Ciekawostki

Ciekawostki

Grają w hokeja na zamarzniętym jeziorze

By zagrać w hokeja w Kanadzie nie zawsze potrzeba specjalnego lodowiska. Miłośnicy tego sportu nie mają oporów, by jeździć po jeziorze skutym lodem. Korzystają z tego, co oferuje im natura.

Robin poszerzył bałtyckie plaże o blisko sto metrów

Plaże w Zatoce Gdańskiej czy w Kołobrzegu stały się prawie z dnia na dzień szersze w wyniku cofnięcia się Bałtyku. Wielu mieszkańców nadmorskich miejscowości na widok odsłoniętego mola, czy zwykle skrywanych pod wodą stosów kamieni, reagowało szczerym zdumieniem.

Leki na obniżenie cholesterolu chronią przed zanieczyszczonym powietrzem

Statyny, grypa farmaceutyków stosowanych w celu obniżenia u pacjenta poziomu cholesterolu we krwi, mają swoje działania niepożądane. Okazuje się jednak, że niektóre z tych działań mają swoje plusy. Kilkuletnie obserwacje kilkutysięcznej grupy pacjentów wykazały, że przyjmowanie statyn zmniejsza dolegliwości związane z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.

Czarny diabeł morski sfilmowany pierwszy raz. Prawda, że uroczy?

Czarny morski diabeł, czyli ryba z gatunku Melanocetidae, to żyjący na głębokości kilkuset metrów drapieżnik. "Przyłapany" przez zdalnie sterowaną łódź podwodną osobnik żerował na głębokości około 600 metrów w wodach Oceanu Spokojnego, w regionie kalifornijskiej zatoki Monterey Bay.

Zobaczcie magiczny timelapse Ziemi widzianej z kosmosu

Ziemia z kosmosu jest wyjątkowo piękna. Niestety nie wszyscy mogą ją podziwiać z tej perspektywy. Dla tych nieuprzywilejowanych satelita geostacjonarny przesyła materiał filmowy, ukazujący aktywność naszej planety.

Lodowe rzeźby na polskim transportowcu

Mroźny front atmosferyczny zaskoczył całe północne Stany Zjednoczone. O niezwykle srogiej pogodzie w tej części świata przekonała się również polska załoga statku transportowego Mamry, która wpłynęła na wody największego jeziora słodkowodnego USA - Michigan.

Pospolity cumulonimbus w niezwykłym wydaniu

Astronauci z ISS podczas zachodu Słońca podziwiali rozbudowanego cumulonimbusa. Zamiast wypiętrzonej, kłębiastej struktury, jaką oglądamy z powierzchni Ziemi, na wysokości 430 km obłok wydaje się rozlewać tuż przy horyzoncie.

Jak naprawdę żyje się na orbicie? Opowieść kosmicznej weteranki

- Nie sposób wyrazić słowami tego uczucia, które ogarnia cię w chwili, gdy zrozumiesz, że właśnie opuszczasz własną planetę. Patrzysz przez okienko na Ziemię, na której już cie nie ma. Ta świadomość zapiera dech w piersi. Jest surrealistyczna - opisuje 63-letnia Marsha Ivins, która spędziła prawie 56 dni życia w kosmosie.

"Magiczne wyspy" na metanowych morzach Tytana

Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała zdjęcia zagadkowych obiektów - "magicznych wysp" - jakie pojawiły się na największym "morzu" Tytana, największego księżyca Saturna. - To mogą być fale na morzu płynnego węglowodoru albo ciała stałe - twierdzi Jason Soderblom z Massachusetts Institute of Technology. - To, że jest to coś odbijające światło, to jedyne czego jesteśmy pewni - dodaje.

Plażowicze w Sydney o włos od tragedii. U wybrzeży znaleziono "ludojada"

Turystom wypoczywającym w Sydney na Bondi Beach, jednej z najpopularniejszej z australijskich plaż, krew zastygła w żyłach na wieść o pojawieniu się w okolicy dorosłego, mierzącego blisko 3 metry żarłacza białego. Na szczęście nikomu nic się nie stało - drapieżnik sam stał się ofiarą, zaplątując w przybrzeżne sieci.

