Ciekawostki

Ciekawostki

To ostatnia taka pełnia. W tym roku

Tuż przed 4 rano we wtorek przypadła nadzwyczajna pełnia księżyca. Mieszkańcy regionów, gdzie niebo było przejrzyste, mogli podziwiać ostatni superksiężyc w tym roku. Ziemski satelita, z dnia na dzień, będzie stawał się na naszym niebie coraz mniejszy. Dla spóźnialskich: następny superksiężyc będzie można zobaczyć dopiero za rok.

Historia niedźwiedzia polarnego zapisana w jego śladzie na śniegu

Badacze, zajmujący się niedźwiedziami polarnymi w Arktyce wzięli pod lupę tropy, pozostawione przez te zwierzęta. Udało im się zdobyć kod DNA tych drapieżnych ssaków. Ekspedycja może stać się przełomowa w badaniach nad ochroną dzikich zwierząt, żyjących nie tylko w Arktyce, ale na całej kuli ziemskiej.

Jaka będzie pogoda 2 lipca 2050 roku? Nietypowa akcja klimatologów

Przedstawiciele Światowej Organizacji Meteorologicznej postanowili pokazać, jak może wyglądać klimat w 2050 roku. W tym celu nagrali prognozę dla Danii na 2 lipca 2050 roku. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tej akcji zwrócą uwagę świata na katastrofalne skutki globalnego ocieplenia.

Po świętych, politykach i byłych żonach synoptyków. Skąd huragany mają imię?

Każdego roku na wodach Atlantyku i Pacyfiku rodzi się średnio kilka huraganów. Niektóre sieją spustoszenie, inne przechodzą niezauważone. Żeby je rozróżnić, trzeba nadawać im konkretne imiona. Dlatego nie raz można usłyszeć o Ricie, która sunie na Teksas, czy Norbercie, który uderzył w Meksyk. Jak się jednak okazuje, takie imiona to wcale nie przypadek.

10 śladów życia na Marsie? Zobacz niezwykłe fotografie, które wykonały marsjańskie łaziki

Mózg płata nam figle, czy może naprawdę istnieje życie na Marsie? Sondy i marsjańskie łaziki rejestrują zdjęcia obiektów, które przypominają twarze i kości różnych stworzeń. Psychologowie twierdzą, że to nasz mózg szuka wzorów i porównań, dopatruje się znanych nam kształtów. Takie zjawisko w psychologi nazywane jest pareidolią. Sami zdecydujcie, czy patrzycie na złudzenie, czy na prawdziwe dowody życia na Czerwonej Planecie?

Latająca tuba z wiatrakiem w środku zrewolucjonizuje energetykę?

Nowy model turbin wiatrowych, stworzony przez amerykańską firmę, może zrewolucjonizować rynek energetyczny. Twórcy nowego modelu pozbyli się słupa, na którym zwyczajowo instaluje się gondolę z generatorem i wiatrak. Zastąpili go nadmuchiwanym balonem w kształcie tuby i wynieśli na pułap, gdzie wiatr wieje prawie 10 razy silniej.

Było ich 5 miliardów. Minęło 100 lat od wyginięcia gołębia wędrownego

Jeszcze pod koniec XIX wieku uważano, że gołąb wędrowny jest najliczniejszym gatunkiem ptaków na ziemi. Jego wyginięcie zadziwiło wszystkich. Przyczyniły się do tego masowe polowania i ograniczenie siedlisk. Ich zagłada trwała zaledwie 40 lat. Nikt nie spodziewał się, że człowiek tak szybko może wyniszczyć ten gatunek.

Polscy naukowcy podbijają stratosferę. Wysłali 12 kamer, by ją sfilmować

Kilka dni temu polskim naukowcom udało się przeprowadzić misję balonową IV Hevelius. Jej celem było zebranie danych m.in. na temat temperatury i ciśnienia na różnych wysokościach atmosfery ziemskiej, a także zgromadzenie materiałów fotograficznych i wideo. Przepełniony technologią balon, który wzniósł się do stratosfery, osiągnął wysokość ponad 30 km.

Eksplozja na powierzchni Słońca. Dwie sondy, jedno nagranie

Sondy STEREO, dwie bliźniaczki skonstruowane przez inżynierów NASA, były "półślepym świadkiem" potężnej eksplozji na powierzchni Słońca. Pechowe zrządzenie losu sprawiło, że obie były w złym miejscu i o złym czasie - "ślepa" sonda na wprost zjawiska, a druga, "dobrze widząca" - po przeciwnej stronie gwiazdy.

Astronauta nagrał Cygnusa spalającego się w atmosferze

Astronauci, mimo że fizycznie są daleko od Ziemi, pozostają online z Ziemianami. Jeden z pracowników NASA, Reid Wiseman, opublikował w serwisie społecznościowym krótki, ale efektowny materiał wideo przedstawiający moment spalania się statku kosmicznego "Cygnus Orb-2" w atmosferze ziemskiej.

Fenek, tuńczyk, jednorożec. Symbole narodowe na świecie

Oprócz hymnu i flagi większość państw ma też swoje narodowe symbole. Zazwyczaj kraj utożsamia się ze zwierzęciem, budzącym szacunek i strach. Są też narody, dla których ważniejsza jest tradycja. Sprawdź jakie zwierzęta stanowią symbol takich państw jak Francja, Algieria, Malta czy Mauritius.

Zgadniecie, co jest na chodniku?

Spacerując po miejskich ulicach można natknąć się na coś zaskakującego. Zapewne wiecie to z autopsji. Sprawdźcie, co znalazło się pod nogami pewnego Amerykanina.

Morskie Oko jednym z najpiękniejszych jezior na świecie

Jedna z nowojorskich gazet gospodarczych "The Wall Street Journal" stworzyła listę pięciu najpiękniejszych jezior na świecie. W czołówce znalazło się Morskie Oko. Doceniono również amerykańskie Jezioro Powell, kenijskie Nakuru, szwajcarskie Lucerne i fińskie Saimaa.

Meduzy kluczem do nieśmiertelności?

Nieśmiertelność wkrótce stanie się rzeczywistością? Profesor Kubota z Uniwersytetu Kioto twierdzi, że w morskich głębinach kryje się klucz do długowieczności. Naukowcowi udało się aż 12 razy "wskrzesić" meduzę szkarłatną. - Chciałbym wierzyć w to, że sposób na regenerację tych stworzeń, może znaleźć zastosowanie w przypadku ludzi, bo pod względem genetycznym ludzie i meduzy niewiele się różnią - informuje profesor.

Interaktywny park wodny. Zanurz się w akwarium z tysiącami ryb

Na jednej z wysp archipelagu Florida Keys powstało nowe, interaktywne akwarium. Odwiedzający ośrodek goście mogą nie tylko podziwiać zróżnicowane gatunki ryb, ale również je karmić i pływać ze zwierzętami. By to zrobić, nie potrzeba doświadczenia w nurkowaniu. Pracownicy akwarium wprowadzą chętnego i udzielą jemu potrzebnych wskazówek.

Ślimaki giganty atakują USA. Zebrano ponad tysiąc okazów

USA walczy z gigantycznymi afrykańskimi ślimakami. Obślizgłe zwierzęta, wielkości pięści, niszczą budynki, pożerają rośliny, a także stanowią zagrożenie dla ludzi. Jednak mimo tego niektórzy nadal chcą je zbierać, a co gorsza, chcą je jeść.