Ciekawostki

Ciekawostki

"Kosmiczna kruszynka" pod czujnym okiem współpracujących teleskopów

Europejscy eksperci zdołali zarejestrować najdrobniejszą ze wszystkich asteroid, jakie dotychczas "wpadły w oko" kosmicznych teleskopów. Tak zwana kosmiczna kruszyna, orbitująca wokół Marsa, ma średnicę zaledwie 100 metrów. Naukowcy ESA nie kryją dumy, nazywając to dowodem na zdolność do międzynarodowej kooperacji naukowej w celu wykrywania Obiektów Bliskich Ziemi mogących zagrozić w przyszłości naszej planecie.

NASA ogłosiła: na Marsie człowiek stanie po 2030 roku

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła, że pierwsza załogowa misja na Marsa odbędzie się po 2030 roku. W tym celu naukowcy z NASA rozpoczną trwającą wiele lat fazę testową. Jednym z ważniejszych etapów przygotowań będzie lądowanie statku kosmicznego Orion na asteroidzie.

Pierwsze "kolorowe" zdjęcie komety. Rosetta wyśle ich więcej

Naukowcy opublikowali pierwsze zdjęcie komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w "rzeczywistych barwach". Dzięki fotografii możemy teraz podziwiać kosmiczną skałę w odcieniach czerwieni i brązów. Jednak tak naprawdę kolory te nie byłyby widoczne dla człowieka patrzącego na kometę "gołym okiem". Kometa jest "bardziej czarna niż węgiel" - podkreślają specjaliści.

Dla jednych słonina, dla innych jabłka. Poradnik dokarmiania ptaków

Późna jesień to najlepszy moment, by zacząć dokarmianie ptaków - podaje rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Przypomina jednak: jeśli przyzwyczaimy do tego ptaki, należy dbać, by w miejscu dokarmiania pokarm dostępny był stale, zwłaszcza w czasie silnych mrozów i śniegów.

Przebiegunowanie i co dalej? "Problemem może być cywilizacja"

Pole magnetyczne naszej planety słabnie szybciej niż myślano. Naukowcy twierdzą, że może to być zwiastun nadchodzącego przebiegunowania. Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz naukowy, informuje jednak, że nie ma się czego obawiać. Nawet jeśli bieguny zamienią się miejscami, "biologicznie nic nam nie grozi".

Niedźwiedź Wojtek bohaterem Wojska Polskiego. Podczas wojny nosił amunicję

W czasie II Wojny Światowej polskim żołnierzom z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim dowodzonym przez generała Władysława Andersa, towarzyszyło niezwykłe zwierzę. Do szeregów wstąpił niedźwiedź. Zwierzę spało, spożywało posiłki i brało udział w bitwach razem z żołnierzami.

Synoptyk: dziś rozpoczyna się meteorologiczna zima

Mapę z prognozą temperatury maksymalnej na dziś możemy sobie spokojnie darować. Nie dlatego, że jest do niczego - jest jak najbardziej trafna. Tylko, że nijak ma się do naszego odczucia owej temperatury z powodu nieprzyjemnego, zimnego wiatru i dużej wilgotności powietrza oraz z powodu braku dopływu silnego promieniowania słonecznego.

W tym roku Atlantyk spokojny, Pacyfik bardziej agresywny

Specjaliści podsumowują tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku. Zgodnie z prognozami, był on łagodniejszy niż zwykle. Mimo że zagrożenia z ich strony już nie ma, eksperci pracują nad ulepszeniem sprzętu, który pozwoli im z większą dokładnością prognozować nadejście groźnego żywiołu.

DNA przetrwało lot w Kosmos. "Byliśmy kompletnie zaskoczeni"

- Byliśmy kompletnie zaskoczeni - przyznają naukowcy, którym udało się udowodnić, że DNA może przetrwać trudne warunki panujące w Kosmosie. Eksperci wysłali ponad atmosferę naszej planety próbki materiału genetycznego. Po 13-minutowej podróży spora część DNA wróciła na Ziemię w nienaruszonym stanie.

Japończycy wyślą swój lądownik w kierunku asteroidy. Już w niedzielę

Minęło zaledwie kilkanaście dni od jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach astronomii (lądowania na komecie), a już szykuje się kolejne. 30 listopada z japońskiej wyspy Tanegashima zostanie wystrzelona sonda Hayabusa 2. W 2018 roku wyląduje ona na asteroidzie 1999 JU3. Naukowcy pokładają ogromne nadzieje w misji i wierzą w to, że dzięki niej zwiększy się bezpieczeństwo Ziemi.

"Sowi Big Brother" w sieci. Zobaczcie tajemnice puszczyków

Dzięki leśnikom z Nadleśnictwa Dobrocin (woj. warmińsko-mazurskie) możemy podglądać życie pary puszczyków. Sowy przygotowują się do lęgu, który w warunkach naturalnych może rozpocząć się już w grudniu. Na małe sówki trzeba będzie jednak poczekać.

Grają w hokeja na zamarzniętym jeziorze

By zagrać w hokeja w Kanadzie nie zawsze potrzeba specjalnego lodowiska. Miłośnicy tego sportu nie mają oporów, by jeździć po jeziorze skutym lodem. Korzystają z tego, co oferuje im natura.

Robin poszerzył bałtyckie plaże o blisko sto metrów

Plaże w Zatoce Gdańskiej czy w Kołobrzegu stały się prawie z dnia na dzień szersze w wyniku cofnięcia się Bałtyku. Wielu mieszkańców nadmorskich miejscowości na widok odsłoniętego mola, czy zwykle skrywanych pod wodą stosów kamieni, reagowało szczerym zdumieniem.

Leki na obniżenie cholesterolu chronią przed zanieczyszczonym powietrzem

Statyny, grypa farmaceutyków stosowanych w celu obniżenia u pacjenta poziomu cholesterolu we krwi, mają swoje działania niepożądane. Okazuje się jednak, że niektóre z tych działań mają swoje plusy. Kilkuletnie obserwacje kilkutysięcznej grupy pacjentów wykazały, że przyjmowanie statyn zmniejsza dolegliwości związane z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.

Czarny diabeł morski sfilmowany pierwszy raz. Prawda, że uroczy?

Czarny morski diabeł, czyli ryba z gatunku Melanocetidae, to żyjący na głębokości kilkuset metrów drapieżnik. "Przyłapany" przez zdalnie sterowaną łódź podwodną osobnik żerował na głębokości około 600 metrów w wodach Oceanu Spokojnego, w regionie kalifornijskiej zatoki Monterey Bay.

Zobaczcie magiczny timelapse Ziemi widzianej z kosmosu

Ziemia z kosmosu jest wyjątkowo piękna. Niestety nie wszyscy mogą ją podziwiać z tej perspektywy. Dla tych nieuprzywilejowanych satelita geostacjonarny przesyła materiał filmowy, ukazujący aktywność naszej planety.

Lodowe rzeźby na polskim transportowcu

Mroźny front atmosferyczny zaskoczył całe północne Stany Zjednoczone. O niezwykle srogiej pogodzie w tej części świata przekonała się również polska załoga statku transportowego Mamry, która wpłynęła na wody największego jeziora słodkowodnego USA - Michigan.

Pospolity cumulonimbus w niezwykłym wydaniu

Astronauci z ISS podczas zachodu Słońca podziwiali rozbudowanego cumulonimbusa. Zamiast wypiętrzonej, kłębiastej struktury, jaką oglądamy z powierzchni Ziemi, na wysokości 430 km obłok wydaje się rozlewać tuż przy horyzoncie.