Ciekawostki

Ciekawostki

Na ratunek głuszcom. Do Polski trafiło 40 kuraków

Puszczę Augustowską zasiedli 40 nowych lokatorów. Będą to jedne z najrzadziej spotykanych ptaków w Polsce - głuszce. Ich liczebność w naszym kraju bez przerwy spada. Lasy Państwowe informują, że zwierzęta te zostaną wypuszczone w leśne ostępy w listopadzie.

W kosmosie Halloween już się odbyło

Halloween to jedno z najhuczniej celebrowanych amerykańskich świąt. Jego symbolem jest wydrążona dynia ze świeczką w środku, strasząca wyciętymi oczami i upiornym uśmiechem. 8 października dokładnie tak samo wyglądała nasza dzienna gwiazda.

Jak leśnicy widzą las. Oto najlepsze zdjęcia w konkursie Lasów Państwowych

Nie, to nie jest kadr filmu o apokalipsie, tylko zwycięska fotografia IV konkursu fotograficznego "Lasy w obiektywach leśników". Jej autorem jest podleśniczy Karol Zalewski. Zdjęcie przedstawia bobrowisko w pobliżu wsi Salpik koło Giżycka. Mroku dodają uschnięte brzozy porastające bagno, pochmurne niebo i dwa majestatyczne łabędzie. Zobaczcie pozostałych zwycięzców.

Z morza trafią m.in. na stół. Glony są w modzie

Nadmierna ilość glonów w morzach, potocznie znanych jako wodorosty, irytuje korzystających z kąpieli wodnych. Jednak możliwości alg doceniają naukowcy, którzy zamierzają stworzyć uprawy glonów. Z nich powstaną m.in. leki, tworzywa sztuczne i ekologiczną żywność.

Obiad nauczył drapieżnika gwizdać i kląskać. To dowód na rozwiniętą inteligencję

Skamlenie psa oznacza, że jest mu źle, a mruczenie kota - że mu dobrze. Umiejętność interpretacji i rozumnego naśladowania dźwiękowych komunikatów obcego gatunku dowodzi, że dany osobnik stoi wysoko na ewolucyjnej drabinie rozwoju. Do tej pory naukowcy plasowali tam 3 gatunki ssaków i tyle samo ptaków. Okazuje się, że wszyscy muszą zrobić miejsce dla nowego członka - drapieżnej Orcinus orca.

Postrzelony orzeł wraca do zdrowia w kalifornijskim ośrodku

W Centrum Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w kalifornijskim mieście Morgan Hill leczy się dziesiątki poturbowanych przez los istot mniejszych i większych. Najnowszym rezydentem tamtejszych klatek jest ważący kilka kilogramów ranny orzeł przedni. - Na pierwszy rzut oka wyglądało to tak, jakby ktoś ptaka postrzelił - przyznała jedna z pracownic ośrodka.

Im więcej zanieczyszczeń, tym więcej wody w rzekach?

Brudne powietrze sprawia, że na Ziemi jest więcej wody? Niedawno do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy. Tłumaczą oni, że im więcej zanieczyszczeń dostaje się do atmosfery, tym mniej promieni słonecznych dopływa do powierzchni naszej planety. Rezultat? Mniejsze parowanie i większe przepływy w rzekach.

Fiordy, białe noce, zorza polarna. Ten film sprawi, że zamarzycie o podróży do Norwegii

Pięć miesięcy podróży, 15 tys. przebytych kilometrów, setki tysięcy zdjęć w zaledwie pięciominutowym filmie? Fotografowi Mortenowi Rustadowi to się udało. Stworzył niezwykłe wideo, dzięki któremu możemy odbyć podróż po najskrytszych zakątkach Norwegii - począwszy od fiordów na południowym zachodzie, przez księżycowy krajobraz północy, aż po miasteczka na południu.

Pluton znów stanie się planetą?

W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdegradowała Plutona do poziomu planety karłowatej. Jednak część naukowców nie jest przekonana co do słuszności tego werdyktu. Debatę na temat rangi lodowej planety ponownie podjęli m.in. eksperci z Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian. Według niektórych ekspertów Pluton zbyt pochopnie został zaklasyfikowany jako planeta karłowata.

Naukowcy odkryli nieznane dotąd pasma górskie... na dnie naszych oceanów

Naukowcy z Instytutu Oceanografii w San Diego za pomocą radarów zamieszczonych na satelitach CryoSat-2 należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i Jason-1 (NASA), stworzyli nową mapę dna oceanów. Podczas badań odkryli m.in. niezbadane wcześniej pasma górskie mierzące nawet 1500 metrów wysokości, ukryte pod powierzchnią wody.

Naukowcy obserwują czynną Bardarbungę za pomocą drona

Drugi co do wielkości wulkan na Islandii nie pozwala sobie zapomnieć, dlatego naukowcy stale obserwują "tykającą" Bardarbungę. W tym celu wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne m.in. kamery internetowe oraz drona.

Pięć miejsc, w których warto spędzić jesienny weekend

Jesień nie musi być nudna. Pomimo że dni są coraz krótsze, a spadająca z dnia na dzień temperatura nie zachęca do wielu aktywności, to warto ruszyć się z kanapy. W Polsce jest wiele miejsc, gdzie jesień wygląda wyjątkowo pięknie. My przygotowaliśmy zaledwie garstkę punktów, które warto zobaczyć właśnie teraz.

Depresję zdiagnozuje laborant, badając naszą krew. Wyniki wskażą najlepszą terapię

W magazynie "Translational Psychiatry" profesor Eva Redei zaproponowała nową, rewolucyjną metodę "wykrywania" depresji poprzez analizę markerów we krwi pacjentów. - To może przenieść psychologię na poziom XXI wieku - napisała na wstępie publikacji autorka badań. Dzięki jej testom psychiatrzy będą w stanie opracowywać "szyte na miarę" leczenie dobrane pod biologię pacjenta.

Botobus kursuje po ulicach Istambułu. Na dachu ma ogród

Po ulicach tureckiego Istambułu od środy jeździ autobus botaniczny, który nazywany jest Botobusem. Na dachu tego środka lokomocji znajduje się ogród. Osoby, które brały udział w tworzeniu tego pojazdu chciały pokazać światu, że ochrona środowiska ma dla nich bardzo duże znaczenie.