Ciekawostki

Ciekawostki

NASA: lecimy na Europę. Naukowcy dostaną "na drogę" prawie 20 mld

- Jesteśmy w drodze na Europę - cieszą się naukowcy NASA, odnosząc się do wstępnej kwoty, jaką prezydent USA planuje przeznaczyć na granty badawcze związane z eksploracją Europy, księżyca Jowisza. Biały Dom podwyższył o 519 mln dolarów sumę, o jaką wnioskowała agencja kosmiczna, podnosząc tym samym stawkę do 18,5 mld dolarów.

Statek kosmiczny spłonął w atmosferze

W środę czwartego lutego w atmosferze spalił się statek kosmiczny. Widok, jaki roztaczał się nad Pacyfikiem, był niesamowity. Na szczęście i my możemy go podziwiać.

Boisz się, że w dniu twojego ślubu będzie padać? Da się tego uniknąć

Nie możesz doczekać się swojego ślubu i chciałbyś aby wszystko ułożyło się po Twojej myśli? Nad pogodą ciężko jest zapanować - zdarza się, że w ten szczególny dzień musimy chować się przed deszczem. Francuzi oferują jednak usługę, która ma zapewnić młodej parze wyśmienitą pogodę w najważniejszym dla niej dniu.

NASA wystrzeliła rakietę w zorzę, by sprawdzić, jak "rozgrzewa" ona atmosferę

Zorza polarna jest zjawiskiem bez wątpienia olśniewającym. Stanowi również, jak się okazuje, fantastyczne tło dla "zabaw" naukowców. Udowadniają to zdjęcia wykonane przez pracowników NASA podczas testów próbnych nowych instrumentów. Miały na celu pozyskanie możliwie jak największej ilości danych o "rozgrzewaniu się" górnych warstw atmosfery podczas podniebnego spektaklu.

Śmiertelnie niebezpieczna, zachwycająco piękna

Matka Natura potrafi zachwycać i przerażać jednocześnie, czego dowodem jest aktywny sycylijski wulkan Etna. Plująca od 28 grudnia 2014 roku lawą i wulkanicznym pyłem góra, choć stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla mieszkających w jej pobliżu ludzi, potrafi swoim groźnym urokiem wprawić w osłupienie.

Uff, jak gorąco! W miastach robi się coraz cieplej

Miasta doświadczają coraz częstszych fal upałów. Według naukowców w latach 1973-2012 w ponad 200 metropoliach odnotowywano wzrost liczby dni z wysoką temperaturą. Tendencja ocieplania w ostatnich pięciu latach jest szczególnie widoczna.

Opracowywali menu dla astronautów, odkryli bakterię redukującą "zły cholesterol"

Astronauci, którzy przebywają w Kosmosie, jeśli chcą coś jeść, muszą to albo zabrać z Ziemi, albo czekać cierpliwie na dostawę. Mogą też jedzenie wyhodować, łącząc kilka podstawowych elementów zgodnie z przygotowanym w laboratorium "przepisem". Naukowcy pracujący nad opracowaniem takiej pożywnej mikstury przypadkiem odkryli istnienie bakterii... redukującej o połowę tzw. zły cholesterol.

"Czarna Piękność" - niepowtarzalna marsjańska cząstka na Ziemi

Naukowcy przypuszczali, że znaleziona cztery lata lata temu na Ziemi marsjańska skała jest jedyna w swoim rodzaju. Teraz mają już pewność. "Czarna Piękność" jest wyjątkowo wiekową skałą Czerwonej Planety. Ponadto budują ją także inne minerały niż resztę skał pochodzenia marsjańskiego, jakie dotarły na naszą planetę.

Jak przetrwać zimę, ważąc kilka gramów? Ptasie sposoby survivalu

Jak to jest być niewielkich rozmiarów ptaszkiem? To codzienna walka o przeżycie. Nie chodzi tylko o podołanie trudnym warunkom atmosferycznym, czy o posiadanie pełnego brzucha przy ograniczonych ilościach pokarmu. Kłopotliwe jest również nie zostanie posiłkiem jakiegoś głodnego drapieżnika.

Trzęsiesz się z zimna? Zarazisz tym innych

Odczucie zimna jest zaraźliwe, dowodzą brytyjscy naukowcy. Okazuje się, że temperatura ciała człowieka, który widzi, że drugiej osobie jest zimno, spada. Zdaniem ekspertów te zależności nie powinny nikogo dziwić, bo człowiek z natury wykazuje empatię i potrafi przewidzieć to, co myśli i czuje ktoś inny.

Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna?

To jedno z pytań wciąż nurtujących naukowców. Badaczom z warszawskich uczelni w jej rozwikłaniu pomoże... sorbet owocowy. Wyniki badań mogą posłużyć do produkcji żywności o bogatszych wartościach odżywczych.

Amerykański satelita wykonał ponad milion zdjęć Słońca. Zobaczcie te najlepsze

Niemal codziennie możemy podziwiać Słońce z różnych miejsc globu. Niestety odległość jaka dzieli nas od gwiazdy jest zbyt duża, żeby udało nam się zaobserwować zmiany, jakie zachodzą na jej powierzchni. Na szczęście amerykański Solar Dynamics Observatory (SDO) codziennie monitoruje Słońce. 19 stycznia satelita wykonał milionową fotografię naszej dziennej gwiazdy.

Garść sposobów na zimową chandrę

Tej zimy słońca mamy jak na lekarstwo, a to nie najlepiej wpływa na nasze samopoczucie. Zanim przyjdzie wiosna, która poprawi nam nastrój, warto poznać kilka sposobów na zimową chandrę.

Czekolada zabija baribale

Niedźwiedzie czarne z Nowej Anglii zdychają z przedawkowania słodyczy. Czekoladę i pączki zdobywają bez problemu od tamtejszych myśliwych.