naukowcy stracili kontakt z eksperymentalnym satelitą, na pokładzie którego znajdowały się... gekony. Miały być one przedmiotem badań nad rozmnażaniem się tych zwierząt w warunkach mikrograwitacji. Po trzech dniach udało się jednak przywrócić połączenie. Statek kosmiczny ze zwierzętami znów jest pod kontrolą.

Małpy użyły naukowców jako żywych tarcz

Grupa naukowców prowadząca badania nad zachowaniami małp w Afryce Południowej doszła do zaskakujących wniosków. Okazało się, że wszyscy byli przez ssaki traktowani jako "żywa tarcza", chroniąca małpy przed drapieżnikami, gdy te schodziły z drzew.