W Kołobrzegu bezpieczeństwa urlopowiczów strzeże Kiara

Kołobrzeskich urlopowiczów strzeże psia adeptka na ratownika
Pies-ratownik na posterku na plaży w Kołobrzegu
Źródło: TVN Meteo Active
Kiara to pies, który strzeże kąpiących się na kołobrzeskich plażach. Wraz ze swoją właścielką, Aleksandrą Krauzowicz, dbają aby nikt się tam nie utopił.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Psi ratownicy są nieocenioną pomocą w ratowaniu i poszukiwaniu rannych. Ich zmysły, węch i słuch, są o niebo bardziej wyczulone niż zmysły ludzkie. Zwierzęta wytresowane na reagowanie na krzyk czy zapach są w stanie wyłapać sygnały o wiele skuteczniej niż człowiek.

Czujnie strzeżona plaża

Na kołobrzeskiej plaży, gdzie w weekend gościła ekipa TVN Meteo Active, nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają nie tylko ratownicy, tacy jak Aleksandra Krauzowicz. Czuwa także Kiara, półroczna suka rasy landseer, tresowana w sztuce ratowania topielców.

- Jestem ratownikiem WOPR od 2006 roku. Dwa lata temu zobaczyłam program poświęcony psom ratownikom. To były psy podopieczne Sekcji Psów Ratowniczych w Gdańsku. Przez rok myślałam czy się do tego nadaję, czy mam czas, pieniądze na utrzymanie takiego zwierzaka - wyjaśniała w wywiadzie dla gk24.pl.

Za smycz lub nadgarstek

Kiara jest obecnie przez szkolona przez Krazuzowicz i niedługo podjedzie do egzaminu sprawdzającego jej psią wiedzę i nabyte doświadczenie. Ale zapowiada się, że suka bez problemu zda - potrafi doprowadzić do brzegu zarówno przytomnego, jak i nieprzytomnego tonącego człowieka.

- Ma na sobie kamizelkę wypornościową, gdzie jest uchwyt dla tonącego - wyjaśniała Krauzowicz. - Osoba przytomna chwyta się uchwytu na kamizelce bądź też krótkiej smyczy, a osobę nieprzytomną Kiara złapałaby za nadgarstek i w ten sposób doholowałaby ją do brzegu - wyjaśniała ratowniczka.

Autor: stella/mk / Źródło: TVN Meteo Active, gk24

Czytaj także: