Jak wspomóc regenrację mięśni po ogromnym wysiłku, jakim jest np. maraton? Jest wiele sposobów na przyspieszenie tego procesu, zarówno przed, w trakcie, jak i po zawodach. Basia Smirnow, specjalistka ds. rehabilitacji sportowej, i Izabela Parszczyńska, najszybsza Polka na Orlen Warsaw Marathon, w "Studiu Active" rozmawiały o sposobach na zmęczone mięśnie i akcesoriach wspomagających regenrację.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Maraton to nie byle co - by przebiec wyznaczony dystans trzeba włożyć w to mnóstwo godzin ciężkiego treningu. Mięśnie po takim wyczynie zmęczone są u każdego - i zawodowego sportowca, i u amatora.
- O tym, że jestem pierwszą Polką, dowiedziałam się dopiero po przekroczeniu linii mety - przyznała Iza Parszczyńska. - Zmęczenie było tak duże, że to wszystko do mnie nie dochodziło - mówiła o zaskoczeniu na mecie pierwsza Polka. W niedzielę 42,195 km pokonała w czasie 2:49:46 i była najlepsza z Polek. Zawodniczka przyznaje, że wynik to efekt wielkiego wysiłku i ciężkiego treningu. - To jest prawie całe moje życie - powiedziała. A jak czuje się po pierwszych zawodach na tym dystansie? We wtorek, dwa dni po maratonie, było już lepiej niż po samym biegu i dzień po nim. - To dość duży dystans, pierwszy raz spotykam się z takim bólem - przyznała w "Studio Active".
Jak odpoczywać "po"?
Ile czasu zajmuje naszemu organizmowi dojście do siebie po takim wyczynie i jak wspomóc regenerację mięśni?
- Nie ma ustalonego odgórnie wzoru. Eksperci zalecają jeden dzień odpoczynku na każdy przebyty kilometr - wyjaśniła w "Studio Active" Basia Smirnow, specjalistka ds. rehabilitacji sportowej. Po maratonie, czyli przebiegnięciu 42 kilometrów, należy zarezerwować sobie 42 dni odpoczynku.
Smirnow bezpośrednio po biegu zaleca minimum 3 do 7 dni bezwzględnego lenistwa. - Przez kolejne 2-3 tygodnie zaczynamy aktywną regenerację, czyli włączamy trening. Ale nie intensywny - podkreśliła. Najważniejsze, zauważyła ekspertka, aby przez pierwsze 48 godzin unikać ciepła. - Nie zalecamy ciepłych kąpieli, jacuzzi, sauny, żeby nie doprowadzić do jeszcze większego stanu zapalnego - wyjaśniła.
Pamiętaj o rozciąganiu
Przypomniała też, jak ważne po biegu jest rozciąganie. Nie powinniśmy o nim zapominać nigdy: ani po treningu, ani po zawodach na dystansie maratońskim. - Stretching uelastycznia nasze mięśnie - powiedziała Smirnow.
Jak się rozciągać?
Trenerzy polecają także, by biegacze na co dzień rolowali się specjalnymi wałkami. Zobaczcie, jakie ćwiczenia można wykonywać, by zmniejszyć dolegliwości po długim biegu.
Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active