Ciekawostki

Ciekawostki

Mit piekielnego dzieciństwa planety obaliła analiza "kapsuł czasu" sprzed 4 miliardów lat

Wizja młodej planety Ziemia, skąpanej w oceanach bulgoczącej lawy, w której płoną i topią się skały może okazać się dalece nietrafna. Badacze porównali ze sobą minerały cyrkonu sprzed 15 milionów z odkrytymi niedawno kryształami sprzed 4,3 miliardów lat. Ich wyniki negują dotychczasowe wyobrażenie planety z okresu, którego nazwa odnosi się do helleńskiego piekła.

Kawę serwują nawet w kosmosie, jednak nie parzą jej w filiżankach

Niemal każdy uwielbia aromat porannej kawy. Jednak nie wszędzie można było pozwolić sobie na kofeinowy napój. Kawy brakowało m.in. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Włoski astronauta Luca Parmitano wyrażał wielke ubolewanie z tego powodu. Jego marzenie o mocnej kawie się ziściło. Na stację trafiło urządzenie ISSpresso. Teraz stacjonujący na ISS astronauci mogą cieszyć się poranną kawą.

Ireland's Eye z lotu ptaka. Bezludna wyspa zachwyca widokami

Pewnemu pasjonatowi pięknych widoków udało się nakręcić wspaniały film z Ireland’s Eye - niezamieszkanej skalistej wysepki położonej na Morzu Irlandzkim. Jej główną atrakcją są forty Brytyjskiego Imperium, a przede wszystkim malownicza przyroda.

Orliki gotowe do odlotu. Zimę spędzą na sawannie

Orliki krzykliwe z polskich Karpat już szykują się do odlotu. Do Afryki tradycyjnie wyruszą w połowie września. W tym roku na świat przyszło o połowę mniej piskląt niż rok temu - powiedział dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Dziwne i ciekawe plaże... Gdzie je znaleźć?

Niektóre miejsca na Ziemi naprawdę zaskakują. Ci którzy kochają plażowanie, mają w czym wybierać. Prócz tradycyjnych kurortów świat oferuje im bijące rekordy Guinnessa wybrzeża, gorące źródła, miejsca widokiem na podwozie samolotów oraz kule do kręgli...

Piękne i niebezpieczne. Poznaj najciekawsze wulkany świata

Coraz częściej słyszymy o erupcji wulkanów na Ziemi. Okazuje się, że aktywnych stożków jest całkiem sporo na naszym globie. Niektóre wybuchają spektakularnie, a inne wolno, ale za to nawet parę razy w ciągu godziny. Zobacz, jakie zaskakujące fakty kryją ziemskie wulkany.

Optymizm naukowców. "Widzimy oznaki niewielkiego wzrostu ozonu"

Warstwa ozonowa, która chroni ludzi m.in. przed rakotwórczymi promieniami ultrafioletowymi, ma szansę przetrwać, a nawet się wzmocnić. Według ekspertów zachętą do jej ochrony powinien być fakt, że międzynarodowa współpraca ograniczająca emisję gazów cieplarnianych właśnie odnosi pierwsze sukcesy. Naukowcy odnotowali niewielki wzrost ozonu.

Tornada wysokie na kilometr w pobliżu Bardarbungi

Słynny ostatnimi czasy islandzki wulkan zaskakuje naukowców. Przy Bardarbundze zaobserwowano niezwykłe zjawisko. W miejscu, gdzie doszło do wybuchu, pojawiły się wysokie na kilometr tornada. Zarejestrowała je kamera należąca do norweskiej firmy zajmującej się wsparciem technologicznym lotnictwa.

Efekt cieplarniany. Gdzie najbardziej odczuwamy jego skutki?

Gdzie efekt cieplarniany najbardziej wpływa na środowisko? Portal weather.com wyłonił 10 miejsc, gdzie globalne ocieplenie oddziałuje na przyrodę w największym stopniu. Na liście znalazły się m.in.: Floryda, Grenlandia czy Antarktyda. Sprawdź gdzie jeszcze i z jakim rezultatem przyroda zmieniła się za sprawą wzrostu globalnej temperatury powietrza.