Polak przemierzył Furtkę Arktyki. Był o włos od śmierci w potoku

Przeszedł Furtkę Arktyki, pracował ramię w ramię z Alaskanami. Polak, który nie jest już cheechako. Adrian Gronek był nim, zanim w lipcu 2014 roku przeszedł Dalton Highway na Alasce. Ta 666-kilometrowa droga, nazywana Furtką Arktyki, stała się symbolem jego przemiany z “obcego” w “swojego”. W rozmowie z tvnmeteo.pl podróżnik opowiada o tym, czego doświadczał podczas swoich wypraw do najdzikszego amerykańskiego stanu.

Jednym pocałunkiem obdarowujemy ukochaną osobę 80 milionami bakterii

Zespół holenderskich naukowców przebadał 21 par, odkrywając, że całując się ze swoim partnerem przez zaledwie 10 sekund, przekazujemy mu około 80 milionów bakterii. - Francuskie pocałunki to świetna propozycja, jeśli planujemy w rekordowo krótkim czasie przyjąć gigantyczną "bombę bakteryjną" - komentują eksperci.

Ostatnie chwile przed historycznym lądowaniem w cieniu skały

Przez ponad dekadę Rosetta przemierzała kosmos, by dokonać przełomowego w historii osadzenia lądownika na powierzchni komety. To się udało, co widać na opublikowanych przez ESA zdjęciach rejestrujących ostatnie minuty lotu, punkt pierwszego zetknięcia się z powierzchnią i ostateczne miejsce lądowania. Jak wiadomo lądownik Philae z powodzeniem zakotwiczył się w kosmicznej skale, choć zupełnie nie tam gdzie powinien.

20 lat bombardowania Ziemi przez kosmiczne skały na mapie

Małe asteroidy, o rozmiarze około jednego metra, uderzają w ziemską atmosferę częściej niż nam się wydaje. Pomimo dużej częstości tych zjawisk, ciężko jest je wytropić, ponieważ są przypadkowe - nigdy nie wiadomo, kiedy nad swoimi głowami zobaczymy spadającą gwiazdę. Zobaczcie - dzięki mapie opublikowanej przez NASA - ile tego typu zdarzeń odnotowano w latach 1993-2013.

Polski penetrator przytwierdził lądownik do komety. Jednak Philae nadal jest uśpiony

Mupus poprawił orientację Philae na komecie. Teraz lądownik mocniej trzyma się pędzącego ciała niebieskiego. Jednak w kosmosie zrodziły się inne problemy. Philae zeszłej nocy stracił swą moc i przeszedł w stan uśpienia. Hubert Bartkowiak, ekspert z kosmonauta.net, we "Wstajesz i weekend" uspokaja, że lądownik zdążył wykonać swoje zadanie i - jeśli wszystko wróci do normy - dalsze badania zostaną wznowione.

"12 miesięcy z Mają Popielarską" - nowa książka prezenterki pogody TVN Meteo

Maja Popielarska prezenterka TVN Meteo napisała nową książkę. To już jej szósta pozycja. Tym razem stanowi ona swoiste kalendarium prac w ogrodzie i na tarasie, a autorka radzi jak dbać o nasze rośliny przez cały rok. Książka jest dobra dla każdego, zarówno dla zapalonego ogrodnika i dla tych, którzy w tej dziedzinie stawiają dopiero pierwsze kroki.

Gdzie jest mój samochód? Porwał go... lej krasowy

W piątkowy ranek na podwórku jednej z posesji na Florydzie zniknął samochód. Nie trzeba było go daleko szukać, ponieważ był w tym samym miejscu tylko parę metrów pod ziemią. Na działce utworzył się lej krasowy. W obawie przed powiększaniem się jego rozmiarów ewakuowano pięć sąsiednich rodzin.