Ciekawostki

Ciekawostki

Uchatka uratowała samobójcę

Chciał się zabić, skacząc z najsłynniejszego mostu świata - Golden Gate w San Francisco. Nie pozwoliła mu na to uchatka kalifornijska, która wypchnęła mężczyznę na brzeg. Teraz sam pomaga innym walczyć z myślami samobójczymi.

Styczeń 2015 drugim najcieplejszym w historii

Średnia globalna temperatura powietrza w styczniu 2015 roku była drugą z najgorętszych dla tego miesiąca od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych, czyli od 1880 roku - podają amerykańscy klimatolodzy. Ciepły styczeń sprawił, że zanotowaliśmy rekordową wielkość lodu morskiego na Antarktydzie.

Na Marsie więcej wody niż w Oceanie Arktycznym

Na Marsie mogło istnieć życie, po raz kolejny potwierdzają to naukowcy z NASA. Skąd takie twierdzenie? Zdaniem ekspertów na Czerwonej Planecie znajdował się kiedyś akwen, w którym było więcej wody niż w Oceanie Arktycznym. Kiedy ciecz zaczęła "uciekać" w Kosmos, na planecie musiało być naprawdę wilgotno. A to sprzyja życiu.

Chciała zabić? "Łasicowate to zołzy"

Świat obiegło zdjęcie łasicy "ujeżdżającej" dzięcioła zielonego. Fotografia wzbudziła sporo emocji. Wielu ludzi spiera się o jej autentyczność. Redakcja TVN Meteo sprawdziła, czy rzeczywiście możliwy jest "atak" drobnej łasicy na sporych rozmiarów ptaka.

Koniec zimowania. Ptaki migrują do swoich gniazd

Większość z ponad 80 bocianów, które tegoroczną zimę spędziły w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie), przygotowuje się do powrotu do miejsc gniazdowania. Z kolei zimujące w Bieszczadach ptaki opuszczają sztuczny zbiornik wodny w Myczkowcach i lecą do Skandynawii.

Szczęście ma smak śledzia

"Jedzmy śledzie", apelują naukowcy. Te i inne tłuste ryby wspaniale działają na nasze samopoczucie. Pomagają walczyć z sezonowym zaburzeniem afektywnym, czyli obniżeniem nastroju w końcówce zimy i przedwiośniu.

Wyginął 11 tysięcy lat temu. Teraz znaleziono jego szczątki

W północnej Rosji na brzegu rzeki znaleziono szczątki młodego nosorożca włochatego - przedstawiciela gatunku, który już dawno wymarł. Znalezisko, które w dobrym stanie przetrwało wieki w wiecznej zmarzlinie, zostało nazwane przez lokalnych paleontologów sensacyjnym odkryciem.

Polska "odzyskuje" tereny użytkowe. Coraz mniej niewybuchów w lasach

Oczyszczanie polskich poligonów - według projektu rekultywacji zdegradowanych i powojskowych terenów Lasów Państwowych - dobiega końca. Z 24 tys. ha obszarów, które zaplanowano przebadać, przejrzano już 22 tys. ha. Na "odzyskanych" terenach powstaną m.in. ścieżki rowerowe.

Dziś ostatni dzień zimy. Meteorologicznej. Trzeba to uczcić!

Dziś ostatni dzień zimy - meteorologicznej. W różnych częściach Polski postanowiono różnie go uczcić. Niektórzy podjęli się podziemnego morsowania, a płetwonurkowie przez dwie godziny pływali w wodzie o temperaturze 2 st. C. Ciekawi jesteśmy jak Wy spędzacie ten dzień. Czekamy na Wasze zdjęcia i filmy na Kontakcie Meteo.

Sześć erupcji na minutę. Zobacz niesamowite wideo

Mała wulkaniczna wyspa na Pacyfiku - Nishino-shima - wciąż się powiększa. Wciąż, czyli od lat 70. ubiegłego wieku. Powyższe wideo pokazuje najnowsze erupcje z końca lutego. Japońska straż graniczna obliczyła, że w szczytowym momencie było do sześciu wybuchów na minutę.

Kompleksowo przebadali Ziemię. Wiemy o niej coraz więcej

Każdy z nas co roku przechodzi gruntowne badania, które określają nasz stan zdrowia i pozwalają wykryć ewentualne choroby. Ziemia też powinna być tak badana - stwierdzili naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) i rozpoczęli projekt jej kompleksowej obserwacji. Od lutego 2014 r. wystrzelili w kosmos pięć nowych satelitów obserwacyjnych, dzięki którym wiemy o naszej planecie coraz więcej.