Gdzie takie chmury? Na Marsie

Marsjański łazik Curiosity wytrwale pracuje na Czerwonej Planecie już od ponad dwóch lat. W tym roku naukowcy z NASA zamierzają skupić się na warunkach pogodowych, jakie panują na Marsie. W tym celu łazik będzie obserwował marsjańskie niebo. Pracownicy NASA wrzucili na Twittera pierwsze zdjęcie chmur, jakie udało się zrobić Curiosity w ostatnich dniach na Czerwonej Planecie.

To ostatnia taka pełnia. W tym roku

Tuż przed 4 rano we wtorek przypadła nadzwyczajna pełnia księżyca. Mieszkańcy regionów, gdzie niebo było przejrzyste, mogli podziwiać ostatni superksiężyc w tym roku. Ziemski satelita, z dnia na dzień, będzie stawał się na naszym niebie coraz mniejszy. Dla spóźnialskich: następny superksiężyc będzie można zobaczyć dopiero za rok.

Historia niedźwiedzia polarnego zapisana w jego śladzie na śniegu

Badacze, zajmujący się niedźwiedziami polarnymi w Arktyce wzięli pod lupę tropy, pozostawione przez te zwierzęta. Udało im się zdobyć kod DNA tych drapieżnych ssaków. Ekspedycja może stać się przełomowa w badaniach nad ochroną dzikich zwierząt, żyjących nie tylko w Arktyce, ale na całej kuli ziemskiej.

Jaka będzie pogoda 2 lipca 2050 roku? Nietypowa akcja klimatologów

Przedstawiciele Światowej Organizacji Meteorologicznej postanowili pokazać, jak może wyglądać klimat w 2050 roku. W tym celu nagrali prognozę dla Danii na 2 lipca 2050 roku. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tej akcji zwrócą uwagę świata na katastrofalne skutki globalnego ocieplenia.

Po świętych, politykach i byłych żonach synoptyków. Skąd huragany mają imię?

Każdego roku na wodach Atlantyku i Pacyfiku rodzi się średnio kilka huraganów. Niektóre sieją spustoszenie, inne przechodzą niezauważone. Żeby je rozróżnić, trzeba nadawać im konkretne imiona. Dlatego nie raz można usłyszeć o Ricie, która sunie na Teksas, czy Norbercie, który uderzył w Meksyk. Jak się jednak okazuje, takie imiona to wcale nie przypadek.

10 śladów życia na Marsie? Zobacz niezwykłe fotografie, które wykonały marsjańskie łaziki

Mózg płata nam figle, czy może naprawdę istnieje życie na Marsie? Sondy i marsjańskie łaziki rejestrują zdjęcia obiektów, które przypominają twarze i kości różnych stworzeń. Psychologowie twierdzą, że to nasz mózg szuka wzorów i porównań, dopatruje się znanych nam kształtów. Takie zjawisko w psychologi nazywane jest pareidolią. Sami zdecydujcie, czy patrzycie na złudzenie, czy na prawdziwe dowody życia na Czerwonej Planecie?

Latająca tuba z wiatrakiem w środku zrewolucjonizuje energetykę?

Nowy model turbin wiatrowych, stworzony przez amerykańską firmę, może zrewolucjonizować rynek energetyczny. Twórcy nowego modelu pozbyli się słupa, na którym zwyczajowo instaluje się gondolę z generatorem i wiatrak. Zastąpili go nadmuchiwanym balonem w kształcie tuby i wynieśli na pułap, gdzie wiatr wieje prawie 10 razy silniej.

Było ich 5 miliardów. Minęło 100 lat od wyginięcia gołębia wędrownego

Jeszcze pod koniec XIX wieku uważano, że gołąb wędrowny jest najliczniejszym gatunkiem ptaków na ziemi. Jego wyginięcie zadziwiło wszystkich. Przyczyniły się do tego masowe polowania i ograniczenie siedlisk. Ich zagłada trwała zaledwie 40 lat. Nikt nie spodziewał się, że człowiek tak szybko może wyniszczyć ten gatunek.